Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Mandat

Mandat

Mandat – co to jest?

Samo słowo „mandat” możemy rozumieć na kilka sposobów, jednak najpowszechniejsza definicja dotyczy mandatu karnego. Mandat karny to uproszczony tryb postępowania w sprawach o popełnienie wykroczenia, który odbywa się bez udziału sądu. Nałożenie mandatu na obywatela jest równoznaczne z nałożeniem na niego kary grzywny, którą musi on opłacić w określonym terminie, w wysokości zależnej od popełnionego wykroczenia.

Mandat to rodzaj dokumentu, z którym możemy się dziś spotkać w prawodawstwie zasadniczo każdego kraju. Postępowanie mandatowe jest w Polsce regulowane przez rozdział 17 w dziale IX Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Zgodnie z literą prawa, wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 złotych, lub, w przypadku zbiegu wykroczeń, 1 000 złotych. Wyjątek stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wówczas grzywna może wynieść nawet 5 000 złotych (6 000 złotych w przypadku zbiegu wykroczeń).

Czy można odmówić przyjęcia mandatu?

Prawo do wystawiania mandatów w Polsce ma wyłącznie policja oraz niektóre inne organy, na przykład straż miejska, gdy dany przepis tak stanowi. Mandat można wystawić wyłącznie w sytuacji, w której sprawca czynu zabronionego został złapany na gorącym uczynku, lub gdy wykroczenie zostało stwierdzone przy użyciu urządzenia rejestrującego. Przykładem może być fotoradar.

Mandatu można jednak nie przyjąć. Jest to prawo każdego obywatela, z którego może on skorzystać w sytuacji, w której czuje, że wystawienie mandatu wiąże się z nieposzanowaniem jego praw lub jest to – w jego mniemaniu – działanie bezpodstawne. Wówczas jednak sprawa będzie miała swój finał w Sądzie i to Sąd ustali, która ze stron miała rację w sporze. Sprawę do Sądu kieruje organ, który reprezentował wystawca mandatu. Podobna sytuacja ma miejsce w razie nieuiszczenia grzywny w terminie. 

Za co można dostać mandat?

Mandat otrzymać można za szereg wykroczeń, które opisuje właśnie Kodeks wykroczeń. Wśród przepisów znajdują się rozmaite przewinienia, takie, jak spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, niesprzątanie nieczystości po swoim psie, jazda komunikacją miejską bez ważnego biletu, czy zakłócanie ciszy nocnej.

Powodem zdecydowanej większości wystawionych mandatów są jednak wykroczenia drogowe. Taki mandat można otrzymać na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Pełną listę wykroczeń zawiera stosowna ustawa. 

Gdzie zapłacić mandat? Do kiedy?

Termin dla zapłacenia mandatu zależny jest od jego rodzaju. Mandat kredytowany, a więc taki, który otrzymujemy „na miejscu” od funkcjonariusza policji, należy opłacić w ciągu 7 dni. Nierzadko będziemy mieli jednak możliwość zapłacenia mandatu natychmiast, przy pomocy karty płatniczej. Mandat zaoczny z kolei, a więc taki, który możemy otrzymać na przykład z uwagi na minięty zbyt prędko fotoradar, powinniśmy zapłacić w ciągu 14 dni. Każdy mandat możemy zapłacić w placówce poczty, banku, lub korzystając z bankowości elektronicznej.

Pokaż więcej

kontroler
13.07.2024 14:37 Trwają masowe kontrole, sypią się mandaty. Nawet 5 tys. zł kary

Aktualnie trwają masowe kontrole domów Polaków. Na właścicieli nieruchomości nakładane są wysokie kary finansowe. Jak się okazuje, nie wszyscy przyjmują mandaty i część osób decyduje się na walkę w sądzie. Czego konkretnie dotyczą kontrole i co sprawdzają urzędnicy?

kosze na śmieci
11.07.2024 09:15 Wyrzucisz to do śmieci i zapłacisz nawet 5 tys. zł. Mandatu można uniknąć

Warto pamiętać, że nie wszystkie odpady możemy wyrzucić do kosza na śmieci. W niektórych przypadkach grozi nam nawet do 5 tys. zł mandatu za niewłaściwe umieszczenie śmieci w koszu. W prosty sposób możemy uniknąć kary. Przedstawiamy szczegóły.

policja
07.07.2024 12:58 Szykują się zmiany dla kierowców. Wyższe kary za najczęściej popełniane wykroczenie

Mandaty są zmorą kierowców. Warto jednak pamiętać, że łamanie przepisów jest z kolei zmorą wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie wszystkie kary okazują się dostateczną zachętą do ich przestrzegania, a jedno przewinienie polscy kierowcy popełniają szczególnie chętnie. Wkrótce mandaty mają jednak pójść w górę.

