Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Mandat

Mandat

Mandat – co to jest?

Samo słowo „mandat” możemy rozumieć na kilka sposobów, jednak najpowszechniejsza definicja dotyczy mandatu karnego. Mandat karny to uproszczony tryb postępowania w sprawach o popełnienie wykroczenia, który odbywa się bez udziału sądu. Nałożenie mandatu na obywatela jest równoznaczne z nałożeniem na niego kary grzywny, którą musi on opłacić w określonym terminie, w wysokości zależnej od popełnionego wykroczenia.

Mandat to rodzaj dokumentu, z którym możemy się dziś spotkać w prawodawstwie zasadniczo każdego kraju. Postępowanie mandatowe jest w Polsce regulowane przez rozdział 17 w dziale IX Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Zgodnie z literą prawa, wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 złotych, lub, w przypadku zbiegu wykroczeń, 1 000 złotych. Wyjątek stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wówczas grzywna może wynieść nawet 5 000 złotych (6 000 złotych w przypadku zbiegu wykroczeń).

Czy można odmówić przyjęcia mandatu?

Prawo do wystawiania mandatów w Polsce ma wyłącznie policja oraz niektóre inne organy, na przykład straż miejska, gdy dany przepis tak stanowi. Mandat można wystawić wyłącznie w sytuacji, w której sprawca czynu zabronionego został złapany na gorącym uczynku, lub gdy wykroczenie zostało stwierdzone przy użyciu urządzenia rejestrującego. Przykładem może być fotoradar.

Mandatu można jednak nie przyjąć. Jest to prawo każdego obywatela, z którego może on skorzystać w sytuacji, w której czuje, że wystawienie mandatu wiąże się z nieposzanowaniem jego praw lub jest to – w jego mniemaniu – działanie bezpodstawne. Wówczas jednak sprawa będzie miała swój finał w Sądzie i to Sąd ustali, która ze stron miała rację w sporze. Sprawę do Sądu kieruje organ, który reprezentował wystawca mandatu. Podobna sytuacja ma miejsce w razie nieuiszczenia grzywny w terminie. 

Za co można dostać mandat?

Mandat otrzymać można za szereg wykroczeń, które opisuje właśnie Kodeks wykroczeń. Wśród przepisów znajdują się rozmaite przewinienia, takie, jak spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, niesprzątanie nieczystości po swoim psie, jazda komunikacją miejską bez ważnego biletu, czy zakłócanie ciszy nocnej.

Powodem zdecydowanej większości wystawionych mandatów są jednak wykroczenia drogowe. Taki mandat można otrzymać na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Pełną listę wykroczeń zawiera stosowna ustawa. 

Gdzie zapłacić mandat? Do kiedy?

Termin dla zapłacenia mandatu zależny jest od jego rodzaju. Mandat kredytowany, a więc taki, który otrzymujemy „na miejscu” od funkcjonariusza policji, należy opłacić w ciągu 7 dni. Nierzadko będziemy mieli jednak możliwość zapłacenia mandatu natychmiast, przy pomocy karty płatniczej. Mandat zaoczny z kolei, a więc taki, który możemy otrzymać na przykład z uwagi na minięty zbyt prędko fotoradar, powinniśmy zapłacić w ciągu 14 dni. Każdy mandat możemy zapłacić w placówce poczty, banku, lub korzystając z bankowości elektronicznej.

