Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel

Handel

Handel – co to jest? Podstawowe informacje

Handel to jeden z podstawowych procesów gospodarczych, polegający na wymianie towarów pomiędzy uczestniczącymi podmiotami. Narzędziem pośredniczącym w handlu są pieniądze, choć w dawnych czasach na porządku dziennym był handel wymienny, czyli barter.

Możemy wyróżnić kilka rodzajów handlu, gdzie najpowszechniejszy we współczesnym świecie jest podział na handel detaliczny i handel hurtowy. Coraz większą popularnością cieszy się także handel elektroniczny (internetowy), który pomimo zaangażowania dodatkowego pośrednika (kuriera) często stanowi znacznie tańszą opcję od handlu tradycyjnego. W stale zmieniającym się świecie dążącym do globalizacji różnych procesów, istotny jest także handel międzynarodowy.

Handel w Polsce – co go charakteryzuje?

Z punktu widzenia jednostki, handel w Polsce charakteryzuje się łatwą dostępnością towarów i ich szerokim asortymentem, właściwym dla kraju pierwszego świata. Większość sektorów gospodarki jest pozbawiona bezpośredniej ingerencji państwa, które ogranicza się wyłącznie do określania stawek podatkowych. 

Ceny w Polsce na pewno są tematem budzącym burzliwe dyskusje – trzeba jednak wiedzieć, że ich poziom uzależniony jest od wielu czynników – tak zewnętrznych (np.: ceny importowanych półproduktów), jak i wewnętrznych (np.: inflacja czy podatki). Odpowiednia polityka rządu na pewno mogłaby w znaczny sposób wpłynąć nie tylko na niższe ceny, ale i wyższe wynagrodzenia Polaków, a więc i większą ich siłę nabywczą. 

Import i eksport Polski – najważniejsi partnerzy handlowi

Oprócz wewnętrznej kondycji rodzimego rynku, warto na polski handel (import i eksport) spojrzeć również z punktu widzenia makroekonomicznego, a być może i również geopolitycznego – szacując bilans handlowy kraju i oceniając naszych najważniejszych partnerów zagranicznych.

Jak wynika z najnowszych danych zbiorczych, pochodzących z 2022 roku, bilans handlowy Polski jest ujemny. Wartość eksportu z Polski oszacowano na 360,5 mld USD, natomiast importu na 381,2 mld USD.

Najważniejszym partnerem Polski od wielu lat pozostają Niemcy, gdzie wartość eksportu w pierwszej połowie 2023 roku wyniosła aż 264,5 miliarda złotych. Na drugim miejscu znalazły się Czechy (59,4 mld zł), a na trzecim Francja (59,2 mld zł). Pierwszą piątkę zamyka Wielka Brytania (46,9 mld zł) i Włochy (44,2 mld zł).

W przypadku importu sprawa wygląda nieco inaczej, choć na pierwszej pozycji nadal znajduje się nasz sąsiad zza Odry, gdzie wartość importu wyniosła 181,1 miliarda złotych. Na drugim miejscu zaś znalazły się Chiny, skąd zakupiliśmy towary za 123,3 miliarda złotych. Podium zamknęły Włochy z wynikiem 44,3 miliarda złotych. Czwarte miejsce przypadło Stanom Zjednoczonych (39,3 mld zł), a piąte Holandii (35,2 mld zł).

Pokaż więcej

Wózki sklepowe
12.04.2024 20:47 Popularna sieć handlowa zniknie z Polski. Co ze sklepami?

Operator sieci SPAR Polska, firma SPAR Group, planuje sprzedać wszystkie sklepy, którymi obecnie zarządza. Informacja ta pojawiła się w rocznym raporcie firmy, cytowanym przez portal Wiadomości Handlowe. Aktualnie firma zarządza ponad 200 lokalami, a zmiana właściciela ma nastąpić do zakończenia roku finansowego, czyli do 30 września 2024 roku.

None
05.04.2024 13:04 Polska firma eCommerce Factory kupuje markę okularów Gepetto

Firma eCommerce Factory rozbudowuje swoje portfolio marek okularowych. Spółka zdecydowała się na zakup marki Gepetto, która funkcjonowała na rynku od 2013 roku i jako pierwsza wprowadziła do oferty drewniane okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne. 

szkło z PRL
17.03.2024 18:43 Przeszukaj strych i piwnicę. Za wazony z PRL można zgarnąć fortunę

Nadszedł czas na powrót szklanych wazonów z czasów PRL. Wyrabiane w polskich hutach szkła perełki na nowo podbijają serca starszych i młodszych estetów, którzy gorączkowo przeszukują strychy i piwnice. Ci, których poszukiwania są bezowocne, polegać mogą już tylko na sklepach vintage, bazarkach i internetowych aukcjach. Tam jednak zostawić można sporą część miesięcznego budżetu. Skarby z PRL znów są w cenie.

