Zaczytywali się w nich wszyscy, niezależnie od wieku, i choć odstały swoje na półkach, dziś wcale nie są bezwartościowe. Wiele osób pochopnie pozbywa się starych książek, nie dając im szansy na drugie życie, a tymczasem niektóre z nich mają znaczną wartość na rynku kolekcjonerskim. Jakie tytuły książek osiągają najwyższe ceny?
Fani magii i przygód Harry’ego Pottera mają powód do radości. Mennica Gdańska ogłosiła premierę unikatowej monety kolekcjonerskiej inspirowanej drugą częścią przygód młodego czarodzieja. Limitowana seria liczy zaledwie 300 sztuk, co czyni ją obiektem pożądania kolekcjonerów z całego świata.
Jedno z najpopularniejszych sanatoriów w Polsce czeka ogromna inwestycja, która zmieni jego oblicze. Gruntowny remont planowany w zabytkowym pałacu i przylegającym parku będzie kosztował miliony złotych. Co dokładnie się zmieni?
Polska firma ogłosiła przejęcie niemieckiego giganta. Transakcja dotyczy branży, która co roku generuje miliardy euro zysku. To wyjątkowa wiadomość w czasach, gdy często to polskie firmy trafiają w ręce zagranicznych właścicieli. Tym razem to Polacy mają ambicje, by stać się jednym z największych graczy w turystyce.
Rada Nadzorcza Orlenu zdecydowała o zatrzymaniu inwestycji Olefiny III w dotychczasowej formie. Jak dotąd pochłonęła ona już niemal 13 miliardów złotych, jak się jednak okazało, ostateczne koszty mogłyby zagrozić rentowności koncernu. Jaka przyszłość czeka zatem flagowe przedsięwzięcie Orlenu? Decyzję zarządu o wstrzymaniu budowy kompleksu skomentował były prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Grupa kapitałowa z czołówki polskiej branży przetwórstwa i spożywczej wyprzedaje swoje komponenty. Jeden z nich, którego sprzedaż pierwotnie ogłoszono już w lipcu, producent wyrobów z łososia, znany z półek popularnych marketów, trafi pod opiekę giganta z Indii. To niekoniecznie zła informacja.
Zaczęli w Lesznie, w 2012 r., później, w 2018 r. zakład pracy na ok. 200 miejsc wznieśli w Nowej Soli. Teraz lider duńskiego rynku słodyczy zdecydował o przeniesieniu sił produkcyjnych z Bellerup, wschodu Danii, do swojej siedziby w Nowej Soli. Zakład postawiony w 2018 r. zwiększy moce produkcyjne, pojawi się też więcej etatów.
Zakład fińskiego przedsiębiorstwa na niemiecko-duńskim pograniczu, w Kaltenkirchen, północnych Niemczech, ma zostać zamknięty. Gigant z Finlandii ocenił, że mowa o ok. 150 miejscach pracy, które będą stopniowo wygaszane w 2025 r. Wolumen wydolnościowy pracy fabryki ma trafić m.in. do Polski. Jak?
Resort obrony powołał specjalny zespół, który stworzy cały system inwestycji w wojskowe innowacje i technologie podwójnego przeznaczenia. Ma to być atrakcyjną opcją dla start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. W Polsce mamy lukę kapitałową w nakładach na technologie obronne, a w obecnej sytuacji nie można sobie na to pozwolić.
Planowana inwestycja Lidla w Gietrzwałdzie, w miejscu o szczególnym znaczeniu religijnym, wywołuje kontrowersje i podziały. Czy centrum dystrybucyjne sieci handlowej rzeczywiście zagraża duchowej aurze tego miejsca, czy też jest to nieporozumienie? Konflikt narasta, a politycy Konfederacji grożą protestami i apelują o wsparcie mieszkańców.
Intel, amerykański gigant technologiczny, ogłosił, że rozpoczął proces zwolnień grupowych w Polsce, co oznacza, że setki osób może stracić pracę w gdańskim centrum firmy. Intel potwierdził już złożenie dokumentacji do lokalnego Urzędu Pracy. Redukcja etatów jest częścią szerokiej restrukturyzacji i problemów Intela, mającej na celu optymalizację kosztów operacyjnych w obliczu spadku popytu na procesory i intensyfikacji konkurencji w sektorze sztucznej inteligencji.
Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie pod Łodzią wciąż budzi ogromne emocje. Tym razem ekspert - prof. Bartłomiej Biga z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie mówił, jak nowy duży port lotniczy wpłynie na te mniejsze, regionalne. Mieszkańcy trzech polskich miast nie będą zadowoleni z tej prognozy.
Ceny mieszkań w Krakowie od wielu miesięcy uchodzą za jedne z najwyższych w Polsce. Jak zmieniały się od początku 2024 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową i kiedy w końcu będą obniżki? Na te pytania odpowiedzieli eksperci ds. nieruchomości na antenie “Radia Kraków”. Dane liczbowe mocno zaskakują.
Agencja Rozwoju Przemysłu chce we współpracy z trzema partnerami wybudować fabrykę wodoru. Obiekt ma powstać na Śląsku, a cała inwestycja opiewa na 1,5-2 mld euro. ”Myślę, że będzie to coś co zmieni optykę, jeśli chodzi o gospodarkę Polski w przestrzeni transportu i ekologii” – mówi prezes ARP.
Mieszkańcy północnej Polski na to właśnie czekali. Dwie duże firmy: Polenergia i Equinor przyspieszają budowę największej morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Farma Bałtyk 1, położona 81 km od wybrzeża, zasili 2 miliony gospodarstw domowych zieloną energią. Kiedy do Polski popłynie prąd i kto na tym skorzysta? Znamy szczegóły.
