Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Archiwum październik 2019

biznes-info-640x433
31.10.2019 01:00 Masz trywialną rzecz na prawie jazdy? Możesz słono zapłacić podczas kontroli drogowej, a wiele osób o tym zapomina

Kody zawarte na dokumencie prawa jazdy zazwyczaj dotyczą osób, które do prowadzenia samochodu potrzebują dodatkowych elementów takich jak np. okulary czy aparat słuchowy. Jeśli na naszym prawie jazdy znajduje się informacja dotycząca potrzeby posiadania dodatkowego sprzętu, to jego brak może nas kosztowac dużo pieniędzy, a w ekstremalnych przypadkach możemy nawet nie móc kontynuwoać podróży.

biznes-info-640x433
30.10.2019 01:00 650 tys. Polaków wyląduje pod kreską. Ciebie też mogą skazać na głodową emeryturę

Emerytura niższa niż minimalna jest, w przeciwieństwie do płacy niższej niż minimalna, wciąż legalnie przyznawana. Doprowadza to do sytuacji, że rośnie liczna osób, których emerytura wynosi poniżej 1100 zł brutto, co stanowi emerytalne minimum. Jak podaje Wyborcza.biz, w 2011 roku takich osób było 24 tys., a w 2018 roku, czyli w ciągu 7 lat ich liczba wzrosła ponad 9-krotnie do poziomu ponad 218 tys. Polaków.Niestety, zgodnie z raportem Federacji Przedsiębiorców Polskich, w 2025 roku emerytów z lichszą niż minimalna emeryturą będzie już pół miliona. W 2030 roku liczba ta zwiększy się do 650 tys. Polaków. W szczególnie trudnej sytuacji są kobiety, spośród których niższa od minimalnej emerytura dotyczy aż 85,8%. Ich emeyrtura poniżej minimalnej to efekt niższych płac na rynku, ale również przerwa w pracy, którą kobiety spożytkowały na poród i wychowanie potomstwa, a także fakt, że na emeryturę przechodzą 5 lat wcześniej.

biznes-info-640x433
30.10.2019 01:00 Szef kancelarii premiera ujawnia. Powstanie nowe ministerstwo

Michał Dworczyk na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia ujawnił, że w nowej konstelacji ministerstw powstanie nowy resort. Zgodnie z informacjami Money.pl, nie wiadomo jeszcze, jak wskazany resort dokładnie będzie się nazywał, ale pewne jest, że będzie on nadzorował spółki skarbu państwa. - Wydaje się, że takie ministerstwo, czy będzie się ono nazywało ministerstwem skarbu, czy nadzoru właścicielskiego, czy jeszcze w jakiś inny sposób, powstanie - ujawnił Michał Dworczyk.

biznes-info-640x433
29.10.2019 01:00 Miliony z podwyżką w listopadzie. Dokładnie przyjrzyj się swojej wypłacie

Wypłata z listopada, którą miliony Polaków otrzyma za październik, będzie pierwszą z wypłat z podwyżką za obniżony podatek. Obowiązująca od 1 października niższa stawka dolnego pułapu PIT, która zmniejszona została z 18% do 17%, da namacalny efekt w wypłacie za 10. miesiąc roku wypłacanej w listopadzie. W skali całego roku, jak przypomina portal Money.pl, ma się to przełożyć na dodatkowe kilkaset złotych w kieszeni.Niższa stawka PIT obejmie każdego z nas. Oznacza to więc, że podwyżki nie odczują jedynie ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, ale także osoby na umowach cywilno-prawnych, jakimi są umowa-zlecenie oraz umowa o dzieło. Więcej otrzymać mają także osoby prowadzące działalność gospodarczą, co podkreśla Money.pl.

biznes-info-640x433
29.10.2019 01:00 Dobre wieści dla klientów PKO BP. Wiemy, które opłaty obniży bank

PKO BP już niebawem obniży opłaty wybranych usług. Jest to efekt wprowadzonych przez Unię Europejską zapisów, a dokładniej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/518 z 19 marca, które zobligowało banki do tego typu działań. Jak podaje portal PRnews.pl, już kilka banków poinformowało o obniżkach, a teraz robi to właśnie PKO BP.Wprowadzone przez wspólnotę europejską zmiany nakazują bankom wprowadzić takie same opłaty dotyczące przelewów i wypłat z bankomatów na terenie Unii Europejskiej, jakie obowiązują w Polsce. PRnews.pl zwraca uwagę, że większość z wprowadzonych zmian jest korzystna dla klientów. Trudno mówić inaczej o zmianach, które w większości przypadków dotyczą obniżenia kosztów ponoszonych przez klientów.

biznes-info-640x433
29.10.2019 01:00 Rydzyk ma problem z finansami. Winą obarcza "diabelskie siły"

