Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zakaz Handlu

Zakaz Handlu

półka sklepowa, sklep
14.02.2024 09:06 Co dalej z zakazem handlu w niedzielę? Polacy zmieniają zdanie

Jeszcze niedawno ponad połowa Polaków chciała zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Sondaż UCE Research i Grupy Offerista pokazuje, ilu z nas nie przeszkadza już brak możliwości zakupów w niedzielę. Co na to rząd? Czy powinniśmy spodziewać się kolejnych zmian?

sklep spożywczy
04.02.2024 16:36 Wszystko jest już jasne. Wiadomo, co dalej z zakazem handlu w niedzielę

Obietnica przywrócenia niedziel handlowych pojawiła się jeszcze przed ostatnimi wyborami. Murem za tą propozycją stanęły Trzecia Droga i Koalicja Obywatelska. Teraz usunięcie zakazu handlu stanęło pod znakiem zapytania. Wiele osób zamierza protestować. 

Koszyk w sklepie
28.12.2023 17:52 Będą zmiany w zakazie handlu? Nagła interwencja RPO

Omijanie zakazu handlu w niedziele przez niektórych sprzedawców jest sprawą bardzo sporną. Teraz jednego z ukaranych grzywną sprzedawców wziął w obronę Rzecznik Praw Obywatelskich; w tym konkretnym przypadku chodziło o punkt biblioteczno-czytelniczy w placówce handlowej.

handel-niedziela-sklepy-zakupy
16.12.2023 15:24 Niedziele handlowe 2023. Czy 17 grudnia sklepy będą otwarte? Oto ważne informacje dla wszystkich klientów

Niedzielny handel w grudniu był w ciągu ostatnich tygodni jednym z przewodnich tematów w polskiej polityce. Wszystko dlatego, że początkowo sklepy miały być otwarte w Wigilię. Jednak po zmianie przepisów przeniesiono możliwość zrobienia zakupów na 10 i 17 grudnia.

pieniądze zakupy prezenty
02.12.2023 22:36 Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

W Wigilię sklepy będą zamknięte. Zakaz handlu z racji niedzieli niehandlowej nie obejmuje jednak wszystkich placówek. Będą miejsca, gdzie kasjerzy pojawią się w pracy i będą czekać na klientów. Gdzie zrobisz zakupy 24 grudnia?

komputer
14.11.2023 17:14 Zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał też w internecie? Padła zaskakująca deklaracja

Zakres obowiązującego obecnie zakazu handlu w niedziele najwyraźniej jest niewystarczający dla “Solidarności”. Związkowcy uważają, że regulacje powinny być rozszerzone na jeden konkretny sektor, który dotąd nie był nimi objęty.

Zakupy, market, ludzie na zakupach, owoce
22.10.2023 10:39 Zakaz handlu w niedzielę zniknie? Jasne stanowisko dużych sieci handlowych

Kilka dni po wyborach politycy opozycji chętnie komentują plany realizacji konkretnych obietnic. W sprawie likwidacji zakazu handlu w niedzielę głos zabrała wiceszefowa Platformy Obywatelskiej. Teraz wypowiedziały się podmioty, których ta sprawa bezpośrednio dotyczy - duże sieci handlowe.

zakupy
19.10.2023 19:37 Zakaz handlu w niedziele zniknie? Padła jasna deklaracja

Kilka dni po wyborach pojawia się coraz więcej deklaracji polityków w kontekście złożonych obietnic. Głos zabrała również Małgorzata Kidawa-Błońska - tym razem w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Nie pozostawiła jednocześnie żadnych wątpliwości.

Zakupy w sklepie
25.09.2023 11:03 Przełom w zakazie handlu w niedzielę. Zapadła ważna decyzja

Zakaz handlu w niedzielę napędza wiele kontrowersji. Niektóre z nich miały swoją kontynuację w sądach. Właśnie zapadł przełomowy wyrok w jednej z nich, który spowoduje zamknięcie jednego z ważniejszych udogodnień dla przedsiębiorców.

