Opłaty za czynsz i ceny mieszkań wzrosną przez płacę minimalną
Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 10 Października 2019

Przez wzrost płacy minimalnej możesz wylądować na bruku. Spółdzielnie rozsyłają listy

Płaca minimalna wzrośnie od stycznia 2020 roku i będzie wynosić 2600 zł brutto. Jednak planowana podwyżka spowoduje wzrost czynszów oraz cen mieszkań. Już teraz spółdzielnie wysyłają mieszkańcom informacje o nowych stawkach - informuje “Gazeta Wyborcza”.

Płaca minimalna w górę

Płaca minimalna zostanie zwiększona. Według zapowiedzi rządu od stycznia 2020 roku ma wynosić 2600 zł brutto. To oczywiście dobra wiadomość, ale wzrost minimalnego wynagrodzenia wywoła też pewne konsekwencje. Okazuje się, że wzrosną opłaty za czynsz oraz ceny mieszkań.

“Gazeta Wyborcza” zacytowała informację, jaką otrzymali lokatorzy spółdzielni z Krakowa.

- “W związku z zapowiedzianym przez rząd blisko 16-procentowym podniesieniem płacy minimalnej z aktualnych 2250 zł do 2600 zł wzrosną koszty utrzymania nieruchomości. W konsekwencji miesięczne stawki zmienionych opłat zależnych od spółdzielni w Państwa nieruchomości od 1.01.2020 r. wyniosą: za eksploatację 1,90 za m kw., za monitoring 1,80 od lokalu, za konserwację anten zbiorczych 2 zł od mieszkania, a za konserwację domofonów – 1,80 od każdego lokalu" - zapowiadają władze spółdzielni. Jednak z mieszkanek spółdzielni obliczyła, że jej rachunki wzrosną o prawie 200 zł rocznie.

PiS zapowiedział olbrzymie zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Wejdą już niedługoPiS zapowiedział olbrzymie zmiany w zakazie handlu w niedzielę. Wejdą już niedługoCzytaj dalej

Płaca minimalna to większe koszty dla mieszkańców

Płaca minimalna na wyższym poziomie oznacza dla spółdzielni większe koszty. Usługi, jakie zamawia spółdzielnia bądź wspólnota są często wykonywane przez firmy zewnętrzne. Pracownicy takich firm w większości mają wynagrodzenie na minimalnym poziomie. Gdy płaca minimalna wzrośnie, to zwiększą się wydatki firm na pracowników, a także koszty spółdzielni. To logiczna kolej rzeczy, ale też konsekwencje dla mieszkańców, którzy będą ponosić większe rachunki.

Płaca minimalna wpłynie na inne rachunki

Jednocześnie “Gazeta Wyborcza” zwraca uwagę na fakt, że od przyszłego roku Polaków czekają też inne podwyżki. Więcej będą wynosić inne opłaty eksploatacyjne, takie jak woda, odbiór nieczystości czy odpadów. Płaca minimalna nie będzie miała na to wpływu. To konsekwencja wzrostu cen energii, która jest wytwarzana z węgla - informuje “GW”.

Zgodnie z szacunkami gazety rosnąca płaca minimalna może mieć wpływ na wzrost cen mieszkań, choć raczej niewielki. Większe wynagrodzenie minimalne spowoduje, że budowlańcy będą chcieli otrzymać podwyżki pensji, a w tym sektorze wysokość płacy to kluczowy czynnik, który decyduje o cenach mieszkań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Została zgwałcona przez brata w wieku 14 lat. Prawdziwy cios wymierzyli jej jednak rodzice
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News