BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rewolucja w podatkach. PiS stworzy nowe prawo podatkowe bez opłat skarbowych i biurokracji

15 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Podatki przejdą modernizację podczas kolejnej kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Partia ma duże plany jeśli chodzi zmiany w przepisach podatkowych - informuje portal Gospodarka.dziennik.pl. Nie ma wątpliwości, że polskie prawo podatkowe przejdzie rewolucję

Podatki dochodowe czekają zmiany

Podatki dochodowe i ordynacja podatkowa to sprawy, którymi rząd na pewno będzie chciał się zająć. Póki co pierwszeństwo ma jednak uchwalenie zmian w VAT. Jest to spowodowane koniecznością przystosowania polskich przepisów do zmian w unijnej dyrektywie VAT. Ma to być tzw. quick fix, czyli szybka naprawa wewnątrzwspólnotowych przepisów.

Trzy nowe ustawy

Już w zeszłym roku Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało uchwalenie trzech nowych ustaw o podatkach dochodowych. Nowe przepisy miałyby zastąpić te, które teraz funkcjonują - o PIT i CIT. Nowe ustawy będą dotyczyć opodatkowania rent i wynagrodzeń, regulacji działalności gospodarczej, a także zysków kapitałowych, które mają zachęcać do inwestycji. Nie wiadomo, kiedy rząd chciałby je wprowadzić, ale w zeszłym roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że projekty będą gotowe do końca bieżącego roku.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało też “Piątkę dla przedsiębiorców”, o której mówił premier Mateusz Morawiecki na jednej z konwencji wyborczych. Nowe rozwiązania mają wspierać mikro, małe i średnie firmy. W projekcie znalazły się jeszcze takie propozycje jak wprowadzenie wyższego limitu w ryczałcie do 2 mln euro, zmiany w CIT (prawo do 9 procentowej stawki CIT) oraz przekazanie środków w wysokości 1 mld zł na rozwój młodych polskich firm.

PiS zapowiedział też w swoim programie mniejsze zmiany dotyczące podatków dochodowych. Jednym z takich rozwiązań ma być zwiększenie limitów odpisów podatkowych na darowizny na cele pożytku publicznego. Jest to dziwny pomysł, bo przecież każdy, kto płaci podatki może przekazywać darowizny na rzecz fundacji i instytucji publicznych. PiS chciałby też, aby podatnicy mogli odprowadzać od podatku składki na rady rodziców.

Nowy rząd - nowa ordynacja

Pojawić ma się nowa ordynacja podatkowa, która jest już ponoć gotowa. Pomimo, że to ostatni rząd miał się tym zająć, to uchwalenie nowej ordynacji przypadnie już nowemu rządowi. 

Nadal nie wiadomo, jak nowy rząd zamierza rozwiązać problem podatku od sprzedaży detalicznej - zawieszenie podatku zostało uznane przez Sąd Unii Europejskiej za niezgodne z prawem, a rząd prawdopodobnie planuje poczekać do werdyktu TSUE w związku z apelacją Komisji Europejskiej. Niewiadomą pozostaje też podatek cyfrowy. W projekcie budżetu na przyszły rok nie zostały zapisane wpływy z tego podatku, jednak rząd nie rezygnuje z planu jego wprowadzenia.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >