BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Przez wzrost płacy minimalnej możesz wylądować na bruku. Spółdzielnie rozsyłają listy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna zostanie zwiększona. Według zapowiedzi rządu od stycznia 2020 roku ma wynosić 2600 zł brutto. To oczywiście dobra wiadomość, ale wzrost minimalnego wynagrodzenia wywoła też pewne konsekwencje. Okazuje się, że wzrosną opłaty za czynsz oraz ceny mieszkań.

“Gazeta Wyborcza” zacytowała informację, jaką otrzymali lokatorzy spółdzielni z Krakowa.

- “W związku z zapowiedzianym przez rząd blisko 16-procentowym podniesieniem płacy minimalnej z aktualnych 2250 zł do 2600 zł wzrosną koszty utrzymania nieruchomości. W konsekwencji miesięczne stawki zmienionych opłat zależnych od spółdzielni w Państwa nieruchomości od 1.01.2020 r. wyniosą: za eksploatację 1,90 za m kw., za monitoring 1,80 od lokalu, za konserwację anten zbiorczych 2 zł od mieszkania, a za konserwację domofonów – 1,80 od każdego lokalu" - zapowiadają władze spółdzielni. Jednak z mieszkanek spółdzielni obliczyła, że jej rachunki wzrosną o prawie 200 zł rocznie.

Płaca minimalna to większe koszty dla mieszkańców

Płaca minimalna na wyższym poziomie oznacza dla spółdzielni większe koszty. Usługi, jakie zamawia spółdzielnia bądź wspólnota są często wykonywane przez firmy zewnętrzne. Pracownicy takich firm w większości mają wynagrodzenie na minimalnym poziomie. Gdy płaca minimalna wzrośnie, to zwiększą się wydatki firm na pracowników, a także koszty spółdzielni. To logiczna kolej rzeczy, ale też konsekwencje dla mieszkańców, którzy będą ponosić większe rachunki.

Płaca minimalna wpłynie na inne rachunki

Jednocześnie “Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę na fakt, że od przyszłego roku Polaków czekają też inne podwyżki. Więcej będą wynosić inne opłaty eksploatacyjne, takie jak woda, odbiór nieczystości czy odpadów. Płaca minimalna nie będzie miała na to wpływu. To konsekwencja wzrostu cen energii, która jest wytwarzana z węgla - informuje “GW”.

Zgodnie z szacunkami gazety rosnąca płaca minimalna może mieć wpływ na wzrost cen mieszkań, choć raczej niewielki. Większe wynagrodzenie minimalne spowoduje, że budowlańcy będą chcieli otrzymać podwyżki pensji, a w tym sektorze wysokość płacy to kluczowy czynnik, który decyduje o cenach mieszkań.

Tagi:

Płaca minimalnaceny mieszkań

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kiedyś straszyły, dziś cieszą oko. Deweloperzy przedstawiają „perełki rewitalizacji”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wracają opłaty za wstęp na molo w Sopocie. Nie będzie darmowych dni
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]