26 sklepów znanej sieci do likwidacji
22.02.2024 19:21 Popularna sieć zamyka 26 sklepów w całej Polsce. Wszystko do końca lutego

Znana w Polsce sieć marketów ogłosiła, że zlikwiduje 26 swoich placówek na terenie całego kraju. Najpóźniejszym terminem zamknięcia tych sklepów jest koniec lutego. Jak nietrudno się domyślić, za zamknięciami placówek podąża również redukcja zatrudnienia.

Supermarket
21.02.2024 21:24 Będzie nowy zakaz w sklepach. Tego już nie kupisz

Nadchodzą wielkie zmiany w asortymencie, jaki będą mogły oferować sklepy. Ministerstwo Zdrowia postanowiło bowiem ograniczyć asortyment, który będzie dostępny w sprzedaży. Ujawniono nawet termin wprowadzenia przepisów. Wiadomo też, w kogo najbardziej uderzą zapowiadane zmiany.

2023
21.02.2024 18:46 Grupa SECO/WARWICK zakłada dwucyfrowy wzrost przychodów

SECO/WARWICK, pierwszy wybór wśród producentów pieców do obróbki cieplnej metali i metalurgii próżniowej podsumowuje rok 2023. Dynamiczny wzrost sprzedaży w segmencie pieców próżniowych, dwukrotne zwiększenie powierzchni produkcyjnej, a także intensyfikacja działań operacyjnych w Azji to kluczowe zdarzenia 2023 r.Grupa SECO/WARWICK to dziś spółki zlokalizowane na trzech kontynentach w pięciu krajach. To ponad 4000 wdrożonych rozwiązań w pięciu technologiach produktowych. To także ponad 850 pracowników, dwa centra R&D (w Polsce i Stanach Zjednoczonych) i klienci z ponad 70 krajów na całym świecie. SECO/WARWICK jest globalnym liderem technologii obróbki cieplnej i metalurgii, dla którego rok 2023 był czasem dużych inwestycji, które przełożą się na zwiększanie zysków i rentowności w kolejnych latach.Podsumowaliśmy pierwsze trzy kwartały 2023 roku i notujemy wysoką aktywność klientów w branży metalurgii tytanu, a także narzędziowej, motoryzacyjnej i lotniczej. Sprzyja nam dobra sytuacja w USA - korzystny wpływ m.in. reshoringu, trendu „made in USA”. W Indiach przygotowaliśmy się do rozwoju działalności montażowej, a spółka chińska rozszerzyła swoją ofertę o nowe linie produktowe. Co ważne, wdrożyliśmy nową strategię dla Grupy, która pozwoli na osiągnięcie, do roku 2026, dwukrotnie wyższej dynamiki wzrostu sprzedaży niż w scenariuszu „organicznym”. Dzięki inicjatywom strategicznym możliwe będzie osiągnięcie wzrostu przychodów o ok. 360 mln PLN w porównaniu z rokiem 2022, w tym ok. 180 mln PLN dodatkowych przychodów wobec scenariusza rozwoju „business as it is” - CAGR 2022-2026 przychodów w scenariuszu strategicznym +12,1%. To optymistyczne, ale jednocześnie bardzo realne założenia – podsumował Sławomir Woźniak, Prezes Grupy SECO/WARWICK.

Sklep Żabka
20.02.2024 22:41 Żabka podnosi alarm. Chodzi o jeden z produktów

Sieć sklepów Żabka wydała pilną wiadomość w sprawie jednego z dostępnych do tej pory produktów. Klienci posiadający ten produkt powinni go nie spożywać, a najlepiej wyrzucić bądź zniszczyć.

Półki w sklepie
20.02.2024 22:22 Kontrowersje wokół rosyjskiego dyskontu. Wraca pod inną nazwą

Dwa lata temu, rosyjska sieć twardych dyskontów musiała wycofać się z Europy Zachodniej. Powodem była kiepska sytuacja handlowa firmy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz jednak wraca pod inną nazwą, co wywołało spore kontrowersje.

