Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 02.12.2023 22:36

Zakaz handlu w Wigilię. Nie wszystkie sklepy będą zamknięte

pieniądze zakupy prezenty
Arkadiusz Ziolek/East News

W Wigilię sklepy będą zamknięte. Zakaz handlu z racji niedzieli niehandlowej nie obejmuje jednak wszystkich placówek. Będą miejsca, gdzie kasjerzy pojawią się w pracy i będą czekać na klientów. Gdzie zrobisz zakupy 24 grudnia?

Wigilia 2023 nie będzie niedzielą handlową, zmiana terminu

Niedziele handlowe w grudniu 2023 wywołały wiele emocji. Początkowo ustawodawcy przewidzieli bowiem, że 24.12, a więc Wigilią będzie przedostatnią niedzielą handlową. Wszystko się jednak zmieniło i z racji wypadających świąt Bożego Narodzenia zmieniono terminy niedziel handlowych w grudniu.

24.12 będzie niedzielą niehandlową. W grudniu będą jednak przewidziane wcześniej dwie niedziele, gdy sklepy będą otwarte. Nowe terminy niedziel handlowych to 10 oraz 17 grudnia. Zakaz handlu nie obowiązuje jednak wszystkich.

Biedronka przygotowała dla Polaków niezwykły hit. Zacznie się już w poniedziałek

Nie wszystko będzie zamknięte, gdzie 24.12 zrobisz zakupy?

Chociaż Wigilia 2023 została zmieniona z niedzieli handlowej na niedzielę niehandlową, to nie wszystkie miejsca zamkną się przed klientami. Gdzie zrobisz zakupy 24.12? Bardzo dokładnie regulują to przepisy dotyczące zakazu handlu.

ZOBACZ: Pierwsze przelewy 800 plus jeszcze w grudniu? Wszystko z jednego powodu

Część placówek handlowych wskazana jest jako wyjątek, gdzie zakaz handlu w niedzielę niehandlową nie obowiązuje. Są to m.in.: stacje paliw płynnych, w placówkach handlowych na dworcach, w kwiaciarniach, w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, czy w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich oraz w aptekach i punktach aptecznych i w sklepach internetowych i na platformach internetowych. To jednak nie wszystko.

Ogromna kara za złamanie zakazu handlu w Wigilię

Zakupy w Wigilię będą możliwe również w miejscach, gdzie przeważa sprzedaż pamiątek lub dewocjonaliów. Niemniej brak respektowania dokładnych wytycznych na temat zakazu handlu może skończyć się mandatem.

ZOBACZ: Zniżka na zakupy dla seniorów, skorzystały już miliony. Ten sklep warto odwiedzić

Nieuczciwi przedsiębiorcy, którzy mimo niedzieli niehandlowej otworzą swoje sklepy i postawią za ladą pracowników, zamiast zarobić, stracą duże pieniądze. Jak wyjaśnia portal infor.pl, za złamanie zakazu handlu w Wigilię mogą otrzymać karę grzywny wynoszącą od 1000 do nawet 100000 zł.

Źródło: infor.pl