Samo słowo „mandat” możemy rozumieć na kilka sposobów, jednak najpowszechniejsza definicja dotyczy mandatu karnego. Mandat karny to uproszczony tryb postępowania w sprawach o popełnienie wykroczenia, który odbywa się bez udziału sądu. Nałożenie mandatu na obywatela jest równoznaczne z nałożeniem na niego kary grzywny, którą musi on opłacić w określonym terminie, w wysokości zależnej od popełnionego wykroczenia.
Mandat to rodzaj dokumentu, z którym możemy się dziś spotkać w prawodawstwie zasadniczo każdego kraju. Postępowanie mandatowe jest w Polsce regulowane przez rozdział 17 w dziale IX Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Zgodnie z literą prawa, wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 złotych, lub, w przypadku zbiegu wykroczeń, 1 000 złotych. Wyjątek stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wówczas grzywna może wynieść nawet 5 000 złotych (6 000 złotych w przypadku zbiegu wykroczeń).
Prawo do wystawiania mandatów w Polsce ma wyłącznie policja oraz niektóre inne organy, na przykład straż miejska, gdy dany przepis tak stanowi. Mandat można wystawić wyłącznie w sytuacji, w której sprawca czynu zabronionego został złapany na gorącym uczynku, lub gdy wykroczenie zostało stwierdzone przy użyciu urządzenia rejestrującego. Przykładem może być fotoradar.
Mandatu można jednak nie przyjąć. Jest to prawo każdego obywatela, z którego może on skorzystać w sytuacji, w której czuje, że wystawienie mandatu wiąże się z nieposzanowaniem jego praw lub jest to – w jego mniemaniu – działanie bezpodstawne. Wówczas jednak sprawa będzie miała swój finał w Sądzie i to Sąd ustali, która ze stron miała rację w sporze. Sprawę do Sądu kieruje organ, który reprezentował wystawca mandatu. Podobna sytuacja ma miejsce w razie nieuiszczenia grzywny w terminie.
Mandat otrzymać można za szereg wykroczeń, które opisuje właśnie Kodeks wykroczeń. Wśród przepisów znajdują się rozmaite przewinienia, takie, jak spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, niesprzątanie nieczystości po swoim psie, jazda komunikacją miejską bez ważnego biletu, czy zakłócanie ciszy nocnej.
Powodem zdecydowanej większości wystawionych mandatów są jednak wykroczenia drogowe. Taki mandat można otrzymać na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Pełną listę wykroczeń zawiera stosowna ustawa.
Termin dla zapłacenia mandatu zależny jest od jego rodzaju. Mandat kredytowany, a więc taki, który otrzymujemy „na miejscu” od funkcjonariusza policji, należy opłacić w ciągu 7 dni. Nierzadko będziemy mieli jednak możliwość zapłacenia mandatu natychmiast, przy pomocy karty płatniczej. Mandat zaoczny z kolei, a więc taki, który możemy otrzymać na przykład z uwagi na minięty zbyt prędko fotoradar, powinniśmy zapłacić w ciągu 14 dni. Każdy mandat możemy zapłacić w placówce poczty, banku, lub korzystając z bankowości elektronicznej.
Pokaż więcej
W wielu miastach Polski zima zagościła na dobre i – jak co roku – zaskoczyła co poniektórych kierowców. Należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dachów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Za nieusunięcie śniegu czy lodu z dachu może grozić wysoki mandat. Stawki firm świadczących usługi odśnieżania przeanalizowała Interia Biznes.
Nowe środki w rękach policjantów z drogówki nie są niczym nowym. Zaskoczenie budzi jednak sposób wykorzystania wyposażenia policji, które do tej pory służyło do czegoś innego. Co więcej, sami funkcjonariusze potwierdzają taki sposób wykorzystywania dostępnych urządzeń.
Śnieg na chodnikach i panujące mrozy przyczyniają się do upadków na nieodśnieżonych i oblodzonych chodnikach bądź jezdniach. Mało kto jednak wie, że w przypadku złamania bądź zwichnięcia kończyny w wyniku takiego zdarzenia, można uzyskać odszkodowanie.
