BiznesINFO.pl > Podatek

Podatek

pralka
01.03.2023 08:36 Ulga mieszkaniowa. Od podatku odliczysz nową pralkę, piekarnik i zmywarkę, a to wciąż nie wszystko

Osoby, które zamierzają sprzedać mieszkanie w ciągu pięciu lat od nabycia muszą zapłacić podatek od dochodu. Istnieje jednak możliwość zastosowania tzw. ulgi mieszkaniowej, dzięki czemu można zmniejszyć wysokość podatku. 

pies-spacer z psem
21.02.2023 14:29 Właściciele psów powinni przygotować się na spore wydatki. Podatek w tym roku jest rekordowo wysoki

W 2023 r. podatek za psa może być rekordowo wysoki. Opłata jest obciążeniem rocznym, uiszczanym zazwyczaj osobno od każdego psa, a jej wysokość zależna jest od liczby posiadanych zwierzaków. 

Pieniądze i kalendarz
21.02.2023 12:48 Ulga termomodernizacyjna. Zrobisz remont domu i odliczysz od podatku nawet 53 tys. zł

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Przysługuje ona w przypadku wykonania remontu w zakresie termomodernizacji budynku. Od podatku można z tego tytułu odliczyć 53 tys. zł, a rozliczając się wspólnie z małżonkiem — nawet 106 tys. zł.

None
21.02.2023 11:42 Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wpłaty można odliczyć od dochodu

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to dobrowolny sposób oszczędzania. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć kwotę emerytury. 

None
20.02.2023 17:42 Dojeżdżasz do pracy, nie zapomnij o uldze. Sposób na odliczenie od PIT

Wraz z kolejnym sezonem rozliczania się z fiskusem, każdy szuka sposobu na odliczenie ulg od podatku. Jedną z nich jest ulga za dojazd do pracy. Przypominamy, kto się kwalifikuje do skorzystania z niej.

Jest praca w Ministerstwie Finansów
19.02.2023 10:06 Problem hipotetycznego podatku należnego. Wyjaśnienia dyrektora z resortu finansów

Wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało spore zamieszanie z rozliczaniem podatku za 2022 rok. Jednym z elementów jest ulga dla klasy średniej i powiązany z nim “podatek hipotetyczny”. 

Morawiecki
14.02.2023 08:44 Mateusz Morawiecki o windfall tax. Zyski z podatku mają trafić do firm i obywateli

Premier Mateusz Morawiecki jest za wprowadzeniem podatku od nadzwyczajnych zysków dla wielkich koncernów międzynarodowych.

portfel-100 zł-100zł-banknot-iberion
13.02.2023 12:21 Został już tylko tydzień. Przedsiębiorcy muszą podjąć decyzje w sprawie tegorocznej formy opodatkowania

Do 20 lutego przedsiębiorcy powinni wybrać formę opodatkowania na ten rok. Ta sama data tyczy się również osób składających deklarację rozliczeniową ZUS DRA za styczeń. Tacy przedsiębiorcy muszą wówczas wskazać formę opodatkowania i podstawę wymiaru składki zdrowotnej — przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

mieszkanie komunalne
11.02.2023 11:19 Podwyżka podatku od nieruchomości. Mieszkaniec Podkarpacia pokazał kwotę

W 2023 roku wzrosły stawki podatku od nieruchomości. Pan Adam z Podkarpacia ma zapłacić podatek wyższy o 67 procent.

portfel-pieniądze-biznesinfo (1)
09.02.2023 09:51 Rekordowy wzrost podatku od nieruchomości. Samorządy łatają budżety

W 2023 r. wzrosło wiele opłat. Skok cen za prąd i gaz już teraz nadwyręża portfele Polaków, a to jeszcze nie koniec. Niektóre samorządy zdecydowały się maksymalnie podnieść stawki podatku od nieruchomości.Właściciele nieruchomości w całej Polsce dostają listy od samorządów, w których są informowani o kwocie tegorocznej należności. Samorządy zdecydowały się na rekordowe podwyżki - informuje „wprost.pl".

