Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Rząd

Rząd

Budowa domu
03.08.2023 15:56 Wspaniałe wieści dla planujących budowę domu. Bezpłatne projekty jeszcze w tym roku

Jak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakończył przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na projekty domów 120, 150 i 180 m kw. Bezpłatne projekty zostaną udostępnione jeszcze w tym roku. 

pieniądze-gotówka-dofinansowanie
30.07.2023 19:36 Dofinansowanie za deszczówkę. Niebawem ruszy kolejny nabór wniosków w znanym programie

W niedzielę 30 lipca resort klimatu i środowiska przekazał, powołując się na wypowiedź Anny Moskwy, szefowej MKiŚ, że w najbliższym czasie uruchomiony zostanie kolejny nabór wniosków w znanym rządowym programie. W dotychczasowych edycjach Polacy mogli otrzymać nawet 5 tys. zł dofinansowania za gromadzenie deszczówki.

kaminiski mswia foto.jpeg
03.07.2023 14:20 Powstanie narodowa drukarnia banknotów. W tym celu zakupiono działkę za 143 mln zł

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że powstanie nowe centrum druku banknotów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Działkę zakupiono od Polfy Tarchomin za 143 mln zł.

PiS
02.07.2023 13:13 Rząd tworzy sklep internetowy. Pomysł budzi kontrowersje wśród ekspertów branży handlowej

Mają już trwać pierwsze testy internetowego sklepu. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o spotkaniu z przedstawicielami polskich sieci sklepów spożywczych w związku z pomysłem uruchomienia platformy sprzedażowej.

pieniądze-gotówka
23.05.2023 12:42 Od przyszłego roku zmiany w obrocie gotówkowym. Będą nowe limity płatności

W 2024 roku przedsiębiorcy nie będą mogli przekroczyć kwoty 8 tys. zł brutto w transakcjach gotówkowych dokonywanych między sobą. Limit obejmie też konsumentów, którzy w takiej formie będą mogli zapłacić maksymalnie 20 tys. zł. Z początkiem maja do pierwszego czytania w Sejmie skierowano projekt Suwerennej Polski, który zakłada uchylenie tych przepisów. Zdaniem wnioskujących o to posłów niższy limit w obrocie gotówkowym ograniczy drobny handel.

Anna Moskwa
19.05.2023 21:39 Rząd chce odbetonowania polskich miast. Wkrótce zostanie ogłoszony nowy program

Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała w piątek 19 maja w Niedzicy, że już niebawem rząd ogłosi nowy program dotyczący odbetonowania i zazieleniania miast oraz zwiększenia retencji. Program ma mieć charakter dotacyjny.

morawiecki-droga
11.05.2023 20:12 Autostrada A1 nareszcie otwarta. Morawiecki: żaden rząd przed nami nie mógł dokończyć

Wszystkie prace na odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem dobiegły wreszcie końca. W efekcie kierowcy mogą w pełnym zakresie korzystać z trasy o długości ponad 560 km, od Trójmiasta do granicy z Czechami. Pokonanie tej drogi ma zająć ok. 5 godz. Przypomnijmy, że autostrada A1 miała być gotowa jeszcze na Euro 2012. Żaden rząd przed nami nie mógł w odpowiednim czasie dokończyć tych wszystkich odcinków – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia drogi.

Waldemar Buda
09.05.2023 13:02 Rząd chce umożliwić małoletnim zakładanie własnych firm. Przepisy mogą wejść życie w przyszłym roku

W poniedziałek 8 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że rząd pracuje nad projektem regulacji, które miałyby umożliwić osobom małoletnim zakładanie działalności gospodarczej. Jeśli sąd wyraziłby zgodę na prowadzenie biznesu przez młodego człowieka, wówczas nie byłaby już konieczna zgoda rodziców. Planowane wejście w życie przepisów to 1 października 2024 roku. Minister wyraził nadzieję, że uchwali je Sejm obecnej kadencji. Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt przyznaje, że zliberalizowanie przepisów w tym zakresie niesie za sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia.

laptopy
20.04.2023 14:26 W tym roku prawie 400 tys. uczniów otrzyma laptopy od państwa. Rząd wskazał najkorzystniejszą ofertę

W 2023 roku rząd zamierza zakupić prawie 400 tys. laptopów, które trafią we wrześniu do uczniów rozpoczynających naukę w klasach IV szkoły podstawowej. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński poinformował, że najlepszą ofertę w przetargu złożyła sieć handlowa x-kom.

policja-akcja
15.04.2023 13:43 Rząd zdecydował, punkty karne będą kasowane według nowych zasad. Ważna informacja dla kierowców

W piątek 14 kwietnia Sejm przyjął nowelizację prawa o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów punkty karne mają być usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Nowelizacja podnosi również bezpieczeństwo pasażerów podróżujących tzw. taksówkami na aplikację – wprowadzona zostanie lepsza niż do tej pory weryfikacja tożsamości kierującego pojazdem.

