Inwestycje to procesy ekonomiczne, w ramach których jednostka ponosi koszty w teraźniejszości, by zachować wartość posiadanych przez siebie dóbr lub pomnożyć ją w przyszłości. Przez inwestycję możemy rozumieć na przykład zakup nowoczesnych maszyn, których działanie w przyszłości potencjalnie przyniesie przedsiębiorcy zysk, czy zakup papierów wartościowych (vide: akcje spółki) w celu późniejszego odsprzedania ich za wyższą cenę. Inwestycją możemy nazwać także pewne formy oszczędzania, polegające na zakupie rozmaitych dóbr odpornych na inflację – na przykład złota.
Rodzaje inwestycji podzielić ze względu na czas ich realizacji (krótkoterminowe i długoterminowe), ze względu na przedmiot inwestycji (rzeczowe, finansowe i inwestycje w kapitał ludzki), czy przez wzgląd na ich cel. W tej materii rodzajów inwestycji jest najwięcej – wyróżniamy inwestycje rozwojowe, modernizacyjne, odtworzeniowe, strategiczne, interesu publicznego czy nawet dotyczące ustroju społecznego.
Utarło się przekonanie, że inwestor co do zasady musi być przedsiębiorcą – jest to jednak przekonanie błędne. Rozmaitych inwestycji każdego dnia dokonują także rządy państw czy jednostki od niego zależne, ale również osoby prywatne. Zasadniczo każdy z nas może poświęcić część majątku na inwestycje, które w określonym czasie przyniosą nam zyski lub uchronią pieniądze przed utratą wartości.
Zasadniczo inwestować można we wszystko, co przedstawia jakąkolwiek wartość. Istnieją jednak pewne dobra, których natura sprzyja inwestowaniu w nie bardziej niż w inne. Cechami takich dóbr jest przede wszystkim ich rzadkość, ale też rynkowy popyt na nie. W niektórych kwestiach, na przykład w przypadku papierów wartościowych, istotny może być poziom zaufania do emitenta.
W przypadku inwestycji we własny biznes, przedmiotem rzeczonej mogą być różnego rodzaju sprzęty i maszyny, nieruchomości, „know-how”, a nawet kapitał ludzki – słowem, wszystko co może w sposób wyraźny przyczynić się do rozwoju naszego biznesu i zapewnić nam zyski w przyszłości.
Niemniej, inwestycje mogą mieć także charakter oszczędnościowy, lub służyć pomnożeniu majątku osób prywatnych – zarówno w krótkim okresie, jak i długim. Najpopularniejsze w tej materii są fundusze inwestycyjne, lokaty, konta oszczędnościowe, akcje spółek czy obligacje Skarbu Państwa. Wśród inwestycji wyłącznie długoterminowych, wymienimy kruszce i metale szlachetne (na przykład inwestowanie w złoto) czy nieruchomości. Inwestować można również w samochody, zegarki, dzieła sztuki, surowce (ropa, miedź, srebro) czy kryptowaluty.
Z samej definicji inwestycji wynika fakt, że nie ma czegoś takiego jak inwestowanie bez ryzyka – są wyłącznie jego różne poziomy. Dla przykładu, granie na giełdzie czy kupno kryptowalut, obarczone jest bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Małym ryzykiem jest inwestycja w złoto, jednak jest to raczej wyłącznie forma oszczędności, która może przynieść realny zysk wyłącznie w okresie kilkudziesięciu lat.
Istnieje jednak kilka form inwestycji, dla których poziom ryzyka jest niemalże równy zeru. Są to inwestycje w obligacje Skarbu Państwa czy odkładanie pieniędzy na lokatach i kontach oszczędnościowych.
Pokaż więcej
Wkrótce miną dwa lata od śmierci Tadeusza Gołębiewskiego, twórcy hotelarskiego imperium, który nie zobaczy otwarcia największego ze swoich dzieł, czyli kontrowersyjnego Hotelu Gołębiewski w Pobierowie. Ten – dla jednych megalomański przykład patodeweloperki, dla innych miejsce wymarzonych wakacji – właśnie zaczął zatrudniać. Podano także kolejny termin otwarcia dla gości.
Polacy niejednego mogą pozazdrościć Niemcom, kiedy natomiast to oni zazdroszczą nam, trzeba wiedzieć, że coś jest na rzeczy. Otóż w jednym z nadmorskich miast jeszcze w 2025 roku ma powstać obiekt, który będzie największym tego typu w całej Polsce. Zagraniczne media rozpisują się o nietypowej inwestycji i dostrzegają w niej przejaw wzrostu atrakcyjności miasta.
