Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Firma

Firma

Flaga Państwowa RP
12.03.2023 14:39 Marka z Krakowa podbija hiszpański rynek. Została partnerem jednej z najlepszych piłkarskich lig na świecie

Rzadko zdarza się, żeby rodzime firmy odnosiły międzynarodowe sukcesy. Wyjątkiem jest polska marka napojów izotonicznych, która jest dziś rozpoznawalna na całym świecie, informuje money.pl. 

Flaga Polski
08.03.2023 17:05 Polska firma rozpoczyna podbój najludniejszego kraju świata. Nasza technologia zaleje hinduski rynek

Polskie wynalazki coraz częściej podbijają świat. Firma z Warszawy zawarła lukratywny kontrakt z indyjskim przedsiębiorstwem. Produkcja ruszy już niebawem, informuje money.pl. 

flaga-Polska
06.03.2023 13:56 Znany polski producent soków idzie pod młotek. Cena wywoławcza to blisko 21 mln zł

Marwit w ciągu 25 lat działalności stał się potentatem w branży niepasteryzowanych soków z krótkim terminem spożycia i zajął 70 proc. rynku. Dziś firma jest wystawiona na sprzedaż za prawie 21 mln zł, a jej wierzyciele wciąż są niespłaceni. Cena wywoławcza za MARWIT Sp. z o.o. z siedzibą w Złejwsi Wielkiej to 20 982 453,50 zł netto. Kwota ta zostanie jeszcze powiększona o podatek — informuje portalspozywczy.pl.

None
24.02.2023 22:25 „Lista wstydu”. Wiele firm wciąż prowadzi działalność w Rosji, są wśród nich trzy polskie przedsiębiorstwa

Po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę eksperci z Uniwersytetu w Yale przy współpracy z Kijowską Szkołą Ekonomii (KSE) zaczęli codziennie aktualizować tzw. „listę wstydu”. Znajdują się na niej informacje dotyczące tego, które firmy zdecydowały się opuścić terytorium Rosji bądź zawiesić działalność w tym kraju, a które wciąż w nim funkcjonują. Na wspomnianej liście są m.in. trzy polskie firmy.

None
24.02.2023 20:20 Słynna fabryka porcelany zamknęła się po prawie 200 latach funkcjonowania. Teraz ponownie uruchomiła swój sklep internetowy

Fabryka porcelany „Krzysztof” zakończyła działalność z końcem 2022 roku, tłumacząc swoją decyzję wysokimi rachunkami za gaz oraz coraz to większą konkurencją ze strony Azji i tamtejszych tańszych wyrobów. Teraz jednak firma ponownie otwiera sklep internetowy, za którego pośrednictwem będzie sprzedawać stany magazynowe fabryki.

laptop-2838921 1920
26.01.2023 14:35 SAP zamierza zwolnić nawet 3 tys. osób

SAP planuje zwolnić do 3 tys. pracowników. To kolejna wielka firma, która w ostatnich tygodniach poinformowała o cięciach zatrudnienia.

shaking-hands-gb54c437da 1920
15.01.2023 10:05 Jeżeli druga szansa, to w innej branży. Zaskakujące badanie

Jak wynika z badania zleconego przez BIG InfoMonitor wśród małych i średnich przedsiębiorców, większość zdecydowałaby się na ten sam profil działalności w przypadku ponownego założenia firmy. Zaskakuje jednak duży odsetek osób mających odmienne zdanie.Spośród badanych przedsiębiorców, co piąty nie zdecydowałby się na ponowne założenie firmy w obecnej branży. Najczęściej taka odpowiedź pochodziła od właścicieli firm transportowych (blisko 30 proc.) czy budowlanych (23,1 proc.).

flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion
16.12.2022 21:13 Największa polska sieć pizzerii trafiła w ręce Norwegów

To jedna z większych transakcji na rynku gastronomicznym. Nowym właścicielem największej polskiej sieci pizzerii Da Grasso została norweska firma Orkla — donosi portal dlahandlu.pl. Pierwszą umowę inwestycyjną zawarto 3 miesiące temu. W tym czasie obie firmy otrzymały wymagane zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz uzgodniły warunki przyszłej współpracy.Da Grasso jest największą polską siecią pizzerii. Historia firmy sięga roku 1996 — wówczas otwarto w Łodzi pierwszą restaurację. Do tej pory w Polsce powstało 190 lokali franczyzowych pod tą nazwą.

