Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Podatek

Podatek

Podatek – czym jest?

Podatek to obowiązkowa danina, pobierana od osób prawnych i fizycznych przez aparat państwowy bezpośrednio, lub pośrednio (na przykład na rzecz samorządów terytorialnych) w formie pieniężnej. Zebrane w ten sposób środki przeznaczane są realizację zadań publicznych, związanych z funkcjonowaniem państwa. Kto musi płacić podatki? Zasadniczo każdy. Różni się jedynie

Służą one przede wszystkim finansowaniu administracji publicznej, policji czy wojska. Podatki są jednak przeznaczane także na modernizację dróg, budowę szpitali, dofinansowania szkół, czy finansowanie rozmaitych programów socjalnych, takich, jak na przykład 500+.

Historia podatków sięga czasów pierwszych cywilizacji, kiedy to formowały się pierwsze organizmy państwowe – podatki były niezbędne do ich funkcjonowania. System podatkowy znacznie jednak od tego czasu ewoluował i rozwinął się. Podstawę co do natury i wysokości podatków stanowi prawo – ustawy, kodeksy, a nawet konstytucja.

Po co są podatki? Podstawowe funkcje

Aktualnie wyróżniamy cztery funkcje podatków. Najpowszechniej znaną jest funkcja fiskalna (inaczej dochodowa), która pozwala na zaspokojenie bieżących potrzeb bytowych państwa oraz realizację zadań publicznych. Drugą stanowi funkcja redystrybucyjna – to sytuacja, w której pieniądze jednych podatników wypłacane są innym, w ramach rozmaitych świadczeń czy zasiłków.

Trzecią z funkcji, jakie pełnią podatki, jest funkcja stymulacyjna, dotycząca podatków celowych czy pośrednich. Ich ustanowienie może mieć znaczący wpływ na lokalną gospodarkę, a w niektórych przypadkach nawet na gospodarkę światową. Funkcję stymulacyjną rozumieć można dwojako. W pozytywnym sensie jest to stosowanie przez aparat państwowy ulg podatkowych wobec niektórych sektorów gospodarki, co ma wzmacniać ich konkurencyjność. W negatywnym jest to podwyższanie podatków na określone dobra, co zwiększając ich ceny zmniejsza popyt i podaż na rzeczone.

Ostatnią z funkcji podatków stanowi funkcja informacyjna. W przypadku tej funkcji, realizacja wpływów podatkowych ma na celu jedynie dostarczenie władzy wiedzy na temat ewentualnych nieprawidłowości w obrocie gospodarczym. Chodzi nie tylko o oszustwa, ale także szczelność systemu podatkowego na gruncie legislacyjnym.

Jakie są rodzaje podatków?

Aktualnie w Polsce istnieje kilka rodzajów podatków. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich jest podatek dochodowy (PIT oraz CIT), którego wysokość zależna jest od wysokości dochodów osoby fizycznej lub prawnej. Jednym z istotniejszych obciążeń fiskalnych są także podatek od wartości dodanej (podatek VAT), akcyza czy cło.

W Polsce możemy spotkać się także z innymi rodzajami podatków. W ich skład wchodzą: podatek od nieruchomości (również podatek rolny i podatek leśny), podatek od spadków i darowizn, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), czy podatek od gier.

Pokaż więcej

pieniądze
12.04.2024 10:17 Nowy podatek dla jednej grupy Polaków. Jest już projekt ustawy

Lewica przygotowała projekt ustawy, którego założeniem jest wprowadzenie nowego podatku. Zmiany byłyby odczuwalne dla osób kupujących mieszkania. Celem wejścia w życie tej opłaty ma być uregulowanie tzw. flippingu. Przedstawiamy szczegóły. 

różaniec, Biblia, pieniądze
11.04.2024 21:04 Warto o tym wiedzieć przed komunią. Powyżej tej kwoty zapłacisz podatek

Sezon na przyjęcia komunijne coraz bliżej. To jednak nie tylko ważny czas dla dziecka, ale również całej rodziny. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie pytanie: ile pieniędzy włożyć do koperty? Warto pamiętać o jednym przepisie dotyczącym darowizny.

telefon, deklaracje podatkowe
09.04.2024 11:55 Kończy się czas na rozliczenie PIT. Przegapisz termin, zapłacisz karę

Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się ze skarbówką za ubiegły rok. Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej. Podatnicy powinni dopilnować tego obowiązku, bo przegapienie kluczowej daty będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Milionerzy
06.04.2024 18:37 Wygrał główną nagrodę w ”Milionerach”. Ujawnił ile naprawdę dostał pieniędzy

Tylko pięciu osobom w historii udało się zgarnąć główną wygraną w grze prowadzonej przez Huberta Urbańskiego. W tym tygodniu do tego grona dołączyła jeszcze jedna osoba. Jeden ze zwycięzców zdradził, ile wynosi nagroda w ”Milionerach”. Nikt nie zostaje milionerem?

pieniądze
29.03.2024 10:31 Maksymalna kwota ulgi to aż 100 tys. zł. Odliczyć można sprzęt AGD

