Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Podatek

Podatek

gaz, palnik, kuchenka
24.02.2024 20:16 Zwrot VAT za gaz jest możliwy. Kto może go otrzymać?

Mamy dobre wieści dla osób ogrzewających domy i mieszkania gazem. Istnieje możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT. Jak to zrobić? Gdzie złożyć wniosek? Sprawdzamy, kto może otrzymać zwrot.

Pieniądze
22.02.2024 18:48 Będzie zmiana podatku Belki. To już pewne, podano pierwszy termin

Jedną z wielu przedwyborczych obietnic była zmiana tzw. podatku Belki. Po wielu tygodniach dyskusji i zapewnień, prace nad reformą idą do przodu. Wiceminister finansów przekazał, kiedy konkretnie mają zostać opublikowane pierwsze założenia zapowiadanych zmian.

Pieniądze w portfelu
21.02.2024 14:38 Upływa termin zapłaty ważnego podatku. Trzeba się pospieszyć

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin płatności ważnego podatku. Jak się okazuje, Polacy mają ostatnie tygodnie na to, by uregulować należność. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będą musieli zapłacić więcej, niż poprzednio. O jaki podatek dokładnie chodzi i do kiedy trzeba go opłacić? Przedstawiamy szczegóły.

Grzejnik
15.02.2024 18:29 Będzie nowy "podatek węglowy"? Wiadomo, kto zapłaci więcej

W sieci pojawiło się ostatnio mnóstwo doniesień w sprawie “nowego podatku od ogrzewania”. Opłata ta miałaby dotknąć obywateli, którzy ogrzewają swoje domy węglem i gazem, a całe zamieszanie ma związek z unijnym systemem ETS. Czy Polacy powinni martwić się o “nowy podatek”?

Seniorka, pieniądze
12.02.2024 14:41 Zwrot podatku z 13. i 14. emerytury. Wiadomo, komu się należy

Okazuje się, że emeryci już niebawem będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze. Ma to związek z ostatnimi wypłatami 13. i 14. emerytury, od których została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. W najbliższym czasie otrzymają zwrot tych środków. Wiadomo, jakie kwoty trafią do seniorów.

PIT, e-urząd skarbowy
11.02.2024 22:43 PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

Co roku jak bumerang wraz z rocznym rozliczeniem PIT powraca możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, czyli OPP. Równocześnie pojawiają się również pytania, jak to zrobić. A cały proces jest bardzo prosty. Wyjaśniamy, jak przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT!

Podatki
10.02.2024 08:56 Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Wchodzące w życie przepisy unijne narobią sporo kłopotów tym, którzy handlują na portalach internetowych. Najnowsza dyrektywa unijna zezwala fiskusowi nie tylko na prześwietlanie platform do handlu, ale również nakłada na sprzedawców oraz same portale sporo obowiązków.

Seniorka, pieniądze, portfel
09.02.2024 11:04 Dodatkowe 400 zł dla seniorów. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Niektórzy seniorzy w ubiegłym roku nie otrzymali pełnej kwoty 13. i 14. emerytury. Wszystko dlatego, że wypłaty zostały pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy. Teraz ci emeryci będą mogli liczyć na zwrot pieniędzy. Przedstawiamy szczegóły.

punkt poboru krwi
07.02.2024 15:29 Ulga podatkowa dla dawców krwi. Ile możesz zyskać?

Oddanie krwi to z pewnością szlachetne działanie, które powinno zostać w jakiś sposób nagrodzone. Wiele osób wie, że Honorowemu Dawcy Krwi przysługują dwa dni wolnego po przeprowadzonym zabiegu. Niewielu jednak pamięta o możliwości skorzystania z ulgi podatkowej.