Zakupy w sklepie
23.09.2023 15:51 Wielka zmiana w niedzielach handlowych. Minister już zapowiedział

W trwającej kampanii wyborczej wielokrotnie już poruszano kwestię niedziel handlowych. Po pomysłach opozycji dotyczących zniesienia zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia, jeden z ministrów zapowiedział bardzo ważną zmianę w tejże sprawie.

Sklep oraz pieniądze w portfelu
13.09.2023 20:31 Zakaz handlu w niedzielę. Opozycja chce rewolucji

Trwający sezon wyborczy sprawia, że partie polityczne wychodzą z wieloma pomysłami. Jedne są lepsze, inne są gorsze i niepopularne. Tym razem jednak partie opozycyjne zapowiedziały, że wprowadzą całkowitą rewolucję w kontekście zakazu handlu w niedzielę.

zakupy
10.09.2023 21:02 To koniec zakazu handlu w niedzielę? Padła jasna deklaracja, ale są warunki

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w 2018 roku i wzbudził spore kontrowersje wśród Polaków. Tuż przed wyborami pojawia się coraz więcej głosów krytycznych wobec pomysłu PiS, który w założeniu miał pomóc małym sklepom, a w praktyce nie do końca spełnił pokładane w nim nadzieje. Trzecia Droga wskazała, że chce przywrócenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Z kolei Koalicja Obywatelska idzie o krok dalej i proponuje całkowite zniesienie zakazu handlu, ale pod pewnymi warunkami.

Półki sklepowe
04.07.2023 08:15 A jednak się da. Kolejna sieć otwiera sklepy w niedziele

Obowiązujący od kilku lat zakaz handlu w niedzielę stał się przykładem tego, jak Polacy kombinują aby ominąć zasady bez ich łamania. Tymczasem kolejnej już sieci handlowej udało się przechytrzyć system i otworzyć placówkę w niedziele niehandlowe.

Biedronka
12.05.2023 17:40 Jednak się da. Biedronka znalazła sposób na zakaz handlu w niedziele i ma limitowaną ofertę

Sprawa zakazu handlu w niedziele w Polsce jest wysoce kontrowersyjna. Niektóre małe sieci sklepów, jak np. Żabka, wykorzystywały możliwości prawne aby być otwartymi w ostatni dzień tygodnia. Teraz okazuje się, że i Biedronka znalazła wytrych pozwalający na ominięcie zakazu.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:05 Na niedzielne zakupy długo poczekamy. Niedziela bez zakazu handlu dopiero za kilka tygodni

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Początkowo (od marca do grudnia 2018 r.) sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a w 2019 r. już tylko w ostatnią niedzielę miesiąca (za wyjątkiem dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie).W tym roku zakaz handlu obejmuje niemal wszystkie niedziele w roku. Wśród nich nie znalazła się najbliższa niedziela, co oznacza, że 23 lutego będziemy mogli zrobić zakupy jedynie w tych placówkach, w których za ladą stanie ich właściciel.Najbliższa niedziela handlowa przypadnie dopiero 5 kwietnia, czyli na tydzień przed Wielkanocą. Kolejne niedziele w których będziemy mogli w tym roku zrobić zakupy przypadną na ostatnie niedziele kwietnia, czerwca, sierpnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

supermarket-g11b7f1d59 1920
13.02.2022 01:00 Ruszyła kontrola sklepów. Kary za omijanie zakazu, mogą być bardzo dotkliwe

13 lutego to kolejna niedziela z zakazem handlu. Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą kontrole otwartych sklepów pod kątem ewentualnego łamania przepisów ustawy. Za nieprzestrzeganie regulacji grozi kara w wysokości nawet 100 tysięcy złotych. Sklepy skrupulatnie omijają zakaz handlu i otwierają się na przykład jako czytelnie czy też dworce autobusowe. – Podjęliśmy tę decyzję po doniesieniach medialnych oraz wsłuchując się w głosy naszych partnerów społecznych – poinformowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, cytowana przez portalspozywczy.pl. – Apeluję do przedsiębiorców – mówi Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy – aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej. A jeżeli mają wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My podzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.Istnieje możliwość zakwalifikowania otwarcia sklepu w niedzielę niehandlową jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.

lidl-warszawa-biznesinfo (2)
26.10.2021 02:00 Lidl otworzy sklepy w niedziele niehandlowe. Dyskont wie jak ominąć przepisy