Kuchenka, piekarnik czy lodówka, to tylko niektóre ze sprzętów AGD, które można odliczyć w ramach jednej z ulg. Dzięki niej podatnik może zostać zwolniony także z opodatkowania dochodów, uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. To łatwy i niezwykle popularny sposób na to, by kupując np. nowe mieszkanie, wiele zaoszczędzić. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi i o jakich kwotach mowa.

pieniądze
29.03.2024 08:59 Rząd pracuje nad nowym podatkiem. Zapłaci każdy Polak

Zła wiadomość dla wszystkich Polaków. Zgodnie z medialnymi doniesieniami, już w przyszłym roku nałożony na nas może zostać nowy podatek. Prace nad rewolucyjnymi regulacjami trwają, a projekt już niedługo ma ujrzeć światło dzienne. Wiadomo, ile dodatkowo trzeba będzie wyłożyć z domowych budżetów.

Lotto, pieniądze
28.03.2024 21:33 Wygrał 19 mln zł w Lotto. Trudno uwierzyć, jaki zapłaci podatek

Kilka dni temu padła kolejna szóstka w Lotto. Losowanie okazało się być szczęśliwe dla gracza, który zgarnął naprawdę ogromną sumę. Jak się jednak okazuje, będzie musiał zapłacić potężny podatek od swojej wygranej. 

Pieniądze
25.03.2024 16:29 Akcyza zostanie rozszerzona. Ten produkt już wkrótce zdrożeje

Ministerstwo Finansów właśnie wydało ważny komunikat. Pojawiła się w nim informacja, że resort podjął decyzję o rozszerzeniu akcyzy. Podatek ma zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku. Wiadomo już, jaki produkt wkrótce zdrożeje. Przedstawiamy szczegóły. 

pieniądze
17.03.2024 14:31 Skarbówka zwraca Polakom pieniądze. Średnio prawie 2 tys. zł na osobę

Od kilku tygodni wszyscy podatnicy mogą śmiało rozliczać się z dochodów za rok ubiegły. 15 lutego uruchomiono usługę Twój e-PIT, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród Polaków. Mimo iż zwroty podatku są obecnie nieco skromniejsze niż przed rokiem, to skarbówka i tak oddaje spore kwoty. Wielu Polaków już otrzymało swoje zwroty, a jak wylicza "Fakt", przeciętny przelew to całkiem wysoka kwota.

ksiądz
16.03.2024 15:03 Księża będą dostawać swoje 800 plus? Jest nowy pomysł na finansowanie Kościoła

Kościół otrzyma w ramach zmian w Funduszu Kościelnym swoje własne 800 plus? Jeden ze scenariuszy zakłada wypłacanie takich pieniędzy w ramach “symbolicznego świadczenia”. Pomysłów na zmianę dotychczasowego finansowania Kościoła jest jednak więcej. Nic nie zapowiada, by strony dialogu szybko doszły do porozumienia.

grzejnik
13.03.2024 13:32 Szykuje się nowy podatek od ogrzewania. Ci Polacy dostaną po kieszeni

Unia Europejska nie zamierza przykładać ręki do postępujących zmian klimatu i dyscyplinuje kraje członkowskie. W tym celu prężnie pracuje nad zmianami w systemie ETS, który wkrótce zastąpi nowa wersja zwana ETS 2. W wyniku wejścia w życie nowych przepisów, na wielu m.in. Polaków może zostać wówczas nałożony podatek od ogrzewania. Podpowiadamy, kto powinien zacząć się obawiać i co zrobić, aby uniknąć dodatkowych kosztów.

pieniądze
11.03.2024 16:08 Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Jeszcze tylko do piątku podatnicy mają czas na uiszczenie opłaty z tytułu ważnego podatku. Wiele osób jest z niego zwolnionych, ale pamiętać o nim powinni szczególnie rolnicy. Termin mija już 15 marca.

portfel
07.03.2024 17:10 Nowy podatek już niebawem wejdzie w życie. Może uderzyć w kieszenie Polaków

Unia Europejska cały czas pracuje nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych, wprowadzając nowe regulacje. Już od 2027 r. obowiązywać będzie system ETS 2, który obejmie podatkiem gaz, węgiel czy olej opałowy. Nowa taryfa może uderzyć w kieszenie wielu Polaków. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie?

pit pieniądze
03.03.2024 17:42 Skarbówka odda 1,5 tys. zł. Pieniądze dostanie ponad 4 mln Polaków

Do końca kwietnia Polki i Polacy mogą rozliczyć się z fiskusem. Ci, którzy utrzymują jeszcze dzieci, mają przy tym szansę na specjalne przywileje podatkowe. To m.in. ulga na dziecko, ulga 4+ i ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci. Sprawdzamy, co zrobić, aby móc z nich skorzystać.

Kalkulator, laptop,
29.02.2024 11:41 Dzięki tej uldze odliczysz ogromną kwotę. Niewiele osób o tym wie

Polacy mogą korzystać z rozmaitych ulg podatkowych, które przynoszą im wiele korzyści. Okazuje się, że dla sporej grupy podatników jest przeznaczona ulga, która umożliwia odliczenie nawet miliona złotych w ciągu roku. Kto może z niej skorzystać? Przedstawiamy szczegóły.