Pierwsze Mieszkanie, budowa
07.02.2023 21:03 Podatek od sprzedaży mieszkania. Sprzęt może być ulgą, a zaoszczędzisz krocie

Obowiązek zapłaty podatku dochodowego obowiązuje te osoby, które sprzedają swoje mieszkanie w ciągu pięciu lat od zakupu. Można jednak skorzystać z ulgi mieszkaniowej, do której zaliczają się również sprzęty - ale nie tylko one.Podatek, który trzeba zapłacić, według Ministerstwa Finansów wynosi 19 proc. Składając deklarację podatkową PIT-39, można jednak zastosować ulgę podatkową.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
06.02.2023 12:51 Ulga prorodzinna. Od podatku możesz odliczyć nawet kilka tysięcy złotych

Z najpopularniejszej w Polsce ulgi skorzystać mogą rodzice biologiczni i zastępczy oraz opiekunowie prawni, którzy faktycznie wykonują władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Ile można odliczyć? To zależy przede wszystkim od liczby potomstwa, gdyż limity dochodów obowiązują tylko przy jednym dziecku. W innych przypadkach ulga prorodzinna przysługuje niezależnie od zarobków. Rodzice trójki dzieci mogą odliczyć od podatku nawet 4224,12 zł rocznie. Za 2021 rok niemal 4 miliony Polaków skorzystały z ulgi prorodzinnej zwanej również jako ulga na dzieci. Łączna kwota odliczeń z tego tytułu wyniosła wówczas 5,7 mln zł. Teraz zbliża się termin kolejnych rozliczeń z Urzędem Skarbowym, a więc warto przyjrzeć się zasadom korzystania z ulgi prorodzinnej.

podatek en dpics-east news
01.02.2023 21:03 Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Według medialnych doniesień, odbyły się już pierwsze nieoficjalne konsultacje dotyczące nowego podatku od zysków firm naftowych i węglowych. Miałby on dotknąć kilku polskich firm, wśród których znalazły się m.in. Orlen oraz JSW.Według szczegółów przytoczonych przez Interię za portalem WysokieNapiecie.pl, podatek miałby objąć firmy, których 75 proc. zysku pochodzi z ropy, węgla i koksu. Jego wysokość ma natomiast wynosić 33 proc. od dochodu.

Podatki po nowemu od 1 lipca
31.01.2023 17:49 Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu

Eksperci są zgodni: takiej rewolucji w podatkach nie było od 14 lat. Zamieszanie spowodowane Polskim Ładem jest tak duże, że wysokość podatków za zeszły rok poznamy dopiero 2 maja, po złożeniu rozliczenia.Ostatnie tak duże zmiany według pamięci ekspertów miały miejsce dopiero w 2008 roku. Zmianie uległa wtedy skala podatkowa.Jak mówią eksperci rozmawiający z portalem Money.pl, nie ma jednolitego stanowiska nt. tego, czy rozliczenia za ubiegły rok będą problematyczne. Jak powiedziała Małgorzata Samborska w wypowiedzi cytowanej przez portal, ulga dla klasy średniej została uchylona, a Twój e-PIT nadal działa.

Podatek od psa funkcjonuje w ponad 400 gminach
30.01.2023 16:58 Dostaniesz nawet 36 120 zł i nic za to nie zapłacisz. Szykują się wielkie zmiany już za kilka miesięcy

Kilka dni temu Sejm uchwalił nowe przepisy. Zgodnie z nimi, od lipca 2023 roku nieopodatkowana kwota od spadków i darowizn wzrośnie z 10 434 zł do 36 120 zł.Zmiany są skutkiem tzw. ustawy deregulacyjnej. Jedną ze spraw, które są w niej uregulowane to progi przychodowe w zakresie działalności nieewidencjonowanej.Na stronie pit.pl eksperci podają, że: do I grupy podatkowej kwalifikuje się - nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36.120 zł od jednej osoby lub 108.360 zł od kilku osób.W II grupie podatkowej - opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł w przypadku nabycia od kilku osób.Natomiast w III grupie podatkowej - limity wyniosą 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od wielu osób.Okresy 5 letnie będą liczone od 1 lipca 2023 roku. Zmiany zostały przyjęte przez Sejm. Niedługo zajmie się nimi Senat.- Dla podatników oznacza to przede wszystkim niższy podatek do zapłaty za otrzymane darowizny lub spadek. Plusem jest również zredukowanie sytuacji w których będziemy musieli zgłaszać organom podatkowym nabycie własności rzeczy i praw majątkowych - komentuje dla serwisu strefabiznesu.pl Monika Piątkowska, doradca podatkowy, ekspert marki e-pity.pl.

