Samo słowo „mandat” możemy rozumieć na kilka sposobów, jednak najpowszechniejsza definicja dotyczy mandatu karnego. Mandat karny to uproszczony tryb postępowania w sprawach o popełnienie wykroczenia, który odbywa się bez udziału sądu. Nałożenie mandatu na obywatela jest równoznaczne z nałożeniem na niego kary grzywny, którą musi on opłacić w określonym terminie, w wysokości zależnej od popełnionego wykroczenia.
Mandat to rodzaj dokumentu, z którym możemy się dziś spotkać w prawodawstwie zasadniczo każdego kraju. Postępowanie mandatowe jest w Polsce regulowane przez rozdział 17 w dziale IX Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Zgodnie z literą prawa, wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 złotych, lub, w przypadku zbiegu wykroczeń, 1 000 złotych. Wyjątek stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wówczas grzywna może wynieść nawet 5 000 złotych (6 000 złotych w przypadku zbiegu wykroczeń).
Prawo do wystawiania mandatów w Polsce ma wyłącznie policja oraz niektóre inne organy, na przykład straż miejska, gdy dany przepis tak stanowi. Mandat można wystawić wyłącznie w sytuacji, w której sprawca czynu zabronionego został złapany na gorącym uczynku, lub gdy wykroczenie zostało stwierdzone przy użyciu urządzenia rejestrującego. Przykładem może być fotoradar.
Mandatu można jednak nie przyjąć. Jest to prawo każdego obywatela, z którego może on skorzystać w sytuacji, w której czuje, że wystawienie mandatu wiąże się z nieposzanowaniem jego praw lub jest to – w jego mniemaniu – działanie bezpodstawne. Wówczas jednak sprawa będzie miała swój finał w Sądzie i to Sąd ustali, która ze stron miała rację w sporze. Sprawę do Sądu kieruje organ, który reprezentował wystawca mandatu. Podobna sytuacja ma miejsce w razie nieuiszczenia grzywny w terminie.
Mandat otrzymać można za szereg wykroczeń, które opisuje właśnie Kodeks wykroczeń. Wśród przepisów znajdują się rozmaite przewinienia, takie, jak spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, niesprzątanie nieczystości po swoim psie, jazda komunikacją miejską bez ważnego biletu, czy zakłócanie ciszy nocnej.
Powodem zdecydowanej większości wystawionych mandatów są jednak wykroczenia drogowe. Taki mandat można otrzymać na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Pełną listę wykroczeń zawiera stosowna ustawa.
Termin dla zapłacenia mandatu zależny jest od jego rodzaju. Mandat kredytowany, a więc taki, który otrzymujemy „na miejscu” od funkcjonariusza policji, należy opłacić w ciągu 7 dni. Nierzadko będziemy mieli jednak możliwość zapłacenia mandatu natychmiast, przy pomocy karty płatniczej. Mandat zaoczny z kolei, a więc taki, który możemy otrzymać na przykład z uwagi na minięty zbyt prędko fotoradar, powinniśmy zapłacić w ciągu 14 dni. Każdy mandat możemy zapłacić w placówce poczty, banku, lub korzystając z bankowości elektronicznej.
Pokaż więcej
Duża działka czy też sporych rozmiarów własny ogródek to zbawienie podczas wiosenno-letnich dni. O ten kawałek ziemi trzeba jednak odpowiednio dbać, a w szczególności dotyczy to trawy, która rośnie w błyskawicznym tempie. Wielu już teraz postanawia chwycić za dawno nie używane kosiarki, ale uwaga, bowiem koszenie trawy w nieodpowiednim czasie może skutkować srogą karą. Oto, jak unikniecie mandatu.
Czego pod żadnym pozorem nie wolno robić na balkonie? Polskie przepisy pozostawiają pewne pole do interpretacji, co może przysporzyć mieszkańcom wielu problemów. Warto wiedzieć, czym jest złe użytkowanie balkonu i co za to grozi. 500 zł mandatu to niejedyna kara w takiej sytuacji.
Z pozoru niewinna czynność, którą wykonujemy każdego dnia, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Choć wydaje się błaha, to właśnie ona staje się celem szczególnej uwagi urzędników. O co chodzi?
Posiadanie psa to nie tylko radość, ale i wielka odpowiedzialność. Właściciele psów niestety nagminnie popełniają jeden błąd, który naraża ukochane zwierzę na ogromny stres, a także może skutkować wysoką karą. Mandat to jednak tylko początek – konsekwencje mogą być opłakane.
Niepozorna woda z rynny może zamienić się w poważny problem. Przepisy są jednoznaczne, a kary – zaskakująco dotkliwe. Czy właściciele posesji są świadomi ryzyka, które mogą nieświadomie podjąć?
Huczne wielkanocne świętowanie może zakończyć się mandatem. Czasami nadmierna radość i entuzjazm związany ze spotkaniami z najbliższymi i przyjaciółmi, może skłonić do nieco pochopnych decyzji, które ostatecznie kończą się jeszcze bardziej pochopnymi działaniami. Żeby nie psuć sobie świąt, musimy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Ceny paliwa to wciąż temat, który rozbudza głośne dyskusje wśród Polaków. Ostatnie prognozy są dość optymistyczne, co skłania kierowców do częstych odwiedzin na stacjach. W tych momentach do głowy może przyjść pomysł, który może ponieść za sobą przykre konsekwencje. Wysoki mandat może przewyższyć potencjalne oszczędności.
Nowe przepisy już obowiązują, a urzędnicy pukają do drzwi. Sprawdzają dokumenty, a w niektórych przypadkach nawet zaglądają do domów. Niedopatrzenie może kosztować nas fortunę. Warto wiedzieć, kto dokładnie musi posiadać kluczowy dokument, a kto jest zwolniony z tego obowiązku. Przedstawiamy szczegóły.
Kierowcy w Polsce mogą wkrótce stanąć przed nieoczekiwanym wyzwaniem. Zmiany w przepisach wywołują lawinę pytań i niepokój wśród użytkowników dróg. Czy nowe regulacje rzeczywiście uderzą w tysiące Polaków? Warto dokładnie zapoznać się z najnowszymi regulacjami, by uniknąć przykrych konsekwencji.
Zgodnie z obowiązującym prawem, zarówno obywatele Polski, jak i cudzoziemcy zamieszkujący na jej terytorium, są zobowiązani do dokonania meldunku. Choć przez długi czas wiele osób lekceważyło ten obowiązek, uznając przepisy za martwe, temat ten budzi coraz więcej pytań i wątpliwości. W mediach pojawiają się informacje, że od 2025 roku mają ponownie obowiązywać sankcje za brak meldunku – mogą to być grzywny, upomnienia, a nawet ograniczenie wolności.
Zbliżają się ważne święta państwowe, podczas których miliony Polaków wywieszą w oknach flagę narodową. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to w odpowiedni sposób. Zasady są bardzo ważne, a ich niedopilnowanie może grozić poważna kara. Za taki czyn można dostać mandat, a nawet trafić do aresztu.
Opiekunowie psów bardzo często popełniają błąd, który może ich słono kosztować. Powszechnie praktykowany sposób wypuszczania pupila może skończyć się surowym mandatem. Warto wiedzieć, jak nie narazić się na niepotrzebne koszty.
Z posiadaniem balkonu wiążą się restrykcje, o których nie zawsze pamiętamy. Nieświadomość w tym przypadku nie chroni przed karą. O czym mowa i dlaczego lepiej uważać?
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie - wkrótce Polacy rozpoczną sezon grillowy. To tradycyjny sposób spędzania ciepłych wieczorów, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji, które mogą się z tym wiązać. Okazuje się, że w niektórych przypadkach można zapłacić nawet 5000 zł mandatu za rozpalenie grilla. Przed majówką warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami.
Nieodpowiedzialne zachowania uczestników ruchu drogowego są przyczyną wielu wypadków, a statystyki przedstawiane przez policję alarmują. Apele oraz kampanie edukacyjne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, więc niestety trzeba sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Rozpoczęła się kolejna edycja wzmożonych kontroli i już niedługo nastąpi jej kulminacja. Mundurowi zapowiedzieli wykorzystanie wszystkich dostępnych środków, aby ukarać kierowców, którzy łamią prawo.
Kierowcy mogą na własne życzenie dostać mandat nie tylko za zbyt szybką jazdę czy brak zapiętych pasów. Wysokiej kary mogą nabawić się nawet na stacji benzynowej i wcale nie chodzi o brak zapłaty za paliwo. Niewinna czynność czy też drobne niedopatrzenie może nas sporo kosztować. Niektórzy nawet nie są świadomi, że nie wolno tego robić. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy.
Niepozorny wpis w dokumencie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że jego zignorowanie może skutkować wysokim mandatem. Sprawdź, czy problem nie dotyczy także ciebie.