Tadeusz Rydzyk to postać, której nikomu w Polsce nie trzeba przedstawiać. Założyciel Radia Maryja, TV Trwam czy Fundacji Lux Veritatis, to najjaskrawszy przykład połączenia w jednej osobie biznesmena i kapłana. Tadeusz Rydzyk to również bohater najobszerniejszego wywiadu ostatniego numeru prawicowego tygodnika "Sieci".Michał Karnowski przeprowadził z nim rozmowę, w której Rydzyk wypowiada się na tematy światopoglądowe, jak i ekonomiczne. Co do tych pierwszych, prezentuje tradycyjnie poglądy konserwatywne i homofobiczne. Zapytany o to, czy odczuwa "wielki niepokój, bo idą siły lewicowe", Rydzyk odpowiedział, że to "siły diabelskie". - Nie tylko. To idą międzynarodowe siły, diabelskie. Robią wszystko, żeby zniszczyć rodzinę, zniszczyć człowieka, wiarę Kościół. to jest ta nowa lewica, jak to niektórzy nazywają. W tym ideologia gender, bardzo niebezpieczna - mówił Rydzyk.

biznes-info-640x433
28.10.2019 01:00 Oszukują Polaków na potęgę. Ceny taxi nad morzem to kpina

Taxi, nie tylko nad morzem, jest owiane niezbyt dobrą sławą. Taksówkarze w stereotypach są przedstawiani jako chciwcy i dusigrosze, którzy tylko czekają, by wykorzystać moment nieuwagi lub nieświadomość klienta. W internecie nie brak historii, jak chociażby ta z Poznania, wedle której taksówkarz bezczelnie przewiózł pasażerkę dwukrotnie przez Wartę, przekonując, że to w zasadzie dwie inne rzeki.Jednak problemy z ucziwością wśród taksówkarzy, o której brak ci są oskarżani, mają nie tylko Wielkopolanie. Wirtualna Polska donosi o prowokacji dziennikarskiej Faktu, którego dziennikarze zbadali uczciwość taryfiarzy w Gdańsku. Jak podaje medium, podający się za turystę z Danii dziennikarz został zobowiązany do zapłaty 3-krotnie wyższego rachunku za krótki przejazd, niż powinna była wynieść normalna cena.

biznes-info-640x433
26.10.2019 02:00 Pracodawca może cię podglądać w pracy bez twojej wiedzy. Zadziwiający wyrok

Konkretnie sprawa dotyczy wyroku wydanego przez ETPC w sprawie López Ribalda, który toczył proces z Hiszpanią. Dotyczył on użycia monitoringu do śledzenia pracowników, o którym nie byli oni poinformowani. Hiszpania, która występowała w roli obrońcy prywatności obywateli przegrała w Strasburgu 17 października bieżącego roku.

biznes-info-640x433
26.10.2019 02:00 Renciści mogą odetchnąć. Planowana jest waloryzacja, która powiększy ich portfele

Rząd odpowiedział na ostatnie doniesienia mediów, jakoby w najbliższym czasie miałoby dojść do wstrzymania waloryzacji rent i emerytur. Wiceminister MRPiPS Stanisław Szwed powiedział, że beneficjenci ZUS nie muszą obawiać się wstrzymania podwyżek świadczeń - poinformował portal radiomaryja.pl.

biznes-info-640x433
26.10.2019 02:00 TVP ma pomysł na nowe miejsce do organizacji sylwestra. Pomysł zszokował wiele osób

Miejsce imprezy sylwestrowej prawdopodobnie faktycznie ulegnie zmianie. Jak podaje "Fakt" powołując się z kolei na "Tygodnik Podhalański", rozmowy w tej sprawie zostały już przeprowadzone z zakopiańską policją i strażą pożarną. To nie podoba się jednak przede wszystkim Tatrzańskiemu Związkowi Narciarskiemu.

biznes-info-640x433
26.10.2019 02:00 Zbyt wysoka emerytura pozbawi cię świadczenia. Trzynastka jednak nie dla wszystkich

Rząd spieszy się z wprowadzeniem ustawy, która pozwoli na wypłatę obiecanych przez Jarosława Kaczyńskiego trzynastych emerytur. Według zapowiedzi świadczenie ma trafić do seniorów już w kwietniu przyszłego roku. Problem polega na tym, że pomimo obietnicy wypłaty trzynastki w wysokości najniższego świadczenia emerytalnego, które w przyszły roku ma wynieść 1200 zł brutto, wszystkim emerytom, rząd zamierza wprowadzić próg dochodowy. Potwierdzić to mogą chociażby słowa informatora "Faktu" zbliżonego do rządowych kręgów, który mówił rzekomo, że wypłaty dodatkowych świadczeń dla osób otrzymujących po kilka tysięcy złotych emerytury jest pozbawione sensu.

biznes-info-640x433
25.10.2019 02:00 Polacy odkryli potężne złoże gazu ziemnego i ropy naftowej. Trwa szacowanie potencjalnych zysków

Koncesja PL838, bo tak nazywa się teren na Morzu Norweskim, gdzie operować może polska grupa PGNiG okazała się bogata w nieznane do tej pory złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. Ze wstępnych szacunków przeprowadzonych przez PGNiG wynika, że ze złóż można uzyskać 29 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), co oznacza jednostki energii okreslające ilość energii jaką można otrzymać ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej.

biznes-info-640x433
23.10.2019 02:00 Prezydent ostro na temat płacy minimalnej. "Nie słuchajcie tych bzdur!"