Pewna 35-latka z Włocławka stała się rekordzistką i jest najbardziej zadłużoną osobą w województwie kujawsko-pomorskim. Kobieta musi oddać ogromną sumę pieniędzy, a to wszystko głównie za sprawą nieopłaconych mandatów.
Zima nie ma zamiaru odpuszczać. Nad Polskę zmierza ogromna śnieżyca, która może nawet sparaliżować ruch na drogach. Intensywne opady śniegu z pewnością nie ucieszą zwłaszcza tych, zmuszonych, by pozbyć się grubych warstw białego puchu ze swoich samochodów czy podwórek. I choć nie jawi się to jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, warto poświęcić choćby chwilę. W przeciwnym razie lenistwo może nas słono kosztować.
Wielu właścicieli psów nawet nie zdaje sobie sprawy, że wybierając się ze swoim czworonogiem na spacer i prowadząc go na smyczy, mogą otrzymać wysoki mandat – oczywiście tylko wtedy, jeśli popełnią pewien błąd. Nieraz możemy coś takiego zaobserwować w pobliżu sklepów.
Choć tegoroczna jesień była wyjątkowo ciepła, od dłuższego pogoda za oknem nie rozpieszcza. Oznacza to, że w większości polskich domów rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim kontrole antysmogowe. Kary finansowe za złamanie przepisów mogą być dotkliwe. Jak można ich uniknąć?
W mocno zakorkowanych miastach rower wydaje się bardzo dobrym środkiem transportu – pozwala szybko przemieścić się z punktu A do punktu B, jest też zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla samochodu – zarówno dla samego podróżującego, jak i środowiska. Rowerzyści muszą jednak pamiętać, by przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jeśli o nich zapomną, powinni liczyć się z nieraz bardzo dotkliwymi karami finansowymi.
Wielkimi krokami zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a to oznacza wzmożony ruch na polskich drogach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Warto pamiętać, żeby w tym czasie zachować ostrożność i nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać przepisów, mogą zostać surowo ukarani.
Pojawiają się bardzo niepokojące informacje dla właścicieli ogródków działkowych. Wielu z nich nieświadomie mogło bowiem łamać prawo podczas pobytu na swojej działce. Trwające kontrole nakładają wysokie kary, niewykluczony jest nawet areszt.
Kilka dni temu w życie weszła nowelizacja, wskutek której strażnicy miejscy i gminni zyskali nowe uprawnienia mandatowe. Najpierw były pouczenia, a potem zaczęło się wystawianie mandatów. W województwie małopolskim 40, w mazowieckim 30, a w pomorskim – 6. “Rzeczpospolita” informuje, że będzie ich tylko więcej.
W piątek, 20 października weszły w życie zmiany, które przyznają strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Funkcjonariusze będą mogli karać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą w sposób niezgodny z prawem. Wprowadzone kary mogą sięgać nawet 1500 zł.
Już od piątku 20 października wielu kierujących będzie musiało bardzo uważać. W życie wchodzą poważne zmiany prawne dotyczące mandatów. Wprowadzone nowelizacją kary będą sięgać nawet 1500 złotych.
W piątek 20 września w życie wejdzie rozporządzenie z dnia 28 września 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych mają prawo nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Rozwiązania opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto już teraz zapoznać się ze zmianami, żeby nie być zaskoczonym – przekazał na łamach PAP rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki. Dotyczy to nie tylko uczestników ruchu drogowego, ale również właścicieli nieruchomości.
Czy można uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości? W ramach akcji „Pokuta" kierowcy mieli do wyboru alternatywę. Chętnie skorzystali z niej również inni uczestnicy ruchu drogowego.
Już za kilka dni w życie wejdą poważne zmiany dotyczące ruchu drogowego. Wiele osób może być zaskoczonymi zmianami - nie jest o nich bowiem zbyt głośno. Z kolei wprowadzone kary dotkną już każdego - mowa nawet o 1500 zł mandatu.