Pokaż więcej

grill
20.04.2024 21:06 Mandat za grillowanie to nie żart. Można zapłacić nawet 5000 zł

Z sezonem grillowym w pełnym rozkwicie i majówką tuż za rogiem, pytanie, gdzie bezpiecznie rozpalić grill, staje się coraz bardziej palące. Gdzie można legalnie grillować na łonie natury i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych czy prawnych za naruszenie przepisów.

kosiarka, mężczyzna, ogród
18.04.2024 13:06 Mandat za koszenie trawy? Oto, co mówią przepisy

Majówka zbliża się wielkimi krokami, więc to odpowiedni czas na to, by zadbać o ogród i skosić trawę. Okazuje się, że choć przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne, to w niektórych przypadkach możemy dostać mandat za wykonywanie tej czynności. Przedstawiamy szczegóły. 

traktor
17.04.2024 14:09 Wyjechał traktorem na pole w niedzielę. Grozi mu wysoki mandat

Niemiecki rolnik postanowił popracować w niedzielne popołudnie i wyjechał traktorem na pole. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na miejscu zjawiła się policja. Mężczyzna musiał przerwać pracę, a co więcej - grozi mu wysoki mandat.

drzwi, mężczyzna
16.04.2024 10:59 Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków. Mandaty sięgają nawet 50 tys. zł

Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków w całej Polsce. Jeśli podczas wizyty zostaną ujawnione nieprawidłowości, mieszkańcy zapłacą ogromne kary finansowe. Wiadomo już, co dokładnie sprawdzą kontrolerzy. Przedstawiamy szczegóły. 

mężczyzna, drzwi
15.04.2024 14:44 Ruszyły masowe kontrole Polaków. Urzędnicy sprawdzą jedną rzecz

Część Polaków w najbliższym czasie może spodziewać się kontroli urzędników. Wszyscy użytkownicy gródków działkowych powinni mieć się na baczności. Jeśli podczas takich wizyt wyjdą na jaw nieprawidłowości, działkowców czekają surowe kary. 

mężczyzna, drzwi
04.04.2024 17:58 Niezapowiedziane kontrole domów. Mandaty nawet do 10 tys. zł

W najbliższym czasie gminy planują przeprowadzenie niezapowiedzianych kontroli w domach Polaków. Ma to związek z nielegalnym odprowadzaniem deszczówki. Za ujawnione nieprawidłowości grożą wysokie mandaty. Przedstawiamy szczegóły. 

Skrzynki pocztowe, pieniądze
01.04.2024 14:40 Dostałeś list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Tylko 7 dni na zapłatę

Jeśli znalazłeś w skrzynce list z Opola, chociaż mieszkasz daleko od tego miejsca, to pamiętaj, że nie jest to próba oszustwa. Tak naprawdę przesyłka zawiera zaległy mandat, który, musisz opłacić w ciągu tygodnia. 

Działka
30.03.2024 13:39 Planujesz porządki na działce? Wielu Polaków popełnia jeden błąd

Nadejście wiosny zmotywuje wielu Polaków do porządków na działkach. Osoby, które planują wycinkę drzew i krzewów powinny zapoznać się z aktualnymi zasadami. W niektórych przypadkach trzeba będzie uzyskać specjalne pozwolenie. Brak dokumentu będzie wiązał się karą finansową.

Pranie
30.03.2024 11:50 Suszysz pranie na balkonie? Możesz zapłacić wysoki mandat

Wysokie temperatury sprawiają, że Polacy chętnie suszą swoje pranie na balkonach. Mieszkańcy bloków powinni być jednak ostrożni, bo w niektórych przypadkach mogą zostać ukarani wysokim mandatem. Przedstawiamy szczegóły.

mężczyzna
29.03.2024 22:02 Mandaty za jazdę w słuchawkach. W planach nowe przepisy

W Polsce może nastąpić rewolucja w przepisach dotyczących korzystania ze słuchawek podczas jazdy. Petycja skierowana do Sejmu i Senatu wnosi o wprowadzenie zakazu słuchania muzyki bezpośrednio do uszu przez kierowców, motocyklistów oraz rowerzystów. Propozycja ta przewiduje wysokie mandaty, sięgające nawet 2 tysięcy złotych, dla osób łamiących te zasady.

pieniądze, mandat
19.03.2024 13:57 Masowe kontrole urzędników. Posypały się mandaty, sprawdzają jedną rzecz