Płaca minimalna w ostatnim czasie jest jednym z najbardziej gorących tematów gospodarczych, jeśli chodzi o politykę. Po zapowiedziach z września tego roku, jakoby w najbliższych latach ta miała zwiększyć swoją wartość najpierw w 2020 roku do poziomu 2600 złotych brutto, a w 2024 już 4 tys. złotych, pomysł został złajany krytyką. Nie tylko przez polityków opozycji, ale także przez ekonomistów którzy wskazywali, że płaca minimalna na tym poziomie uderzy w wielu przedsiębiorców, ale też Polaków zarabiających ustawowe minimum.Wczoraj informowaliśmy o analizie rynku przeprowadzonej przez analityków Credit Agricole, wynika z niej, że nagły, niewspółmierny do wzrostu gospodarki wzrost płacy minimalnej zagraża 200 tys. Polaków, którzy stracą pracę. Program krytykowała także minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, która oświadczyła, że jest przeciwniczką prostego podnoszenia płacy minimalnej. Teraz głos w sprawie zabrał także prezydent, Andrzej Duda. Mocne słowa głowy państwa rozbrzmiały podczas spotkania w Biłograju.

biznes-info-640x433
22.10.2019 02:00 Będzie nowy system emerytalny. Nie spodoba się wam źródło finansowania

Emerytura doczeka się nowego systemu. Władza planuje wprowadzenie w życie Centralnej Informacji Emerytalnej, która będzie systemem informującym o emeryturach i wszelkich zmianach w wypłacaniu świadczenia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Rzeczpospolitą, władza przekonuje, że to zdecydowanie usprawni poruszanie się w różnych dotąd oddzielnych od siebie systemach.Nowy system pozwoli sprawdzić, jak ma się nasza emerytura z poziomu jednego miejsca. Aplikacja na smartfona czy jedna strona internetowa będzie zbierała informacje o oszczędnościach Polaków z Zakładu Ubezpiczeń Społecznych, Kas Rolniczego Ubezpiecznia Społecznego, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Eemerytalnego, Pracowniczych Planów Emerytalnych, Pracowniczy Planów Kapitałowych, a także mundurowych zakładów emerytalnych.

biznes-info-640x433
22.10.2019 02:00 Auchan wycofuje świąteczny przysmak. Sieć uległa naciskom ekologów

Auchan rezygnuje. Po naciskach, apelach i protestach ze strony organizacji zajmujących się prawami zwierząt jak Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!, Fundacja Alberta Schweitzera czy Compassion Polska sieciówka z Francji zdecydowała się na pełne wycofanie słynnego świątecznego przysmaku, bez którego wielu nie potrafi wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia. O sprawie donosi Anna Iżyńska, Specjalistka ds. Komunikacji Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Mowa oczywiście o żywych karpiach, których sprzedaż w marketach budzi kontrowersje już od kilku lat. Rosnąca świadomość wśród ludzi na temat praw zwierząt, a także ich funkcjonowania, od lat zmienia wygląd rynku. Obok wycofywania jaj z chowu klatkowego sprawa żywych ryb sprzedawanych w okresie przedświątecznym wzbudzała bodaj największe kontrowersje. Zwycięstwo przyjaciół zwierząt w kontekście decyzji Auchana jest więc niezaprzeczalne.

biznes-info-640x433
22.10.2019 02:00 Zaskoczenie ws. płacy minimalnej. Minister mówi "nie" 4 tys. zł brutto

Płaca minimalna w tym roku znalazła się na poziomie 2250 złotych brutto. W przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami z września, wynieść ma 2600 złotych brutto, co przekroczyło mocno oczekiwania przedsiębiorców, którzy proponowali 2387 złotyh brutto, ale także i związkowców, których maksymalna propozycja wynosiła 2520 złotych brutto.Jeszcze wyższa płaca minimalna miała być z końcem 2020 roku, kiedy wynieść miała 3 tys. złotych brutto. Z kolei Jarosław Kaczyński zapowiedział, że już w 2023 roku, czyli z końcem obecnej kadencji Sejmu, jej poziom wskoczy na pułap 4 tys. złotych brutto. Tak wysoka płaca minimalna nie spotkała się z aprobatą minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwigi Emilewicz.

