Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Inwestycje

Inwestycje

Co to są inwestycje? Jakie rodzaje wyróżniamy?

Inwestycje to procesy ekonomiczne, w ramach których jednostka ponosi koszty w teraźniejszości, by zachować wartość posiadanych przez siebie dóbr lub pomnożyć ją w przyszłości. Przez inwestycję możemy rozumieć na przykład zakup nowoczesnych maszyn, których działanie w przyszłości potencjalnie przyniesie przedsiębiorcy zysk, czy zakup papierów wartościowych (vide: akcje spółki) w celu późniejszego odsprzedania ich za wyższą cenę. Inwestycją możemy nazwać także pewne formy oszczędzania, polegające na zakupie rozmaitych dóbr odpornych na inflację – na przykład złota.

Rodzaje inwestycji podzielić ze względu na czas ich realizacji (krótkoterminowe i długoterminowe), ze względu na przedmiot inwestycji (rzeczowe, finansowe i inwestycje w kapitał ludzki), czy przez wzgląd na ich cel. W tej materii rodzajów inwestycji jest najwięcej – wyróżniamy inwestycje rozwojowe, modernizacyjne, odtworzeniowe, strategiczne, interesu publicznego czy nawet dotyczące ustroju społecznego.

Utarło się przekonanie, że inwestor co do zasady musi być przedsiębiorcą – jest to jednak przekonanie błędne. Rozmaitych inwestycji każdego dnia dokonują także rządy państw czy jednostki od niego zależne, ale również osoby prywatne. Zasadniczo każdy z nas może poświęcić część majątku na inwestycje, które w określonym czasie przyniosą nam zyski lub uchronią pieniądze przed utratą wartości.

W co można inwestować? Przykłady

Zasadniczo inwestować można we wszystko, co przedstawia jakąkolwiek wartość. Istnieją jednak pewne dobra, których natura sprzyja inwestowaniu w nie bardziej niż w inne. Cechami takich dóbr jest przede wszystkim ich rzadkość, ale też rynkowy popyt na nie. W niektórych kwestiach, na przykład w przypadku papierów wartościowych, istotny może być poziom zaufania do emitenta.

W przypadku inwestycji we własny biznes, przedmiotem rzeczonej mogą być różnego rodzaju sprzęty i maszyny, nieruchomości, „know-how”, a nawet kapitał ludzki – słowem, wszystko co może w sposób wyraźny przyczynić się do rozwoju naszego biznesu i zapewnić nam zyski w przyszłości.

Niemniej, inwestycje mogą mieć także charakter oszczędnościowy, lub służyć pomnożeniu majątku osób prywatnych – zarówno w krótkim okresie, jak i długim. Najpopularniejsze w tej materii są fundusze inwestycyjne, lokaty, konta oszczędnościowe, akcje spółek czy obligacje Skarbu Państwa. Wśród inwestycji wyłącznie długoterminowych, wymienimy kruszce i metale szlachetne (na przykład inwestowanie w złoto) czy nieruchomości. Inwestować można również w samochody, zegarki, dzieła sztuki, surowce (ropa, miedź, srebro) czy kryptowaluty.

Inwestycje bez ryzyka, czyli jak jednocześnie oszczędzać i zarabiać

Z samej definicji inwestycji wynika fakt, że nie ma czegoś takiego jak inwestowanie bez ryzyka – są wyłącznie jego różne poziomy. Dla przykładu, granie na giełdzie czy kupno kryptowalut, obarczone jest bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Małym ryzykiem jest inwestycja w złoto, jednak jest to raczej wyłącznie forma oszczędności, która może przynieść realny zysk wyłącznie w okresie kilkudziesięciu lat.

Istnieje jednak kilka form inwestycji, dla których poziom ryzyka jest niemalże równy zeru. Są to inwestycje w obligacje Skarbu Państwa czy odkładanie pieniędzy na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Pokaż więcej

budowa
01.07.2024 12:42 Nowe osiedle do całkowitej rozbiórki. Deweloper chciał obejść prawo, ale teraz słono za to zapłaci

Zapadł wyrok ws. ”covidowego” osiedla nad Zatoką Pucką. W ciągu ostatnich lat sprawa trafiła przed oblicze niejednego sądu, znalazła się także na biurku  Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wreszcie zapadła ostateczna decyzja — z pewnością jednak nie spodoba się inwestorom.