Nowa Politechniczna
05.07.2024 19:37 Absurd mandatów za parkowanie. Minister: "Wykroczenie nie musi oznaczać ukarania"

Posłowie Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej - Franciszek Sterczewski i Paulina Matysiak - wnioskują do resortu spraw wewnętrznych o zrewidowanie i nowelizację ustawy regulującej wysokości grzywien i mandatów za konkretne wykroczenia drogowe. Nielegalne parkowanie nie istnieje - wynika z ich analizy, jest tylko drogie i droższe. Minister odpowiada: “słusznie”.

samochody, droga
05.07.2024 11:46 Policja rozdaje mandaty. Kierowcy powinni mieć się na baczności

Kierowcy powinni mieć się na baczności. Na polskich drogach pojawi się bowiem kilkadziesiąt nowych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich funkcjonuje już od 1 lipca. Mogą posypać się mandaty. Przedstawiamy szczegóły.

samochód, kierowca
04.07.2024 19:21 Ważne zmiany dla kierowców. Nowe przepisy już od 6 lipca

Już za kilka dni w życie wejdą nowe przepisy dla właścicieli samochodów. Kierowcy będą musieli zadbać o nowe, obowiązkowe wyposażenie pojazdu. To efekt regulacji Unii Europejskiej, która śmiertelność na drodze chce zredukować do zera.

policja, pieniądze
01.07.2024 10:21 Kary nigdy nie były tak wysokie. Za brak OC zapłacisz rekordowy mandat

1 lipca w życie wszedł cały szereg zmian: podwyżka minimalnej krajowej, nowe ceny prądu, a także — wyższe kary dla kierowców. Za brak OC właścicielom samochodów grozi teraz rekordowo wysoki mandat. Kto powinien się martwić?

pies
28.06.2024 16:24 Nawet 5000 zł mandatu za spacer z psem. Lepiej na to uważać

Wielu właścicieli psów może nie zdawać sobie sprawy z tego, że podczas spaceru ze swoim pupilem mogą dostać mandat. To bardzo ważne, by przestrzegać zasad, które panują w miejscach, do których zabieramy naszych czworonogów. Na co konkretnie trzeba uważać? Wyjaśniamy.

pieniądze, parawan, plaża
25.06.2024 16:53 Mandat za parawan na plaży to nie żart. Trzeba to wiedzieć

Planujesz wakacje nad polskim morzem? W tym roku plażowicze powinni być czujni. Nawet spokojny wypoczynek nad wodą ograniczają pewne zasady. Zignorowanie ich może nas słono kosztować. Przyczyną kłopotów może okazać się zwykły parawan, które kochają Polacy. Z wakacji można wrócić z mandatem.

policja
24.06.2024 19:23 Łamiesz te przepisy? Zapłacisz 100 zł mandatu za każdego pasażera. Policja ruszyła na drogi

Wakacje uważamy za oficjalnie rozpoczęte. To niestety nie tylko okres wypoczynku, ale również wzmożonej ilości wypadków drogowych. Z tego powodu polska policja zamierza zastosować nowe środki, które zmotywują kierowców do przestrzegania przepisów. Policjanci zwrócą uwagę szczególnie na jeden szczegół.

Plaża
22.06.2024 14:46 Używasz parawanu na plaży? Lepiej uważaj, za to możesz zapłacić surowy mandat

Widok ze zdjęcia może być równy kilku tysiącom złotych mandatu. “Parawaning”, utożsamiany od lat z mało reprezentacyjną cechą krajan, w istocie może być karalny. Mandaty za takie gospodarowanie plaży sięgają 500 zł, a czasami nawet aresztu. To warto wiedzieć przed wizytą na plaży.

policja
30.05.2024 12:44 Nawet 500 zł mandatu. Ważne zmiany dla kierowców już od 1 lipca

Od 1 lipca polscy kierowcy powinni być czujni. W życie wejdzie ważna zmiana, pierwsza taka w naszym kraju. Osoby, które o niej zapomną, zapłacą nawet pół tysiąca złotych kary.

policja
22.05.2024 22:15 Duże zmiany na A1. Piraci drogowi mają się czego obawiać

Już niedługo kierowcom, którzy na co dzień mają tendencję do przekraczania prędkości, autostrada A1 da się we znaki. Nie chodzi jednak o roboty na drogach, a odcinkowe pomiary prędkości. Dwie sztuki już zostały zainstalowane i niedługo zaczną działać. Gdzie się pojawią?

samochód
17.05.2024 18:19 Nawet 12 tys. zł mandatu za brak OC. Wkrótce kierowcy zapłacą jeszcze więcej

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich kierowców. Mandaty za brak ciągłości OC są naprawdę wysokie, a już wkrótce trzeba będzie zapłacić jeszcze więcej. Podwyżki będą wynikały z tego, że wzrośnie płaca minimalna. Przedstawiamy szczegóły.

rowerzysta
15.05.2024 12:57 Czy za jazdę rowerem po chodniku można dostać mandat?

