BiznesINFO.pl > Inwestycje

Inwestycje

Co to są inwestycje? Jakie rodzaje wyróżniamy?

Inwestycje to procesy ekonomiczne, w ramach których jednostka ponosi koszty w teraźniejszości, by zachować wartość posiadanych przez siebie dóbr lub pomnożyć ją w przyszłości. Przez inwestycję możemy rozumieć na przykład zakup nowoczesnych maszyn, których działanie w przyszłości potencjalnie przyniesie przedsiębiorcy zysk, czy zakup papierów wartościowych (vide: akcje spółki) w celu późniejszego odsprzedania ich za wyższą cenę. Inwestycją możemy nazwać także pewne formy oszczędzania, polegające na zakupie rozmaitych dóbr odpornych na inflację – na przykład złota.

Rodzaje inwestycji podzielić ze względu na czas ich realizacji (krótkoterminowe i długoterminowe), ze względu na przedmiot inwestycji (rzeczowe, finansowe i inwestycje w kapitał ludzki), czy przez wzgląd na ich cel. W tej materii rodzajów inwestycji jest najwięcej – wyróżniamy inwestycje rozwojowe, modernizacyjne, odtworzeniowe, strategiczne, interesu publicznego czy nawet dotyczące ustroju społecznego.

Utarło się przekonanie, że inwestor co do zasady musi być przedsiębiorcą – jest to jednak przekonanie błędne. Rozmaitych inwestycji każdego dnia dokonują także rządy państw czy jednostki od niego zależne, ale również osoby prywatne. Zasadniczo każdy z nas może poświęcić część majątku na inwestycje, które w określonym czasie przyniosą nam zyski lub uchronią pieniądze przed utratą wartości.

W co można inwestować? Przykłady

Zasadniczo inwestować można we wszystko, co przedstawia jakąkolwiek wartość. Istnieją jednak pewne dobra, których natura sprzyja inwestowaniu w nie bardziej niż w inne. Cechami takich dóbr jest przede wszystkim ich rzadkość, ale też rynkowy popyt na nie. W niektórych kwestiach, na przykład w przypadku papierów wartościowych, istotny może być poziom zaufania do emitenta.

W przypadku inwestycji we własny biznes, przedmiotem rzeczonej mogą być różnego rodzaju sprzęty i maszyny, nieruchomości, „know-how”, a nawet kapitał ludzki – słowem, wszystko co może w sposób wyraźny przyczynić się do rozwoju naszego biznesu i zapewnić nam zyski w przyszłości.

Niemniej, inwestycje mogą mieć także charakter oszczędnościowy, lub służyć pomnożeniu majątku osób prywatnych – zarówno w krótkim okresie, jak i długim. Najpopularniejsze w tej materii są fundusze inwestycyjne, lokaty, konta oszczędnościowe, akcje spółek czy obligacje Skarbu Państwa. Wśród inwestycji wyłącznie długoterminowych, wymienimy kruszce i metale szlachetne (na przykład inwestowanie w złoto) czy nieruchomości. Inwestować można również w samochody, zegarki, dzieła sztuki, surowce (ropa, miedź, srebro) czy kryptowaluty.

Inwestycje bez ryzyka, czyli jak jednocześnie oszczędzać i zarabiać

Z samej definicji inwestycji wynika fakt, że nie ma czegoś takiego jak inwestowanie bez ryzyka – są wyłącznie jego różne poziomy. Dla przykładu, granie na giełdzie czy kupno kryptowalut, obarczone jest bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym. Małym ryzykiem jest inwestycja w złoto, jednak jest to raczej wyłącznie forma oszczędności, która może przynieść realny zysk wyłącznie w okresie kilkudziesięciu lat.

Istnieje jednak kilka form inwestycji, dla których poziom ryzyka jest niemalże równy zeru. Są to inwestycje w obligacje Skarbu Państwa czy odkładanie pieniędzy na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Pokaż więcej

pieniądze-gotówka-portfel-podatek
03.12.2023 12:50 Kwota wolna od podatku Belki w wys. 100 tys. zł? Ekspert nie ma wątpliwości, nowy rząd powinien działać szybko

Od 20 lat w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Obejmuje on zyski od lokat i depozytów. W ubiegłym roku wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosły 5,75 mld z. Koalicja Obywatelska obiecywała przed wyborami, że wprowadzi kwotę wolną od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. Jeśli faktycznie dojdzie do władzy, a wiele wskazuje na to, że będzie ją sprawować razem z Lewicą i Trzecią Drogą, to zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, polityczna zapowiedź powinna jak najszybciej zostać wcielona w życie.