EKF
18.06.2024 12:22 EKF Sopot 2024. Rola Corporate Governance

Europejski Kongres Finansowy to jedno z najważniejszych wydarzeń świata finansów w Polsce. W trakcie wydarzenia poruszono wiele istotnych kwestii, w tym między innymi rolę Corporate Governance. Sporym zainteresowaniem cieszył się także występ Lecha Wałęsy.

Szymon Ciupa, ekspert Smart City
05.06.2024 18:59 Szymon Ciupa: "Tę bombę trzeba rozbroić". Kadencja powinna się zacząć od kontrowersji

Zjeść żabę, rozbroić bombę, czyli „trudne inwestycje” na początek kadencyjnej kolejki zadań – mówi w rozmowie z BiznesINFO.pl Szymon Ciupa, ekspert Związku Miast Polskich ds. Smart City, dyrektor ds. rozwoju w Smart Factor, współtwórca szeregu programów i projektów w obszarze Smart City dla wielu polskich miast. To rada dla samorządów rozpoczynających w 2024 r. nową kadencję. „Mamy pewne problemy miejskie, które są generatorem konfliktów; strefy parkowania, czystego powietrza, uchwały krajobrazowe, planowanie przestrzenne. To zawsze jest gra wielkich interesów, te inwestycje zawsze były problematyczne, a teraz są jeszcze bardziej, bo trzeba je zrobić szybko”. 

fotowoltaika
05.06.2024 12:20 EDP wybuduje z Columbus farmy o mocy 61 MWp

EDP Energia Polska zawarła umowę rozpoczynającą współpracę z Columbus Energy. Porozumienie obejmuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej do ok. 61 MWp.

autostrada, samochody
31.05.2024 10:14 Gigantyczna ekspresówka przetnie Polskę. Na trasie wielki tunel

Już wkrótce ruszy budowa jednego z ostatnich odcinków drogi ekspresowej, ciągnącej się przez pół Europy. Tym razem inwestycja skupi się na jednym z polskich województw. Kiedy ekspresówka zostanie oddana do użytku? 

Michał Dżoga
22.05.2024 12:30 Szef Intela o inwestycji we Wrocławiu. "Polska miała przewagę"

W studiu portalu BiznesINFO pojawił się Michał Dżoga, szef Intela w Polsce. Podczas rozmowy z serwisem opowiedział o inwestycji firmy we Wrocławiu. Następnie odniósł się do innowacyjności naszego kraju i wspomniał również o sztucznej inteligencji.

Kontenery
21.05.2024 15:16 Firma Raen podzieliła się swoimi wynikami z pierwszego kwartału tego roku

Raen, czyli platforma łącząca międzynarodowych inwestorów z projektami OZE, zaliczyła 3,4 milionów złotych przychodu i 2,1 milionów złotych EBITDA podczas pierwszego kwartału 2024 roku. Natomiast portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

Polski LOT
20.05.2024 20:29 Polski LOT odebrał najnowszy model Boeinga

Polskie Linie Lotnicze LOT 16 maja 2024 roku odebrały pierwszego z jedenastu zamówionych Boeingów 737 MAX 8. Samolot wzmocni dotychczasowe połączenia polskich lotów, ponadto takich samych modeli samolotów w ciągu kolejnych lat w Polsce pojawi się więcej.

Cosori
20.05.2024 18:15 Pojawia się na polskim rynku nowy producent aifryerów. Mowa tu o Cosori

Lider branży technologicznej wielofunkcyjnych narzędzi kuchennych, jakim jest marka Cosori, wejdzie na polski rynek. Oferowane na zagranicznych rynkach towary cieszą się zaufaniem klientów, a marka stale osiąga sukcesy, pnąc się w rankingach sprzedaży i wartości w krajach Unii Europejskiej.

LUCA
20.05.2024 15:27 W Polsce otworzy się piekarnia LUCA dzięki pomocy agencji Platinium Cast

Sieć piekarni LUCA, po swojej bardzo skutecznie przeprowadzonej lokalnej ekspansji, pojawi się w Polsce. Będzie to miało miejsce z uwagi na podjętą w maju 2024 współpracę piekarni LUCA z agencją Platinium Cast w zakresie kompleksowego launchu mediowego w Polsce.