Światowy potentat w produkcji przenośnych toalet oraz urządzeń sanitarnych zainwestuje w Polsce. Zapowiedziano powstanie nowego zakładu oraz powstanie miejsc pracy. ”Polska od dłuższego czasu jest dla nas ważnym, drugim co do wielkości w Europie, rynkiem międzynarodowym” – zapewnia inwestor.
Walcownia Rur Andrzej już od kilku miesięcy jest w procesie likwidacji oddziału. Nadzieją dla zakładu był prywatny inwestor z Ukrainy, który mógł odwrócić jego los. Optymizm opuszcza jednak pracowników, tak jak ci powoli opuszczają przedsiębiorstwo.
Grupa Azoty zmaga się z poważnymi kłopotami finansowymi. Spółka ma gigantyczny dług, który sięga 10 mld złotych. Prezes zarządu Adam Leszkiewicz znalazł rozwiązanie, które miałoby pomóc poradzić sobie z gigantycznym zadłużeniem. Pomysł dotyczy produkcji materiałów wybuchowych. Oto jego szczegóły.
Property Forum w Warszawie dobiegło końca. Przez dwa intensywne dni zaproszeni eksperci dyskutowali i szukali odpowiedzi na pytanie, w co warto inwestować. W wydarzeniu wzięli udział szefowie i właściciele największych firm z rynku nieruchomości oraz przedstawiciele Rządu RP i władz samorządowych. Na scenie Property Forum deweloperzy i inwestorzy ogłosili plany nowych projektów i inwestycji, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju branży.
Masywny budynek przy ul. Wielopole w centrum Krakowa znany przede wszystkim jako dawna siedziba banku PKO, zamieni się w luksusowy hotel. Jak donosi “Gazeta Krakowska”, firma JW Construction Holding ma tam stworzyć wygodne miejsce pobytu dla turystów pod szyldem znanej marki. Wiadomo, na kiedy zaplanowano zakończenie inwestycji.
Podatku Belki nie powinno w ogóle być. Jeżeli ktoś inwestuje swoje środki na giełdzie, to znaczy, że wcześniej musiał je gdzieś zarobić. Co za tym idzie? Opodatkować. Więc jest to pewna forma podwójnego opodatkowania — mówił Sławomir Mentzen, polski polityk, przedsiębiorca i doradca podatkowy na XXXIII Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Podhale słynie z wód termalnych, które co roku przyciągają setki turystów. Mieszkańcy Szaflar i Nowego Targu z nadzieją czekali na kolejny, tym razem najgłębszy w Polsce odwiert. Woda o temperaturze 150 stopni ze źródła geotermalnego miała zapewnić im ogrzewanie. Projekt z miesiąca na miesiąc przynosi kolejne kłopoty. Teraz prace całkowicie stanęły. Władze gminy żądają od wykonawcy wyjaśnień.
Plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego znów wywołały dyskusje. Tym razem za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy, który w Krynicy ostro skrytykował obecny rząd za działania spółki. “Opieszałość obecnego rządu w sprawie CPK z jednej strony dziwi, ale przede wszystkim, co bardzo bolesne, kosztuje”- powiedział prezydent. Wspomniał też o fali odejść pracowników. Na reakcję spółki nie trzeba było długo czekać.
Działalność lotniska Chopina w centrum Warszawy i plany powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie budziły dotychczas ogromne emocje. Zwolennicy tego drugiego liczą że zastąpienie lotniska z centrum Warszawy portem w Baranowie przyniesie dużą ulgę mieszkańcom miasta i przyczyni się do osłabienia korków. Kiedy Okęcie przestanie działać? Padła data.
Chociaż Intel znajduje się w największym kryzysie finansowym i wizerunkowym w historii, jego inwestycja w Polsce może ostatecznie dojść do skutku. Komisja Europejska dała inwestycji zielone światło, a minister cyfryzacji zapowiada, że prace ministerstwa na rzecz budowy zakładu pod Wrocławiem mają najwyższy priorytet.
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) przyspiesza realizację kolejnych etapów realizacji. Po uruchomieniu programu nabywania gruntów pod budowę nowego portu lotniczego, teraz właściciele nieruchomości znajdujących się na trasie planowanej linii kolejowej Warszawa-Łódź otrzymali możliwość przystąpienia do programu dobrowolnych nabyć. Jakie korzyści i warunki oferuje CPK właścicielom gruntów i co to oznacza dla mieszkańców oraz przyszłości transportu w Polsce?
W czasach PRL-u, kiedy w Polsce panowała gospodarka centralnie planowana, a dostęp do luksusowych towarów był ograniczony, porcelana była powiewem luksusu w wielu polskich domach. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych wzorów była porcelana "Iwona", której piękno i jakość przetrwały próbę czasu, stając się dziś poszukiwanym skarbem kolekcjonerskim. Mimo że dla wielu z nas stanowiła ona zwykły przedmiot codziennego użytku, to dzisiaj jej wartość na rynku antykwarycznym może zaskoczyć.
Wojciech Szczęsny, jeden z najlepszych polskich bramkarzy, zakończył swoją karierę sportową. Przez wiele lat udało mu się nie tylko wiele osiągnąć, ale także zgromadzić całkiem spory majątek. Teraz okazuje się, że legendarny bramkarz ma pomysł na wielomilionową inwestycję. Przedstawiamy szczegóły.