Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szef Intela o inwestycji we Wrocławiu. "Polska miała przewagę"
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 22.05.2024 12:30

Szef Intela o inwestycji we Wrocławiu. "Polska miała przewagę"

Michał Dżoga
Fot. YouTube/BiznesINFO

W studiu portalu BiznesINFO pojawił się Michał Dżoga, szef Intela w Polsce. Podczas rozmowy z serwisem opowiedział o inwestycji firmy we Wrocławiu. Następnie odniósł się do innowacyjności naszego kraju i wspomniał również o sztucznej inteligencji.

Inwestycja firmy Intel we Wrocławiu

Pierwszym tematem rozmowy gościa portalu BiznesINFO była inwestycja firmy Intel. Jako lokalizację wybrano Wrocław, choć - jak podkreśla Michał Dżoga - decyzja nie należała do najprostszych. Taki proces jest wielowątkowy i bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Okazuje się, że podjęcie tej decyzji zajęło aż dwa lata.

Intel otrzymywał propozycje z całej Europy. Dlaczego Polska? Nasz kraj miał przewagę w tej kwestii, z uwagi na to, że firma jest już tutaj obecna od wielu lat. W Gdańsku znajduje się ośrodek badawczo-rozwojowy i jest to największa tego typu placówka w Europie.

"Efekt Marywilskiej". Coraz więcej małych przedsiębiorców chce się ubezpieczać

Innowacyjność Polaków

W dalszej części rozmowy padło stwierdzenie, że “Polacy są innowacyjnym narodem”. Michał Dżoga odniósł się do tego i podkreślił przede wszystkim, że to zależy o jaką innowacyjność chodzi. Zauważył, że Polacy doskonale odnaleźli się w innowacyjnym biznesie i dzięki temu ośrodek w Gdańsku funkcjonuje już ponad 20 lat.

Jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom tak innowacyjnej firmy. Decyzja o inwestycji w Polsce tylko potwierdza, że taką mamy opinię […] To nie jest tylko kwestia Intela. Dużo firm, bardzo innowacyjnych, przenosi tutaj swoje inwestycje - przekazał szef Intela w Polsce podczas rozmowy z redakcją portalu.

Szef Intela w Polsce o sztucznej inteligencji

Na koniec rozmowy padło pytanie dotyczące przyszłości Intela w kontekście sztucznej inteligencji. Michał Dżoga zaznaczył, że Intel zapewnia tzw. zdolność przetwarzania danych, a rozwój sztucznej inteligencji podwaja zapotrzebowanie na to zjawisko. 

Dzisiaj jest duże wyzwanie, jeśli chodzi o moc obliczeniową, ale też o wydajność energetyczną itd. Ten aspekt, który my podkreślamy, to jest aspekt umiejętności. Sztuczna inteligencja, żeby się rozwijać w sposób zrównoważony, musi być, nazwijmy to “zdemokratyzowana”. Stąd też nasze wysiłki i nasza współpraca z wieloma krajami na świecie, żeby ten dostęp do wiedzy i umiejętności nie była domeną bogatych korporacji, ale była tak naprawdę spopularyzowana - podkreślił Michał Dżoga.