podatki - PiS zmieni prawo podatkowe
Flickr/Kancelaria Premiera
Autor Stanisław Węgrowski - 15 Października 2019

Rewolucja w podatkach. PiS stworzy nowe prawo podatkowe bez opłat skarbowych i biurokracji

Podatki przejdą modernizację podczas kolejnej kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Partia ma duże plany jeśli chodzi zmiany w przepisach podatkowych - informuje portal Gospodarka.dziennik.pl. Nie ma wątpliwości, że polskie prawo podatkowe przejdzie rewolucję.

Podatki dochodowe czekają zmiany

Podatki dochodowe i ordynacja podatkowa to sprawy, którymi rząd na pewno będzie chciał się zająć. Póki co pierwszeństwo ma jednak uchwalenie zmian w VAT. Jest to spowodowane koniecznością przystosowania polskich przepisów do zmian w unijnej dyrektywie VAT. Ma to być tzw. quick fix, czyli szybka naprawa wewnątrzwspólnotowych przepisów.

10 tys. zł, o tyle więcej mają dostać seniorzy do emerytury. PiS obiecuje dodatki10 tys. zł, o tyle więcej mają dostać seniorzy do emerytury. PiS obiecuje dodatkiCzytaj dalej

Trzy nowe ustawy

Już w zeszłym roku Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało uchwalenie trzech nowych ustaw o podatkach dochodowych. Nowe przepisy miałyby zastąpić te, które teraz funkcjonują - o PIT i CIT. Nowe ustawy będą dotyczyć opodatkowania rent i wynagrodzeń, regulacji działalności gospodarczej, a także zysków kapitałowych, które mają zachęcać do inwestycji. Nie wiadomo, kiedy rząd chciałby je wprowadzić, ale w zeszłym roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że projekty będą gotowe do końca bieżącego roku.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało też “Piątkę dla przedsiębiorców”, o której mówił premier Mateusz Morawiecki na jednej z konwencji wyborczych. Nowe rozwiązania mają wspierać mikro, małe i średnie firmy. W projekcie znalazły się jeszcze takie propozycje jak wprowadzenie wyższego limitu w ryczałcie do 2 mln euro, zmiany w CIT (prawo do 9 procentowej stawki CIT) oraz przekazanie środków w wysokości 1 mld zł na rozwój młodych polskich firm.

PiS zapowiedział też w swoim programie mniejsze zmiany dotyczące podatków dochodowych. Jednym z takich rozwiązań ma być zwiększenie limitów odpisów podatkowych na darowizny na cele pożytku publicznego. Jest to dziwny pomysł, bo przecież każdy, kto płaci podatki może przekazywać darowizny na rzecz fundacji i instytucji publicznych. PiS chciałby też, aby podatnicy mogli odprowadzać od podatku składki na rady rodziców.

PiS już wycofuje się z jednej ze swoich największych obietnic wyborczychPiS już wycofuje się z jednej ze swoich największych obietnic wyborczychCzytaj dalej

Nowy rząd - nowa ordynacja

Pojawić ma się nowa ordynacja podatkowa, która jest już ponoć gotowa. Pomimo, że to ostatni rząd miał się tym zająć, to uchwalenie nowej ordynacji przypadnie już nowemu rządowi.

Nadal nie wiadomo, jak nowy rząd zamierza rozwiązać problem podatku od sprzedaży detalicznej - zawieszenie podatku zostało uznane przez Sąd Unii Europejskiej za niezgodne z prawem, a rząd prawdopodobnie planuje poczekać do werdyktu TSUE w związku z apelacją Komisji Europejskiej. Niewiadomą pozostaje też podatek cyfrowy. W projekcie budżetu na przyszły rok nie zostały zapisane wpływy z tego podatku, jednak rząd nie rezygnuje z planu jego wprowadzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Hanna Lis ofiarą cyberprzemocy. Mężczyzna wyzywał ją i groził jej śmiercią
  6. Wiemy, kto osobiście otrzymał największą liczbę głosów w wyborach! Niemal dwa razy więcej niż Jarosław Kaczyński

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News