InPost
17.05.2024 15:37 InPost z ogromnym zyskiem. Coraz więcej inwestycji poza granicami Polski

InPost w tym momencie jest jedną z najprężniej rozwijających się spółek w Polsce. W zeszłym kwartale, przy wzroście przychodów o 21,5 procent, grupa zarobiła na czysto 254,8 milionów złotych, o 120 procent więcej niż przed rokiem. Firma ma na ten moment ponad 37 tysięcy paczkomatów, jednocześnie coraz więcej inwestując za granicą. W Polsce natomiast wydatki w tym obszarze zmalały o 17 procent. 

Tajlandia nieruchomości
16.05.2024 10:14 Tajlandia – coraz częstszy kierunek lokowania oszczędności przez Polaków

Z roku na rok wzrasta liczba osób decydujących się na zakup nieruchomości poza granicami Polski. Polacy stale poszukują alternatyw dotyczących metod inwestycji i sposobów na dywersyfikację finansów, a za jeden z takich sposobów można określić zakup domu bądź mieszkania w egzotycznych zakątkach świata. Jednym z krajów, w którym Polacy lokują swoje oszczędności, jest Tajlandia.

Unia Europejska flagi
09.05.2024 13:03 Krajowy Plan Odbudowy. O co tak właściwie chodzi?

Niewiele tematów w ostatnich latach tak bardzo elektryzowało opinię publiczną, jak Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Czym jednak jest tak często przywoływany KPO i jakie będzie miał skutki dla polskiej gospodarki?

Orlen
08.05.2024 22:57 Ujawnili skandaliczne warunki na budowie Orlenu. Pracownicy przerwali milczenie

Dziennikarze “Gazety Wyborczej” i stacji TVN przeprowadzili śledztwo, które pokazuje warunki pracy na budowie należącego do Orlenu kompleksu Olefin III w Płocku. Wykryto szereg nieprawidłowości. Warunki są skandaliczne. 

Top Inwestycje 2024
08.05.2024 20:47 Inwestycje liderów. EEC wyłoniło najlepsze realizacje Polski 2024

EEC 2024: Europejski Kongres Gospodarczy wyłonił topowe inwestycje komunalne, czyli stymulujące rozwój realizowane lub sfinalizowane koncepcje biznesowe spełniające co najmniej trzy funkcje: efekt stymulujący dla gospodarki, regionu i mieszkańców. TOP inwestycje komunalne 2024.

None
30.04.2024 12:25 Czeski startup Localazy ułatwia polskim firmom i organizacjom ekspansję zagraniczną

Localazy, platforma lokalizacyjna oparta na sztucznej inteligencji, wchodzi na polski rynek, oferując kompleksowe usługi tłumaczeniowe i adaptacyjne dostosowane do specyfiki lokalnych rynków. Celem firmy jest niwelowanie barier językowych i kulturowych, ułatwiając firmom i organizacjom dotarcie do międzynarodowych odbiorców.

None
29.04.2024 18:26 Brand24 łączy siły z Semrush w strategicznym partnerstwie

Brand24, czołowa platforma do monitoringu mediów społecznościowych i analizy marki, staje się częścią Semrush, wiodącej firmy SaaS z zakresu analizy marketingowej. Wartość transakcji to niemal 55 mln zł. Nowy akcjonariusz przejmie ponad połowę udziałów.

None
23.04.2024 14:18 Lotnisko Modlin: Nowe udogodnienia dla pasażerów i plany na przyszłość

Lotnisko Warszawa-Modlin nie zwalnia tempa i stale wprowadza nowe udogodnienia dla swoich pasażerów.

PKP Intercity, pociąg
18.03.2024 18:24 Wielkie zmiany w PKP Intercity. Ponad 4 mld zł inwestycji

Klientów największego operatora kolejowego w Polsce czekają wielkie zmiany. PKP Intercity już ruszył z procedurą. Na inwestycje mają zostać przekazane ponad 4 mld złotych.

