Ustawa o jawności cen ofertowych nieruchomości, projekt Polski 2050 opracowany i przegłosowany w parlamencie pod egidą Katarzyny Pełczyńskiej, czeka już tylko na podpis prezydenta. W walce z kryzysem mieszkaniowym ministra opowiada się także jednoznacznie po stronie budownictwa społecznego i nie szczędzi w tej kwestii kolegom z rady ministrów gorzkich słów.
Wyniki najnowszego badania opinii publicznej pokazują, że oceny działań najważniejszych organów władzy w Polsce budzą duże emocje. Choć niektóre liczby mogą zaskakiwać, to prawdziwe wnioski płyną dopiero z uważnej analizy trendów. W centrum zainteresowania znajduje się obecny prezydent Andrzej Duda, którego notowania — po wcześniejszych spadkach — zaczynają znów piąć się w górę. Co tak naprawdę sądzą o nim Polacy? Wyniki sondażu są niejednoznaczne.
Piąta nota prezydencka, przy uwzględnieniu, że drugą, trzecią i czwartą zajmuje skrajna prawica, daje Adrianowi Zandbergowi kolejną szansę na wejście do rządu – grzmią kuluary przed ogłoszoną oficjalnie przez Donalda Tuska rekonstrukcją rządu. Partia Razem pozostaje socjologiczną zagadką, a jej współprzewodniczący zdaje się nie brać w politycznym rozdaniu niczego poniżej wszystkiego.
Zapadła kolejna zaskakująca decyzja polityczna. Jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy, tuż przez nadchodzącymi wyborami prezydenckimi, postanowił przejść do sztabu Rafała Trzaskowskiego w roli jego społecznego doradcy. Informację potwierdził minister spraw wewnętrzych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
W Hotelu Poselskim doszło do awantury z udziałem posła PiS, Dariusza Mateckiego, oraz aktora znanego z jednego z najpopularniejszych polskich seriali. Polityk poinformował, że został zaatakowany „na tle politycznym”. Policja potwierdziła doniesienia i przekazała, że „doszło do naruszenia nietykalności cielesnej”.
„Rządzący wyszli na mównicę i powiedzieli: przedsiębiorcy cieszcie się, macie mniejszą składkę, a my — przy okazji — wyłączyliśmy ratownictwo medyczne w całej Polsce na rok”, „pani mecenas odprawiła gusła w sejmie razem z kandydatem na urząd prezydenta Grzegorzem Braunem”, „ten spisek się toczy z drugiej strony”, „jesteśmy przedstawiani, jako ci, których słuchać nie warto”, „jeśli ktoś jest poddawany sukcesywnie propagandzie czy też praniu mózgu, to zaczyna w to wierzyć”. Dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, o aktualnych problemach publicznej służby zdrowia.
Premier wraz z ministrami spotkali się z przedstawicielami strony społecznej w sprawie regulacji, czyli zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski. To skutek odwołania konferencji zaplanowanej przed tygodniem i pojawiających się pytań wokół skuteczności całej inicjatywy, zwłaszcza że Brzoska już teraz zapowiada konieczność rychłego powrotu do nadzorowania InPostu. Podczas wystąpienia poznaliśmy w końcu szczegółowy kształt pierwszego pakietu ustaw.
Szef InPostu Rafał Brzoska i jego zespół przygotowali kolejny pakiet propozycji, które mają ułatwić życie przedsiębiorców i zwykłych Polaków. Listę najnowszych pomysłów dotyczących deregulacji przedstawiła “Rzeczpospolita”. Wśród nich znalazły się sposoby na uproszczenie procedur w sądzie oraz propozycje dla kierowców i pacjentów na SOR. Ta ostatnia może wywołać kontrowersje.
Zarówno inwestorzy komunalni jak i prywatni otrzymają finansowe wsparcie od rządu na budowę spalarni odpadów. Dofinansowanie zyskało 18 projektów, które zostaną zrealizowane w różnych miastach w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na te inwestycje ponad 3 mld zł w postaci dotacji oraz pożyczek. Zaprezentowano wstępny plan, który po analizie wyszczególnionych lokalizacji może budzić niepokój.
