Strajk nauczycieli zostanie wznowiony 22 października
By Silar - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77866876
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Października 2019

Wiemy kiedy nauczyciele wracają ze strajkiem. Jest dokładna data

Strajk nauczycieli miał zostać wznowiony 15 października, jednak termin został przesunięty. We wtorek ruszyła akcja informacyjna dla nauczycieli, którzy nie są pewni czy przystąpić do protestu. Strajk włoski rozpocznie się 22 października.

Strajk nauczycieli przesunięty

Strajk nauczycieli początkowo miał zostać wznowiony 15 października, jednak ze względu na to, że dużo nauczycieli nadal nie jest pewnych, czy weźmie udział w proteście, Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o przesunięciu terminu. Strajk włoski, bo taką formę ma mieć protest rozpocznie się 22 października.

Nauczyciele obawiają się, październikowy strajk okaże się tylko powtórką z kwietniowych protestów. Do ogólnokrajowego strajku przystąpiło 74 proc. placówek, jednak akcja nie tylko nie przyniosła pożądanych efektów, ale też spowodowała konsekwencje dla niektórych, np. w postaci obcięcia wynagrodzeń.

Nowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskimNowy podatek nie do ominięcia. Nie uratuje cię nawet zasłanianie się związkiem małżeńskimCzytaj dalej

ZNP rusza z akcją informacyjną

Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję, by przed rozpoczęciem strajku włoskiego przeprowadzić akcję informacyjną dla pedagogów. Kampania ma na celu uświadomienie nauczycielom, które czynności wykraczają poza zakres ich ustawowych obowiązków. I to właśnie tych “nadprogramowych” zadań nie powinni wykonywać w ramach strajku włoskiego. Oprócz tego akcja ma wytłumaczyć nauczycielom, jak rozmawiać o proteście z uczniami i ich rodzicami.

Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego - powiedział Sławomir Broniarz, szef ZNP na konferencji prasowej.

14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczenia14. emerytura nie dla każdego. Tysiące emerytów odciętych od świadczeniaCzytaj dalej

Strajk włoski popiera ponad połowa nauczycieli

W sondażu przeprowadzonym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wśród 227 567 pedagogów taką formę strajku poparło 55,3 proc. ankietowanych. Natomiast 22 proc. chciało zorganizowania manifestacji, a 18 proc. było za wznowieniem strajku ogólnopolskiego.

Strajk włoski to forma protestu, która polega na wykonywaniu tylko tych czynności, które mieszczą się w przepisach prawa oświatowego. Obowiązkami dodatkowymi szef ZNP określił prowadzenie dodatkowych zajęć takich jak koła zainteresowań, wyjazdy na zielone szkoły, pracę w bibliotece, naprawę sprzętu szkolnego czy pisanie sprawozdań i dokonywanie ewaluacji wewnętrznej w szkole.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Chłopiec wysłał list do zmarłego taty. Kilka dni później listonosz przyniósł odpowiedź
  6. Emerytura w wieku 53 lat jest jednak realna? PiS wrócił do projektu, niedługo wiele może się zmienić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News