Budowa domu będzie coraz droższa
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 4 Października 2019

Jak planujesz budowę domu, to się pospiesz. Niedługo koszty wzrosną kolosalnie

W Polsce dalej utrzymuje się trend budowania domów przez osoby prywatne - informuje portal Bankier.pl. Jednak duży wzrost kosztów budowy domu w niedalekiej przyszłości może zniechęcić do inwestycji.

Budowa domu nadal popularna

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie 2019 roku zanotowano dużą aktywność inwestorów prywatnych, którzy budują nowe domy. Na przestrzeni sześciu miesięcy (styczeń-czerwiec) zaczęto budowę ok. 46 tys. domów jednorodzinnych. Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, to by oznaczało, że ilość rozpoczętych domów na rok wyniesie ponad 90 tys. i tym samym będzie znacznie wyższa niż wynik z zeszłego roku (85 304 wybudowane domy). Istnieją jednak wątpliwości, czy szybki wzrost kosztów wybudowania domu nie zniechęci osób prywatnych do takich inwestycji. Specjaliści portal RynekPierwotny sprawdzili, jak w ostatnim czasie zwiększyły się przeciętne nakłady potrzebne na budowę domu.

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówMożesz ubiegać się o dofinansowanie na remont. Już 80 tys. wnioskówCzytaj dalej

Budowa domu coraz droższa

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że przez ostatni rok (2018-2019) średni koszt budowy 1 mkw. bloku mieszkalnego zwiększył się o 7 procent. W przypadku budowy domów jednorodzinnych zanotowano podobny wzrost. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu 2019 roku roczna zmiana kosztów budowy domu jednorodzinnego wzrosła o 4,2 procent. Co ciekawe, jak pisze Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, GUS często podaje zaniżone wzrosty kosztów budowy, a wynika to ze sposobu obliczeń instytucji.

Według danych firmy Sekocenbud usługi budowlane w 2018 roku podrożały aż o 16,1 procent. Mniejsze wzrosty zanotowały inne ważne aspekty budowy, takie jak ceny materiałów budowlanych (wzrost o 5,9 proc.), koszty zakupu materiałów instalacyjnych (wzrost o 4,1 proc.) i ceny materiałów elektrycznych (wzrost o 1,1 proc.).

W wyniku podanych wyżej wzrostów cen usług i materiałów całkowity średni koszt budowy domu jednorodzinnego zwiększył się aż o 10 proc. Praktycznie taka sama podwyżka dotyczyła budownictwa wielorodzinnego. Istotny jest też fakt, że w danych GUS i firmy Sekocenbud nie została wzięta pod uwagę rosnąca cena działek budowlanych.

Niemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historiiNiemieckie problemy dotarły do Polski. Mamy najgorsze prognozy w historiiCzytaj dalej

Budowa domu - koszty będą jeszcze większe

Z kolei portal kb.pl opublikował dane o kosztach budowy domów do stanu deweloperskiego. I tak koszty budowy domu parterowego o powierzchni 100 mkw. wzrosły o 9,3 proc. (do 253 tys. zł), domu z poddaszem o powierzchni 140 mkw. o 8,3 proc. (do 298 tys. zł), a domu z piwnicą i poddaszem o powierzchni 195 mkw. wyniosły o 9,1 proc. więcej (do 348 tys. zł).

Niestety, te informacje nie napawają optymizmem. Jeśli prognozy ekspertów się sprawdzą, to na koniec 2019 roku wzrost kosztów budowy domu wyniesie nawet 15 proc. Osoby, które planują budowę domu muszą też wiedzieć, że od 2021 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy o energochłonności. Wobec nadchodzących ekologicznych zmian eksperci szacują, że koszty budowy domu wzrosną o dodatkowe 5-10 procent.

Tysiące Polaków odciętych od 500 plus. Ty także możesz mieć problemTysiące Polaków odciętych od 500 plus. Ty także możesz mieć problemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  3. Złota jesień dla seniorów. Od dziś dostaną wyższe emerytury
  4. Nowe doniesienia w sprawie śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Prokuratura ujawnia szczegóły przesłuchania

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News