Przedsiębiorcy chcieli zarobić, a stracili ogromne pieniądze. Wszystko przez paragon fiskalny i kontrole, które ujawniły szereg nieprawidłowości. Niektóre mandaty wystawione zostały na 10 i 20 tysięcy złotych. Krajowa Administracja Skarbowa nie miała litości.

samochód
18.03.2024 18:45 Nawet 500 zł mandatu. Posypały się kary, kierowcy muszą uważać

Polscy kierowcy powinni mieć się na baczności. Coraz więcej mandatów przyznawanych jest z jednego powodu. To podstawowa zasada. Mimo to, wiele osób o niej zapomina.

Blok, balkony
10.03.2024 14:27 Tego nie wolno robić na balkonie. Grozi za to nawet 500 zł mandatu

Posiadanie balkonu to spory przywilej. Dzięki temu Polacy mają możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, co jest utrudnione, gdy mieszka się w bloku. Jednak spora część osób może nawet nie zadawać sobie sprawy z tego, że niektórych rzeczy na balkonie robić nie wolno. Należy mieć się na baczności, bo złamanie zasad grozi wysokim mandatem.

portfel pieniądze
09.03.2024 16:37 Nawet 10 tys. zł kary. Właściciele nieruchomości muszą pamiętać o jednym

Kary w wysokości od 50 do nawet 10 tys. złotych. Takie właśnie sankcje mogą grozić wielu właścicielom nieruchomości w Polsce. Aby uniknąć surowego mandatu, muszą oni pamiętać, że prawo zobowiązuje ich do zamontowania skrzynki na listy, ale to nie wszystko. Wyjaśniamy zatem, jak odpowiednio przygotować się na wizytę listonosza.

Działka pieniądze
08.03.2024 17:55 Robisz to na własnej działce? Możesz zapłacić ogromną karę

Wszyscy, którzy planują wycinkę drzew na swoich działkach, powinni dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Nieznajomość zasad może skutkować koniecznością zapłacenia ogromnej kary, ale także zaszkodzić środowisku. Kiedy więc zabrać się za wycinanie drzew? Przedstawiamy szczegóły.

mandat
06.03.2024 23:04 Od marca Polakom grożą wysokie kary. Tego nie można robić bez pozwolenia

Wolnoć Tomku w swoim domku? Tak twierdził w popularnym wierszu Gaweł, ale zasada ta nie ma zastosowania jeśli chodzi o to, co robimy nawet na własnych działkach. Od 1 marca za wycinkę niektórych drzew i krzewów możemy zapłacić naprawdę surowe kary, co wiąże się bezpośrednio z okresem lęgowym ptaków. Wyjaśniamy, komu grozi grzywna i kiedy warto zachować szczególną ostrożność.

Cmentarz
27.02.2024 22:50 Bezwzględne zakazy na cmentarzu. Możesz zapłacić surowy mandat

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre zachowania na cmentarzu są surowo zabronione. Jak się okazuje, wszyscy powinni mieć się na baczności, bo za złamanie zasad grozi potężna kara finansowa. Czego nie można robić na cmentarzu?

Kosze do segregacji śmieci
12.02.2024 09:23 Nie segregujesz śmieci? Wysoka kara to nie wszystko

Segregacja odpadów jest nie tylko kluczowym elementem dbania o środowisko, ale także obowiązkiem dla Polaków. Większość osób się do niego stosuje, choć nadal jest sporo przypadków, w których obywatele nie przestrzegają tych zasad. Okazuje się, że przewidziane są dla nich dotkliwe kary, a wysokie mandaty to tylko początek.

Pukanie do drzwi
08.02.2024 08:19 Ruszyły kontrole w domach Polaków. Mogą posypać się mandaty

Spora część Polaków może spodziewać się kontroli straży miejskiej w swoim miejscu zamieszkania. Odwiedziny te będą związane z nowymi przepisami, które weszły w życie wraz z początkiem nowego roku w siedmiu województwach. Trzeba mieć się na baczności, bo mogą posypać się mandaty. 

grzejnik
07.02.2024 14:08 Palisz tym w piecu? Możesz dostać nawet 500 zł mandatu

Wiele osób ogrzewających dom piecem wykorzystuje w tym celu drewno. Ma ono zresztą wiele zalet. Za wady jednak przyjdzie nam zapłacić karę. Za co grozi aż 500 zł mandatu?

samochód
04.02.2024 21:54 Ostrzeżenie dla kierowców. Kary są bardzo wysokie

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak wielkie problemy naraża się, jeżdżąc bez ubezpieczenia OC. Chodzi nie tylko o wysokie kary finansowe. W Polsce bez polisy jeździ aż 300 tysięcy samochodów.

Grzejnik
03.02.2024 10:18 Nie ogrzewasz mieszkania? Możesz mieć kłopoty, przepisy mówią jasno

Wysokie rachunki za ogrzewanie mieszkania są uciążliwym problemem dla wieku Polaków podczas trwania sezonu grzewczego. Wielu z nich chce nieco zaoszczędzić i obniża temperaturę poprzez zakręcenie kaloryferów. Okazuje się jednak, że przepisy jasno określają tę kwestię. Czy za nieogrzewanie mieszkania grożą więc kary? 

policjanci
26.01.2024 18:25 Policjant podczas kontroli zada jedno pytanie. Nie odpowiesz, zapłacisz mandat

Kierowcy muszą zwrócić szczególną uwagę na to, że ich pojazd powinien zawsze być odpowiednio wyposażony. Przepisy jasno określają, że te dwa przedmioty są obowiązkowym elementem każdego samochodu. Samo posiadanie ich jednak nie wystarczy, podczas kontroli bowiem policjanci sprawdzą jeszcze jeden kluczowy szczegół.

Kontrola w domu
24.01.2024 15:08 Chodzą od domu do domu i kontrolują jedną rzecz. Drakońska kara za brak ważnego dokumentu

Właściciele nieruchomości z domami mieszkalnymi muszą się mieć na baczności. Urzędnicy prowadzą bowiem kontrole, które obejmują nie tylko sprawdzenie dokumentów czy faktur. Niespełnienie restrykcyjnych wymagań może oznaczać bardzo wysoką karę pieniężną.

policja
18.01.2024 14:09 Popełnisz prosty błąd podczas kontroli i dostaniesz 500 zł. mandatu. Jak uniknąć kary?

Nawet 500 złotych mandatu grozi zarówno kierowcy, jak i pasażerom, którzy nie będą wiedzieć, jak zachować się podczas kontroli pojazdu. Mandat dostaniemy zresztą nie tylko od policji. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać.

Pieniądze w portfelu
12.01.2024 20:20 Właściciele posesji drżą. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi surowa kara

Na właścicielach posesji ciąży wiele obowiązków przewidzianych przepisami prawa. Nie ma pod tym względem wyjątków, gdy spadnie śnieg - za złamanie zasad obowiązujących w takich warunkach grożą spore kary.

Samochód
12.01.2024 16:08 Kierowcy załamują ręce. Takich podwyżek mandatów dawno nie było

Bardzo niepokojące doniesienia dla kierowców napływają z Czech. W życie weszła nowelizacja taryfikatora mandatów. Teraz za łamanie przepisów można tam zapłacić znacznie więcej niż dotychczas - mowa nawet o kwotach 5 razy wyższych.

Pukanie do drzwi
12.01.2024 11:47 Będą chodzić po domach i sprawdzać jedną rzecz. Kontrole obejmą nawet 10 milionów Polaków

Rozpoczęły się kontrole polskich domów, które potrwają do końca sierpnia tego roku. Urzędnicy podczas tych wizyt będą sprawdzać, czy posiadamy konkretne dokumenty związane z wywozem nieczystości. Jeśli ich nie posiadamy, zapłacimy wysoką karę.