Sklepy Lidl Polska dołączą do Punktów Obsługi Paczek DHL. Oznacza to, że niemiecki dyskont otworzy w niedziele niehandlowe w sumie 787 placówek.Portal wiadomoscihandlowe.pl podał, że zakończył się proces uruchamiania POP-ów we wszystkich 787 sklepach sieci Lidl Polska. Umowa podpisana w sierpniu br. zakładała stopniowe przyłączanie po 100 sklepów tygodniowo. Proces ten zakończył się, a firma kurierska DHL niedługo ma wystartować z kampanią informacyjną dla klientów.Nie tylko Lidl powiązał się firmą kurierską DHL, ta uruchomiła swoje POP-y w takich sieciach handlowych takich jak Żabka, ABC, Biedronka, Kaufland, Stokrotka, ale także w salonach prasowych Inmedio i na stacjach benzynowych Shell oraz Moya.

Piotr Molecki/East News
19.10.2021 02:00 Zakaz handlu zaostrzony. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy mającą uszczelnić dotychczasowe zasady zakazu handlu w niedziele. Ma ona pozwolić na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą też usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.Rząd zdecydował, że należy jeszcze bardziej uszczelnić przepisy. W poniedziałek 18 października Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia."Celem ustawy z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni jest wyeliminowanie nieprawidłowego stosowania zawartych w ustawie wyłączeń pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedzielę i święta" - czytamy w komunikacie.Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Istnieje również katalog 32 wyjątków. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Auchan
20.09.2021 02:00 Auchan otworzy sklepy w niedziele. Sieć podzieliła się swoim planem

Auchan wprowadza usługi kurierskie, aby móc otworzyć się w niedziele. Francuski gigant handlowy zapowiada, że jeszcze we wrześniu w sklepach będzie można zrobić zakupy. W oficjalnym komunikacie Auchan zapowiedział, że już pod koniec września wprowadzi w wybranych sklepach usługi kurierskie. Sieć zadeklarowała usługi kurierskie, choć nie ma jeszcze podpisanej umowy z żadnym operatorem. Po jego wybraniu decyzja zostanie ogłoszona publicznie.

biznesinfo-1
17.09.2021 02:00 Sejm uszczelnił zakaz handlu w niedzielę. Nie będzie już tak łatwo otwierać sklepy

Sejm postanowił uszczelnić zasady funkcjonowania sklepów w niedziele. Zakaz handlu w niedzielę będzie teraz dużo bardziej restrykcyjny. Teraz w niedzielę mogą być otwarte placówki, które świadczą usługi pocztowe. Sejm nie zmienił tej zasady, jednak zadecydował o przyjęciu nowelizacji ustawy. W jej myśl w niedzielę otwarte pozostaną jedynie sklepy, których usługi pocztowe stanowią 50 proc. dochodów. Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta z 2018 r. z poprawkami została poparta przez 272 posłów, przeciw było 135, a 37 osób wstrzymało się od głosu.

Zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Ministerstwo komentuje
02.08.2021 02:00 Zdaniem TK zakaz handlu w niedzielę zgodny z konstytucją. Mamy komentarz ministerstwa

W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest zgodna z konstytucją. Do wyroku TK w tej sprawie odniosło się w komentarzu dla naszego portalu Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Z tego artykułu dowiesz się:TK orzekł, że zakaz handlu w niedzielę jest zgodny z konstytucjąCo na to rządCzy będzie zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.09.2020. Mazowiecki Urzad Wojewodzki w Warszawie. Wydzial Spraw Cudzoziemcow. N/z tlum interesantow.
14.07.2021 02:00 Zakaz handlu do całkowitego zniesienia. Przeciwnych ograniczeniom jest już ponad co drugi Polak

Rośnie grupa Polaków sprzeciwiających się zakazowi handlu w niedzielę. Z sondażu CBRE do którego dotarła "Rzeczpospolita" wynika, że aż 55 proc. Polaków uważa, iż obowiązująca od trzech lat regulacja powinna zostać zniesiona. To o 4 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Tymczasem planowane są rozwiązania zaostrzające zakaz niedzielnego handlu.Z tego artykułu dowiesz się:55 proc. Polaków sprzeciwia się zakazowi handlu w niedzielęIlu respondentów opowiada się za utrzymaniem regulacjiCzy rząd zaostrzy niedzielny zakaz handlu