Osoby, które nie będą chciały uczestniczyć w PPK winny złożyć odpowiednią deklarację.
27.01.2023 11:53 Oszuści podszywają się pod skarbówkę. Uważaj, możesz stracić pieniądze

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) wydała ostrzeżenie przed kolejną masową próbą wyłudzenia danych, które następnie mogą posłużyć do kradzieży pieniędzy z konta. Tym razem oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową i informują o rzekomej możliwości odebrania zwrotu podatku.

budowa-budowa mieszkań-budownictwo-biznesinfo
23.01.2023 09:52 Wynajem mieszkań. Przedsiębiorcy zapłacą prawie 29 razy wyższy podatek od nieruchomości

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu mieszkań, muszą zapłacić niemalże 29 razy wyższy podatek od nieruchomości niż osoby, które wynajmują mieszkania prywatnie. Od stycznia 2023 roku obowiązuje ich bowiem maksymalna stawka podatku — 28,78 zł za mkw., podczas gdy właściciele mieszkań prowadzący wynajem prywatny zapłacą 1 zł za mkw. — informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Wyższe podatki, ale nie dla wszystkich
18.01.2023 16:39 Rozlicz PIT, wygraj samochód. Pomysły samorządów na podatki

Wraz z początkiem roku i okresu składania deklaracji podatkowych, miasta, gminy oraz powiaty intensyfikują działania mające na celu zyskanie tylu podatników, ile możliwe. Można zauważyć loterie z atrakcyjnymi nagrodami, zniżki dla płacących podatki, czy inne nagrody.Zaskakującym punktem na samorządowej mapie jest Warszawa. Jak przypomina portal Money.pl, od kilku lat 1,5 mln mieszkańców może skorzystać z Karty Warszawiaka i przysługujących zniżek.Mimo to, władze stolicy postanowiły ruszyć z kolejną akcją zachęcającą do płacenia podatków w mieście. W loterii “Płać PIT w Warszawie”, według informacji Prawo.pl, w zamian za złożenie deklaracji z Warszawą jako miejscem zamieszkania i po wypełnieniu formularza można wygrać samochód czy smartwatche.

Mateusz Morawiecki
14.01.2023 12:19 Premier zapowiada nowe przepisy. Rząd zamierza opodatkować dodatkowe mieszkania

W najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Na razie jeszcze nie ma w tej sprawie konkretnego projektu.

14. emerytura: ZUS wysyła listy do wybranych seniorów, dotyczy dodatkowych pieniędzy w 2023 r.
13.01.2023 19:00 Radość emerytów była krótka. Idzie kolejny podatek

Marcowa waloryzacja emerytur niesie ze sobą przykrą niespodziankę dla emerytów. Oprócz składki zdrowotnej, więcej świadczeniobiorców będzie płacić podatek dochodowy od otrzymanej kwoty.Według ekspertów, marcowa waloryzacja emerytur ma być wyższa niż zapowiadał rząd - 15 proc. zamiast 13,8 proc. Jednakże ta drobna zmiana niesie ze sobą również negatywne konsekwencje.

samochód-auto-kierowca-iberion
06.01.2023 17:36 Kluczowy druk dla samochodu. Kupujący muszą uważać

Wraz z początkiem roku zaszła bardzo ważna zmiana związana z procesem zakupu auta. Kupujący muszą bowiem wypełnić jeden druk i złożyć go w urzędzie. Inaczej czeka na nich drakońska kara.Nowy obowiązek dla kupujących samochody dotyczy złożenia druku PCC-3. Jak informuje Gazeta.pl, jest to deklaracja podatkowa dot. czynności cywilnoprawnych.Złożona deklaracja służy urzędowi skarbowemu do obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. i musi zostać opłacony przez nabywcę auta.