biznes-info-640x433
21.10.2019 02:00 Ceny abonamentu wzrosną. Po 21 listopada zapłacisz więcej

Abonament wyższy już po 21 listopada. Wszystko wskazuje na to, że zapłacimy za niego więcej już niebawem. O jakim konkretnie mowa? Chodzi o HBO GO, a wyższe opłaty za korzystanie z popularnej usługo VOD zapowiadają nawet jej właściciele. Baza filmów i seriali, która na polskim rynku konkuruje przede wszystkim z Netflixem, podnosi koszta użytkowania.Dotąd HBO GO mogło pochwalić się niższą niż konkurencja ceną. Właściciele HBO zdecydowali się jednak opłaty podnieść. Tym samym abonament za jej użytkowanie wzrośnie. Donosi o tym portal INN:Poland. Portal ten wspomina także o dość kiepskiej aplikacji telewizyjnej, która słabo wypadała w porównaniu do konkurencji, dzięki czemu HBO GO wybijało się przede wszystkim wskazaniem na niższy abonament.

biznes-info-640x433
21.10.2019 02:00 NBP ujawnia monetę smoleńską. Nominał robi wrażenie

NBP ujawniło plan emisji monet i banknotów, które niewątpliwie nazwać możemy "specjalnymi". Limitowanych kolekcji w 2020 roku będzie 21, a największe emocje niewątpliwie wzbudza moneta smoleńska. Wynika to z wciąż żywego w polityce sporu dotyczącego kontekstu tragedii w Smoleńsku. Właściwie należałoby mówić "monety", gdyż te będą dwie - jedna mniejsza, bo o średnicy 2,1 cm, a druga większa, gdyż o średnicy 3,2 cm.Znane są nie tylko ich wymiary, ale data emisji oraz nominały. NBP wypuści monety smoleńskie, które naturalnie zostaną wypuszczone do obiegu z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej, będą emitowane już w marcu 2020 roku. Większa z nich będzie warta 10 złotych. Z kolei mniejsza może "poszczycić się" znacznie większym nominałem. Mowa bowiem aż o 100 złotych wartości monety. Wiadomo też, że NBP wyemituje 14 tys. sztuk monet o wartości 10 złotych i 1,5 tys. tych, których wartość sięgać będzie 100 złotych.

biznes-info-640x433
21.10.2019 02:00 Nowy rząd PiS: jedni zostaną, drudzy pójdą w odstawkę. Podajemy nazwiska

Nowy rząd to także nowe twarze. “Fakt” podaje, że obsada większości rządowych stanowisk nie ulegnie zmianie. Oficjalnie pełna lista ministrów będzie znana w przyszłym miesiącu. Ze względu na to, że pierwsze posiedzenie nowego Sejmu zostało wyznaczone na 12 listopada, do 26 listopada musi zostać zaprzysiężony nowy rząd.

biznes-info-640x433
20.10.2019 02:00 Kaufland wprowadza do swoich sklepów nowy rodzaj produktów. Dwie nowe marki

Plany Kauflanda niewątpiliwe związane są z coraz większą świadomością polskich konsumentów. Kupującym przestaje być obojętne skąd pochodzą produkty i w jaki sposób zostały wyprodukowane. W związku z tym niemiecka sieć stara się wyjść na przeciw oczekiwaniom jej klientów i zaofeorwać produkty smaczne i zdrowe, a przy okazji w dość rozsądnych cenach. Jako, że produkty pod szyldem marki własne K - Stąd Takie Dobre obecne na półkach Kauflnada są dopiero od paru dni, to na ich wyniki sprzedażowe będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, aby uznać czy przypadły do gusty polskim konsumentom.

biznes-info-640x433
20.10.2019 02:00 Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny

Zadłużenie nie jest czymś, o czym wielu z nas chciałoby mówić. Temat jest bowiem dla wielu niełatwy, gdyż wskazuje na nasze finansowe zobowiązania, których nie byliśmy w stanie uregulować natychmiast. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że obecnie sytuacja dłużników jest lepsza, niż będzie za kilka miesięcy.Zgodnie z doniesieniami portalu Onet.pl, od marca 2020 roku zajdą drastyczne zmiany w prawie dotyczącym upadłości konsumenckiej. W zdecydowanie lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele, a pozycja dłużników zostatnie niewątpliwie podkopana. Okres, w którym obowiązywać będzie czas na to, by spłacić zadłużenie, obowiązywać będzie nawet 7 lat. - Zmiany są niekorzystne dla konsumentów ogłaszających upadłość ponieważ po nowelizacji ustawy czas realizowania planu spłaty może zostać wydłużony do 7 lat, a to najczęściej będzie oznaczać, że w lepszej sytuacji znajdą się wierzyciele - tłumaczy mecenas Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta cytowany przez portal AleBank.pl.

