Podatek handlowy ma uderzyć w duże sieci handlowe
By Artur Andrzej - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27938967
Autor Stanisław Węgrowski - 17 Października 2019

Nowy podatek ma uderzyć w wielkie sieci. Ale miliony zapłacimy z własnych kieszeni

Podatek handlowy zostanie odłożony na kolejny rok - donosi portal money.pl. Przepis, który wstrzymuje pobór podatku ma obowiązywać do końca 2019 roku, jednak rząd nie zamierza wprowadzać podatku od przyszłego roku.

Podatek handlowy nie w tym roku

Podatek handlowy nie zostanie wprowadzony od przyszłego roku. Pomimo, że ustawa wstrzymująca pobieranie podatku miała stracić ważność do końca tego roku, to raczej nie zapowiada się na to, by rząd chciał wprowadzić podatek od stycznia.

Jeszcze w wakacje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, że planowany podatek handlowy jest zgodny z unijnym prawem, jednak Komisja Europejska wniosła odwołanie od decyzji i jest szansa, że legalność podatku zostanie podważone w drugiej instancji. Polski rząd nie zamierza odwieszać podatku handlowego do momentu wydania ostatecznego wyroku - donosi portal money.pl, powołując się na źródła z kręgów rządowych.

Kotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięsoKotlet schabowy będzie luksusem. Trudno uwierzyć, jak bardzo drożeje mięsoCzytaj dalej

Podatek handlowy dla największych

Podatek handlowy miał obejmować przede wszystkim duże sieci handlowe. Dotyczyłby sklepów, które mają miesięczne przychody większe niż 17 mln zł. Z kolei do 170 mln zł stawka ma wynosić 0,8 proc. Natomiast przychody powyżej 170 mln zł na miesiąc to stawka na poziomie 1,4 proc. Takie przychody notują jedynie największe sieci w Polsce, takie jak Lidl czy Biedronka. Portugalska sieć dyskontów w zeszłym roku musiała zapłacić 511 mln zł z tytułu podatku CIT.

Niektóre sieci już przygotowują się moment, w którym podatek handlowy wejdzie w życie. Media Expert podzielił się na różne, oddzielne spółki, a żadna z nich nie przekroczy ustalonego limitu 17 mln przychodu, co oznacza, że unikną zapłaty dodatkowego podatku - podkreśla portal money.pl.

Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskimNowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskimCzytaj dalej

Sieci zapłacą fortunę

Firma badawczo-doradcza PMR przeprowadziła analizę, w której policzono, ile będą musiały zapłacić największe sieci handlowe, jeśli Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi podatek handlowy. W sytuacji, gdyby podatek obowiązywał przez cały rok to firmy zapłaciłyby prawdziwą fortunę.

I tak Biedronka musiałaby uiścić podatek w wysokości 749 mln zł, Lidl - 262 mln zł, Carrefour - 169 mln zł, Auchan - 136 mln zł, Kaufland - 131 mln zł, Tesco - 120 mln zł, Dino - 83 mln zł, Netto - 37 mln zł, a Stokrotka - 33 mln zł. A kto za te podatki tak naprawdę na tym straci? No chyba tak jak zawsze - klienci, którzy mogą się spodziewać znacznych podwyżek cen w sklepach. Bo firmy jakoś będą musiały opłacić te podatki, a najłatwiej ich koszta przerzucić na klientów właśnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Chłopiec wysłał list do zmarłego taty. Kilka dni później listonosz przyniósł odpowiedź
  6. TVN opublikował ważny apel dla Polaków. Można stracić ogromne pieniądze, nawet ponad 300 tysięcy złotych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News