W środę 2 kwietnia w sejmie doszło do awantury, podczas której Jarosław Kaczyński zaapelował o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. Był to jedynie początek wydarzeń, które ostatecznie zakończyły się zastosowaniem surowej kary dla 51 posłów PiS, w tym również dla Prezesa partii.
Od przeszło 15 lat mecz organizowany jest wymiennie w kolejnych europejskich miastach, notując dwukrotnie Wielką Brytanię, Szwecję, Niemcy, Ukrainę, Włochy czy Hiszpanię - a skutecznie omijając Polskę. PZPN wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Sportu i Turystyki o zapewnienie administracyjnego zaplecza w staraniu się o ściągnięcie rozgrywek do Polski. Mamy już pierwszych konkurentów do tytułu organizatora.
Kontrowersyjny podatek cukrowy, wprowadzony w 2021 roku, zaczyna przynosić coraz mniej pieniędzy do budżetu państwa. W związku z tym do debaty publicznej powraca temat wprowadzenia kolejnego podatku — tym razem tłuszczowego, który miałby skłonić Polaków ku lepszym wyborom żywieniowym i zmianom preferencji w diecie.
Program dopłat do kredytów mieszkaniowych "Pierwsze klucze" rodzi więcej obaw i nadziei. Różne środowiska są jak rzadko zgodne, że przyczyni się on do wzrostu cen nieruchomości i zamiast rozwiązać, pogłębi kryzys mieszkaniowy. Mimo to resort rozwoju zawnioskował wczoraj o wpisanie projektu do wykazu prac rządów, co dość nieoczekiwanie skończyło się porażką. Padły stwierdzenia o przekazywaniu obywatelom nieprawdziwych informacji.
Załatwianie spraw w urzędach państwowych nie jednokrotnie sprawia wiele trudności. Choć dostępne są już rozwiązania, które pozwalają przejść przez konieczne formalności za pomocą aplikacji mobilnych, wciąż w wielu przypadkach trzeba stawić się osobiście. Pojawił się projekt rozporządzenia, który ma wyjść naprzeciw potrzebom obywateli. Za przygotowanie i wdrożenie zmian odpowiada szef Kancelarii Premiera — Jan Grabiec. Czego można oczekiwać po nowej regulacji?
„Ale po co się zarzynać, po co płacić bankowi 2/3 razy więcej, niż bank pożyczy na zakup mieszkania... Tylko przypomnę, gdybyśmy to samo mieszkanie mieli wynajmować, to spłacalibyśmy kredyt komuś. Sami po 25 czy 30 latach zostalibyśmy z niczym” — mówi Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości portalu rynekpierwotny.pl. Ile mieszkań trzeba wynajmować, żeby być bezpiecznym finansowo? Jak zabezpieczyć się na emeryturę? Ceny mieszkań rosną, stoją czy maleją? Czy uruchomienie kolejnego programu dopłat do kredytów hipotecznych to dobry ruch ze strony rządu?
Prokuratura Regionalna w Warszawie ogłosiła zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, byłemu ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu. O zdarzeniu poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Mateusz Martyniuk.
Krzysztof Gawkowski zapowiedział nowy program, w ramach którego uczniowie będą mogli odebrać laptopy. Niedługo rusza przetarg, który wicepremier i minister cyfryzacji określił, jako „największy w Europie”. Kto będzie mógł skorzystać i kiedy ruszy akcja? Ministerstwo zdradziło kilka szczegółów.
Zbigniew Ziejewski, wiceminister aktywów państwowych, podjął nagłą decyzję o złożeniu dymisji ze sprawowanej funkcji — poinformował właśnie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Informacja pojawiła się we wpisie zamieszczonym przez wicepremiera na platformie X. W tle pojawiły się doniesienia o procesie o miliony złotych.
