BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Przez wzrost płacy minimalnej możesz wylądować na bruku. Spółdzielnie rozsyłają listy

10 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Płaca minimalna wzrośnie od stycznia 2020 roku i będzie wynosić 2600 zł brutto. Jednak planowana podwyżka spowoduje wzrost czynszów oraz cen mieszkań. Już teraz spółdzielnie wysyłają mieszkańcom informacje o nowych stawkach - informuje “Gazeta Wybor

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna zostanie zwiększona. Według zapowiedzi rządu od stycznia 2020 roku ma wynosić 2600 zł brutto. To oczywiście dobra wiadomość, ale wzrost minimalnego wynagrodzenia wywoła też pewne konsekwencje. Okazuje się, że wzrosną opłaty za czynsz oraz ceny mieszkań.

“Gazeta Wyborcza” zacytowała informację, jaką otrzymali lokatorzy spółdzielni z Krakowa.

- “W związku z zapowiedzianym przez rząd blisko 16-procentowym podniesieniem płacy minimalnej z aktualnych 2250 zł do 2600 zł wzrosną koszty utrzymania nieruchomości. W konsekwencji miesięczne stawki zmienionych opłat zależnych od spółdzielni w Państwa nieruchomości od 1.01.2020 r. wyniosą: za eksploatację 1,90 za m kw., za monitoring 1,80 od lokalu, za konserwację anten zbiorczych 2 zł od mieszkania, a za konserwację domofonów – 1,80 od każdego lokalu" - zapowiadają władze spółdzielni. Jednak z mieszkanek spółdzielni obliczyła, że jej rachunki wzrosną o prawie 200 zł rocznie.

Płaca minimalna to większe koszty dla mieszkańców

Płaca minimalna na wyższym poziomie oznacza dla spółdzielni większe koszty. Usługi, jakie zamawia spółdzielnia bądź wspólnota są często wykonywane przez firmy zewnętrzne. Pracownicy takich firm w większości mają wynagrodzenie na minimalnym poziomie. Gdy płaca minimalna wzrośnie, to zwiększą się wydatki firm na pracowników, a także koszty spółdzielni. To logiczna kolej rzeczy, ale też konsekwencje dla mieszkańców, którzy będą ponosić większe rachunki.

Płaca minimalna wpłynie na inne rachunki

Jednocześnie “Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę na fakt, że od przyszłego roku Polaków czekają też inne podwyżki. Więcej będą wynosić inne opłaty eksploatacyjne, takie jak woda, odbiór nieczystości czy odpadów. Płaca minimalna nie będzie miała na to wpływu. To konsekwencja wzrostu cen energii, która jest wytwarzana z węgla - informuje “GW”.

Zgodnie z szacunkami gazety rosnąca płaca minimalna może mieć wpływ na wzrost cen mieszkań, choć raczej niewielki. Większe wynagrodzenie minimalne spowoduje, że budowlańcy będą chcieli otrzymać podwyżki pensji, a w tym sektorze wysokość płacy to kluczowy czynnik, który decyduje o cenach mieszkań.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >