Polskie firmy coraz częściej zmagają się z zadłużeniem wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Średnia kwota zaległości jest już o ponad 20 proc. większa niż rok temu. Kwota, jakiej przeciętny przedsiębiorca nie zapłacił ZUS-owi w wymaganym terminie jest naprawdę spora. Co stoi za tym niepokojącym trendem i jakie są jego przyczyny?
Na pytanie: „z czym wam się kojarzy sukcesja?” jedna ze studentek odpowiedziała SUKCESJA i ja! Właściciele firm myślą, że to zrobienie testamentu albo założenie fundacji rodzinnej. Mamy wciąż “interesujące” interpretacje tego, czym jest sukcesja Warto podkreślić, że my mówimy o sukcesji wizjonerów, a nie Jagiellonów. Dotykamy tematu, który nie jest ich trzecim, ale pierwszym dzieckiem”. O wyzwaniach związanych z sukcesją, czyli przekazaniem sterów w firmie kolejnemu pokoleniu, Dariusz Dziduch miał przyjemność porozmawiać z Adrianną Lewandowską, prezeską i założycielką Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Polskie przedsiębiorstwa muszą mierzyć się z rzeczywistością, która często odbiega od tego co przepisy mówią o podatkach. Choć według przepisów nominalna stawka CIT wynosi 19 proc., raporty pokazują, że firmy faktycznie płacą znacznie więcej. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jakie wyzwania stawia przed nimi polski system podatkowy?
Na koniec pierwszego półrocza 2024 r. dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wykazały, że średnie zadłużenie aktywnych płatników wzrosło do 31,4 tys. zł, co oznacza wzrost o 18,5% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, gdy wynosiło ono 26,5 tys. zł. Jest źle, a podobno ma być jeszcze gorzej.
Walcownia Rur Andrzej już od kilku miesięcy jest w procesie likwidacji oddziału. Nadzieją dla zakładu był prywatny inwestor z Ukrainy, który mógł odwrócić jego los. Optymizm opuszcza jednak pracowników, tak jak ci powoli opuszczają przedsiębiorstwo.
Polska spółka Rafako złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Po dużych problemach finansowych gigant energetyczny musiał podjąć radykalną decyzję. Podano informację, dlaczego główny śląski pracodawca podjął taką decyzję.
Mimo sankcji i innych ograniczeń Rosjanie wciąż mogą zarabiać na terenie Unii Europejskiej. Nasz południowy sąsiad daje im niezwykle korzystne warunki do rozwoju swoich biznesów. Na niebezpieczeństwo uwagę zwracają Niemcy.
Producent farb Dulux zapowiedział poważne zmiany. Pracę ma stracić aż 2000 osób. To potrzeba oszczędności popchnęła firmę do podjęcia tak radykalnych decyzji. W Polsce również znajdują się jej fabryki.
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowały ważny komunikat. Okazuje się, że planowany projekt budowy fabryk Intela w Niemczech i w Polsce został zamrożony. Wszystko przez to, że firma boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Przedstawiamy szczegóły.
Klienci z Dolnego Śląska będą zawiedzeni. Znana w całej zachodniej Polsce piekarnia po 24 latach zamyka działalność. Sąd wydał postanowienie o upadłości tradycyjnej polskiej piekarni Machela. Wiadomo, gdzie mogą zgłaszać się dłużnicy przedsiębiorstwa.
Z początkiem września Bank Pekao S.A. wprowadził wyjątkowe propozycje dla osób prowadzących małe firmy. Są to dwa nowe rachunki, które od początku do końca przygotowano specjalnie dla nich - Konto Biznes z Żubrem i Konto Oszczędnościowe Biznes. Bank pomyślał również o szeregu dopłat i promocjach powitalnych.
„Nierówność warunków, w jakich konkurujemy, sprawia problemy. Mamy jednak pewną przewagę nad platformami azjatyckimi. One nie mają takiej możliwości” — mówi dyrektor ds. relacji zewnętrznych, pełnomocnik zarządu LPP.
Polska gospodarka nabiera rozpędu, a polskie firmy coraz częściej stają się graczami na europejskiej arenie. Jakie zmiany czekają brytyjskie przedsiębiorstwa, a które z nich mogą już niedługo znaleźć się w rękach Polaków?
Pompy ciepła w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność i wiele osób decyduje się na właśnie taki rodzaj ogrzewania. Młode małżeństwo z Bydgoszczy również postanowiło zainwestować w pompę ciepła. Umowa została podpisana, para wpłaciła zaliczkę, a firma, która miała wykonać zlecenie została postawiona w stan likwidacji. Rodzina straciła pieniądze, ale to jeszcze nie wszystko. Poszkodowanych jest więcej.
W październiku 2024 roku w życie wchodzą przepisy umożliwiające przedsiębiorcom skorzystanie z nowej ulgi, która pozwoli im wstrzymać się od płacenia składki ZUS przez jeden wybrany miesiąc w roku. Jest to odpowiedź na obietnice wyborcze złożone w trakcie kampanii w 2023 roku. Chociaż pierwotnie rozważano wprowadzenie całkowicie dobrowolnego ZUS-u, ostatecznie zdecydowano się na bardziej ograniczoną wersję tego rozwiązania.