Mężczyzna, palety
30.10.2023 19:24 Niemiecki gigant inwestuje w Polsce. Będzie praca dla 2 tysięcy osób

Co jakiś czas media informują o tym, że kolejne zagraniczne przedsiębiorstwa inwestują w Polsce. Międzynarodowe firmy doceniają Polskę m.in. za wyspecjalizowaną kadrę pracowniczą i atrakcyjność inwestycyjną dużych miast. Jedną z takich firm jest niemiecki gigant, który planuje otworzyć w Polsce centrum magazynowo-logistyczne. Zatrudnienie znajdzie tam nawet 2 tys. osób.

pieniądze
14.10.2023 21:46 Jak zainwestować 5 000 zł, aby jak najszybciej podwoić tę kwotę?

Zainwestowanie 5 000 zł może stać się ciekawą przygodą, zwłaszcza gdy jesteś otwarty na nietuzinkowe pomysły inwestycyjne. Oto kilka propozycji, od sprawdzonych metod po te bardziej ryzykowne, które mogą pomóc Tobie pomnożyć oszczędności.

wnętrze pociągu
13.10.2023 11:44 Kosztowna inwestycja PKP, cena zwala z nóg. Tłumaczenia spółki zaskakują

PKP Intercity wymieni wykładziny w pociągach. Zaskakuje koszt tej inwestycji. 

pieniądze
09.10.2023 21:34 Nawyki, dzięki którym zarobisz ogromne pieniądze w krótkim czasie

Zarobienie dużej sumy pieniędzy w krótkim czasie może dla wielu wydawać się nierealistyczne, jednak istnieją pewne nawyki, które mogą znacząco zwiększyć twoje szanse na osiągnięcie tego celu. Twój sukces finansowy jest prawie zawsze bezpośrednio związany z twoimi działaniami, nawykami oraz podejściem do pieniędzy i zarabiania.

pieniądze
08.10.2023 19:34 Jak zostać milionerem w tydzień?

Większość ludzi nie zarobi takich pieniędzy w tak krótkim czasie. Natomiast jedno jest pewne, jeżeli nie spróbujesz, twoje szanse są zerowe. Postawienie sobie tego celu oraz aktywna próba jego osiągnięcia to podstawowe warunki, które musisz spełnić, aby mieć jakiekolwiek realne szanse zarobienia miliona złotych w tak krótkim czasie. Poniżej kilka mniej lub bardziej oryginalnych, realistycznych pomysłów na próby zrealizowania tej “misji”. Wkrótce pojawią się kolejne.

pieniądze
28.09.2023 19:40 Jak zainwestować 10 000 zł, aby jak najszybciej podwoić tę kwotę?

Inwestowanie 10 000 zł może być fascynującym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli jesteś gotów rozważyć niekonwencjonalne pomysły inwestycyjne. Oto 20 pomysłów na mniej lub bardziej znane sposoby na pomnożenie pieniędzy.

Samochód
28.09.2023 12:12 To już pewne, Izera powstanie w Jaworznie. Spółka wygrała przetarg

Niedawno na łamach naszego serwisu informowaliśmy o tym, że polskie samochody elektryczne marki Izera mają powstawać w fabryce na Śląsku. Jeszcze wtedy nic nie było pewne, bo teren pod fabrykę nie był własnością spółki odpowiedzialnej za budowę auta. Media donoszą, że ElectroMobility Poland wygrała przetarg i została właścicielem działki w Jaworznie. To ogromny zwrot akcji w pracach nad budową polskiego auta.

lulu-hipermarket-europa-polska
23.09.2023 14:20 Spożywczy gigant wkracza na polski rynek. Właśnie ogłosił dużą inwestycję

Co rusz słyszymy i widzimy, że polski rynek przyciąga zagranicznych przedsiębiorców. Tym razem gigant spożywczy z Bliskiego Wschodu otworzy u nas swoje pierwsze centrum logistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Zyskać mają na tym lokalni przedsiębiorcy, bo sieć supermarketów zamierza z nimi współpracować.