Pieniądze w portfelu
24.12.2023 08:49 Na co trafią środki z KPO? "7100 zł w przeliczeniu na obywatela"

Według zapowiedzi Polska ma otrzymać z Krajowego Planu Odbudowy blisko 60 miliardów euro. Na co konkretnie zostaną przeznaczone środki z Brukseli? Zdaniem minister funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, mają sfinansować m.in. niektóre świadczenia.

pieniądze-gotówka-portfel-podatek
03.12.2023 12:50 Kwota wolna od podatku Belki w wys. 100 tys. zł? Ekspert nie ma wątpliwości, nowy rząd powinien działać szybko

Od 20 lat w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Obejmuje on zyski od lokat i depozytów. W ubiegłym roku wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosły 5,75 mld z. Koalicja Obywatelska obiecywała przed wyborami, że wprowadzi kwotę wolną od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. Jeśli faktycznie dojdzie do władzy, a wiele wskazuje na to, że będzie ją sprawować razem z Lewicą i Trzecią Drogą, to zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, polityczna zapowiedź powinna jak najszybciej zostać wcielona w życie.

Mężczyzna, palety
30.10.2023 19:24 Niemiecki gigant inwestuje w Polsce. Będzie praca dla 2 tysięcy osób

Co jakiś czas media informują o tym, że kolejne zagraniczne przedsiębiorstwa inwestują w Polsce. Międzynarodowe firmy doceniają Polskę m.in. za wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą i atrakcyjność inwestycyjną dużych miast. Jedną z takich firm jest niemiecki gigant, który planuje otworzyć w Polsce centrum magazynowo-logistyczne. Zatrudnienie znajdzie tam nawet 2 tys. osób.

pieniądze
14.10.2023 21:46 Jak zainwestować 5 000 zł, aby jak najszybciej podwoić tę kwotę?

Zainwestowanie 5 000 zł może stać się ciekawą przygodą, zwłaszcza gdy jesteś otwarty na nietuzinkowe pomysły inwestycyjne. Oto kilka propozycji, od sprawdzonych metod po te bardziej ryzykowne, które mogą pomóc Tobie pomnożyć oszczędności.

wnętrze pociągu
13.10.2023 11:44 Kosztowna inwestycja PKP, cena zwala z nóg. Tłumaczenia spółki zaskakują

PKP Intercity wymieni wykładziny w pociągach. Zaskakuje koszt tej inwestycji. 

pieniądze
09.10.2023 21:34 Nawyki, dzięki którym zarobisz ogromne pieniądze w krótkim czasie

Zarobienie dużej sumy pieniędzy w krótkim czasie może dla wielu wydawać się nierealistyczne, jednak istnieją pewne nawyki, które mogą znacząco zwiększyć twoje szanse na osiągnięcie tego celu. Twój sukces finansowy jest prawie zawsze bezpośrednio związany z twoimi działaniami, nawykami oraz podejściem do pieniędzy i zarabiania.

pieniądze
08.10.2023 19:34 Jak zostać milionerem w tydzień?

Większość ludzi nie zarobi takich pieniędzy w tak krótkim czasie. Natomiast jedno jest pewne, jeżeli nie spróbujesz, twoje szanse są zerowe. Postawienie sobie tego celu oraz aktywna próba jego osiągnięcia to podstawowe warunki, które musisz spełnić, aby mieć jakiekolwiek realne szanse zarobienia miliona złotych w tak krótkim czasie. Poniżej kilka mniej lub bardziej oryginalnych, realistycznych pomysłów na próby zrealizowania tej “misji”. Wkrótce pojawią się kolejne.

Samochód
28.09.2023 12:12 To już pewne, Izera powstanie w Jaworznie. Spółka wygrała przetarg

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, że polskie samochody elektryczne marki Izera mają powstawać w fabryce na Śląsku. Jeszcze wtedy nic nie było pewne, bo teren pod fabrykę nie był własnością spółki odpowiedzialnej za budowę auta. Media donoszą, że ElectroMobility Poland wygrała przetarg i została właścicielem działki w Jaworznie. To ogromny zwrot akcji w pracach nad budową polskiego auta.

lulu-hipermarket-europa-polska
23.09.2023 14:20 Spożywczy gigant wkracza na polski rynek. Właśnie ogłosił dużą inwestycję

Co rusz słyszymy i widzimy, że polski rynek przyciąga zagranicznych przedsiębiorców. Tym razem gigant spożywczy z Bliskiego Wschodu otworzy u nas swoje pierwsze centrum logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Zyskać mają na tym lokalni przedsiębiorcy, bo sieć supermarketów zamierza z nimi współpracować.