Waldemar Buda
14.04.2023 08:48 Rząd zapowiada ważne zmiany dla przedsiębiorców. Koniec z pieczątką i wzywaniem do urzędu

Resort rozwoju skierował do konsultacji pakiet ułatwień dla przedsiębiorców. Znalazły się w nim m.in. zapisy dotyczące zasad prowadzenia firmy, sukcesji i kontaktów z administracją. Minister Waldemar Buda przekazał, że w akcie prawnym wskazano zmiany w aż kilkudziesięciu ustawach. Konsultacje potrwają do 4 maja br. Uwagi i opinie można zgłaszać na adres [email protected].

flaga-Polska
07.04.2023 20:11 Trwa rządowa loteria z nagrodami. Skorzystać mogą miliony Polaków

Od 1 lutego trwa specjalna rządowa loteria. Mogą wziąć w niej udział osoby, które mają co najmniej 40 lat i do 31 maja przystąpią do programu „Profilaktyka 40+”. W loterii do wygrania są atrakcyjne nagrody rzeczowe – bony do sklepów, wyciskarki wolnoobrotowe czy rowery. Wszystko to o łącznej wartości przeszło 3,5 mln zł.

dom-nieruchomości
07.04.2023 18:13 Rewolucyjne zmiany w prawie budowlanym. Postawienie domu będzie prostsze, ale jest też pewne ryzyko

29 marca rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie budowlanym. Od tego roku cała biurokracja związana z procesem budowlanym będzie przebiegać w formie cyfrowej, pozwolenia nie zawsze będą wymagane, a w niektórych przypadkach zniesiony zostanie obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Takie regulacje sprawią, że budowa będzie szybsza i prostsza. Istnieje jednak ryzyko, że powstanie więcej wadliwych budynków – informuje ekspert z firmy Eaton, zajmującej się inteligentnym zarządzaniem energią. Uchwalone przez rząd zmiany wejdą w życie po 14 dniach, licząc od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

cmentarz-groby
06.04.2023 12:07 Możliwe spore zmiany w pogrzebach. Nie będzie papierowej karty zgonu, pojawi się koroner

W ciągu najbliższych tygodni projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma trafić pod obrady rządu. Obecnie rozpatruje go komisja prawnicza. Wśród proponowanych zmian jest wprowadzenie instytucji koronera – lekarza, który miałby stwierdzać nagły zgon poza szpitalem oraz zastąpienie papierowej karty zgonu formą elektroniczną – informuje „Rzeczpospolita”.

premier-morawiecki
29.03.2023 17:44 Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy będą mogli przejąć grunty na własność

W wyniku przyjętych przez rząd 29 marca zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami, przedsiębiorcy oraz spółdzielnie mieszkaniowe zyskają możliwość przejęcia na własność gruntów, które posiadają w użytkowaniu wieczystym. Wykonujemy kolejny krok likwidacji reliktu po czasach komunistycznych – powiedział na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

niepełnosprawni–wózek
27.03.2023 15:29 Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. Trzy poziomy wsparcia, najwyższy wyniesie 3176,88 zł

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało w piątek 24 marca przepisy dotyczące nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych. Ma być ono niezależne od wieku i dochodów rodziny oraz skierowane do tych, którzy mają największe trudności z samodzielnym funkcjonowaniem. Wysokość świadczenia byłaby związana z rentą socjalną i wynosiła 200 proc., 100 proc. lub 50 proc. jej wysokości – w zależności od poziomu potrzeb osoby niepełnosprawnej. Pierwsze wypłaty miałyby nastąpić już w 2024 roku.

pieniądze-gotówka-senior
22.03.2023 13:37 Rząd chce wprowadzić nowy system. Informacje o wszystkich oszczędnościach emerytalnych Polaków znajdą się w jednym miejscu

We wtorek 21 marca rząd przyjął projekt ustawy (teraz trafi on do Sejmu), który zakłada stworzenie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). W tym systemie znajdą się wszystkie informacje o oszczędnościach emerytalnych Polaków i wysokości ich przyszłych świadczeń. W latach 2022-2031 budżet państwa zamierza przeznaczyć na cel funkcjonowania CIE maksymalnie 215 mln zł. Tymczasem dr Antoni Kolek, prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego przyznaje, że problemem w naszym kraju wcale nie jest brak dostępu do tego typu informacji. A zatem?

pieniądze-gotówka-babcia
14.03.2023 12:59 Dodatkowe kilka tysięcy złotych dla małżeństw z długim stażem. Petycja wpłynęła do Senatu

Do Senatu trafiła petycja obywatelska, która zakłada, aby małżeństwa z długim stażem otrzymywały z tego tytułu dodatkowe świadczenie. Autor pomysłu wyjaśnia, że jednorazowe świadczenie wynosiłoby np. przy stażu w wys. 50 lat – 5000 zł, a przy 60 latach już 6000 zł. Kwota ta miałaby wzrastać proporcjonalnie do długości pożycia małżeńskiego. 

