Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Zakaz handlu w Wigilię. Polska 2050 przedstawia nowy pomysł
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.11.2023 20:30

Zakaz handlu w Wigilię. Polska 2050 przedstawia nowy pomysł

Szymon Hołownia
Iberion

W 2023 roku Wigilia przypada w niedzielę handlową. W związku z tym wywiązał się spór na temat tego, jak tą sytuację rozwiązać. Do Sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie przygotowany przez posłów i posłanki Polski 2050 i nieco różni się od tego, co zaproponował rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Niedziela handlowa wypada w Wigilię

W grudniu czeka nas tylko jedna niedziela handlowa, a 24 grudnia w Wigilię w sklepach będą obowiązywały inne przepisy, zgodnie z którymi sprzedaż może być prowadzona, ale tylko do godziny 14. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chciał całkowitego zakazania handlu w tegoroczną Wigilię. 10 grudnia 2023 r. miał być dniem, w którym ten handel będzie możliwy do godz. 14. Wielu osobom nie spodobało się takie rozwiązanie, a pracodawcy twierdzą, że nie opłaca się otwierać sklepów na pół dnia.

Zbliża się graniczna data dla wielu Polaków. Urzędnicy czekają na wpłaty i dokumenty

Nowy projekt ustawy Polski 2050

Natomiast projekt Polski 2050 zakłada całkowite zakazanie handlu w Wigilie przypadające w niedziele, nie tylko w tym roku. Równocześnie zaproponowano, że w grudniu obowiązywałyby dwie pełne niedziele handlowe. Jeśli takie rozwiązanie zostanie poparte przez Sejm i Senat oraz prezydent zdąży podpisać ustawę, to 10 i 17 grudnia będziemy mogli wybrać się do sklepów na zakupy.

Polska 2050 o zakazie handlu w Wigilię

Projekt ustawy przygotowany przez Polskę 2050 trafił już do Sejmu i powinien być procedowany w najbliższym czasie. - W projekcie ustawy proponuje się jednoznaczne przesądzenie, że Wigilia, która przypada w niedzielę 24 grudnia, będzie dniem objętym zakazem handlu. Rozwiązanie to jest uzasadnione szczególnym czasem, jakim jest Boże Narodzenie oraz spotkaniami rodzinnymi Polaków. Jednocześnie w projekcie ustawy proponuje się, by w przypadku gdy Wigilia przypada w niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były tzw. niedzielami handlowymi - czytamy w uzasadnieniu projektu Polski 2050.