Coraz więcej osób pozwala się oszukać, kupując tani cukier w Internecie.
20.12.2022 18:27 Rząd dorzuci podatek cukrowy do większej ilości produktów. Będziesz płacić krocie nawet za zdrowe rzeczy

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad nowelizacją przepisów odnoszących się do tzw. podatku cukrowego. Zmiany, które mają zostać wprowadzone będą niekorzystne m.in. dla producentów.Obowiązek opłacania podatku cukrowego zostanie przeniesiony z detalistów na producentów i importerów.

Nowe podatki czekają nas jeszcze w tym roku
06.12.2022 18:45 Wyższy podatek od nieruchomości szkodzi przedsiębiorcom

Podwyżki podatku od nieruchomości wprowadzone od Nowego Roku spowodują katastrofę w budżetach części firm. Z powodu wysokich cen energii wiele z nich grozi, że zakończy działalność.Jak mówi cytowany przez Business Insider Rafał Łyszkowski prowadzący firmę w Legnicy, zwiększenie wysokości podatku od nieruchomości spowoduje upadek wielu przedsiębiorstw. Najczęściej upadłość mają ogłaszać małe firmy.

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa hipermarket Carrefour N/Z Bezpieczne zakupy w godzinach dla seniorow powyzej 60 roku zycia - lista zakupow
20.11.2022 19:58 Hipermarkety mają płacić w przyszłości wyższe podatki. Może to spowodować podwyżkę cen produktów

"Hipermarkety nie są odpowiednio opodatkowane" – twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem sklepy wielkopowierzchniowe, których ogromna liczba należy do zagranicznych podmiotów, powinny bardziej dokładać się do polskiego budżetu poprzez płacenie wyższego podatku.

Jacek Iwaszko
17.11.2022 16:07 Wygrał milion w "Milionerach”. Co zrobił z wygraną

Niedawno w polskiej edycji „Milionerów” padła kolejna główna wygrana. Zwycięzcą został Tomasz Orzechowski. Grono osób, które z sukcesem odpowiedziały na ostatnie pytanie, cały czas się powiększa.W Polsce, w tym bardzo popularnym teleturnieju główną nagrodę odebrało w sumie 5 osób - Krzysztof Wójcik, Maria Romanek, Katarzyna Kant-Wysocka, Jacek Iwaszko, Tomasz Orzechowski.Czwarty z nich – Jacek Iwaszko (który zwyciężył 23 września 2021r.), w programie "Dzień dobry TVN" zdradził na co przeznaczył wygraną sumę.

Podatek od zysków nadmiarowych. Rzeczpospolita donosi, że Rząd po cichu pracuje nad nowym podatkiem
25.09.2022 18:38 Rząd wprowadzi nowy podatek od nadzwyczajnych zysków dużych firm

Duże firmy zapłacą nowy podatek od nadzwyczajnych zysków. Jest to nowy pomysł rządu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński potwierdził, że prawdopodobnie zostanie on wprowadzony.W niedzielę Jarosław Kaczyński spotkał się z mieszkańcami Nysy.Podczas spotkania potwierdził on, że pomysł, który krąży w mediach już od jakiegoś czasu, nie pozostanie wyłącznie pomysłem i planem, a zostanie zrealizowany.W tej chwili będą prawdopodobnie opodatkowania tych wszystkich firm, duże opodatkowania, które uzyskują nadzwyczajne zyski dzięki kryzysowi, bo są takie firmy – mówił Kaczyński w Nysie.

pieniądze-banknoty-biznesinfo-iberion
28.07.2022 13:30 Reforma podatkowa w lipcu 2022 roku. ZUS podał wyliczenia, kto i ile skorzysta

Na reformie podatkowej, która weszła w życie 1 lipca br., skorzysta 3,1 mln emerytów, przekonywała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Przyczyniło się do tego obniżenie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

rain-on-window
13.07.2022 16:10 Zmiany w podatku od deszczu. Zapłaci go więcej osób

W 2022 roku wzrośnie podatek od deszczu. Opłata będzie również dotyczyć większej grupy niż dotychczas, w tym także gospodarstw domowych.