Powszechnie wiadomo, że wąskie ulice nie są torami do szybkiej jazdy, jednak nielegalne wyścigi to plaga, z którą nieustannie walczy policja. Nie brakuje kierowców bez wyobraźni, którzy nie dbając o swoje bezpieczeństwo, narażają także zdrowie i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z Wrocławia postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzili zmasowaną akcję przeciw nocnym rajdowcom.
Już 15 października Polacy zdecydują, która partia będzie rządziła w Polsce przez następne cztery lata. Czasu nie zostało wiele, a politycy walczą o głosy niezdecydowanych wyborców. Należy jednak pamiętać, że w czasie trwania wyborów będzie obowiązywać cisza wyborcza, za złamanie której przewidziano surowe kary.
Coraz częściej kierowcy znajdują za wycieraczką swojego samochodu groźnie wyglądający druk. Pod wpływem emocji spełniają zamieszczone na nim instrukcje. Okazuje się jednak, że takie osoby padają ofiarą oszustów i ich nowej metody.
Jesienią wykonuje się różne prace ogrodowe, najczęściej związane z usunięciem uschniętych liści i gałęzi? Czy można je spalić w ogrodzie? Przepisy na ten temat są jasne.
Każdy kierowca chciałby uniknąć w swoim życiu styczności z Policją, tym bardziej w nieprzyjemnym przypadku jakim jest ukaranie kierowcy mandatem karnym. Czasem jednak sytuacje są na tyle oczywiste, że doszło do złamania zasad ruchu drogowego – czyli doszło do popełnienia wykroczenia przez kierowcę, iż nie pozostaje nic innego jak przyznać się do winy oraz przyjąć mandat karny. Zawiłości przepisów wyjaśnia adw. Martyna Szczygielska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Wiele złodziejskich trików działa od lat, policja wciąż przed nimi ostrzega, a mimo to ludzie się na nie nabierają. Tym razem jednak Polska Agencja Prasowa informuje, że oszuści znaleźli nowy sposób, aby wyłudzić pieniądze. Kierowcy powinni mieć się na baczności, bo na pierwszy rzut oka nie widać, że coś jest nie tak.
Sezon na grzybobranie rozpocznie się lada moment. Wiadomo, że jest to jedna z ulubionych czynności Polaków, jednak podczas zbierania grzybów trzeba zachować ostrożność. Dla własnego bezpieczeństwa musimy nauczyć się odróżniać okazy jadalne i trujące, lecz także znać przepisy, aby uniknąć otrzymania mandatu.
Przyjeżdżający do sklepu na zakupy są przyzwyczajeni do tego, że parkowanie pod daną placówką jest darmowe. Czasami dochodzi jednak do nieprzewidzianych sytuacji, które kończą się mandatem - jak w przypadku klientki jednego ze sklepów Lidl w Poznaniu.
Wykorzystanie kominka do ogrzewania może wyglądać przytulnie, ale w niektórych przypadkach jest niestety wbrew przepisom. Nawet na jesieni czy w zimie za złamanie prawa dotyczącego palenia w kominkach można dostać mandat. Nadciągająca jesień oznacza z kolei początek sezonu grzewczego.
Grzybiarze mają powód do radości. W ostatnich dniach w lasach można znaleźć naprawdę dużo grzybów. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach przyjemny spacer może się skończyć wysokim mandatem.
Służby walczą z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy notorycznie przekraczają ograniczenia prędkości, dlatego na polskich drogach jest coraz więcej odcinkowych pomiarów prędkości. Dane pokazują, że to rozwiązanie okazuje się być najlepszym sposobem na piratów drogowych. Wkrótce systemem zostaną objęte kolejne kilometry polskich dróg.
W sobotę, 9 września, Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym odniósł się do interwencji w Lubnie. Przypomnijmy, że 16-latka sprzedawała wiśnie z sadu dziadka, by zarobić na wycieczkę szkolną. Na jej ojca nałożono mandat, a sprawa wywołała oburzenie opinii publicznej.