Biedronka wycofuje ziemniaki z Wielkiej Brytanii
wikimedia
Autor Kasper Starużyk - 10 Października 2019

Za sprawą brexitu z Biedronki znikną niektóre towary. Sieć już wstrzymuje import

Biedronka zdecydowała się na zaniechanie importu ziemniaków z Wielkiej Brytanii. Powodem zaistniałej sytuacji są problemy natury prawnej jakie spotkają niemal wszystkie firmy współpracujące z brytyjskimi kontrahentami.

Ziemniaki z Wielkiej Brytanii mają nie docierać do polskich sklepów Biedronki od 15 października, poinformował portal wiadomościhandlowe.pl. Problem związany z ziemniakami może jednak nie być odosobniony. Jeśli bowiem dojdzie do bezumownego brexitu, to firmy mające za kontrahentów firmy brytyjskie będą musiały z nimi negocjować umowy na nowych warunkach. Tak właśnie jest w przypadku współpracy Biedronki z brytyjskim Fresh Produce Journal, który dostarcza do dyskontu brytyjskie ziemniaki.

Biedronka będzie zmuszona do nowych umów

Jak pisza WH zawarte będą musiały być umowy o równoważności fitosanitarnej, inaczej nie będzie można kontynuować handlu świeżymi produktami w placówkach handlowych. Problem polgea jednak na tym, że dopóki Wielka Brytania znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, to nie można przygotować umów "na zaś", a z dniem wystąpienia WB z Unii wszelkie umowy staną się automatycznie nieważne. Z tego właśnie powodu Biedronka zdecydowała się na zakończenie współpracy. Sieć nie wypoiwada się póki co na temat ewentualnych wyższych cen jakie miałyby osiągnąć ziemniaki w związku z ich mniejszą ilością w sklepowych magazynach.

Jako, że już właściwie mało kto wierzy w to, że Brukseli i Londynowi uda się wynegocjować tzw. miękki brexit handel pomiędzy podmiotami unijnymi i brytyjskimi zaczyna być coraz bardziej problematyczny i ewidentnie hamuje. Widac to m.in. na przykładzie handlu zagranicznego Niemiec. Berlin bowiem importuje już więcej swoich produktów do Polski, niż do Wielkiej Brytanii o czym można przeczytać więcej tutaj.

PZU pilnie ostrzega swoich klientów. Sprawa jest wysoce niepokojącaPZU pilnie ostrzega swoich klientów. Sprawa jest wysoce niepokojącaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Kobieta urodziła dwójkę dzieci w 20. tygodniu. Nie przeżyły, a ona i tak pokazała je na Facebooku
  6. Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stan alarmowy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News