Sklep
20.02.2024 21:42 Po internecie krąży kontrowersyjna lista. Wyjaśniamy, o co chodzi

W polskiej sferze internetowej pojawiła się lista, która wzbudziła spore emocje wśród części internautów. Wielu z nich zdecydowało się na drastyczne kroki wobec pozycji znajdujących się na niej. Co więcej, jeden z przedstawicieli obecnego rządu potwierdził część informacji znajdujących się na liście. O co chodzi?

Hałdy węgla
18.02.2024 16:53 Ceny węgla w lutym. Ile trzeba zapłacić za tonę?

Połowa lutego oznacza, że koniec sezonu grzewczego zbliża się małymi krokami. Niektórzy kupują jeszcze węgiel, aby być zaopatrzonymi w razie niespodziewanych spadków temperatury czy ataków zimy. Ile konkretnie trzeba zapłacić za tonę w ostatnich dniach?

Nagranie z Lidla z rekordami popularności
16.02.2024 15:47 Nagranie z Lidla bije rekordy popularności. Komentarze są bezcenne

Rzadko kiedy nagrania ze sklepów biją rekordy popularności, zwłaszcza w takim stopniu. Wideo z jednego ze sklepów sieci Lidl przebiło jednak dotychczasowe oczekiwania i robi furorę w sieci. Komentarze internautów pod samym filmem są bezcenne.

Sklep Biedronka
16.02.2024 15:15 Biedronka znów uderza w Lidla. Tym razem wykorzystano paragony

Konflikt między dwoma największymi dyskontami w Polsce przybiera na sile. Dotychczasowe etapy ograniczały się do ogłaszania zwycięstw w gazetkach i wysyłaniu SMS-ów do klientów. Teraz jednak Biedronka postanowiła odgryźć się Lidlowi w nieco inny sposób.

Sklep sieci Biedronka
14.02.2024 16:19 Walentynkowe szaleństwo w Biedronce. Oferta tylko do końca dnia

Biedronka postanowiła mocno zaskoczyć swoich klientów z okazji Walentynek. Tylko w środę 14 lutego w sklepach sieci obowiązują specjalne oferty, przygotowane właśnie na święto zakochanych.

Cmentarz
11.02.2024 11:29 Walentynki na cmentarzu? Nietypowa oferta w sklepach

Specjalne oferty na Walentynki są już tradycją w polskich sklepach. O okazjach wprowadzanych przez sprzedawców przy nekropoliach mało kto jednak słyszał. Czyżby święto zakochanych stanowiło dodatkową okazję do przyciągnięcia klientów?

Podatki
10.02.2024 08:56 Skarbówka skontroluje Polaków. Nowe prawo już niebawem

Wchodzące w życie przepisy unijne narobią sporo kłopotów tym, którzy handlują na portalach internetowych. Najnowsza dyrektywa unijna zezwala fiskusowi nie tylko na prześwietlanie platform do handlu, ale również nakłada na sprzedawców oraz same portale sporo obowiązków.

Centrum handlowe
08.02.2024 22:09 Pierwszy taki sklep w Polsce. Wiemy, gdzie będzie wielkie otwarcie

Jedna z sieci drogerii w Polsce ruszyła z zupełnie nowym typem sklepów własnego autorstwa. Pierwszy beauty concept store został uruchomiony w jednym z centrów handlowych w Warszawie. O co jednak w tym wszystkim chodzi?

Galeria Malta
08.02.2024 16:25 Koniec słynnej galerii handlowej w polskim mieście. Ruszyła rozbiórka

Po 15 latach funkcjonowania, poznańska Galeria Malta przechodzi do historii. Blisko 2 miesiące po ostatecznym zamknięciu, ruszyła jego rozbiórka. Wiadomo już, co pojawi się na miejscu galerii, a także co stanie się z pobliską kładką.

Sklep Lidl
07.02.2024 18:21 Lidl z ofertą na Walentynki. Prezenty za grosze

Nadchodzące Walentynki są idealną okazją do zrobienia prezentów swojej drugiej połówce. Nic dziwnego, że z tej okazji Lidl przygotował specjalne oferty na produkty, które idealnie mogą zostać wykorzystane jako upominki.

targ staroci
04.02.2024 17:31 Na tym zbijesz fortunę. Starocie z PRL-u są warte więcej niż myślisz

Ostatnio zdradzaliśmy, ile można zyskać na sprzedaży starych książek z czasów PRL-u. Okazuje się jednak, że to nie jedyne rzeczy, na których można zbić małą fortunę. Niektóre są warte nawet kilka tysięcy złotych. Wielu z nas ma je w domu.