Nowe podatki czekają nas jeszcze w tym roku
06.12.2022 18:45 Wyższy podatek od nieruchomości szkodzi przedsiębiorcom

Podwyżki podatku od nieruchomości wprowadzone od Nowego Roku spowodują katastrofę w budżetach części firm. Z powodu wysokich cen energii wiele z nich grozi, że zakończy działalność.Jak mówi cytowany przez Business Insider Rafał Łyszkowski prowadzący firmę w Legnicy, zwiększenie wysokości podatku od nieruchomości spowoduje upadek wielu przedsiębiorstw. Najczęściej upadłość mają ogłaszać małe firmy.

Maspex
02.11.2022 21:42 Własny biznes bez konieczności rejestracji firmy i płacenia składek ZUS. Korzystne zmiany w przepisach

Dorabiasz „na boku”, a może chcesz przetestować rynek, oferując ciekawą usługę lub produkt zanim oficjalnie założysz firmę? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, mamy dla ciebie dobre wiadomości.

pieniądze (2)
21.02.2022 01:00 Ponad 398 mln zł dla firm z programu "Pierwszy biznes"

Fundusze przyznane w ramach rządowego programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie" pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł – podało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tylko w 2021 roku w ramach programu zawarto 633 umowy na łączną kwotę prawie 54 mln zł. – Wsparcie w starcie pozwoliły na powstanie 5734 firm. Łączna wysokość wsparcia to ponad 398 mln zł. Cieszy nas podejmowanie nowych inicjatyw szczególnie wśród ludzi młodych. Wiemy jak ważna jest pomoc w czasie uruchamiania nowych inwestycji biznesowych. Dlatego pomagamy w uzyskaniu potrzebnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

ZUS-pieniadze
15.01.2022 01:00 Jeśli firma nie złoży rozliczenia subwencji z tarczy PFR 2.0 zostanie wezwana o zwrot tej kwoty

Jeżeli małe bądź średnie przedsiębiorstwo nie złoży wniosku o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0, wyślemy wezwanie o zwrot tej kwoty – powiedział prezes PFR Paweł Borys. Zaznaczył, że jeśli firma poprosi o rozłożenie tej kwoty na raty, to PFR taką prośbę rozpatrzy. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie w TVN24 przypomniał, że 15 stycznia dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mija termin składania wniosków o rozliczenie subwencji z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Zaapelował do wszystkich przedsiębiorstw, które nie złożyły jeszcze wniosku, o dopełnienie formalności. Jak dodał, widząc, że przedsiębiorcy nie składają tych wniosków, zdecydowano, by dać im jeszcze tydzień. – Naprawdę apelujemy o to, aby trzymać się tych terminów i złożyć ten wniosek, bo przysługuje prawie 100 proc. umorzenia tych subwencji, które przedsiębiorstwa otrzymają – powiedział Borys.

EN 01435691 0035 (1)
26.12.2021 01:00 Prezydent podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Ułatwi to życie małym producentom wina

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Nowe przepisy zwalniają drobnych producentów wina z obowiązku posiadania zezwolenia na obrót hurtowy, co umożliwi bezpośrednią sprzedaż takich napojów do restauracji i lokalnych placówek handlowych.Kancelaria Prezydenta RP poinformowała we wtorek, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wyrobach winiarskich. Jak czytamy w komunikacie celem ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich, jest kompleksowa regulacja zagadnień związanych z produkcją i rynkiem wyrobów winiarskich.Ustawa o wyrobach winiarskich to nowa kompleksowa ustawa, która przejęła większość przepisów z ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Dostosowała polskie prawo do przepisów UE. Ujednoliciła i uprościła wymagania dotyczące wpisu do rejestru działalności regulowanej.

pieniądze (3)
01.12.2021 01:00 Obowiązki podatkowe i urzędowe w grudniu 2021 r. Lepiej zapisać sobie daty

Przedsiębiorcy muszą pamiętać o ważnych terminach i wypełnianiu obowiązków względem urzędu skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy podatkach i opłatach lokalnych. W grudniu 2021 r., osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą zapomnieć o kilku istotnych datach.Przed końcem roku uregulować wszystkie sprawy w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.1 grudnia wchodzą w życie zmiany w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Od tego dnia poprawione zostanie postępowanie o zatwierdzenie układu, oznacza to, że dłużnik będzie mógł regulować część zobowiązań, które są objęte układem przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony przed egzekucją na poziomie postępowania sanacyjnego.

biznesinfo-1 (1)
12.11.2021 01:00 Przedsiębiorcy mogą podważyć stare odmowy ZUS

Pomimo tego, że termin na odwołanie do sądu w sprawie zwolnienia ze składek minął, firmy mogą łatwo go przywrócić - podaje dziennik "Rzeczpospolita". Jak podkreśla dziennik "Rzeczpospolita", dziesiątki tysięcy przedsiębiorców, którym ZUS w zeszłym roku odmówił prawa do zwolnienia z obowiązku zapłaty składek, ciągle może się tego domagać przed sądem. "W przypadku poszczególnych prowadzących działalność gospodarczą może to być nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych" - podaje gazeta.Z informacji, jakie „Rzeczpospolita” uzyskała w ZUS od marca 2020 r., gdy ruszyło wsparcie z tarcz antykryzysowych, do Zakładu wpłynęło około 2,7 mln wniosków od przedsiębiorców o zwolnienie z obowiązku zapłaty składek.Gazeta przypomina, że warunkiem zwolnienia było złożenie w terminie deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA. "Później, gdy rząd zaproponował wsparcie dla poszczególnych branż, wielu przedsiębiorców spotkało się z odmową, gdy PKD ich działalności wynikające z rejestrów nie figurowało na ustawowej liście" - dodaje "Rz". Jak pokazują statystki ZUS negatywne odpowiedzi Zakładu dotyczyły około 92 tys. wniosków Od tych decyzji przedsiębiorcy złożyli odwołania tylko w 5 tys. spraw. "W ostatnim czasie większość z nich wygrała procesy o prawo do ulg w składkach" - zaznacza gazeta.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion
06.11.2021 01:00 PPK pod kontrolą. PFR będzie rozsyłał wezwania

Od 18 listopada do końca roku Polski Fundusz Rozwoju będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK. Nawet 650 tys. podmiotów otrzyma taką korespondencję. Jak podano w komunikacie, Polski Fundusz Rozwoju ma wynikający z przepisów obowiązek sprawdzenia, czy wszystkie podmioty zobowiązane do utworzenia PPK dopełniły tego obowiązku. Od 18 listopada PFR rozpocznie wysyłkę wezwań do prawie 650 tys. podmiotów, których nie ma w ewidencji PPK prowadzonej przez Fundusz, z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Wezwanie zostanie udostępnione w profilu informacyjnym ZUS (PUE) danego pracodawcy. Bedzie zawierać link przekierowujący bezpośrednio na stronę PFR, na której znajduje się specjalny formularz. Wypełniając go, pracodawca poinformuje PFR o zawarciu umowy o zarządzanie PPK albo o przyczynie niezawarcia umowy.Do formularza będzie można zalogować się za pomocą podanych w treści dokumentu NIP i TOKENU. PFR zapewnia, że wypełnienie formularza nie zajmie więcej niż kilka minut. Jeśli firma nie posiada PUE, wezwanie otrzyma pocztą. Po otrzymaniu wezwania firma powinna sprawdzić, czy ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK.

