W ciągu kilku najbliższych lat płaca minimalna może znacznie wzrosnąć
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

Już nie 4 tys. Aż trudno uwierzyć ile płaca minimalna ma wynieść za kilka lat

W ciągu ostatnich 20 lat płaca minimalna rosła regularnie, z każdym rokiem. Rząd zapowiada, że w 2023 roku Polacy mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie na poziomie 4 tys. zł brutto. Co ciekawe, jeśli obecny wzrost o 7 proc. zostanie utrzymany, ta kwota może już niedługo być znacznie większa - informuje strefabiznesu.pl.

Płaca minimalna znacznie się zmieniła

W ciągu ostatnich 20 lat płaca minimalna rosła w zasadzie z każdym rokiem, za wyjątkiem roku 2002. W tamtym czasie minimalne wynagrodzenie wynosiło 700 zł brutto, czy ok. 550 zł na rękę. Już przy obecnej najmniejszej pensji na poziomie 2500 zł wypada to bardzo skromnie. Rząd w swoim najnowszym programie wyborczym zapowiada, że płaca minimalna wzrośnie - od przyszłego roku ma wynosić 2600 zł brutto, od 2021 ma to być już 3000 zł brutto, a na koniec 2023 płaca minimalna ma wynosić 4 tys złotych.

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówMożesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówCzytaj dalej

Płaca minimalna wzrośnie

Od długiego czasu minimalne wynagrodzenie wynosi ok. 40 proc. średniej krajowej. Związki zawodowe chciałyby, żeby płaca minimalna wynosiła przynajmniej połowę średniego wynagrodzenia. Jeśli obecne tempo się utrzyma, to rzeczywiście od przyszłego roku ta kwota zbliży się do średniej, która w zależności od miesiąca oscyluje wokół 5 tys. zł brutto.

Jeśli te założenia zostaną utrzymane, to może oznaczać, że już pod koniec 2023 roku średnia pensja Polaków będzie wynosić ponad 7 tys. zł. - Pensje w Polsce rosną ostatnio o około 7 procent rocznie. Jeśli ten wzrost zostanie utrzymany w najbliższych latach, to na początku 2024 roku przeciętne wynagrodzenie powinno wynosić 7,2 tys. zł brutto - tłumaczy w rozmowie z portalem Strefabiznesu.pl Agnieszka Książek z Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group.

Carrefour zamierza skusić klientów potężnymi promocjami. Do wygrania miliony złotychCarrefour zamierza skusić klientów potężnymi promocjami. Do wygrania miliony złotychCzytaj dalej

Płaca minimalna na tle krajów UE

A jak wypada nasza płaca minimalna w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. Na ten moment minimalne wynagrodzenie w Polsce to 520 euro. Mniej więcej tyle samo wynosi w takich krajach jak Chorwacja, Czechy i Słowacja. Z kolei w Grecji płaca minimalna to ok. 700 euro, w Portugalii minimalnie więcej, na Malcie jest to ok. 760 euro. Natomiast w Słowenii można liczyć na kwotę wynoszącą prawie 900 euro. Na znacznie większe gwarantowane wynagrodzenie mogą liczyć obywatele Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Irlandii i Luksemburga - w tych krajach płaca minimalna wynosi ok. 1500 euro.

Grupa mediowa IBERION. Stawiamy na rozwój, ambicję, innowacyjność

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania
  5. Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News