Przy obecnych cenach i inflacji wysokość tego zasiłku dla najbardziej potrzebujących Polaków brzmi jak nieśmieszny żart. Niezrzeszony poseł Franciszek Sterczewski zwrócił się do ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej o informacje, kiedy świadczenie, które wynosi niewiele ponad 200 złotych, zostanie podwyższone i dlaczego do tej pory tego nie zrobiono. Wiceminister Aleksandra Gajewska zabrała głos.
Dyskusje na temat potencjalnego kryzysu bezpieczeństwa, który może czekać Polskę w najbliższej przyszłości, przybierają coraz bardziej praktyczny wymiar. To pokłosie ostatnich trzech lat i agresji Rosji w kierunku Ukrainy. Coraz więcej państw decyduje się na wprowadzenie rozwiązań, mających zapewnić bezpieczeństwo obywatelom. Do tego grona zalicza się Polska, która postanowiła przygotować mieszkańcom specjalne poradniki. Już wkrótce znajdą się w skrzynkach pocztowych.
Donald Trump rozważa kolejne zdecydowane posunięcie. Amerykańska administracja planuje zamknięcie konsulatów USA. Jak wynika z informacji pozyskanych od urzędników, to nie są tylko wstępne dywagacje, ale sprawa jest już na etapie wyboru placówek oraz innych zmian związanych z ich działalnością. Amerykański prezydent celuje w Europę.
Miał być przełom w dostępie do informacji o przyszłych emeryturach, a jest wycofywanie się rakiem. Centralna Informacja Emerytalna, która miała uporządkować dane i ułatwić obywatelom wgląd w ich oszczędności emerytalne, nie zostanie wdrożona. Decyzja ta budzi kontrowersje – eksperci ostrzegają, że brak takiego narzędzia może utrudnić Polakom świadome planowanie swojej przyszłości finansowej. Czy rezygnacja to krok w dobrą stronę, czy raczej poważny błąd? Opinie na ten temat są podzielone.
Rosnące stawki za odbiór odpadów komunalnych mogą być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Tak duży wzrost cen jest w Polsce sytuacją bezprecedensową, niespotykaną w żadnej innej branży. To wynika po części z rosnących cen związanych z transportem czy złej segregacji śmieci. Aby zachęcić obywateli do bardziej ekologicznych postaw, ministerstwo planuje wprowadzenie zwolnienia z części opłat, jednak nie wszyscy na tym skorzystają.
„Sorry, ale nie”. Rafał Brzoska skomentował postulat Polskiej Izby Handlu. Nie chce zmian w podwyżkach płacy minimalnej. Donald Tusk chce przeznaczyć rosyjskie aktywa na pomoc Ukraińcom. Komisja Europejska zgadza się na takie rozwiązanie. Nadchodzi rewolucja w oszczędzaniu. Rząd planuje wprowadzenie zmian w podatku Belki. To jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.
Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup nowego samochodu, mogą mieć wkrótce problem z jego zarejestrowaniem. Samorządy zaapelowały do resortu o szybkie działanie, aby uniknąć przyszłych komplikacji. W wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury pojawił się już projekt rozporządzenia, w którym uwzględniono kluczową zmianę dotyczącą tablic rejestracyjnych.
Deregulacja kojarzy się raczej z ograniczaniem działalności państwa niż z rozbudową jego aparatu. A jednak nie sposób przeoczyć, że deregulacja w Polsce zaczyna się mnożyć. Dochodzi więc wręcz do inflacji inicjatyw, bo w Polsce deregulacja zdaje się zaczynać od rozrostu biurokracji.
Marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Polski Szymon Hołownia w rozmowie z Wirtualną Polską odpowiedział na ważne pytanie dotyczące jego politycznej przyszłości. Co się stanie, gdy przegra wybory? Zapowiedział też, jak ocenia swoje szanse w porównaniu do Sławomira Mentzena, który zdobywa znacznie wyższe poparcie w ostatnich sondażach.
Poznaliśmy pomysłu na deregulację polskiej gospodarki miliardera Rafała Brzoski i jego zespołu utworzonego na życzenie premiera. Próżno szukać w nich przełomu na miarę "roku przełomu", przeciwnie. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować potencjalne negatywne skutki proponowanych reform.