Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rząd

Rząd

Rząd – czym jest i jakie kompetencje posiada?

Rząd to kolegialny organ władzy wykonawczej, co do zasady obecny każdy państwie o ustroju demokratycznym. Na czele rządu zazwyczaj stoi Premier (Pierwszy Minister), choć w niektórych państwach szef rządu nosi inną nazwę, wynikającą z tradycji. Dla przykładu, w Niemczech rolę szefa rządu pełni kanclerz.

Kompetencje rządu również mogą nieznacznie różnić się w zależności od kraju, jednak zwykle są dość podobne. W Polsce rząd przede wszystkim zapewnia wykonanie ustaw, uchwala budżet państwa i kieruje jego wykonaniem, koordynuje i kontroluje prace organów administracji rządowej, a także sprawuje ogólne kierownictwo w dziedzinie stosunków międzynarodowych i obronności państwa.

Jak wybiera się rząd w Polsce?

Sposób wybierania rządu w każdym państwie definiowany jest nieco inaczej, w zależności od ustalonego porządku prawnego. W Polsce zasady te ustalane są przez Konstytucję. Zgodnie z jej zapiskami, to Prezydent RP jest odpowiedzialny za wybór nowego premiera – powołuje on go wedle własnego uznania, choć przyjęta jest w Polsce tradycja, wedle której na premiera powołuje się prezesa partii, która zwyciężyła w wyborach, lub innego z jej prominentnych członków.

Gdy desygnowany przez prezydenta kandydat na premiera stworzy rząd, proponuje on jego skład posłom na Sejm wraz ze swoim planem działania, wygłaszając exposé. Decyzja o zaakceptowaniu składu nowego rządu (udzielenie wotum zaufania) zależna jest wówczas od głosowania sejmowego. Wotum zaufania musi być udzielone bezwzględną większością głosów, przy udziale minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Jeżeli posłowie nie zdecydują się na udzielenie wotum zaufania nowemu rządowi, ten musi podać się do dymisji. Wówczas inicjatywa wyboru premiera przypadnie właśnie posłom. Kandydata na premiera może zgłosić grupa minimum 46 posłów. Wotum zaufania po raz kolejny musi zostać udzielone bezwzględną większością głosów. Jeżeli i w tym przypadku nowy rząd nie zostanie wybrany, inicjatywa powraca do prezydenta, jednak dla udzielenia wotum zaufania w kolejnym głosowaniu wystarczy większość zwykła.

Kiedy nowy rząd w Polsce?

Wybory parlamentarne 2023 już za nami, a partią, która zdobyła w nich największą ilość głosów, zostało Prawo i Sprawiedliwość. Prezydent Andrzej Duda zapewne powierzy misję utworzenia rządu jednemu z reprezentantów właśnie tej partii, jednak jest mało prawdopodobne, by Prawo i Sprawiedliwość utworzyło rząd – większość sejmowa w tych wyborach przypadła w udziale opozycyjnej koalicji, budowanej przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, a także drogę, jaką zgodnie z Konstytucją trzeba przejść w celu utworzenia nowego rządu, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Zaprzysiężenie nowego rządu zobaczymy zapewne dopiero w grudniu, a na jego czele prawdopodobnie stanie Donald Tusk.

Pokaż więcej

Paweł Bednarek
22.05.2024 16:27 Sukces Columbus Elite w programie Czyste Powietrze

Spółka Columbus Elite, największa organizacja sprzedażowa OZE w Polsce, podpisała aż 1400 umów na realizację usług dofinansowywanych w ramach programu rządowego "Czyste powietrze".

Krzysztof Kwiatkowski
14.05.2024 18:11 "Pomóc przedsiębiorcom". Senator Kwiatkowski o relacji biznesu z państwem

W zeszłym roku uchwalono 34 i pół tysiąca stron przepisów prawa — tak trudności prawne w prowadzeniu biznesu w Polsce ocenił senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. — Kierując się zasadą: uchwalasz nowe obowiązki, to inne uchylasz, a nie narzucasz dodatkowe. I cały czas trzeba myśleć, jak pomóc, a nie utrudnić życie przedsiębiorcom — mówił nasz gość podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

pieniądze
09.05.2024 11:03 Emerytury dla tej grupy wzrosną? Rząd rozważa zmiany

Zbyt niska emerytura to problem niejednego Polaka. Niektórzy jednak czują się szczególnie niesprawiedliwie potraktowani po tym, jak jedna ustawa zaniżyła świadczenia niemal 40 tys. osób. Wkrótce mogą doczekać się podwyżki.

