BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wzięli pod lupę mieszkania 12 mln Polaków. Zaskakujące wyniki badań

13 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Mieszkania z wielkiej płyty od zawsze budziły dużo emocji. Jedni chwalili konstrukcję za solidność, drudzy obawiają się, ile jeszcze takie budynki wytrzymają. Instytut Techniki Budowlanej postanowił sprawdzić, w jakiej kondycji są budynki. Wnioski zaskaku

Mieszkanie, jakich w Polsce nie brakuje

Mieszkanie z wielkiej płyty to od dawna temat, który wywołuje wiele kontrowersji. System budownictwa był bardzo popularny w latach 70. i 80. Dzisiaj w budynkach z wielkiej płyty mieszka 12 mln Polaków. Mimo, że budynki zdają się być wytrzymałe, to nie mają najlepszej opinii - wiele osób zastanawia się, jak długo jeszcze takie budynki przetrwają. Tym bardziej, że budowlańcy z czasów PRL uważani byli za partaczy. Teraz okazuje się, że zarzuty nie były do końca trafione. Instytut Techniki Budowlanej postanowił przyjrzeć się budynkom i przez lata badał je. Raport pokazuje, że z budynkami nie ma większych problemów.

Mieszkanie w wielkiej płycie jest bezpieczne

Z ostatniego raportu Instytutu Techniki Budowlanej wynika, że budynki z wielkiej płyty są bardzo wytrzymałe. W rozmowie z portal Money.pl Janusz Kobyliński, architekt stwierdził, że zła opinia budynków wzięła się ze sposobu wykończenia i funkcjonalności. Podkreślił też, że wykorzystania metoda budownictwa nie była łatwa - wymagała dużych nakładów i nie była wcale najszybszym sposobem budowy. Ale dzięki temu budynki są bardzo trwałe i mogą służyć mieszkańcom jeszcze co najmniej przez kilka dekad.

Eksperci ITB szczegółowo zbadali budynki w całym kraju, także w rejonach, które są narażone na tzw. szkody górnicze. I pomimo znalezienia pewnych mankamentów ich werdykt jest jednoznaczny. Budynki są pancerne. Zresztą wystarczy przypomnieć sobie niedawne wypadki - wybuchy gazu w Łodzi i Gdańsku (odpowiednio 1982 i 1995 r.) nie spowodowały naruszenia konstrukcji budowli z wielkiej płyty.

Jednak budynki z wielkiej płyty mają też swoje wady. Specjaliści zwracają uwagę na takie błędy jak krzywe ściany, podatność na uszkodzenia zewnętrzne, zbyt duże odstępy między pewnymi elementami, nierówne wylewki i niejednorodne materiały. Oprócz tego budynki mają kiepską izolację cieplną i niski standard wykończenia. Szczególnie dotyczy to niższych budowli, w których brakuje np. wind - pisze portal.

Mieszkanie w wielkiej płycie nie do ruszenia

Pocieszające wydaje się jednak stwierdzenie specjalistów ITB, którzy stwierdzili, że wady i mankamenty elementów wykończeniowych oraz systemów instalacyjnych to konsekwencja naturalnych procesów ich zużycia i starzenia. Na szczęście takie usterki można sprawnie zanotować w trakcie obowiązkowych kontroli i analiz specjalistycznych, a usunięcie ich nie powinno być dużym problemem. Wygląda na to, że mieszkańcy wielkiej płyty nie mają się czym martwić. Ich budynki są nie do ruszenia.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >