Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Niedziele handlowe 2023. Czy 17 grudnia sklepy będą otwarte? Oto ważne informacje dla wszystkich klientów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2023 15:24

Niedziele handlowe 2023. Czy 17 grudnia sklepy będą otwarte? Oto ważne informacje dla wszystkich klientów

handel-niedziela-sklepy-zakupy
Piotr Molecki/East News

Niedzielny handel w grudniu był w ciągu ostatnich tygodni jednym z przewodnich tematów w polskiej polityce. Wszystko dlatego, że początkowo sklepy miały być otwarte w Wigilię. Jednak po zmianie przepisów przeniesiono możliwość zrobienia zakupów na 10 i 17 grudnia.

Niedziela handlowa 17 grudnia. W jakich godzinach zrobimy zakupy?

W tym dniu otwarte będą wszystkie popularne sklepy, w tym również spożywcze dyskonty i supermarkety: Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland czy Dino. Jeśli chodzi o godziny otwarcia, to nie różnią się one od tych obowiązujących na co dzień, chyba że dana sieć postanowi inaczej. Informacje na temat funkcjonowania poszczególnych placówek można znaleźć zarówno w internecie, jak i na ogłoszeniach wywieszonych np. na drzwiach sklepu.

W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie Specjalne dofinansowanie wymiany dachu. Czas na złożenie wniosku mija 12 stycznia

Niedziele handlowe 2024. Lista

Aktualnie obowiązujące przepisy zakładają, że w przyszłym roku Polacy będą mogli zrobić niedzielne zakupy w następujących terminach: 28 stycznia, 25 marca, 28 kwietnia, 30 czerwca, 25 sierpnia, 15 i 22 grudnia. Miejmy jednak na uwadze, że po zmianie rządu mogą nastąpić zmiany w tej kwestii. Przy okazji ostatniego projektu dot. tegorocznych grudniowych niedziel handlowych posłowie Polski 2050 zapowiedzieli, że jest to „preludium do zmian w zakazie handlu”.

W trakcie kampanii wyborczej przedstawiciele tego ugrupowania deklarowali wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w każdym miesiącu. Natomiast Koalicja Obywatelska obiecywała kompletne zniesienie zakazu handlu w niedziele, przy jednoczesnym zapewnieniu pracownikom dwóch wolnych weekendów w miesiącu oraz podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne.

Zakaz handlu w niedziele. Od kiedy obowiązuje?

Z początkiem marca 2018 roku w życie weszła ustawa ograniczająca niedzielny handel. Rząd przekonywał wówczas, że zmiana ta może doprowadzić do wzmocnienia więzi rodzinnych pracowników handlu, z reguły spędzających siódmy dzień tygodnia w pracy. Od 2020 roku praktycznie wszystkie niedziele – z wyjątkiem siedmiu wskazanych w ustawie – są niehandlowe. Jest wiele osób zadowolonych z zakazu niedzielnego handlu, ale nie brakuje też głosów przeciwnych, zarówno wśród pracodawców i pracowników, jak i samych klientów. Co będzie dalej? Pozostaje nam śledzić decyzje polityków w tej kwestii.