biznes-info-640x433
19.10.2019 02:00 Najpierw CBA, teraz skarbówka. Banaś ponownie pod lupą

Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli, został teraz wzięty pod lupę przez skarbówkę, jak powiedział portalowi RMF24 Jerzy Kwieciński, szef resortu inwestycji, rozwoju i finansów. - Te służby robią wszystko, co do nich należy - poinformował zapewniając jednocześnie, że szczególnie politycy PiS, są bardziej szczegółowo prześwietlane, niż zwykły obywatel. Fiskus ma ponoć sprawdzać, dlaczego Banaś wynajmował swoją kamienicę poniżej cen rynkowych i czy nie miało to na celu uniknięcia płacenia wyższych podatków.

biznes-info-640x433
19.10.2019 02:00 Było 500 plus, teraz będzie 700 minus. Niedługo zapłacimy za wszystkie świadczenia

Warszawa jak donosi portal INN:Poland, przez decyzje rządu Prawa i Sprawiedliwości w budżecie zabrakło 1,5 mld złotych. 0,5 mld mniej to efekt zmniejszenia stawki PIT do 17% oraz zerowego podatku dla osó poniżej 26. roku życia. Fakt, że władze miasta muszą opłacać też inne reformy PiS wyciągnął z kasy stolicy kolejny miliard złotych. Już teraz objawia się to zawieszonymi inwestycjami, ale także niedopinającymi się budżetami dzielnic miasta.Włodarze poszczególnych dzielnic nie kryją oburzenia. Szczególnie mocno działania PiS w stolicy krytykuje Robert Kempa, burmistrz Ursynowa. Jak tłumaczy, jedynym programem PiS skierowanym dla Warszawy jest 700 minus. - Jedyny program, jaki rząd PiS wprowadził dla Warszawy, to 700 minus. Bo w przyszłym roku dochody naszego miasta spadną o 700 zł w przeliczeniu na mieszkańca - mówi Kempa.

biznes-info-640x433
16.10.2019 02:00 Szykują się podwyżki w NFZ. Przeznaczono na nie ponad 0,5 miliarda złotych

Jak podaje money.pl powołując się na "fakt", pracownicy NFZ będą mogli liczyć na podwyżkę w wysokości 300 zł miesięcznie. Projekt został przegłosowany przez komisję zdrowia na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Szef NFZ Adam Niedzielski przyznał, że podwyżka ma na celu powstrzymać odpływ pracowników, z którym boryka się Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2016 r. trwały przymiarki do likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak zakończyło się tylko na planach. Miało to usprawnić pracę polskiej służby zdrowia, a przede wszystkim wyeliminować kolejki. Państwowy Fundusz Celowy, bo tak miał nazywać się nowy organ zawiądujący służbą zdrowia zamiast NFZ-u miał utrzymywać się z podatków. PiS ostatecznie wycofał się z projektu i nie zapowiada się, aby partia wróciła do niego po wyborach, zwłaszcza skoro zdecydowała się na podwyżki w strukturach urzedniczych NFZ.

biznes-info-640x433
16.10.2019 02:00 14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczenia

Emerytura w czternastym wydaniu, czyli popularna "czternastka" zapowiedziana przez lidera Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, nie trafi do wszystkich emerytów. Jak donosi bowiem Gazeta Wyborcza, o ile dostęp do "trzynastki" będzie powszechny, o tyle czternasta emerytura będzie obwarowana zasadami, których nie będzie w stanie spełnić ogrom emerytów. - W 2021 będą dwie trzynastki. A wiec będzie nie jedna, ale dwie trzynaste emerytury - zapewniał na początku września Jarosław Kaczyński.Pomijając fakt, że koszt takich transferów społecznych to 20 mld złotych, to nie wszyscy z emerytów będą beneficjentami podwójnej trzynastki. 13. emerytura skapnie wszystkim emerytom, czyli trafi do prawie 7 mln osób, ale również do rencistów i osób na świadczeniach przedemerytalnych, co w sumie daje 9 mln Polaków. Co do 14. emerytury jednak krąg beneficjentów już się zawęża.

biznes-info-640x433
14.10.2019 02:00 Wyborcy opozycji mogli przez pomyłkę oddać nieważne głosy. Wszystko przez głupi błąd

Zgodnie z cząstkowymi wynikami wyborów Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne. Na informację o tym, kto zwyciężył w wyborach do Senatu trzeba poczekać na oficjalne dane.

biznes-info-640x433
13.10.2019 02:00 Bez doświadczenia dają 5 tys. zł na start. Popyt jest naprawdę ogromny

Branża IT zawsze słynęła z wysokich zarobków, jednak co ciekawe, bardzo łatwo jest tam też awansować. Dekadę temu droga przez poszczególne szczeble zajmowała programistom przeciętnie 11 lat. Teraz ten czas jest znacznie krótszy - wynosi 5 lat - informuje portal Finanse.wp.pl.

