Kraków może stracić jeden ze swoich symboli - Kopiec Kościuszki
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Października 2019

Jeden z symboli Krakowa grozi zawaleniem. Remont pochłonie miliony złotych

Kraków: Kopiec Kościuszki jest w opłakanym stanie. Z powodu wilgoci konstrukcja się zapada, a także przechyla - informuje portal wiadomosci.gazeta.pl. Jeżeli nie dojdzie do remontu, budowla może się zawalić. Trwają przygotowania do naprawy.

Kraków: Kopiec Kościuszki może się zawalić

Kraków może stracić jeden ze swoich symboli. Kopiec Kościuszki jest w bardzo złym stanie. Geolodzy biją na alarm i ostrzegają, że jeśli konstrukcja nie przejdzie remontu, to może się zawalić. O tym, czy budowla będzie remontowana, zadecyduje miejski konserwator zabytków i wydział architektury. Jednak problemy jednego z symboli Krakowa trwają już od dawna. W 1997 roku intensywne opady deszczu spowodowały mocne uszkodzenia obiektu. Kopiec został otwarty dla zwiedzających dopiero pięć lat później. Wyremontowanie budowli kosztowało 15 mln złotych.

Cztery lata temu Urząd Miasta Krakowa, który posiada prawa własnościowe do obiektu oddał bezterminowo jego teren Komitetowi Kopca Kościuszki i to właśnie ta organizacja jest odpowiedzialna za przeprowadzenie remontu. - Został zobowiązany m.in. do utrzymania i zabezpieczenia obiektów wpisanych do rejestru zabytków, dokonywania bieżących napraw i remontów oraz ponoszenia bieżących kosztów utrzymania nieruchomości - mówił dla portalu Onet.pl Dariusz Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kraków.

Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatekWszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatekCzytaj dalej

Plan remontu jest już gotowy

W rozmowie z portalem Onet.pl Leszek Cierpiałowski, dyrektor Biura Komitetu Kopca Kościuszki stwierdził, że plan remontu jest gotowy już od trzech lat i został złożony w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Jednak okazało się, że pewne punkty projektu musiały zostać ponownie opracowane. To sprawi, że koszty remontu będą większe, jednak droższe rozwiązania pozwolą na skuteczniejszą ochronę Kopca Kościuszki. Teraz nadszedł czas na złożenie ostatecznego projektu remontu.

Podczas remontu Kopiec Kościuszki będzie zabezpieczony za pomocą drenażu, tak aby woda nie dostawała się do jego wnętrza. Ma to ochronić konstrukcję przed dalszym zapadaniem się. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace remontowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskim
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Znaki Zodiaku najpiękniejszych ludzi. To te 3 znaki są w stanie rozkochać w sobie cały świat
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News