Granica państwa, motocykl elektryczny
18.09.2023 14:25 Straż Graniczna kupuje elektryczne motocykle. Kwota robi wrażenie

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska poinformowała, że formacja po raz pierwszy kupiła motocykle z napędem elektrycznym. Umowa obejmuje dostawę 14 pojazdów, które już w grudniu trafią do funkcjonariuszy. Łączna wartość jednośladów to niemal 1,2 mln złotych.

Danone
06.09.2023 13:06 Wielka inwestycja Danone w Polsce, rząd właśnie przekazał szczegóły. Jutro startuje budowa

Podczas trwającego w Karpaczu Forum Ekonomicznego minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował o nowej inwestycji. Grupa Danone zainwestuje na Opolszczyźnie 230 mln zł w nową fabrykę. 

Janusz Palikot
06.09.2023 11:14 Coraz większe kłopoty firmy Janusza Palikota. Długi idą w miliony złotych

Prezesem spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina jest Janusz Palikot, ale udziały w firmie ma też znany dziennikarz Kuba Wojewódzki. Z najnowszego raportu dotyczącego stanu finansów, możliwości rozwoju i potencjału spółek GK MPWiW wynika, że firma tonie w milionowych długach. Jak informuje Polskie Radio, były polityk Platformy Obywatelskiej przekonał tysiące osób do zainwestowania w biznes, który nie przynosi oczekiwanych zysków.

scianka wspinaczkowa-flaga-polska-slask
05.09.2023 11:12 Ewenement na skalę kraju. 1 września na Śląsku otwarto wyjątkową atrakcję

1 września uczniom kojarzy się z dźwiękiem szkolnego dzwonka, ale tym razem rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce wczoraj (w poniedziałek 4 września). Szczęśliwcy mogli zatem już w dniu otwarcia skorzystać z nowej, wyjątkowej na skalę Polski, atrakcji. Znajduje się ona w Bytomiu, w miejscu kominu byłej KWK “Rozbark”. Skorzystać mogą z niej nie tylko zawodowcy.

Zakład produkcyjny 3M
13.07.2023 09:02 Amerykanie inwestują w Polsce. Wyłożą 146 mln dolarów

Serwis wnp.pl donosi za Polską Agencją Prasową, że amerykański koncern 3M (Minnesota Mining and Manufacturing Company) zainwestuje w Polsce 146 mln dol. To kolejna po Intelu i Boschu zagraniczna inwestycja na Dolnym Śląsku.

Palikot
10.07.2023 16:40 Kłopoty firmy Palikota. Inwestorzy się wycofują

Firma Janusza Palikota ma spore kłopoty. Inwestorzy, którzy podjęli decyzję o zainwestowaniu w przedsiębiorstwo, wycofali się z przedsięwzięcia. Jednakże pomimo otrzymania wypowiedzeń umów, zwrotu zainwestowanych pieniędzy nie otrzymali do dziś.

toaleta miejska
04.07.2023 17:53 To tylko szalet miejski, a kosztował tyle, co kawalerka w Warszawie. Już jest otwarty

W Polsce postawiona została miejska toaleta, której koszt zwala z nóg. Za cenę tego szaletu można kupić mieszkanie. Wokół projektu narosło wiele kontrowersji, komentarze pojawiają się zarówno ze strony polityków, mieszkańców, jak i internautów. Z przybytku można już korzystać, ale jest to płatne.

kaminiski mswia foto.jpeg
03.07.2023 14:20 Powstanie narodowa drukarnia banknotów. W tym celu zakupiono działkę za 143 mln zł

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że powstanie nowe centrum druku banknotów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW). Działkę zakupiono od Polfy Tarchomin za 143 mln zł.

Pracownik na produkcji
29.06.2023 18:11 Motoryzacyjny gigant przenosi produkcję z Niemiec do Polski. Chodzi o obniżenie kosztów pracowniczych

Powołując się na informacje przekazane przez niemiecki serwis Karlsure Insider, Interia podaje, że motoryzacyjny gigant zamierza przenieść część swojej produkcji z Niemiec do Polski.