Koniec czynnego żalu
06.11.2021 01:00 Koniec czynnego żalu. MŚP poinformowało o swoim sukcesie

Polski Ład przyniesie zmianę przy korektach JPK_VAT. Oznacza, to że przedsiębiorca składający korektę JPK_VAT nie będzie musiał złożyć czynnego żalu. Rząd zdecydował uwzględnić postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, o czym poinformowało jego biuro w komunikacie. Aktualne przepisy przewidują, że sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomi o nim organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Co ważne, nawet jeśli przed złożeniem korekty wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze w sprawie podatnika, z chwilą prawidłowego rozliczenia jest ono umarzane. Na mocy zmian, jakie niesie ze sobą Polski Ład, istotna będzie szybkość złożenia korekty - a ta musi nastąpić przed wszczęciem postępowania przygotowawczego o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

pieni dze-r ka-banknoty-biznesinfo
04.11.2021 01:00 Pieniądze "zamrożone" na fakturze mogą przepaść po 2022 roku

1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe – przypominają eksperci Krajowego Rejestru Długów. Jednak jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Przedsiębiorcy, aby nie stracić pieniędzy zamrożonych w niezapłaconych fakturach, mogą m.in. zawrzeć z dłużnikiem ugodę, w której uzna on ich roszczenia. Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę, że 31 grudnia 2021 r., przedawnią się niezapłacone faktury wystawione w 2019 r., dotyczące np. umów sprzedaży, świadczenia usług i o dzieło.Jak podaje Krajowy Rejestr Długów (KRD) dane z końca września br. pokazują, że łączna kwota zadłużenia polskiego biznesu sięga 11,65 mld zł. Średnio przedsiębiorstwo ma do oddania kontrahentom 41,2 tys. zł. Jak zastrzegli eksperci, nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości. – Należności nie przepadną, jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na windykację polubowną. Odzyskanie pieniędzy będzie możliwe, o ile przed końcem roku zawrą z dłużnikiem ugodę, w której uzna on roszczenie – wskazał PAP Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

polski ład-reklama polski ład-mf-iberion
18.10.2021 02:00 Zbliża się koniec karty podatkowej. Rząd likwiduje ją pod kołderką Polskiego Ładu

Przedsiębiorcy prowadzący własną firmę od przyszłego roku nie skorzystają już z najprostszej formy rozliczenia z fiskusem – rząd likwiduje kartę podatkową. Tylko ci, którzy będą opłacać kartę 31 grudnia 2021 r., zachowają w przyszłych latach prawo do kontynuacji. Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczenia z fiskusem, niestety zniknie wraz z wprowadzeniem "Polskiego ładu". Mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy prowadzący określony rodzaj działalności oraz nieprzekraczający wskazanej w ustawie liczby zatrudnianych osób. – Opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyć wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie – poinformowało Ministerstwo Finansów. Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie osoby fizyczne. Podstawowym warunkiem takiego rozliczenia jest prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej albo działalności w formie spółki osobowej – ale wyłącznie spółki cywilnej. Aby wybrać tę formę rozliczania się z fiskusem, wystarczyło złożyć wniosek do 20 stycznia danego roku do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

Składka zdrowotna uderzy w najbogatszych?
12.10.2021 02:00 Zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy nadpłacą i będą długo czekać na zwrot

Zmienią się zasady wyliczania składki zdrowotnej. Niektórzy przedsiębiorcy będą ją opłacali nawet w miesiącach w których nie zarabiali. Jak pisze „Rzeczpospolita” można ją będzie odzyskać dopiero w następnym roku.Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie osoby prowadzące działalność gospodarczą będą płacić składkę zdrowotną od dochodu oraz będą zmuszone do odprowadzania jej za miesiące, w których nic nie zarobili. Może to silnie uderzyć przede wszystkim w działalności sezonowe.– Część przedsiębiorców będzie je przez cały rok nadpłacać, kredytując Skarb Państwa – zapowiedział w Rzeczpospolitej” Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej. Pieniądze z czasem będzie można odzyskać, jednak, aby tak się stało trzeba będzie złożyć wniosek. Ten powinien zostać złożony najpóźniej w maju.Zmiany wprowadzane przez rząd zmieniają wysokość składek i zlikwidują możliwość odliczania jej od podatku. "Liniowcy" zapłacą 4,9 proc. od dochodu, a rozliczający się według skali podatkowej: 9 proc. od dochodu.– Przedsiębiorca musi w tej sprawie złożyć elektroniczny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma na to czas tylko do końca maja – podkreślił Artur Kowalski. Przedsiębiorcy w przyszłym roku będą musieli płacić przynajmniej 271 zł miesięcznie. Jak zauważył ekspert w rozmowie z „Rzeczpospolitą” taki system rozliczenia spowoduje, że wielu przedsiębiorców będzie przez cały rok nadpłacać składkę, kredytując w ten sposób Skarb Państwa.

Krajowy System e-Faktur ma ruszyć od 1 stycznia 2022 r.
08.10.2021 02:00 System e-Faktur obowiązkowy za 2 lata. Skarbówka testuje nowe rozwiązanie

Od 1 stycznia 2022 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z Krajowego systemu e-Faktura. Krajowa Administracja Skarbowa pracuje nad nowym narzędziem, które ma zakończyć erę papierowych faktur.System ma przyspieszyć okres rozliczania podatku VAT z 60 na 40 dni, oraz będzie przechowywał faktury. Oznacza, to że przedsiębiorcy nie będą musieli przechowywać dokumentów i ich archiwizować.W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne.

ochrona-sygnalistów-biznesinfo
06.10.2021 02:00 Pracownik zgłaszający nieprawidłowości w firmie zachowa etat

Ochrona sygnalistów w 2021 r. zostanie wprowadzona poprzez implementację unijnej dyrektywy do 17 grudnia. Pracownik, który zgłosi nieprawidłowości w firmie, zachowa etat. Nawet jeśli pracodawca wcześniej planował go zwolnić. Jak poinformowała „Rzeczpospolita” w środowym wydaniu pracownicy, którzy zgłoszą nieprawidłowości w firmie nie poniosą konsekwencji. Zatrudniony, który poinformuje np. o złamaniu prawa w firmie będzie mógł skorzystać z ochrony przysługującej sygnalistom.

8. Kongres Firm Rodzinnych Instytut Biznesu Rodzinnego 1
27.08.2021 02:00 Profesjonalizacja biznesu i rodziny – podczas VIII stacjonarnej edycji Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych

W części wieczornej kongresu, uczestnicy spotkają się ponownie z rodziną Smarczyńskich przechodzącą sukcesję - w spektaklu performatywnym „W rodzinnym zwierciadle” cz. II. Stawka większa niż biznes, czyli odpowiedzialne decyzje rodzin biznesowych – pod takim hasłem spotkają się 27-28 września polscy przedsiębiorcy rodzinni, aby rozmawiać o odpowiedzialności właścicielskiej i profesjonalizacji biznesu i rodziny. To szczególnie ważny temat, gdyż wiele firm stoi obecnie przed wyzwaniem sukcesji i decyzją, co dalej. Dr Adrianna Lewandowska zwraca uwagę, że: dla zachowania jedności rodziny oraz jedności firmy rodzina właścicielska powinna opracować mechanizmy ładu rodzinnego. Potwierdzają to badania firm, które przetrwały kolejne zmiany pokoleniowe i są co najmniej trzecie w generacji zarządzających właścicieli. Kluczowym czynnikiem sukcesu okazało się efektywne wdrażania mechanizmów nadzoru właścicielskiego. Dwudniowe wydarzenie, podczas którego prelegenci skupią się na mechanizmach ładu, nadzoru właścicielskiego, konstytucji firmy rodzinnej, fundacji rodzinnej i alternatywach dla niej oraz innym wyzwaniom właścicieli firm, poprowadzą Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego oraz Maciej Stradomski, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Biznesu Rodzinnego. Swoją wiedzą i biznesowym doświadczeniem, szczególnie w obszarze odpowiedzialności właścicielskiej, podzielą się właściciele największych polskich firm rodzinnych. Oprócz prelekcji i dyskusji tematycznych zaplanowane jest także uroczyste wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej wrażliwych społecznie firm rodzinnych nominowanych w Konkursie Firma Rodzinna Roku. Następnie właściciele nagrodzonych przedsiębiorstw wezmą udział w rozmowie na temat skutecznej strategii i rozwoju firmy w oparciu o wartości rodziny biznesowej oraz świadomego dbania o dobro i rozwój pracowników oraz otoczenia biznesowego. Każdy uczestnik otrzyma także opracowany przez Ekspertów Instytut Biznesu Rodzinnego „Kodeks dobrych praktyk dla właścicieli firm rodzinnych” – publikację dla właścicieli, którzy chcą budować skuteczny system nadzoru właścicielskiego, ramy do ułożenia relacji między Radą Rodziny, Radą Nadzorczą, Zarządem a Właścicielami i szukają dobrych praktyk dla opracowania indywidualnych i transparentnych rozwiązań. Na podstawie case study firmy Kross Adrianna Lewandowska porozmawia o dobrych praktykach w budowaniu nadzoru właścicielskiego i profesjonalizacji w zakresie ładu korporacyjnego oraz rodzinnego z przedstawicielami rodziny właścicielskiej: Zbigniewem Sosnowskim, Kacprem Sosnowskim i Maciejem Sosnowskim oraz przedstawicielami Zarządu i Rady Nadzorczej spoza rodziny: Filipem Wojciechowskim i Piotrem Nowjalisem. O odpowiedzialnym budowaniu biznesu na pokolenia oraz wartości dodanej, jaką wniósł do rodzinnego przedsiębiorstwa, opowie dr Adam Mokrysz, Prezes Grupy Mokate. Natomiast temat odpowiedzialnego przywództwa kobiet w firmach rodzinnych przybliży Barbara Woźniak - pełniąca funkcję prezesa i dyrektora sprzedaży w spółkach Ovotek i Eggs Product, należących do Grupy Woźniak. O kulturze organizacyjnej firmy rodzinnej, która stanowi kreatywną siłę w kryzysie, opowiedzą ojciec i córka – mentor i sukcesorka Pałuckiej Drukarni Opakowań – Włodzimierz Olejniczak i Karolina Olejniczak. Zamknięcie Kongresu należy do Romana Wieczorka, byłego Prezesa Zarządu Firmy Skanska Polska oraz - pierwszego i jedynego Polaka - członka zarządu Światowego Grupy SKANSKA w Sztokholmie, jednej z największych firm budowlano - deweloperskich na świecie. Roman znalazł się w bardzo wąskim gronie Polaków, którzy zasiadali w zarządach firm z listy Fortune 500, jest liderem o międzynarodowym doświadczeniu, mentorem wielu sukcesorów i managerów, którzy chcą świadomie kształtować swoje życie.Każdego dnia odbędą się indywidualne prelekcje oraz moderowane przez ekspertów panele dyskusyjne, w których wezmą udział polscy przedsiębiorcy rodzinni. Polscy przedsiębiorcy i eksperci będą rozmawiać o m.in. transparentnych zasadach funkcjonowania firm rodzinnych, fundacjach rodzinnych, alternatywnych zewnętrznych źródłach finansowania inwestycji i budowaniu mechanizmów ładu nadzorczego.

Piotr Molecki/East News
05.07.2021 02:00 Rząd szykuje ustawę. Niestety, wcześniej jej z nikim nie konsultował

Ustawa o biznesie to kolejny pomysł rządu, aby zachęcić Polaków do szczepień. Minister Michał Dworczyk zdradził, że firmy, które otrzymają certyfikat “odpornej firmy” będą mogły liczyć na pewne korzyści. Szczegółów nie zna ani Rada Medyczna, ani przedstawiciele pracodawców.Z tego artykułu dowiesz się:Do czego ma służyć ustawa o biznesieCo na jej temat mówią przedstawiciele pracodawcówDlaczego przyznawanie certyfikatów może okazać się bezskuteczne

office-1209640 1920
07.06.2021 02:00 Jak sprawdzić NIP?

Wszyscy posługujemy się identyfikującymi nas numerami, nawet jeśli nie jesteśmy przedsiębiorcami. W końcu każdemu obywatelowi przysługuje numer PESEL. Jednak ci, którzy chcą założyć własną działalność gospodarczą, muszą liczyć się z wygenerowaniem kolejnych numerów, które takiej działalności są przypisywane. Jednym z nich jest chociażby NIP. Czym dokładnie jest? Do czego jest potrzebna jego znajomość? Jak sprawdzić NIP?

bmw-918408 1920
01.06.2021 02:00 Sprzedaż samochodu firmowego. Podatek VAT i rozliczenie PIT

Samochód firmowy można ująć w ewidencji środków trwałych i traktować jako część majątku przedsiębiorstwa. Rozwiązanie takie jest korzystne, ponieważ pozwala zaliczyć wydatki związane z utrzymaniem pojazdu do kosztów uzyskania przychodu, co wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Jednak w opisanej sytuacji sprzedaż samochodu firmowego będzie traktowana jako zysk i pociągnie za sobą konieczność zapłaty podatku dochodowego. Czynni podatnicy VAT będą też zobligowani do opłacenia podatku VAT z tego tytułu. Przedsiębiorcy, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych ze sprzedażą firmowego auta, często decydują się na usunięcie pojazdu z ewidencji i przeniesienie go do majątku prywatnego, co uwalnia ich od konieczności płacenia podatku dochodowego. Jednak dzieje się tak dopiero po upływie sześciu lat od wycofania samochodu z majątku firmy - zbycie pojazdu przed tym terminem zostanie potraktowane jako przychód, nawet jeśli działalność została już rozwiązana. Istnieją również inne sposoby na ominięcie opłat, na przykład podarowanie służbowego auta osobie z rodziny. Jeśli natomiast samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy i rozlicza się go na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu, może zostać sprzedany już po 6 miesiącach, bez konieczności płacenia podatku.

women-1209678 1920
01.06.2021 02:00 Zmiana nazwy firmy. Jak załatwić formalności związane z renamingiem?

Każde przedsiębiorstwo, aby zostać zarejestrowane, musi posiadać nazwę, która firmuje jego działalność na rynku. Nazwa zależy między innymi od rodzaju prowadzonego przedsiębiorstwa – jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga podania imienia i nazwiska właściciela, spółka natomiast informacji o jej formie prawnej, np. spółka akcyjna lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Miano nie jest jednak nadane raz na zawsze i nazwę firmy można zmienić. Dzieje się tak często w sytuacji przebranżowienia, kiedy stare określenie nie współgra z rodzajem nowej działalności, albo w przypadku, kiedy okazuje się, że na rynku już istnieje firma o wybranej przez nas nazwie. Zmiana nazwy firmy pociąga za sobą konieczność spełnienia szeregu obowiązków formalnych.

office-1209640 1920
28.05.2021 02:00 Ile kosztuje założenie firmy?

Koszty prowadzenia własnej firmy różnią się w zależności od branży, w której firma działa, ale także od wybranej formy działalności. Warto przed założeniem własnej firmy przemyśleć, jakie wydatki będzie trzeba ponieść nie tylko na starcie, ale także i później. Na początku z pewnością trzeba liczyć się z kosztami związanymi z założeniem firmy oraz zapewnić sobie środki na pierwsze miesiące działalności. Ile zatem może kosztować założenie firmy? Z artykułu dowiesz się:Jaką formę prawną można wybrać przy zakładaniu firmy?Jakie są koszty rejestracji firmy w zależności od wybranej formy działalności?Własna firma często wydaje się idealnym sposobem na szybkie zarobienie dużych pieniędzy. Aktualnie rozpoczęcie własnej działalności nie stanowi problemu, warto jednak na starcie zastanowić się, ile tak naprawdę może kosztować założenie firmy?