Autostrada, pieniądze
08.05.2024 19:28 Nadchodzi koniec bezpłatnych autostrad? GDDKiA mówi wprost

Czy czeka nas powrót opłat za przejazd autostradami zarządzanymi przez GDDKiA? Choć na razie oficjalnie rząd nie ma takich planów, to zdaniem niektórych ekspertów, sytuacja niebawem może ulec zmianie.  

sklep
07.05.2024 17:28 Ta zmiana ma objąć niemal wszystkie sklepy. Klienci mogą się zdziwić

Trwają prace nad nowymi przepisami, które obejmą wszystkie sklepy sprzedające warzywa i owoce. Rząd zamierza zobowiązać je do przestrzegania nowej wytycznej. Konsumenci powinni o tym wiedzieć.

Mariusz Błaszczak
25.04.2024 20:38 Wyniki audytu w MON. "6 mln zł na nagrody dla współpracowników"

W Ministerstwie Obrony Narodowej przeprowadzono audyt, który ujawnił szereg poważnych nieprawidłowości. Obecny wiceminister obrony Cezary Tomczyk wyjawił, że zidentyfikowano przyznanie nienależnych nagród współpracownikom Mariusza Błaszczaka i kradzieże. Przedstawiamy szczegóły. 

przedłużacz, prąd, gniazdko
21.04.2024 10:34 Wiemy, ile wyniesie bon energetyczny. Jest projekt ustawy

Podwyżki cen prądu coraz bliżej, podobnie jak wprowadzenie zapowiadanego przez rząd bonu energetycznego. Komu będzie przysługiwało świadczenie i ile wyniesie? Projekt ustawy zdradza, ile pieniędzy dostaną Polacy.

babcia, pieniądze
03.04.2024 18:22 "Babciowe" jeszcze w tym roku. Padł termin wypłaty pieniędzy

Pieniądze w ramach tzw. babciowego już po wakacjach trafić mają do rodzin. W środę (03.04) pojawiły się nowe informacje na temat świadczenia pieniężnego skierowanego w stronę rodzin z dziećmi. Program ma nosić nazwę “Aktywny rodzic”. Co wiadomo?

Logo TVP, pieniądze
25.03.2024 17:33 Ogromne pieniądze dla mediów publicznych. TVP zyska najwięcej

Media publiczne w Polsce już wkrótce będą mogły spodziewać się sporego dofinansowania. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, na największe wsparcie będzie mogła liczyć Telewizja Polska. Kwoty są imponujące.

Seniorzy
23.03.2024 17:34 Fatalne wieści dla wielu seniorów. MZ wycofuje się z obietnicy ws. sanatoriów

Ważne zmiany dotyczące wyjazdów do sanatoriów były zapowiadane jeszcze przez poprzedni rząd. Teraz okazało się, że Ministerstwo Zdrowia postanowiło wycofać się z rewolucji, którą zapowiedzieli poprzednicy. Resort nie będzie kontynuował prac nad reformą lecznictwa uzdrowiskowego. 

pieniądze
20.03.2024 18:36 "Babciowe" coraz bliżej. Nawet 1,5 tys. zł miesięcznie dla rodziców

Z dnia na dzień znamy coraz więcej szczegółów dotyczących wypłaty tzw. “babciowego”. Rząd powoli odsłania karty i wiele wskazuje na to, że zamierza spełnić swoją obietnicę daną jeszcze przed wyborami. Na nowych rozwiązaniach skorzystają rodzice chcący wrócić do pracy, mimo posiadania małego dziecka. Projekt zakłada aż trzy formy wsparcia, w ramach których od państwa będzie można uzyskać nawet 1,5 tys. zł miesięcznie.