wolne-dni-praca-biznesinfo
14.02.2023 10:39 Nawet 48 dni płatnego wolnego dla dawcy osocza. Przepis budzi kontrowersje

Sejm uchwalił przepis, zgodnie z którym dawcy krwi mieliby już na stałe otrzymywać dwa dni wolnego: jeden w dniu donacji i jeden dzień po. W efekcie osoby, które 24 razy w ciągu roku oddadzą osocze, będą miały prawo skorzystać z 48 dni płatnego dodatkowego wolnego w ciągu roku. Na łamach portalu prawo.pl honorowi dawcy przyznają, że w teorii jest to możliwe, jednak tylko przy bardzo dobrym stanie zdrowia.

Zakopane at night
12.02.2023 14:39 Polska i Słowacja chcą zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2034 roku. Naszym gospodarzem byłoby Zakopane

PAP donosi, że Ministerstwo Sportu i Turystyki jest jedną ze stron w trakcie konsultacji, które odbywa Polska i Słowacja ze środowiskami sportowymi. Przedmiotem rozmów jest wspólna organizacja zimowych igrzysk olimpijskich w 2034 roku. Gospodarzem po stronie polskiej byłoby Zakopane.

flaga Polski-Polska-niebo-biznesinfo
12.02.2023 10:36 Trwa rządowa loteria. Możesz wygrać atrakcyjne nagrody, jeśli ukończyłeś 40 lat i weźmiesz udział w profilaktycznym programie

Od początku lutego działa rządowa loteria, w której udział może wziąć każda osoba mająca 40 lat i więcej. Poza spełnieniem kryterium wieku należy zrealizować jeden z trzech etapów programu „Profilaktyka 40 plus”, który pozwala na wykonanie pakietu badań. Do wygrania w loterii są nagrody rzeczowe — bony do sklepów, wyciskarki wolnoobrotowe czy rowery. Wszystko to o łącznej wartości przeszło 3,5 mln zł.

pies-spacer z psem-pies-miasto-biznesinfo
01.02.2023 12:49 Licencja na posiadanie psa. Do Senatu wpłynęła kuriozalna petycja

W wyniku uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach, każdy ma prawo przesłać do Sejmu takie pismo. Tym razem zatroskany obywatel zaproponował wprowadzenie licencji na posiadanie psa. Jego zdaniem szczekanie czworonogów jest na tyle uciążliwym problemem, że państwowy aparat powinien się nad tym pochylić — informuje „Rzeczpospolita”.

węgiel-kamienny-east-news
11.01.2023 09:24 Wiceminister aktywów państwowych o cenach węgla. Jego zdaniem to zasługa rządu

Wiceminister Aktywów Państwowych Karol Rabenda przyznał, że ceny węgla na składach spadły. Jego zdaniem interwencja rządu na rynku była skuteczna.

Mateusz Morawiecki
29.12.2022 13:03 Nowe miasta na mapie Polski w 2023 roku. Rząd ma nadzieję na rozwój miejscowości

W Polsce przybędzie aż 15 nowych miast. Podczas uroczystości nadania praw miejskich premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że przyczyni się to do rozwoju tych miejscowości.

budowa-żurawie-deweloper-Wrocław
17.12.2022 21:24 Rząd szykuje zmiany na rynku nieruchomości. To może być koniec zjawiska patodeweloperki

Resort rozwoju zamierza wprowadzić zmiany w zakresie budowy apartamentów inwestycyjnych, ustalania odległości od budynków i standardów doświetlenia pomieszczeń mieszkalnych. Przepisy miałyby ograniczyć rynkowe zjawisko patodeweloperki, które już z samej nazwy krzywdząco wpływa na wizerunek deweloperów. Tymczasem architektoniczna tandeta bywa też niechlubnym dziełem innych grup.

węgiel-pexels-pixabay
28.09.2022 09:09 Rządowa porównywarka cen węgla. Strona umożliwia znalezienie najbliższego składu

Rząd uruchomił specjalną stronę, na której można porównać ceny węgla. Z portalu mogą korzystać zarówno konsumenci, jak i sprzedawcy.

Co z podatkiem od smartfona? Mamy komentarz resortu kultury
08.09.2022 20:51 Każdy smartfon w Polsce będzie musiał mieć zainstalowaną rządową aplikację

Firmy sprzedające smartfony będą musiały zainstalować w każdym egzemplarzu specjalną rządową apkę, która ma ostrzegać przed zagrożeniami.

Mateusz Morawiecki
30.08.2022 14:38 Rząd przyjął budżet na 2023 rok. Dochody na poziomie 604,4 mld zł

Zakończyło się posiedzenie Rady Ministrów, na którym rząd przyjął budżet na 2023 rok. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jest to ambitny budżet na trudne czasy.