biznes-info-640x433
12.10.2019 02:00 Wejdą do twojego domu i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób

Abonament jest to jedno ze źródeł, na podstawie których finansowane jest działanie mediów publicznych. Pobieranie opłaty od odbiornika nałożone jest de facto na każdego Polaka, który posiada telewizor. Nie wszyscy jednak z rodaków płacą - jak wskazują dane obecnie tylko 1 mln obywateli uiszcza opłatę. Dlatego też Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji działają wespół, by wyłapywać tzw. telepajęczarzy, czyli osoby, które nie płacą na abonament, a posiadają odbiornik.Warto zaznaczyć, że tegoroczne kontrole pracowników Poczty Polskiej już idą na rekord. Od stycznia do końca września udało się wyłapać 9,5 tysiąca osób, które obecnie już mają do zapłacanie 6,5 mln złotych. Każdy przyłapany na niepłaceniu abonamentu musi mierzyć się z karą 30-krotności abonamentu, która wynosi 681 złotych. Połowa kary trafia na konta Poczty Polskiej, a druga połowa to KRRiT.

biznes-info-640x433
11.10.2019 02:00 W ten weekend aż 8 banków zrobi przerwy techniczne. Spore utrudnienie dla wielkiej grupy klientów

Banki szykują przerwy techniczne. Klienci 8 powinni przygotować się na spore utrudnienia w dostępie do bankowości internetowej i mobilnej oraz problemy z płatnościami kartami przez internet.

biznes-info-640x433
10.10.2019 02:00 Za sprawą brexitu z Biedronki znikną niektóre towary. Sieć już wstrzymuje import

Ziemniaki z Wielkiej Brytanii mają nie docierać do polskich sklepów Biedronki od 15 października, poinformował portal wiadomościhandlowe.pl. Problem związany z ziemniakami może jednak nie być odosobniony. Jeśli bowiem dojdzie do bezumownego brexitu, to firmy mające za kontrahentów firmy brytyjskie będą musiały z nimi negocjować umowy na nowych warunkach. Tak właśnie jest w przypadku współpracy Biedronki z brytyjskim Fresh Produce Journal, który dostarcza do dyskontu brytyjskie ziemniaki.

biznes-info-640x433
09.10.2019 02:00 Zakaz handlu w Polsce. Już niebawem wszystkie niedziele bez zakupów

Zakaz handlu, a dokładnie ograniczenie handlu obowiązuje w Polsce już od 1 marca 2018 roku. Do 31 grudnia 2018 roku sklepy były otwarte jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. W 2019 roku – jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca i jak rok wcześniej przed świętami. Od 2020 roku zakaz handlu zostanie jeszcze bardziej zaostrzony– zakupy będzie można zrobić w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu i przed świętami. Od zakazu handlu w niedziele przewidziano ponad 30 wyjątków. Pomimo jak widać stopniowania restrykcji przepisów dotyczących niedzielnego handlu, Polacy wciąż nie przyzwyczaili się do tych zmian. Wraz ze zmniejszaniem liczby handlowych niedziel, spada również poziom akceptacji dla tego rozwiązania, jak wynika z raportu “Rzeczpospolitej”.

biznes-info-640x433
09.10.2019 02:00 Nadchodząca zmiana czasu jedną z ostatnich. Pożegnamy przestawianie zegarków

Zmiana czasu nastąpi już za trochę ponad dwa tygodnie. Zmiana czasu z letniego na zimowy odbędzie się w ostatni weekend października, w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października. Zegarki trzeba będzie wtedy cofnąć o godzinę, z 3:00 na 2:00. Oznacza to, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej. Z drugiej strony osoby, które pracują w nocy, będą miały zmianę wydłużoną o tę godzinę.

biznes-info-640x433
08.10.2019 02:00 Ceny prądu wzwyż. Już wiadomo, od kiedy zapłacimy więcej

Zdaniem ekspertów, którzy obserwują rynek energii elektrycznej przedsiębiorstwa energetyczne będą chciały podnieść swoje stawki po wyborach parlamentarnych. Ceny prądu mogą drastycznie wzrosnąć już od początku 2020 roku.

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 Podatki w Polsce mordercze dla biznesu. Przebija nas tylko jeden kraj

Struktura systemu podatkowego kraju jest ważnym wyznacznikiem jego wyników gospodarczych. Dobrze ustrukturyzowane prawo podatkowe jest łatwe do przestrzegania przez podatników i może promować rozwój gospodarczy, jednocześnie zwiększając przychody wystarczające na priorytety rządu. Natomiast źle zorganizowane systemy podatkowe mogą być kosztowne, zakłócać podejmowanie decyzji gospodarczych i szkodzić gospodarkom krajowym.

