Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Praca > Odśnieżanie chodników i dachów. Ile kosztuje i czy za nieusunięcie śniegu grożą kary?
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.12.2023 11:45

Odśnieżanie chodników i dachów. Ile kosztuje i czy za nieusunięcie śniegu grożą kary?

odsniezanie-snieg-czlowiek-obowiazek
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

W wielu miastach Polski zima zagościła na dobre i – jak co roku – zaskoczyła co poniektórych kierowców. Należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dachów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Za nieusunięcie śniegu czy lodu z dachu może grozić wysoki mandat. Stawki firm świadczących usługi odśnieżania przeanalizowała Interia Biznes.

Kiedy właściciel nieruchomości ma obowiązek odśnieżać chodnik i teren przy ogrodzeniu działki?

W ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach czytamy, że zadaniem samorządów jest zapobieganie zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych poprzez zbieranie i pozbywanie się m.in. błota, śniegu czy lodu przez właścicieli nieruchomości. Ci mają taki obowiązek wtedy, gdy chodnik jest położony bezpośrednio przy granicy ich działki.

Dodatek na energię dla wybranej grupy seniorów. ZUS wypłaca ponad 255 zł miesięcznie Miliony Polaków oszczędzają w ten sposób. Pieniądze wypłaciło już 430 tys. osób

Odśnieżanie parkingów i chodników. Wybrane stawki

Śnieg potrafi skutecznie utrudnić poruszanie się po drogach, chodnikach i parkingach. Oczywiście możemy sami odśnieżyć teren wokół posesji, ale nieraz wiąże się to z poświęceniem dużej ilości czasu i energii. Dlatego niektórzy powierzają to zadanie wyspecjalizowanym firmom.

W stolicy stawki za odśnieżanie parkingów wynoszą 0,6-2,5 zł za mkw., a ulic i wewnętrznych dojazdów – między 0,9 a 3 zł za mkw. W Poznaniu za uprzątnięcie chodników ze śniegu trzeba zapłacić od 0,9 do 2,5 zł za mkw, między 0,2 a 2,5 zł za mkw. parkingu i 1,5-15 zł za mkw. skuwania lodu z chodników. Natomiast w Krakowie stawki za odśnieżanie chodników zaczynają się od 1,3 zł za mkw., a w Gdańsku – od 0,45 zł za mkw. W tych samych miastach zapłacimy kolejno od 0,5 do 2,5 zł za mkw. i od 0,35 zł wzwyż za mkw. uprzątnięcia parkingów ze śniegu.

Za brak odśnieżenia dachu grożą surowe mandaty

Metr sześcienny śniegu waży do 200 kg, a mokrego śniegu – nawet 800 kg. Coś takiego potrafi poważnie uszkodzić konstrukcję dachu, dlatego tak ważne jest jego odśnieżanie przez właścicieli i zarządcy nieruchomości (przez wzgląd na to, że jest to ryzykowne zajęcie, najczęściej powierza się je wyspecjalizowanym firmom). Za nieusunięcie śniegu oraz lodu z dachu grozi nawet 500 zł mandatu, a przy ciągłym uchylaniu się od obowiązku kara finansowa nałożona przez sąd może być bardziej dotkliwa i sięgać 5 tys. zł.

Jeśli zatem chcemy uniknąć nieprzyjemności i rozważamy skorzystanie z usług firm zajmujących się odśnieżaniem dachów, to stawki prezentują się następująco:

  • Warszawa – od 4 zł za metr bieżący dachów płaskich, od 7 zł za mb dachów skośnych i od 10 zł za mb usuwania sopli,
  • Poznań – od 3 zł za mkw. w przypadku dachów płaskich i od 4 zł dla dachów skośnych,
  • Kraków – od 3 zł za mkw. dachu płaskiego o powierzchni do 1000 mkw. i od 3 zł za mb usuwania sopli,
  • Gdańsk – od 4 zł za mkw. odśnieżania dachów płaskich do 500 mkw., od 3,5 zł, jeśli dach ma od 500 do 1000 mkw., a powyżej 1000 m3 stawki zaczynają się już od 2 zł za m3.