rodzina
17.03.2024 14:03 Wydłużenie urlopów już niebawem? Rząd zapowiada "konkretne rozwiązanie"

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że rząd szykuje konkretne rozwiązania ws. wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wszystkich wcześniaków lub dzieci hospitalizowanych tuż po narodzinach. Minister przekazała konkretną datę.

pieniądze
10.03.2024 22:27 Bon senioralny już niedługo. Wiadomo, kto go dostanie

Coraz bliżej wprowadzenia bonu senioralnego. Pojawiły się kolejne informacje na temat nowej propozycji skierowanej do najstarszych Polaków. Minister Marzena Okła-Drewnowicz zdradziła szczegóły planów. Padły konkretne kwoty.

seniorzy
06.03.2024 22:12 Kobiety będą pracować dłużej? Jest stanowcza deklaracja rządzących

Co jakiś czas Polacy na nowo podburzani są doniesieniami na temat m.in. rzekomego podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet. Ten, według niektórych, miałby zostać zrównany przez obecnych rządzących z wiekiem emerytalnym mężczyzn, wynoszącym teraz 65 lat. Aby jednak nie opierać się na spekulacjach, tylko faktach, warto zapytać o ewentualne plany u źródła, czyli w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Te odpowiedziało na interpelację jednego z posłów, wyraźnie dając do zrozumienia, jak zapatruje się na podobne pomysły.

sklep
06.03.2024 17:29 Będzie wyższy VAT na żywność? Te opłaty również mogą wzrosnąć

Niepokojące słowa Donalda Tuska. Premier przyznał ostatnio, że optuje “za” podniesieniem stawki VAT na żywność. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale zdaniem szefa rządu istnieją wyraźne przesłanki do tego, by podnieść ceny podstawowych artykułów spożywczych. Zmiany mogą nastąpić już 1 kwietnia, a to i tak niejedyne podwyżki, jakie czyhają na nasze portfele.

Kadr z otwarcia Ministerstwa Przemysłu
01.03.2024 15:22 Nowe ministerstwo w Polsce. Wiadomo, czym będzie się zajmowało

Od 1 marca w Polsce będzie działał nowy resort. Odbyła się oficjalna inauguracja, a podczas konferencji nowa ministra opowiedziała o planach resortu. Co ciekawe, ministerstwo ma swoją siedzibę nie w Warszawie, a w Katowicach. Przedstawiamy szczegóły.

emeryci
28.02.2024 15:05 Emeryci będą zawiedzeni. Mogą dostać o wiele mniej niż przed rokiem

Już od piątku 1 marca ruszają wypłaty wyższych emerytur. Wszystko w związku z waloryzacją świadczeń. Wszystko wskazuje na to, że dwucyfrowy wskaźnik waloryzacji prędko nie wróci. Niektórzy seniorzy będą zawiedzeni, ponieważ zyskają mniej niż rok temu.

seniorzy
28.02.2024 09:31 Wcześniejsza emerytura dla wielu seniorów. Niezbędne są te dokumenty

Osoby urodzone przed 1969 rokiem mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Warto jednak podkreślić, że aby ją otrzymać, muszą spełnić odpowiednie warunki i złożyć te konkretne dokumenty.

dom
28.02.2024 08:32 Kontrowersyjna ustawa zostaje. Nie wszyscy będą zadowoleni

Ustawa o prawie geologicznym i górniczym z 2023 wzbudza wśród wielu ekspertów pewien niepokój. Krytycy zaznaczają, że może ona bardzo utrudnić, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić budowę domów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednak uspokaja.

pieniądze
27.02.2024 08:31 Nowe świadczenie dla emerytów. Nawet do 2100 zł miesięcznie

Już niebawem pierwsi beneficjenci mogą spodziewać się nowego świadczenia. Mowa o bonie senioralnym, który, mimo iż ma postać finansową, to nie do końca będzie wypłacany w formie pieniężnej. Jego wartość to nawet do 2100 zł miesięcznie. Komu przysługuje i na jakich warunkach? Wszystko wyjaśniamy.