Do skarbówki spływają dziesiątki tysięcy donosów dotyczących między innymi prowadzenia firmy “na czarno” czy pochodzenia majątku. Wiadomo, kto najczęściej wysyła takie zgłoszenia do fiskusa. Wiele osób może zdziwić fakt, kim zazwyczaj są autorzy donosów. Przedstawiamy szczegóły.
Ustawa deregulacyjna, nad którą pracuje obecnie ministerstwo rozwoju i technologii ma ułatwić prowadzenie firmy w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca tymczasem uwagę, że niezbędne jest wprowadzenia zmian do projektu, a niektóre definicje potrzebują zmian. Jak zauważają specjaliści z ZUS-u, zignorowanie ich wskazówek skończy się ”niesprawiedliwymi reperkusjami”.Z tego tekstu dowiesz się:● Nad jakimi zmianami pracuje ministerstwo.● Jak wpłyną one na prowadzenie firm.● Jakie nieprawidłowości zauważył ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest kluczowym organem w systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jego rola w nadzorowaniu płatników składek jest nieoceniona, jednak ostatnie doniesienia budzą poważne kontrowersje. Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" (DGP), inspektorzy ZUS mają nadużywać swoich uprawnień w zakresie kontroli przedsiębiorstw.
Narodowy Bank Polski opublikował nowe dane dotyczące sytuacji sektora przedsiębiorstw. Z najnowszego raportu jasno wynika, że kondycja polskich firm w pierwszym kwartale tego roku wyraźnie się pogorszyła. Przedstawiamy szczegóły.
Amerykańska firma przenosi produkcję do Polski, a dokładniej do zakładu znajdującego się pod Krakowem, w Niepołomicach. Powstanie tam aż 100 nowych miejsc pracy, a poszukiwania pracowników już si rozpoczęły. Przedstawiamy szczegóły.
Renata i Julia Krysiak chcą zarabiać na swojej miłości do zdrowego trybu życia. Studenci Karolina, Zuzanna i Sławek planują uruchomić platformę sprzedażową dla usług cmentarnych i pokrewnych, a Barbara Bruzda tworzy aplikację do znajdowania zagubionych zwierząt. To trzy wyjątkowe projekty, które otrzymają wsparcie finansowe, prawne i marketingowe.#Otwarci Na Biznes to kampania edukacyjna, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, której celem była promocja przedsiębiorczości i wiedzy dotyczącej zakładania oraz prowadzenia własnej firmy. Projekt był realizowany na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy przez Our Future Foundation, jedną z największych polskich fundacji edukacyjnych, we współpracy z TikTokiem. Kampania obejmowała serię szkoleń eksperckich i konkurs, w którym znalazło się dziewięć zwycięskich projektów.
Kolejna polska firma przeprowadzi grupowe zwolnienia. Jak się okazuje, popularna fabryka Yazaki na Śląsku zwolni zdecydowaną większość załogi. Związki zawodowe chcą, by pracownicy otrzymali wyższe odprawy. Przedstawiamy szczegóły.
Pracownicy czekoladowego giganta boją się o swoje posady. Firma z niemalże dwustuletnią tradycją teraz musi redukować zatrudnienie, w tym w olbrzymiej fabryce w Polsce. Utraty pracy obawia się nawet 700 osób. Niemal 300 pracowników zatrudnionych w Łodzi martwi się o pracę. Producent ma 50 zakładów produkcyjnych na całym świecie.
W sobotę 8 czerwca w Kielcach odbył się Wielki Piknik Rzemiosła i turniej piłkarski. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna Targów Kielce i Dach Forum, w której skład weszli m.in. nowy prezes Korony Kielce Karol Jakubczyk oraz byli zawodnicy klubu Kamil Sylwestrzak i Krzysztof Kiercz.
FBI alarmuje, że oszuści tworzą oferty pracy, których celem jest wyłudzanie pieniędzy. Z komunikatu wynika, że przestępcy "oferują ofiarom fałszywą pracę w domu, zazwyczaj obejmującą stosunkowo proste zadanie, takie jak ocenianie restauracji lub optymalizacja poprzez wielokrotne naciskanie przycisku".
Pandemia COVID-19 zmieniła rzeczywistość rynku pracy. Wielu pracodawców zdecydowało się wówczas na wprowadzenie modelu pracy zdalnej. Ostatnio coraz więcej pracowników wraca na stałe do biur. Niemal 80 proc. pracodawców uważa, że ten trend potrwa dwa lata.
Maciej Miszczuk awansował w Mediaplus na stanowisko Business Directora. Będzie łączył obowiązki partnera biznesowego klientów agencji z zarządzaniem zespołami klienckimi.
Cloud Technologies, jeden z największych dostawców danych do targetowania reklamy internetowej, pochwalił się rekordowym zamknięciem I kwartału 2024 roku. "Był to najlepszy w historii pierwszy kwartał roku pod względem EBITDA oraz rozwoju sprzedaży danych, czyli skalowalnej działalności o zasięgu międzynarodowym" — czytamy. Sprzedaż danych stanowi 97,7% przychodów firmy.