BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wiemy kiedy nauczyciele wracają ze strajkiem. Jest dokładna data

16 Października 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Strajk nauczycieli miał zostać wznowiony 15 października, jednak termin został przesunięty. We wtorek ruszyła akcja informacyjna dla nauczycieli, którzy nie są pewni czy przystąpić do protestu. Strajk włoski rozpocznie się 22 października.

Strajk nauczycieli przesunięty

Strajk nauczycieli początkowo miał zostać wznowiony 15 października, jednak ze względu na to, że dużo nauczycieli nadal nie jest pewnych, czy weźmie udział w proteście, Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o przesunięciu terminu. Strajk włoski, bo taką formę ma mieć protest rozpocznie się 22 października.

Nauczyciele obawiają się, październikowy strajk okaże się tylko powtórką z kwietniowych protestów. Do ogólnokrajowego strajku przystąpiło 74 proc. placówek, jednak akcja nie tylko nie przyniosła pożądanych efektów, ale też spowodowała konsekwencje dla niektórych, np. w postaci obcięcia wynagrodzeń.

ZNP rusza z akcją informacyjną

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję, by przed rozpoczęciem strajku włoskiego przeprowadzić akcję informacyjną dla pedagogów. Kampania ma na celu uświadomienie nauczycielom, które czynności wykraczają poza zakres ich ustawowych obowiązków. I to właśnie tych “nadprogramowych” zadań nie powinni wykonywać w ramach strajku włoskiego. Oprócz tego akcja ma wytłumaczyć nauczycielom, jak rozmawiać o proteście z uczniami i ich rodzicami.

Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego - powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP na konferencji prasowej.

Strajk włoski popiera ponad połowa nauczycieli

W sondażu przeprowadzonym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wśród 227 567 pedagogów taką formę strajku poparło 55,3 proc. ankietowanych. Natomiast 22 proc. chciało zorganizowania manifestacji, a 18 proc. było za wznowieniem strajku ogólnopolskiego.

Strajk włoski to forma protestu, która polega na wykonywaniu tylko tych czynności, które mieszczą się w przepisach prawa oświatowego. Obowiązkami dodatkowymi szef ZNP określił prowadzenie dodatkowych zajęć takich jak koła zainteresowań, wyjazdy na zielone szkoły, pracę w bibliotece, naprawę sprzętu szkolnego czy pisanie sprawozdań i dokonywanie ewaluacji wewnętrznej w szkole.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >