Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Wyprzedaż akcji Mirbudu po pożarze na Marywilskiej 44. Jak te wydarzenia wpłyną na działanie firmy na giełdzie?
Rafał Szpręgiel
Rafał Szpręgiel 13.05.2024 18:10

Wyprzedaż akcji Mirbudu po pożarze na Marywilskiej 44. Jak te wydarzenia wpłyną na działanie firmy na giełdzie?

Mirbud Marywilska pożar
Fot. materiały prasowe

Spółka Mirbud, działająca w branży budowlanej, ma teraz przed sobą trudny okres. Jej akcje spadły o ponad 5% na otwarciu notowań 13 maja z uwagi na pożar przy ul. Marywilskiej 44. Właściciel spółki Marywilska 44, którą jest właśnie Mirbud, poinformował w swoim pierwszym komunikacie o tym, że hale były ubezpieczone i jest zamiar ich odbudowania, co jest szczególnie istotne dla najemców, prowadzących w większości jednoosobowe działalności gospodarcze.

Czym zajmuje się spółka Mirbud? Trudny czas dla firmy

Mirbud działa na polskim rynku budowlanym od ponad 30 lat. Grupa Kapitałowa Mirbud realizuje projekty inwestycyjne we wszystkich segmentach budownictwa, osiągając roczne przychody przekraczające 3 miliardy złotych. Spółka jest jedną z nielicznych i jedyną tej wielkości w pełni polską firmą w branży.

Na ten moment Mirbud jednak będzie miał ciężko, a to wszystko z uwagi na wydarzenia minionego weekendu, podczas którego doszło do pożaru na Marywilskiej 44, która jest ściśle powiązana z Mirbudem.

Polacy chętnie oddają swoje dane w zamian za programy lojalnościowe. Badania pokazują realia obecnych zakupów

Zestawienie wartości spółki Marywilska 44 a spółki Mirbud

Spółka Marywilska 44, należąca do Mirbudu, jest związana z działalnością inwestycyjną w nieruchomości. Pod względem przychodów spółka ta była mało znaczącą dla całej grupy kapitałowej Mirbud – tylko w samym 2023 wygenerowała ona przychody na poziomie 61 milionów złotych, które są niskie w porównaniu do przychodów całego Mirbudu, wynoszących 3,322 miliarda złotych. 

Warto wspomnieć, że spółka Mirbud w niedalekiej przeszłości zaczęła osiągać historyczne szczyty pod względem cen na giełdzie, posiadając akcje warte 10 zł oraz charakteryzując się relatywnie niskimi wycenami na poziomie około 1,2 dla wskaźnika ceny dla wartości księgowej oraz nieco powyżej 7 dla wskaźnika ceny do zysku. 

Spółka osiągnęła w samym IV kwartale poprzedniego roku ogromny wzrost przychodów (23,5% rok do roku oraz wzrostu zysku netto na poziomie 150% rok do roku). Mirbud ma również opublikować skondensowany raport za I kwartał tego roku 23 maja. Trzeba jednak napomknąć, że dopiero w następnych komunikatach spółka ustosunkuje się do tego, jak ostatnie wydarzenia rzeczywiście wpłyną na przyszłe wyniki finansowe. 

Jak wydarzenia na Marywilskiej 44 wpłyną na notowania Mirbuda?

Widać więc, że nie mogło tu nastąpić do panicznej wyprzedaży ze strony Mirbudu. Marywilska 44 to jedynie niewielki skrawek działalności całej spółki. Mimo to akcje traciły na początku otwarcia około 5%, strata jednak szybko zneutralizowana została do około 2,2%. Akcje notowane są na poziomie powyżej czwartkowych dołków przy 10,3 zł.