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 TVP z budżetu wyciąga miliardy. Na medium składamy się wszyscy

Mijają właśnie cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Pomimo, że media publiczne nie mają zbyt dużych przychodów z tytułu reklam, to w porównaniu do 2015 roku dysponują znacznie większymi pieniędzmi. Nowym źródłem przychodów stał się budżet państwa, a jego znaczenie wzrasta z roku na rok. - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 Banki stawiają na automaty. 200 tys. osób straci pracę

Bank, jak każda inna instytucja czy przedsiębiorstwo, zaczyna w coraz większym stopniu opierać się technologii. W tym wypadku, może ona wyprzeć ludzkie zasoby, co może oznaczać masowe zwolnienia. Jak donosi Bloomberg, amerykański sektor bankowy czeka największa redukcja w kadrach w historii tego segmentu rynku.

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 Płaca minimalna może zniszczyć sektor. 360 tys. Polakom grozi trafienie na bruk

Płaca minimalna ma zostać podniesiona do poziomu 2,6 tys. zł. brutto na koniec 2020 r. i 4 tys. zł na koniec 2023 r. Oczywiście, jeśli PiS wygra i Jarosław Kaczyński nie wycofa się ze swoich obietnic. Taka drastyczna zmiana niesie za sobą poważne konsekwencje m.in. dla poziomu wynagrodzeń ogółem, zatrudnienia i poziomu cen. Najnowszy raport GUS dotyczący mikrofirm daje obraz, jak istotną częścią rynku pracy są pracownicy zarabiający najniższą krajową. Wzrost minimalnej pensji będzie potężnym skokiem dla gospodarki, która może nie unieść tak rewolucyjnej polityki. Skutki odczujemy wszyscy.

biznes-info-640x433
07.10.2019 02:00 Jest lista 10 najbogatszych europosłów. Wśród nich dwóch Polaków

Parlament Europejski to cel wielu polityków nie tylko dlatego, że praca europosła to duża nobilitacja, ale również dlatego, że jest bardzo dobrze opłacana. Mimo to, wielu polityków “dorabia” sobie do pensji, dzięki czemu ich miesięczne przychody sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro. Wprost sporządziło listę 10 najlepiej zarabiających europosłów - na pierwszym miejscu znajduje się Ben Habib z partii Brexit Party, którego pozaposelskie dochody to aż 80 tys. euro miesięcznie. Już na drugi miejscu uplasował się polski polityk Radosław Sikorski. Były minister obrony narodowej, spraw zagranicznych i marszałek Sejmu w latach 2014–2015 marszałek Sejmu inkasuje 67 tys. euro. Trzecią najbogatszą osobą na liście jest przedstawicielka zwolenników opuszczenia Wielkiej Brytanii z unijnej wspólnoty Ann Widdecombe - jej miesięczne dochody to około 40 tys. euro. W zestawieniu pojawił się jeszcze jeden Polak. Były wicepremier i minister finansów Marek Belka może pochwalić się zarobkami na poziomie 25 tys. euro, które zagwarantowały mu ósme miejsce w zestawieniu.

biznes-info-640x433
06.10.2019 02:00 Obniżka PIT podnosi emerytury. Znamy kwoty podwyżek

Emerytura zyskała na obniżce podatku PIT, a dokładniej jego niższego progu 18%, który obecnie uplasował się na pułapie 17%. Z obniżki podatku skorzystać ma aż 25 mln Polaków. Wśród nich są oczywiście, o czym przypomina Wirtualna Polska, emeryci. To już prawie 7 mln osób.Tych czeka wyższa emerytura. Jak bardzo wysoka? Cóż, w zasadzie sprawa nie jest rewolucyjna, ale należy pamiętać, że liczyć się będzie każdy grosz. Stosowanie przez ZUS stawki 17% wobec wszystkich, którzy rocznie zarabiają do 85 528 złotych, przyczyni się szczególnie najmniej dostającym z emerytów. Ci zyskają na podwyżce całe 8 złotych. Najniższa emerytura netto wzrośnie z 935 złotych do 943 złotych.

biznes-info-640x433
05.10.2019 02:00 Najbiedniejsi seniorzy nie chcą trzynastej emerytury. Chcą czegoś zupełnie innego

Emerytura Plus to czołowy projekt rządu skierowany do najstarszych Polaków. „Super Express” postanowił wykorzystać Ogólnopolski „Dzień Seniora” w Warszawie organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polski Związek Emerytów i Rencistów, aby sprawdzić, czy pomysł ten odpowiada ich potrzebom i z jakimi problemami muszą się borykać na co dzień. Wszyscy ankietowani mówili o problemach z dostępem do lekarzy specjalistów, z kupnem leków czy wspominali o drożyźnie, która pożera ich i tak niskie świadczenia. Pragną zaś tego, co od dłuższego czasu nie może zostać wprowadzone.

