BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zakaz handlu w Polsce. Już niebawem wszystkie niedziele bez zakupów

9 Października 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce od marca 2018, jednak Polacy nadal się nie przyzwyczaili do zamkniętych w niedzielę sklepów, jak wynika z raportu "Polacy z różnych grup zawodowych i społecznych oceniają obowiązujące ograniczenia handlu w niedziele&

Zakaz handlu, a dokładnie ograniczenie handlu obowiązuje w Polsce już od 1 marca 2018 roku. Do 31 grudnia 2018 roku sklepy były otwarte jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą. W 2019 roku – jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca i jak rok wcześniej przed świętami. Od 2020 roku zakaz handlu zostanie jeszcze bardziej zaostrzony– zakupy będzie można zrobić w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu i przed świętami. Od zakazu handlu w niedziele przewidziano ponad 30 wyjątków. Pomimo jak widać stopniowania restrykcji przepisów dotyczących niedzielnego handlu, Polacy wciąż nie przyzwyczaili się do tych zmian. Wraz ze zmniejszaniem liczby handlowych niedziel, spada również poziom akceptacji dla tego rozwiązania, jak wynika z raportu “Rzeczpospolitej”.

Zakaz handlu. Polacy chcą mieć wybór

Tylko 12% Polaków popiera całkowity zakaz handlu w niedzielę. Większość respondentów, aż 83%, chce mieć wybór  co do możliwości pracy w niedzielę. Z tego 28% jest za propozycją opozycji, aby pracownikom zagwarantować dwie wolne niedziele w miesiącu. Jak czytamy w “Rzeczpospolitej”, wyższe stawki i możliwość odebrania wolnego w tygodniu szczególnie były zwłaszcza dla matek pracujących w handlu. 

Co więcej, duża część ankietowanych przedsiębiorców (45%) stwierdziło, że regulacja ta utrudnia rozwój drobnego biznesu. Skarżą się też na utratę części klientów i obniżenie dochodów.

Propozycje opozycji

- Nie chcemy mówić Polakom jak mają żyć i kiedy handlować. Przywrócimy handel, zapewniając dwie wolne niedziele w miesiącu dla każdego pracownika" - zapowiedziała Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. Zaś w programie PO zawarto informację, że “jednocześnie wszystkim pracownikom, nie tylko tym zatrudnionym w handlu, zostanie zagwarantowane prawo do dwóch wolnych niedziel w miesiącu”.

Podobny pomysł na zmiany w sprawie handlu w niedzielę ma SLD. - Jesteśmy za przywróceniem handlu w niedzielę, z jednoczesnym wzrostem stawki za pracę w ten dzień. Teraz wynosi 200% płacy za dzień powszedni, my postulujemy 250% - powiedziała "Pulsowi Biznesu" rzeczniczka prasowa partii Anna-Maria Żukowska. Sojusz Lewicy Demokratycznej również chce zagwarantować dwie niedziele w miesiącu wolne od pracy.

Z kolei prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że sklepy powinny być otwarte w niedziele do godz. 13–14. Również jest za pomysłem podwyższenia stawki za ten dzień.

Tagi:

zakaz handlu

Paulina MusianekAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwentka dziennikarstwa oraz zarządzania i marketingu. Wcześniej zajmowała się tworzeniem treści marketingowych i działaniami pr-owymi dla NGOs, m.in. Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Interesuje się metodami wpływu społecznego, psychologią biznesu i mindfulness. Uwielbia trekking, spanie w namiocie i trudne warunki. Prywatnie kociara. Uważa, że jedyną stałą w życiu jest zmiana.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polski przemysł nie dał się koronakryzysowi

Polska i Świat

Projekt ustawy o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym. Ustalono kryteria i fundusze

Czytaj więcej >
Putin

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rosjanie zaczęli wychodzić na ulice

Czytaj więcej >
FADEL SENNA/AFP/East News

Polska i Świat

Mobilizacja w Rosji. Rutte: Nie należy w niej widzieć zagrożenia dla Zachodu

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >