Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Handel > Jest decyzja w sprawie niedziel handlowych. Czy zrobimy zakupy w Wigilię?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 29.11.2023 12:45

Jest decyzja w sprawie niedziel handlowych. Czy zrobimy zakupy w Wigilię?

sklep
Iberion

Zapadła decyzja dotycząca niedziel handlowych. Posłowie zagłosowali za projektem nowelizacji ustawy autorstwa Polski 2050. Wiemy już, czy będzie można zrobić zakupy w Wigilię. Co dokładnie zmieni się w zakazie handlu?

Zakaz handlu w Wigilię. Jest decyzja

Rząd PiS chciał całkowitego zakazania handlu w tegoroczną Wigilię, a 10 grudnia 2023 r. miał być dniem, w którym ten handel będzie możliwy do godz. 14. Projekt ten został odrzucony, a posłowie zajęli się propozycją przedstawioną przez Polskę 2050. Okazuje się, że każda Wigilia, która wypada w niedzielę będzie dniem objętym zakazem handlu

Właśnie się zaczęło. Dino przygotowało dla klientów wyjątkową ofertę

Zapadła decyzja Sejmu

We wtorek 28 listopada przyjęto poprawkę do ustawy Polski 2050, która zakłada, że zakazem handlu 24 grudnia nie zostaną objęte punkty usługowo-handlowe, takie jak między innymi stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, punkty weterynaryjne czy placówki pocztowe. Poprawiona ustawa w środę trafiła do Sejmu i tam została zaakceptowana przez większość parlamentarną. Związkowcy z Solidarności wyrazili swoje zdanie na temat niedzieli handlowej w Wigilię.

Członkowie Solidarności o zakazie handlu

Związkowcy z Solidarności zgadzają się z pomysłem, że Wigilia nie powinna być niedzielą handlową. - W pełni podzielamy opinię, że pracownicy handlu zasługują na to, aby tegoroczną Wigilię Bożego Narodzenia spędzić ze swoimi bliskimi, a nie w pracy. Jednocześnie nie zgadzamy się z zapisem projektu dotyczącym przeniesienia niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 grudnia - twierdzą członkowie Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ “Solidarność”.

- Nie zgadzamy się z poglądem, zgodnie z którym dodatkowa niedziela handlowa w grudniu jest rzekomo niezbędna, aby społeczeństwo mogło zaopatrzyć się w świąteczne prezenty i inne niezbędne artykuły. Godziny funkcjonowania sklepów od poniedziałku do soboty, od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych są w naszej ocenie zupełnie wystarczające, aby każdy zdążył zrobić świąteczne zakupy - dodają w swoim stanowisku.