Architektoniczny projekt przemiany tego miejsca z pofabrycznej skamieliny zajął blisko 20 lat i zakończył się oddaniem do użytku blisko 1 tys. mieszkań: na wynajem i rynek pierwotny. Ostatnim elementem składowym była historyczna Warzelnia, oddana do użytku z początkiem roku. Deweloper Okam Capital, odpowiedzialny za inwestycję, właśnie poinformował o swojej największej transakcji sprzedażowej. Fundusz AFI przejął blisko 400 mieszkań i 10 tys. mkw. powierzchni usługowej.
Zaginione skarby z czasów PRL-u powracają do łask. Kolekcjonerzy są gotowi zapłacić niemałe pieniądze za przedmioty, które jeszcze niedawno kurzyły się w piwnicach i na strychach. Skąd nagła moda na peerelowskie wazony i ile naprawdę można dziś na nich zarobić?
Wielu Polaków ma już za sobą rozliczenie podatku dochodowego za 2024 rok, jednak nie wszyscy pamiętali, że tym razem mają jeszcze jeden obowiązek. Inwestorzy muszą sprawdzić, czy na pewno dopełnili wszystkich formalności, pominięcie tego szczegółu może się źle skończyć. Termin zbliża się wielkimi krokami, warto więc o to zadbać, póki jest czas.
Istniejący od ponad 90 lat legendarny stadion, na którym kształtowały się talenty najlepszych polskich piłkarzy, ma zostać wyburzony. Takie są plany radnych, którzy pragną nadać miastu nową tożsamość. Obiekt, który budził powszechny podziw, zyska jednak nowe oblicze. Wyzwanie stanowią jednak – jak to często bywa przy drogich inwestycjach – niewystarczające fundusze. Ogłoszono przetarg na jego rozbiórkę.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pozornie niewiele warte pamiątki dawnych czasów mogą okazać się prawdziwymi skarbami. Niepozorne monety, które lata temu trafiły do szuflady, dziś mogą osiągać zawrotne sumy na aukcjach kolekcjonerskich.
Polskie Linie Kolejowe poinformowały o otwarciu dwóch nowych przystanków, inwestycji finansowanych krzyżowo z samorządem, rządem i samym PKP. Mimo fatalnych danych przepustowych z lotniska w Radomiu kolejne pieniądze zasilą wątpliwą inwestycję, unaoczniając jako żywo ekonomiczno-zarządczą teorię o martwym koniu.
Niepozorne, często zapomniane i zakurzone na strychach. Kiedyś były obiektem marzeń każdego dziecka, a dziś budzą nostalgię i... przyciągają kolekcjonerów skłonnych zapłacić za nie małe fortuny. Zabawki z czasów PRL zyskały drugie życie i dziś potrafią być warte majątek. Warto sprawdzić, czy w naszych piwnicach i na strychach nie kryją się prawdziwe skarby.
Świebodziński Jezus ze swoimi 36 metrami może się “schować”. W małej wiosce w północno-centralnej Polsce ruszyła budowa monumentalnej figury Matki Bożej, która ma przyćmić dotychczasowe rekordy. Po zakończeniu prac budowlanych zdobędzie tytuł największej tego typu konstrukcji na świecie. Kto stoi za tym ambitnym i kosztownym projektem? Ślady prowadzą prosto do znanego miliardera z Torunia, kilkakrotnie oskarżanego o manipulację akcjami spółek.
Od lat tory pozostawały nieużywane, a miasto straciło nadzieję na ich ponowne uruchomienie. Teraz sytuacja zmienia się diametralnie. Decyzja międzynarodowej korporacji może przynieść korzyści nie tylko lokalnej gospodarce, ale i całemu sektorowi logistycznemu. Kto stoi za tym ruchem?
Każdy z nas codziennie sięga po portfel, aby zapłacić za zakupy czy rachunki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że pozornie zwykłe banknoty mogą być warte prawdziwą fortunę. Kryją się wśród nich prawdziwe skarby, które dla kolekcjonerów są warte wielokrotnie więcej niż ich nominalna wartość.
Orlen przekazał ważne informacje dotyczące surowców energetycznych w Polsce. Odkrycie, o którym mówią przedstawiciele koncernu, może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości krajowej energetyki. Szczegóły budzą duże zainteresowanie.
Premier Donald Tusk powierzył Rafałowi Brzosce, prezesowi InPostu, zadanie przygotowania propozycji deregulacyjnych dla polskich przedsiębiorców. Celem jest uproszczenie przepisów i usunięcie barier administracyjnych utrudniających działalność firm. To odpowiedź na rosnące wyzwania gospodarcze, które zdaniem Brzoski mogą osłabić konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej.
"Polska. Rok przełomu" – pod takim hasłem przebiegała zorganizowana w budynku GPW konferencja prasowa, podczas której ten zapowiedział największy plan inwestycyjny w historii Polski. Najwięcej uwagi skradły nie szczegóły, lecz niespodziewana nominacja premiera.
Projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi sporo emocji i zainteresowania. To inwestycja o strategicznym znaczeniu zarówno dla kraju jak i dla mieszkańców regionów, w których ma powstać ten węzeł komunikacyjny. Spółka CPK zabrała głos w sprawie odszkodowań i wywłaszczeń. Okazuje się, że właściciele nieruchomości zostali wprowadzeni w błąd.
Fani Roberta Lewandowskiego z niecierpliwością wyczekiwali pozytywnych informacji dotyczących ich ulubionego piłkarza. Okazało się, że napastnik dokonał imponującej transakcji – stał się właścicielem ekskluzywnej posiadłości w Hiszpanii. Kwota, na jaką wyceniono tę nieruchomość, budzi ogromne emocje, ponieważ mowa o wielomilionowej inwestycji.
Zapadła ostateczna decyzja dotycząca inwestycji na Bałtyku. Nakłady finansowe na projekt Baltica 2 zostały oszacowane na 30 mld zł. Polska Grupa Energetyczna weszła we współpracę z duńską firmą. Już wiadomo po czyjej stronie morza powstanie farma wiatrowa. W związku z planami stworzenia morskiej elektrowni pojawiły się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa narodowego.
Kiedyś przedmioty codziennego użytku, dziś prawdziwe rarytasy na rynku kolekcjonerskim. Pamiątki z czasów PRL-u zyskują na wartości, a niektóre relikty osiągają ceny nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto zajrzeć do szafy i sprawdzić, czy nie trzymamy w niej małej fortuny.
W domowych kolekcjach czy zapomnianych szufladach można znaleźć prawdziwe skarby. Jednym z nich jest wyjątkowa pięciozłotówka. Uznawana za jeden z najrzadszych okazów może osiągać wartość nawet 100 tysięcy złotych, co czyni ją prawdziwą gratką dla kolekcjonerów.
Wielomiliardowa inwestycja polskich kolei posuwa się do przodu. Zakupem nowych taborów interesują się trzy podmioty, w lutym 2025 roku rozpocznie się dialog konkurencyjny. Znana jest data wprowadzenia maszyn na polskie tory.
Bez tego dokumentu powstanie pierwszej polskiej elektrowni atomowej byłoby niemożliwe. Chodzi o lokalizację, która wzbudzała liczne kontrowersje oraz protesty w obawie o potencjalne zagrożenia dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Po przeprowadzeniu kontroli wszystko stało się jasne.
Gigant branży obuwniczej podjął ważne decyzje związane z rozwojem swoich podmiotów. Spółka postanowiła zainwestować miliony złotych w budowę nowoczesnego centrum logistycznego. Ma to pomóc w zwiększeniu efektywności istniejących i planowanych sklepów. Znana jest dokładna lokalizacja i terminy realizacji.
Smartfony zdominowały nasze codzienne życie, oferując funkcje, które kiedyś były nie do pomyślenia. Wraz z ich rozwojem stare telefony komórkowe odeszły w zapomnienie. Jednak nie oznacza to, że straciły na wartości - wręcz przeciwnie. W niektórych przypadkach ich ceny osiągają poziom, który zaskakuje nawet największych kolekcjonerów.
Centralny Port Komunikacyjny jest nie tylko projektem infrastrukturalnym, ale także inwestycją o strategicznym znaczeniu dla Polski i całego regionu. Ma potencjał stać się głównym węzłem komunikacyjnym, łączącym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Właśnie zapadła decyzja, która dla powstania CPK stanowi przełomowy moment.
Klocki LEGO cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci, a także dorosłych, którzy odnaleźli w nich swoje hobby i formę relaksu po ciężkim dniu. Niewielu zdaje sobie sprawę, że mogą być także dochodową lokatą kapitału. Dzięki unikalnemu połączeniu nostalgii, ograniczonej podaży i rosnącego popytu, LEGO osiągnęło status "plastikowego złota", które bije na głowę wiele tradycyjnych inwestycji.
Od momentu kosztującej ponad 800 mln przebudowy tego lotniska minęło już półtorej roku i kolejne kilkadziesiąt milionów złotych strat. Nowy port lotniczy miał być strzałem w dziesiątkę i przyciągnąć nie tylko tłumy pasażerów, ale również inwestorów. Rzeczywistość zweryfikowała plany resortu? Wiceminister infrastruktury “jeszcze” nie widzi problemu.
W ostatnim dniu roku odbyło się posiedzenie rządu. Zapadła jedna z kluczowych decyzji dotyczących ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przegłosowano zmiany w harmonogramie, które nawet wewnątrz rządu wzbudziły sprzeciw. Jedna z minister mówi wręcz o wykluczeniu setek tysięcy Polaków.