biznes-info-640x433
04.10.2019 02:00 Pracownicy skarbówki stawiają ultimatum. Znamy datę protestu

Protest w skarbówce zbliża się wielkimi krokami. Pracownicy urzędów mają dosyć. W ciągu najbliższych 3 lat na podwyżki wynagrodzeń skarbówki pójdzie z budżetu państwa prawie 900 milionów złotych. Podobna kwota ma być przeznaczona na sprzęt i samochody. Warto pamiętać, że w tym roku skarbówka dostała już podwyżki pensji - średnio po 650 zł brutto.

biznes-info-640x433
03.10.2019 02:00 Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wniosków

Dofinansowanie na remont w domu to niewątpliwie dla wielu Polaków prawdziwa gratka. Możliwość wymiany starych sprzętów na nowe i podniesienie jakości życia poprzez renowację oferuje Polakom program "Czyste powietrze". Ten na celu ma "zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne".Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że złożono już 80 tys. wniosków o udział w programie. To dzięki niemu możemy przeprowadzić gruntowny remont domowego systemu grzewczego. Chodzi przede wszystkim o wymianę starych kopciuchów, które są prawdziwymi generatorami zanieczyszczeń. Dofinansowanie z programu pozwala wymienić je na nowe piece przyjaźniejsze dla środowiska.

biznes-info-640x433
02.10.2019 02:00 Przełomowy raport Instytutu Ekonomicznego. Polska wyprzedziła Wielką Brytanię

Niemcy są największym zagranicznym dostawcą półproduktów i usług dla polskiego eksportu. Według danych z najnowszego raportu PIE pt. "Nowe oblicze handlu Polski z Niemcami", popyt odbiorców końcowych w Niemczech kreował ok. 10% wartości dodanej wytworzonej w Polsce oraz ponad 9% zatrudnienia i 8% wynagrodzeń brutto. Zaś według danych GUS, które również zawarto w raporcie, eksport do Niemiec stanowił w 2018 r. 29,2% polskiego eksportu towarów, import - 22,4%. Nadwyżka w obrotach z Niemcami sięgnęła w 2018 r. 13,7 mld euro.

biznes-info-640x433
02.10.2019 02:00 Ikea wycofuje niepozorny produkt. Śmiertelnie groźny dla dzieci

Ikea to bez wątpienia marka znana na całym świecie poprzez świadczenie swoich usług na terenie całego globu. Dlatego też problem, który właśnie opisujemy w poniższym artykule, jest tak palący. Sieć handlowa, która oferuje przede wszystkim możliwość zakupu sprzętu do wustroju domu, ale także inne sprzęty codziennego użytku wycofuje ze sprzedaży niepozorny produkt."Niepozorny" to słowo, które idealnie do niego pasuje. Mowa bowiem o śliniaczkach dla maluchów, które w Ikei znaleźć możemy pod nazwą Matvra. Te kupowane w dwupakach śliniaki w kolorach niebieskim i czerwonym stwarzają śmiertelne zagrożenie dla dziecka. Jak się bowiem okazuje, maluchy podczas użytkowania mogą się nimi udusić.

biznes-info-640x433
02.10.2019 02:00 Pozwał państwo i wygrał. Kultowy polski aktor triumfuje

Jerzy Stuhr wraz z dziennikarzem Mariuszem Szczygłem i konsultantem medycznym Tomaszem Sadlikiem pozwali Skarb Państwa o naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza. Zarzucali państwu m.in. że smog utrudnia im wykonywanie zawodu, ogranicza prawa osobiste, a instytucje państwowe nie przekazują obywatelom prawdziwych informacje o stanie zanieczyszczenia. Jerzy Stuhr zeznawał, że żyje w stresie, ponieważ mieszka w najbardziej zanieczyszczonych polskich miastach, czyli w Krakowie i Warszawie, a przy tym boryka się z poważnymi problemami górnych dróg oddechowych. Zaś Szczygieł mówił, że przez zanieczyszczenia musiał ograniczyć aktywny tryb życia na świeżym powietrzu.

biznes-info-640x433
02.10.2019 02:00 1500 zł czeka na młodych z Warszawy. Jeszcze 8 dni na składanie wniosków

- Stypendium to coś więcej niż wsparcie finansowe - to także możliwość wszechstronnego rozwoju. Młodzież ma szansę nie tylko na rozwój swoich talentów i pasji oraz kształtowanie swojej wrażliwości, ale także na wzajemne poznawanie się i budowanie przyjaźni" - mówi rzeczniczka Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska o stypendium, o które mogą starać się studenci z Warszawy, cytowana przez portal pulshr.pl.Jeszcze przez kilka dni, do 10 października trwa nabór wniosków w 15. edycji Stypendiów, których operatorem jest właśnie Centrum Myśli Jana Pawła II.