Rozliczenie podatku
05.02.2024 16:57 To koniec wysokich zwrotów podatku. Tylko niektóre grupy otrzymają przelew

Wielkimi krokami zbliża się składanie zeznań podatkowych za ubiegły rok. Wszystko wskazuje na to, że tym razem Polacy nie będą mogli liczyć na wysokie zwroty, tak jak miało to miejsce w 2023 r. Jednak okazuje się, że wybrane grupy osób otrzymają przelewy. Kto dokładnie może spodziewać się zwrotu?

polskie pieniądze
30.01.2024 17:21 Niższy VAT dla jednej branży. Premier Tusk oficjalnie potwierdził

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu, premier Donald Tusk odpowiedział na wiele pytań nurtujących Polaków. Poruszył kwestię niższego podatku VAT dla jednej z branż, ustawy budżetowej i fuzji Orlenu z Lotosem. Zdradził też, co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK).

Pieniądze, puszka WOŚP
29.01.2024 09:53 Darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku. Są jednak wyjątki

Za nami 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, bardzo wiele osób było zaangażowanych w zbiórkę i wsparło ją poprzez wrzucanie datków do puszek, wpłacanie do e-skarbonek  czy też udział w aukcjach internetowych. Jak się okazuje, darowiznę na WOŚP można odliczyć od podatku, choć nie wszyscy mogą to zrobić.

Pieniądze na kalendarzu
27.01.2024 17:04 Nowy podatek jednak nie będzie obowiązywał? Przekazano zaskakujące wieści

Ważą się losy wprowadzonego z początkiem stycznia podatku minimalnego. Z informacji przekazanych przez wiceministra finansów wynika, że resort prowadzi analizy w kontekście obowiązujących regulacji.

Pieniądze
20.01.2024 17:36 Co z kwotą wolną od podatku? Jest stanowisko ministra

Od czasu wyborów parlamentarnych sprawa podwyższenia kwoty wolnej od podatku pozostaje gorącą kwestią. Zapowiedzi z grudnia nie były co do tej kwestii zbyt optymistyczne. Najnowszy wywiad ministra finansów Andrzeja Domańskiego wskazuje jednak, że mogło dojść do odwrócenia trendu. Podano również szczegóły dot. podatku Belki.

Rozliczenie PIT
20.01.2024 13:44 Kiedy zwrotu podatku 2024? Istnieje banalnie prosty sposób, by skrócić czas oczekiwania

Wielkimi krokami zbliża się składanie deklaracji podatkowych PIT. Z zeznań niektórych osób będzie wynikała nadpłata, którą urząd skarbowy będzie musiał im zwrócić. Kiedy więc spodziewać się przelewu na konto? Okazuje się, że istnieje też sposób na skrócenie czasu oczekiwania.

Pieniądze
19.01.2024 22:24 Podatek od wzbogacenia się. W tych sytuacjach musisz zapłacić, inaczej czeka kara

Zawarcie pewnych umów nie powinno jeszcze wprowadzać sygnatariuszy w stan euforii. Nie jest bowiem wykluczone, iż muszą oni jeszcze zapłacić tzw. podatek od wzbogacenia się. Inaczej mogą zapłacić dość wysokie kary pieniężne.

Bloki z wielkiej płyty
10.01.2024 14:28 Kolejny podatek idzie znacząco w górę. Polacy zapłacą nawet o 16 procent więcej

Początek nowego roku kalendarzowego to nie tylko pozytywne zmiany w płacy minimalnej czy świadczeniach. W górę idą bowiem podatki lokalne, których wysokość ustala każdy samorząd z osobna. W przypadku jednego z nich, tylko dwa miasta nie wprowadziły podwyżki.

pieniądze
03.01.2024 21:20 Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

Koniec z wysokimi zwrotami podatku w 2024? O luksusie z poprzednich lat możemy tym razem zapomnieć. Nie był on zresztą aż tak luksusowy, jak mogło się nam wydawać.

Grzejnik, pieniądze
30.12.2023 11:19 Unia nakłada kolejny podatek. Podwyżki mogą wynieść nawet 1600 zł

W życie wchodzi nowy podatek unijny od ogrzewania. Jest on efektem rozszerzenia systemu ETS, a także opłat za emisję dwutlenku węgla, które właśnie zostały zatwierdzone przez Unię. Wiemy już, od kiedy będziemy musieli płacić ten podatek, a także ile będzie wynosił. 

pieniądze
26.12.2023 10:24 Wspaniałe wieści dla seniorów. Skarbówka zwróci nadpłacony podatek, znamy konkretne kwoty

Przed nami skomplikowany czas rozliczeń z fiskusem. Dla części z nas to przykry obowiązek, ale dla wielu, w tym seniorów, szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak co roku, także i teraz, skarbówka zwróci rzeszy emerytów i rencistów nadpłacony przez nich podatek. Dziennik “Fakt” wyliczył, na jakie kwoty mogą liczyć najstarsi Polacy. Wielkich rozczarowań raczej nie będzie.

