Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Co dalej z zakazem handlu w niedzielę? Polacy zmieniają zdanie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.02.2024 09:06

Co dalej z zakazem handlu w niedzielę? Polacy zmieniają zdanie

półka sklepowa, sklep
Pixabay/Squirell_photos

Jeszcze niedawno ponad połowa Polaków chciała zniesienia zakazu handlu w niedzielę. Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Sondaż UCE Research i Grupy Offerista pokazuje, ilu z nas nie przeszkadza już brak możliwości zakupów w niedzielę. Co na to rząd? Czy powinniśmy spodziewać się kolejnych zmian?

Niedziele niehandlowe — skutek odwrotny od zamierzonego?

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje już od niemal sześciu lat — od 1 marca 2018 roku. Przepisy te miały nie tylko umożliwić pracownikom spędzenie czasu z rodziną, ale również wesprzeć mniejsze sklepy. I o ile pierwszą kwestię można uznać za sukces, druga przyniosła odwrotny skutek. Wiele mniejszych sklepów zostało zamkniętych, a duże placówki przekonały klientów, by kupowali na zapas.
 

Emeryci muszą poinformować o tym ZUS. Czas tylko do końca lutego

Polacy już nie chcą niedziel handlowych?

Kiedy nowe przepisy weszły w życie, spotkały się ze sporym sprzeciwem. Jeszcze jakiś czas temu ponad 60% Polaków chciało powrotu do sklepów otwartych przez cały tydzień. Teraz jednak, jak wynika z najnowszego sondażu UCE i Grupy Offerista, sytuacja wygląda już nieco inaczej. Tylko 46% wciąż ankietowanych wciąż popiera powrót do handlu przez cały tydzień, podczas gdy niemal dokładnie tyle samo, bo 44% woli obecną sytuację. 10% osób biorących udział w badaniu nie ma określonego zdania na ten temat.

Okazuje się, że za zniesieniem zakazu handlu są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, zarabiający w okolicach średniej krajowej. Eksperci podkreślają, że poparcie dla powrotu do przepisów sprzed 2018 roku będzie spadać; nie powinno jednak być mniejsze niż 40%.

Wyniki sondażu ewidentnie pokazują, że Polacy są mocno podzieleni w kwestii zakazu handlu w niedziele. Natomiast widocznie ubywa zwolenników powrotu do sytuacji sprzed 1 marca 2018 roku, kiedy wszystkie niedziele były handlowe. We wrześniu ub.r. UCE RESEARCH przeprowadziło identyczne badanie dla jednego z największych na rynku portali branżowych o handlu. Wówczas zwolenników ww. rozwiązania było 54 procent. Obecnie jest ich 46 procent. Widać więc wyraźny spadek i to w dość krótkim czasie, tj. o 8 p.p. w zaledwie kilka miesięcy, poinformował Robert Biegaj, współautor badania z Grupy Offerista. 
 

Zakaz handlu jednak z nami zostanie

Wygląda na to, że mimo sugestii pojawiających się przez ostatnie miesiące, także w okolicach wyborów, obecnie nie trwają prace mające na celu zniesienie zakazu handlu w niedziele. Wyniki sondażu pokazują, że Polacy przyzwyczajają się powoli do nowej sytuacji i coraz mniej osób będzie chciało móc robić zakupy na koniec tygodnia.

Jak tłumaczy Robert Biegaj:

Przed wyborami obecna koalicja rządząca obiecywała, że przywróci stan sprzed 1 marca 2018 roku, ale chyba póki co tymczasowo nie ma woli politycznej do tego. Być może nowy rząd też wykonał swoje badania i doszedł do wniosku, że skoro spada poparcie dla tego pomysłu, to należy jeszcze się z tym wstrzymać, bo są pilniejsze problemy do rozwiązania. Uważam też, że jak obóz rządzący nadal będzie powstrzymywał się z podjęciem decyzji, to odsetek zwolenników będzie malał. Aczkolwiek nie sądzę, aby liczba osób popierających powrót wszystkich niedziel handlowych spadła poniżej 40 procent. Sporej części społeczeństwa cały czas przeszkadza brak możliwości robienia zakupów w niedziele, szczególnie mocno zapracowanym mieszkańcom dużych miast.

źródło: radio zet