Rok 2025 może okazać się przełomowym dla kierowców — i to niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, organizacja zrzeszająca właścicieli stacji diagnostycznych oferujących kompleksowe przeglądy, poinformowała o kolejnej wymianie korespondencji z Ministerstwem Infrastruktury. Wszystko wskazuje na to, że ich postulaty zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Skutki nowelizacji przepisów zaskoczą zmotoryzowanych — niektórzy właściciele samochodów muszą być przygotowani na podwyżki rzędu niemal 200 procent.
Wielu osobom wydaje się, że hałasowanie w dzień jest całkowicie dozwolone, a przepisy dotyczące ciszy obowiązują tylko nocą. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że zakłócanie spokoju może skutkować karą niezależnie od pory dnia. Co dokładnie mówi prawo? Jakie zachowania mogą sprowadzić na nas kłopoty? Warto się zapoznać z przepisami, bo mandaty mogą być naprawdę wysokie. Przedstawiamy szczegóły.
Właściciele posesji właśnie ruszyli do intensywnych wiosennych porządków. Warto wiedzieć, że niektóre praktyki są surowo zakazane, nawet na własnym podwórku. Nadużycia grożą surowymi konsekwencjami, a potencjalne kary finansowe mogą być bardzo dotkliwe.
Wiosna to czas, gdy na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z przepisów obowiązujących na drodze i poza nią. Jakie wykroczenia najczęściej popełniają cykliści i z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć?
Nieodpowiedzialne zachowania kierowców na polskich drogach pociągają za sobą konsekwencje, które odczują nie tylko sprawcy wykroczeń. Ministerstwo sprawiedliwości oraz resorty infrastruktury i spraw wewnętrznych pracują wspólnie nad zmianami w prawie. Nowelizacje przewidziane na 2025 rok dotyczą Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń oraz Prawa o ruchu drogowym. Można się już spodziewać zmian w taryfikatorach mandatów.
Bezpieczeństwo na drodze to jedna z tych fraz, które słyszymy od wczesnego dzieciństwa. Liczba wszystkich kampanii społecznych, które poruszały ten temat, prawdopodobnie nie jest możliwa do wskazania i choć na niektórych polach robimy postępy jako społeczeństwo, to na innych wciąż kompletnie sobie nie radzimy. Właśnie przekazano najnowsze statystyki dotyczące wykroczeń, te przepisy kierowcy łamią cały czas.
Ile kosztuje ignorowanie przepisów ruchu drogowego? Wkrótce za najczęściej popełniane wykroczenia będzie trzeba zapłacić więcej. Chce tego między innymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. W jednym przypadku kierowcy dostaną mandat na nawet 5 tys. złotych.
Tankowanie to rutynowa czynność, ale nie każdy wie, że za jeden błąd na stacji paliw można dostać surowy mandat. Kierowcy często nieświadomie łamią przepisy, narażając się na wysokie kary. Jakie zasady obowiązują przy tankowaniu paliwa i co może skutkować grzywną? Warto to wiedzieć, zanim będzie za późno.
Statystyki dotyczące posiadania przez Polaków zwierząt jasno wskazują, że czworonogi są ważnym elementem życia dużej części społeczeństwa. Poza przyjemnościami dostarczają jednak wielu obowiązków, którym właściciele muszą sprostać. Zwykły spacer z psem może się zakończyć wysokim mandatem, choć rozwiązanie problemu jest dziecinnie proste. Co ważne, te regulacje prawne nie dotyczą wyłącznie opiekunów zwierząt.
Frustracja związana z brakiem miejsca parkingowego — ta bolączka z pewnością spotkała chociaż raz każdego z kierowców. Niejednokrotnie nerwy związane z poszukiwaniem dogodnej lokalizacji, aby pozostawić auto, skłaniają do impulsywnych zachowań, które mogą ostatecznie doprowadzić do mandatu. Najważniejsze, aby zachować uważność, bo drobne różnice w oznakowaniu mogą diametralnie zmienić sytuację.
Wielu z nas traktuje piwnicę jako dodatkową przestrzeń do przechowywania różnych rzeczy. Jednak nie każdy wie, że niektóre przedmioty mogą narazić nas na surowe kary finansowe. Wyrywkowe kontrole będą przeprowadzane w całej Polsce. Co dokładnie jest zabronione i jakie konsekwencje grożą za nieprzestrzeganie przepisów?