Sklep Lidl
01.02.2024 19:26 Takich okazji w Lidlu jeszcze nie było. Do sklepów ruszą tłumy, bez kolejek się nie obejdzie

Początek lutego nie mógł się rozpocząć w inny sposób, niż wprowadzeniem nowej oferty przez Lidla. Niemiecki dyskont oferuje klientom wiele produktów w obniżonych cenach - w niektórych przypadkach konieczne jest także spełnienie odpowiednich warunków.

Sklep Biedronka
31.01.2024 14:20 Takiej akcji w Biedronce jeszcze nie było. Można wygrać 7,5 tys. zł, ale są warunki

W Biedronce ruszyła nowa akcja z dość zaskakującymi nagrodami. Szczęśliwcy mogą bowiem liczyć na niebagatelną sumę pieniędzy, wynoszącą aż 7,5 tysiąca złotych. Aby móc w ogóle kwalifikować się do otrzymania takich środków, trzeba jednak spełnić kilka ważnych warunków.

Koszt tony węgla 2024
27.01.2024 20:12 Ile obecnie kosztuje tona węgla? Kwota może nieźle zaskoczyć

Pojawiające się w zeszłym roku doniesienia dotyczące dodatku węglowego rozbudzają ciekawość co do obecnie obowiązujących cen węgla na rynku. Ile konkretnie trzeba dziś zapłacić za tonę?

Alejka sklepowa
26.01.2024 13:22 Koniec znanej sieci marketów. W tle zarzuty dla kierownictwa

Dopełnia się upadek znanej w całej Europie sieci marketów. 7 lat po ogłoszeniu upadłości polskiego oddziału, zarzuty otrzymało kierownictwo sieci. Były prezes oraz były pełnomocnik sieci mogą teraz trafić do więzienia.

kurier
26.01.2024 12:41 Otwierając Swój Sklep Internetowy: Dlaczego Postawiłem na InPost Abonamenty?

Podejmując decyzję o otwarciu własnego sklepu internetowego, musiałem zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich była logistyka. Wiedziałem, że wybór odpowiedniej firmy kurierskiej będzie kluczowy dla mojego biznesu. Po długim procesie analizy różnych ofert na rynku, postawiłem na InPost. Dlaczego? InPost oferuje usługi na całym obszarze kraju, gwarantuje szybkie dostawy oraz umożliwia sprawnie przeprowadzone zwroty.

zakupy
26.01.2024 12:24 Jak zacząć sprzedawać przez internet?

Tworzysz rękodzieło i marzy Ci się własny biznes? A może zamierzasz dzielić się wiedzą, pisząc e-booki? Niezależnie od tego, co chcesz sprzedawać, przestrzeń internetowa to doskonałe miejsce do zarabiania na swojej pasji. Co należy zrobić, zanim zdobędziesz pierwszego klienta? O tym w dalszej części artykułu.

Sklep Pepco w Warszawie
26.01.2024 09:20 Fantastyczne okazje w Pepco. Polacy ruszą do sklepów, bo takiej oferty jeszcze nie było

W czwartek 25 stycznia w Pepco ruszyła zupełnie nowa oferta walentynkowa. W niezwykle atrakcyjnych cenach można zdobyć nie tylko kobiece ubrania, ale również artykuły dla mężczyzn czy do domu. Oto co znajdziemy w nowej gazetce Pepco.

zdjęcie ilustracyjne, archiwalne
24.01.2024 15:04 Okazje w znanej sieci sklepów. Tysiące produktów kupisz dużo taniej

IKEA  przekazała wspaniałą informację. Klienci sieci z pewnością się ucieszą, szykują się niebywałe okazje. Spektakularne obniżki cen są  najważniejszą inwestycją w historii przedsiębiorstwa. Ceny, jak przekazano, mają spaść do poziomu sprzed pandemii. Jak duże obniżki wchodzą w grę i ile produktów kupimy taniej?

Sklep Biedronki
24.01.2024 14:12 Biedronka wydała pilny komunikat dla klientów. Chodzi o dostępność produktów

Biedronka opublikowała na swojej stronie dość zaskakujący komunikat. Nie dotyczy on jednak promocji ani konieczności zwrotów produktów, tylko dostępności jednej z ofert.