PIT, e-urząd skarbowy, dokumenty
28.02.2024 18:47 Ważny termin w sprawie rozliczenia PIT. Nawet 56 tys. zł kary

Na złożenie deklaracji podatkowej PIT zostało coraz mniej czasu. Na zapominalskich czekają olbrzymie kary. Jest jednak sposób na uniknięcie konsekwencji. Czym jest czynny żal? Lepiej sprawdzić zawczasu.

pit
28.02.2024 10:15 Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin

Już niebawem znaczna część obywateli podczas rozliczania podatkowego zanotuje niedopłatę w PIT. W związku z tym będą oni zobligowani do dopłacenia zaległości. Warto jednak być ostrożnym w ostatecznych terminach. 

Kot
25.02.2024 15:33 Podatek od kota. Wiemy, kto będzie musiał zapłacić

Konieczność płacenia podatku od psa jest uregulowana w odpowiedniej ustawie. Jeśli chodzi o opłatę za kota, to nie ma o niej mowy w przepisach, ale właściciele i tak muszą ją uiścić. Za niedopilnowanie tego obowiązku grożą wysokie kary finansowe.

gaz, palnik, kuchenka
24.02.2024 20:16 Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

Mamy dobre wieści dla osób ogrzewających domy i mieszkania gazem. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT. Jak to zrobić? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy, kto może otrzymać zwrot.

Pieniądze
22.02.2024 18:48 Będzie zmiana podatku Belki. To już pewne, podano pierwszy termin

Jedną z wielu przedwyborczych obietnic była zmiana tzw. podatku Belki. Po wielu tygodniach dyskusji i zapewnień, prace nad reformą idą do przodu. Wiceminister finansów przekazał, kiedy konkretnie mają zostać opublikowane pierwsze założenia zapowiadanych zmian.

Pieniądze w portfelu
21.02.2024 14:38 Upływa termin zapłaty ważnego podatku. Trzeba się pospieszyć

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin płatności ważnego podatku. Jak się okazuje, Polacy mają ostatnie tygodnie na to, by uregulować należność. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będą musieli zapłacić więcej, niż poprzednio. O jaki podatek dokładnie chodzi i do kiedy trzeba go opłacić? Przedstawiamy szczegóły.

Grzejnik
15.02.2024 18:29 Będzie nowy "podatek węglowy"? Wiadomo, kto zapłaci więcej

W sieci pojawiło się ostatnio mnóstwo doniesień w sprawie “nowego podatku od ogrzewania”. Opłata ta miałaby dotknąć obywateli, którzy ogrzewają swoje domy węglem i gazem, a całe zamieszanie ma związek z unijnym systemem ETS. Czy Polacy powinni martwić się o “nowy podatek”?

Seniorka, pieniądze
12.02.2024 14:41 Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Wiadomo, komu się należy

Okazuje się, że emeryci już niebawem będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze. Ma to związek z ostatnimi wypłatami 13. i 14. emerytury, od których została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. W najbliższym czasie otrzymają zwrot tych środków. Wiadomo, jakie kwoty trafią do seniorów.

PIT, e-urząd skarbowy
11.02.2024 22:43 PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

Co roku jak bumerang wraz z rocznym rozliczeniem PIT powraca możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, czyli OPP. Równocześnie pojawiają się również pytania, jak to zrobić. A cały proces jest bardzo prosty. Wyjaśniamy, jak przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT!

Podatki
10.02.2024 08:56 Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Wchodzące w życie przepisy unijne narobią sporo kłopotów tym, którzy handlują na portalach internetowych. Najnowsza dyrektywa unijna zezwala fiskusowi nie tylko na prześwietlanie platform do handlu, ale również nakłada na sprzedawców oraz same portale sporo obowiązków.

Seniorka, pieniądze, portfel
09.02.2024 11:04 Dodatkowe 400 zł dla seniorów. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Niektórzy seniorzy w ubiegłym roku nie otrzymali pełnej kwoty 13. i 14. emerytury. Wszystko dlatego, że wypłaty zostały pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Teraz ci emeryci będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.

punkt poboru krwi
07.02.2024 15:29 Ulga podatkowa dla dawców krwi. Ile możesz zyskać?

Oddanie krwi to z pewnością szlachetne działanie, które powinno zostać w jakiś sposób nagrodzone. Wiele osób wie, że Honorowemu Dawcy Krwi przysługują dwa dni wolnego po przeprowadzonym zabiegu. Niewielu jednak pamięta o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

Rozliczenie podatku
05.02.2024 16:57 To koniec wysokich zwrotów podatku. Tylko niektóre grupy otrzymają przelew

Wielkimi krokami zbliża się składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Wszystko wskazuje na to, że tym razem Polacy nie będą mogli liczyć na wysokie zwroty, tak jak miało to miejsce w 2023 r. Jednak okazuje się, że wybrane grupy osób otrzymają przelewy. Kto dokładnie może spodziewać się zwrotu?