Pieniądze
21.02.2024 19:39 Będą nowe programy od rządu. Polacy otrzymają miliardy złotych

Osoby planujące uzyskanie dofinansowania od rządu w nadchodzących latach nie muszą się obawiać o aktualność programów. Według minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, już w tym roku mają ruszyć nowe programy wsparcia transformacji energetycznej. Pula pieniędzy ma łącznie wynieść 7 mld zł.

rząd
03.01.2024 20:22 Wojna o ustawę okołobudżetową. Prezydent kontra rząd

3 stycznia przed Komisją Finansów Publicznych pojawiło się wyzwanie w postaci nie jednego, a dwóch projektów ustawy okołobudżetowej na nowy rok — jeden autorstwa rządu, drugi prezydenta. Poprzedni projekt został zawetowany przez Andrzeja Dudę.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
21.12.2023 23:04 Jest decyzja ws. 800 plus i dodatkowych emerytur. To już przesądzone

Nowa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zabrała w czwartek 21 grudnia w Sejmie głos ws. 800 plus i świadczenia "Dobry Start". Posłanka Lewicy zdradziła także, co dalej z trzynastkami i czternastkami, a także waloryzacją emerytur. Zapowiedziała również nowy rządowy program.

Mateusz Morawiecki
21.12.2023 20:23 Tyle prezentów rozdał rząd z pieniędzy Polaków. Płacił każdy z nas

Warsaw Enterprise Institute od 2020 r. zajmuje się zwiększeniem świadomości obywateli w zakresie funkcjonowania polityki gospodarczej i pieniędzy publicznych. Z najnowszego raportu Instytutu wynika, że polski rząd w tym roku rozdał "prezenty", za które z własnych kieszeni zapłacili podatnicy. Kwota już w zeszłym roku była wysoka, a teraz wzrosła aż o 1300 zł.

Jan Grabiec
16.12.2023 08:15 Zaskakujące doniesienia z kancelarii premiera. Zabraknie pieniędzy na pensje? "Odprawy zostały wypłacone"

W kancelarii premiera zabraknie środków na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników? - Chodzi tutaj przede wszystkim o płacę pracowników, urzędników, którzy realizują codzienne zadania dotyczące bezpieczeństwa Polski - mówił na konferencji Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak dodał, chodzi o miliony złotych. Zdradził również powody, dlaczego tych środków brakuje.

rząd
15.12.2023 17:22 Najbogatsi politycy w rządzie Donalda Tuska. Premier wcale nie jest numerem jeden

Nowy rząd wzbudza duże zainteresowanie opinii publicznej. Choć niektóre persony to dobrze znane nam już postacie sceny politycznej, tajemnicą dla wielu wciąż jest m.in. ich majątek. Na szczęście, każdy z nas ma wgląd w składane przez polityków oświadczenia majątkowe, a tam znaleźć można bardzo ciekawe informacje. Ci, którzy myśleli, że prym wśród milionerów wiedzie Donald Tusk, byli w błędzie. Szefa rządu na głowę bije jego własny współpracownik.

blok pieniądze
01.12.2023 13:53 Jest decyzja ws. Bezpiecznego Kredytu 2 proc. W grze ogromne kwoty

Pierwsze mieszkanie to marzenie wielu młodych singli oraz rodzin, ale mało kto może sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem problemów przynajmniej części z nich miał być Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ten cieszył się wielkim zainteresowaniem, ale właśnie dlatego obawiano się, że kwota finansowania nie sprosta oczekiwaniom chętnych. W piątek 1 grudnia zapadła ostateczna decyzja w sprawie dalszych losów rządowego programu. Co postanowiono?

urząd kolejka
29.11.2023 16:03 Polacy tłumnie ruszyli do urzędów. Mają ważny powód, znamy sposób na uniknięcie kolejek

17 listopada 2023 roku Polacy zyskali możliwość zastrzegania numerów PESEL. Skorzystało z niej miliony osób, a przed urzędami pojawiły się ogromne kolejki. Przypominamy, że PESEL można zastrzec błyskawicznie, nie wychodząc z domu.