Prezenty pod choinką
23.12.2023 22:06 Podatek od prezentów świątecznych? Wiemy, kiedy trzeba zapłacić

Wręczanie prezentów to nieodłączny element zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak pamiętać, że każdy podarunek jest darowizną, więc podlega podatkowi od spadków i darowizn. Może się okazać, że będziemy musieli go zapłacić. 

Prezenty pod choinką, portfel, pieniądze
20.12.2023 15:15 Podatek od prezentów świątecznych. Wiemy, od jakiej kwoty trzeba go płacić

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wiele osób otrzyma upominki od firm, w których pracuje. Należy pamiętać, że te bardziej wartościowe, będzie trzeba zgłosić fiskusowi i odprowadzić od nich podatek dochodowy. Przedstawiamy szczegóły. 

dziecko pieniądze
17.12.2023 16:01 Dodatkowe pieniądze na dziecko ze zwrotu podatku. Kilka tysięcy złotych do wzięcia

Wspaniała wiadomość dla wszystkich rodziców. W tym roku mogą oni wnioskować o dodatkowy zwrot podatku na dziecko. Warto znać szczegóły, bo kwota, jaka może być w zasięgu ręki jest niemała. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

Pieniądze na kalendarzu
16.12.2023 22:24 Zacznie się już od stycznia, nadchodzi nowy podatek. Polacy są mocno zaniepokojeni

Nowy rok niesie ze sobą spore zmiany podatkowe dla przedsiębiorców. Nie ma niestety w tym kontekście dobrych wieści - w życie ma wejść bowiem reforma Polskiego Ładu, która została dwukrotnie opóźniona - trzeciego przesunięcia terminu nie będzie.

dom pieniądze
15.12.2023 20:42 Podatek od nieruchomości w 2024 roku. Znamy stawki, wielu zaciśnie pasa

Wraz z początkiem 2024 roku mieszkańcy polskich miejscowości zderzą się z niemałym wzorstem podatku od nieruchomości. Wiele miast, choć mogło, nie zdecydowało się na zatrzymanie stawek na obecnym poziomie, co wielu z nas mocno odczuje po kieszeniach. Wyjątkiem nie będzie już wzrost opłat nawet o 100 zł lub więcej w skali roku. Gdzie więc najbardziej opłaca się kupić nieruchomość? A kto musi zacisnąć pasa?

pieniądze
28.11.2023 22:26 Ważny podatek pójdzie w górę. Podwyżkę odczują właściciele mieszkań i domów

Minister finansów ogłosił już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na przyszły rok. Stawki te są korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze roku poprzedzającego – wyniósł on 15 proc. i właśnie o tyle może wzrosnąć podatek od nieruchomości. W rezultacie gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy mogą spodziewać się większego obciążenia finansowego w przyszłym roku. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do samorządów.

kot
19.11.2023 18:56 Podatek od kota. Niektórzy właściciele muszą liczyć się z opłatami

Niektórzy posiadacze czworonożnych pupili muszą liczyć się z obowiązkiem uiszczenia pewnej opłaty. Właściciele psów niezbędne informacje na ten temat znajdą w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Na próżno szukać tu jednak hasła “podatek od kota”. Opłatę z tytułu nabycia tego zwierzaka należy uregulować tylko w jednym przypadku. Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Eurojackpot
18.11.2023 14:08 Losowanie Eurojackpot. Wygrali kolosalne pieniądze. Dwaj Polacy mają powody do świętowania

Piątek 17 listopada okazał się być szczęśliwym dniem dla kilku Europejczyków. Tego dnia miało bowiem miejsce kolejne losowanie w europejskiej loterii Eurojackpot. W gronie zwycięzców znaleźli się również Polacy.