Dziurawa droga
28.06.2023 17:46 Wybudowali obwodnicę za 7,5 mln zł. Zamknęli ją po dwóch miesiącach

„Dziennik Gazeta Prawna” opisuje nietypową sytuację, do której doszło w województwie małopolskim. Chodzi o obwodnicę Bolesławia, która została oddana do użytku pod koniec ubiegłego roku. Jak podaje dziennik, mieszkańcy i kierowcy nie mieli wiele czasu, żeby nacieszyć się nowym odcinkiem drogi, bo po dwóch miesiącach obwodnica została zamknięta. 

Salon BMW
28.06.2023 15:50 Na Śląsku otwarto największy w Europie salon BMW. Podobne są w Rzymie i Dubaju

Jak informuje serwis autokult, na Śląsku otwarto największy w Europie i jeden z największych na świecie salon dealerski BMW Group. Znajdujący się w Katowicach obiekt jest najnowocześniejszym tego typu budynkiem w Europie, a podobne można znaleźć m.in. w Rzymie czy Dubaju.

Korea Południowa
27.06.2023 15:55 Koreańska firma zainwestuje w Polsce 300 milionów złotych

Kolejna inwestycja Koreańczyków w Polsce. Firma Aju Steel zbuduje w Bytyniu fabrykę wyrobów stalowych z blach powlekanych. Inwestycja pochłonie 300 milionów złotych.

Flaga Państwowa RP
13.06.2023 12:15 Irlandzka firma zainwestuje 600 mln zł w Krakowie. Nowoczesne centrum zapewni wiele miejsc pracy

Serwis money.pl podaje, że irlandzkie tanie linie lotnicze wybrały Polskę na swoją najnowszą inwestycję.

None
31.05.2023 22:05 PepsiCo otwiera w Polsce fabrykę. Morawiecki: "Da się u nas inwestować"

W Świętem na Dolnym Śląsku została otwarta nowa fabryka PepsiCo. W otwarciu udział wzięli premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Szef rządu w swoim przemówieniu stwierdził, że w Polsce możliwa jest realizacja projektów polegających na OZE.

Zmiany w 500+
30.05.2023 14:56 Polacy zdradzili, ile wydadzą na Dzień Dziecka. Kwoty zaskakują

Niemal co czwarty ankietowany zamierza przeznaczyć od 50 do 100 zł na prezent dla jednej osoby z okazji Dnia Dziecka. Z kolei 15% uczestników sondażu chce na ten cel wydać od 100 do 150 zł. Natomiast 12% nie będzie w ogóle obchodzić tego święta. 

Dino
30.05.2023 12:37 Ogromna inwestycja Dino. Pochłonie 130 mln zł

Serwis dlahandlu.pl informuje o budowie nowego centrum dystrybucyjnego sieci Dino. Inwestycja będzie zlokalizowana w województwie wielkopolskim i pochłonie 130 mln zł.

Dune House
29.05.2023 14:18 Najpiękniejszy dom w Europie stoi nad Narwią. Polacy zdobyli „Oscara architektury”

Ponad 1500 mkw. powierzchni, bryła przypominająca nadmorską wydmę, duże przeszklenia i niczym niezakłócony widok na rozległą Narew – to właśnie Dune House, budynek zaprojektowany przez pracownicę Mobius Architekci, został nagrodzony w kategorii „Architecture Single Residence” w konkursie European Property Awards 2023-2024. W praktyce oznacza to, iż polski dom dostał „Oscara branży nieruchomości”. 

Visa logo
23.05.2023 20:45 W Polsce powstanie pierwsze w Europie centrum technologiczne Visa

Ministerstwo Finansów informuje, że Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

Flaga Państwowa RP
21.05.2023 12:31 Duża inwestycja niemieckiej firmy w Polsce. Wiele osób znajdzie tam pracę

Serwis swidnik.pl informuje, że niemiecka firma zapowiedziała budowę fabryki w Polsce. Na miejsce inwestycji wybrano Świdnik. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku, a otwarcie nowej placówki planowane jest wiosną 2024 roku.