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z sklep Biedronka, siec handlowa, wlasciciel Jeronimo Martins Polska
11.07.2021 02:00 Biedronka chce ominąć zakaz handlu. Ma jej pomóc Poczta Polska

Biedronka to kolejna sieć sklepów, która chce ominąć zakaz handlu w niedzielę. W zrealizowaniu celu o świadczeniu usług pocztowych ma pomóc Biedronce współpraca z Pocztą Polską.Z tego artykułu dowiesz się:W jaki sposób Biedronka dąży do ominięcia zakazu handluSkąd współpraca z Pocztą PolskąJak wygląda spór wokół zakazu handlu

TK wywróci ustawę o zakazie handlu w niedzielę do góry nogami?
11.07.2021 02:00 Sądne dni dla zakazu handlu w niedzielę. Już niebawem zapadnie kluczowy wyrok

Jeszcze w tym miesiącu Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Czy po trzech latach sklepy znów będą otwarte w ostatnim dniu tygodnia?Z tego artykułu dowiesz się: TK wyda niebawem wyrok ws. ustawy o zakazie handlu w niedzielęCzy sklepy ponownie będą otwarte w niedzielęCzy rząd planuje uszczelnienie ustawy ws. zakazu handlu

Biedronka Galeria
09.07.2021 02:00 Biedronka omija zakaz handlu, sieć wchodzi we współpracę z Pocztą Polską. Testy już trwają

Biedronka w ramach pilotażu uruchomiła w kilku placówkach usługi pocztowe. Dzięki temu może bez przeszkód omijać niedzielny zakaz handlu. Sieciówka zastrzega, że działa zgodnie z prawem. Tymczasem wizja ukrócenia nagminnych praktyk sklepów udających placówki pocztowe coraz bardziej się oddala.Z tego artykułu dowiesz się:Z kim Biedronka nawiązała współpracęKtóre sieciówki omijają zakaz handluNa jakim etapie są prace nad zaostrzeniem zapisów ustawy

Marek BAZAK/East News
29.06.2021 02:00 Nie będzie już tak łatwo udawać pocztę. Nowe przepisy już przygotowane

O handel w niedziele będzie jeszcze trudniej. PiS zamierza bowiem znowelizować ustawę o zakazie handlu, aby ukrócić praktyki sieciówek. Podmioty, które reklamują się jako „placówki pocztowe” będą musiały spełnić dodatkowy wymóg.Z tego artykuł dowiesz się:Z jakim zjawiskiem stara się walczyć PiSKto, w myśl nowych zasad, będzie mógł prowadzić handel w niedzieleKiedy nowelizacja ma wejść w życie

Marek Bazak/EAST NEWS
29.06.2021 02:00 Zakaz handlu 2021 o jeden dzień krótszy niż zwykle. W sierpniu dwa dni z zakazem się pokrywają

Zakaz handlu 2021 utrudnia zakupowe aktywności. Jednak w tym roku kalendarz jest dość niefortunny dla inicjatorów ograniczeń. Wszystko z powodu kumulacji święta i dnia objętego zakazem w jeden sierpniowy weekend.Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtuje się zakaz handlu 2021Jakie święto obchodzimy w sierpniuKto jest wyjęty spod ograniczeń

biznesinfo-1
28.06.2021 02:00 Zakaz handlu 2021 o jeden dzień krótszy niż zwykle. W sierpniu dwa dni z zakazem się pokrywają

Zakaz handlu obowiązuje nie tylko w niedzielę, ale też w święta. Być może nie wszyscy wiedzą, ale już niebawem niedziela z dniem świątecznym się pokryje, dzięki czemu nie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją jak na początku czerwca gdy w związku z Bożym Ciałem mieliśmy zakaz handlu dwa razy w tygodniu.Z tego artykułu dowiesz się:W związku z jakim świętem czeka nas niedługo zakaz handlu Kiedy czeka nas najbliższa niedziela handlowaCzy rząd rozważa zniesienie zakazu handlu