Wraz z rozpoczęciem wiosny wystartował sezon rowerowy. Wielu rowerzystów nie przestrzega zasad ruchu drogowego, zapominając, że grożą im wysokie kary. Czy za jazdę rowerem po chodniku można dostać mandat?

spacer z psem, pieniądze
13.05.2024 22:29 Nawet 5000 zł mandatu za spacer z psem. Na to trzeba uważać

Wszyscy właściciele psów powinni wiedzieć, że podczas spaceru ze swoim pupilem powinni przestrzegać odpowiednich zasad. Jeżeli się do nich nie stosują, to narażają się na wysoki mandat. Należy mieć się na baczności, bo kara może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

grill, pieniądze
27.04.2024 17:17 Nawet 5000 zł kary za rozpalenie grilla. Niewiele osób o tym wie

Majówka 2024 coraz bliżej, a wraz z nią zbliża się oficjalne otwarcie sezonu grillowego. Wielu Polaków nie ma jednak pojęcia, że rozpalenie grilla to nie tylko sposób na spędzenie czasu z bliskimi, ale również szansa na otrzymanie solidnego mandatu. Kiedy zapłacimy aż 5000 zł? To nie jedyna kara, jaką ryzykujemy.

balkony, blok
24.04.2024 12:37 Mandat za kwiaty na balkonie. Można zapłacić nawet 500 zł kary

Kwiaty są nieodłącznym elementem balkonów. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz funkcji dekoracyjnej, mogą stać się także powodem mandatu. Nieznajomość przepisów w tej kwestii może skończyć się wysoką karą finansową. Jak się przed nią uchronić? Wyjaśniamy.

grill
20.04.2024 21:06 Mandat za grillowanie to nie żart. Można zapłacić nawet 5000 zł

Z sezonem grillowym w pełnym rozkwicie i majówką tuż za rogiem, pytanie, gdzie bezpiecznie rozpalić grill, staje się coraz bardziej palące. Gdzie można legalnie grillować na łonie natury i jak uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych czy prawnych za naruszenie przepisów.

kosiarka, mężczyzna, ogród
18.04.2024 13:06 Mandat za koszenie trawy? Oto, co mówią przepisy

Majówka zbliża się wielkimi krokami, więc to odpowiedni czas na to, by zadbać o ogród i skosić trawę. Okazuje się, że choć przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne, to w niektórych przypadkach możemy dostać mandat za wykonywanie tej czynności. Przedstawiamy szczegóły. 

traktor
17.04.2024 14:09 Wyjechał traktorem na pole w niedzielę. Grozi mu wysoki mandat

Niemiecki rolnik postanowił popracować w niedzielne popołudnie i wyjechał traktorem na pole. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że na miejscu zjawiła się policja. Mężczyzna musiał przerwać pracę, a co więcej - grozi mu wysoki mandat.

drzwi, mężczyzna
16.04.2024 10:59 Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków. Mandaty sięgają nawet 50 tys. zł

Urzędnicy będą pukać do drzwi Polaków w całej Polsce. Jeśli podczas wizyty zostaną ujawnione nieprawidłowości, mieszkańcy zapłacą ogromne kary finansowe. Wiadomo już, co dokładnie sprawdzą kontrolerzy. Przedstawiamy szczegóły. 

mężczyzna, drzwi
15.04.2024 14:44 Ruszyły masowe kontrole Polaków. Urzędnicy sprawdzą jedną rzecz

Część Polaków w najbliższym czasie może spodziewać się kontroli urzędników. Wszyscy użytkownicy gródków działkowych powinni mieć się na baczności. Jeśli podczas takich wizyt wyjdą na jaw nieprawidłowości, działkowców czekają surowe kary. 

mężczyzna, drzwi
04.04.2024 17:58 Niezapowiedziane kontrole domów. Mandaty nawet do 10 tys. zł

W najbliższym czasie gminy planują przeprowadzenie niezapowiedzianych kontroli w domach Polaków. Ma to związek z nielegalnym odprowadzaniem deszczówki. Za ujawnione nieprawidłowości grożą wysokie mandaty. Przedstawiamy szczegóły. 

Skrzynki pocztowe, pieniądze
01.04.2024 14:40 Dostałeś list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Tylko 7 dni na zapłatę

Jeśli znalazłeś w skrzynce list z Opola, chociaż mieszkasz daleko od tego miejsca, to pamiętaj, że nie jest to próba oszustwa. Tak naprawdę przesyłka zawiera zaległy mandat, który, musisz opłacić w ciągu tygodnia. 

Działka
30.03.2024 13:39 Planujesz porządki na działce? Wielu Polaków popełnia jeden błąd

Nadejście wiosny zmotywuje wielu Polaków do porządków na działkach. Osoby, które planują wycinkę drzew i krzewów powinny zapoznać się z aktualnymi zasadami. W niektórych przypadkach trzeba będzie uzyskać specjalne pozwolenie. Brak dokumentu będzie wiązał się karą finansową.

Pranie
30.03.2024 11:50 Suszysz pranie na balkonie? Możesz zapłacić wysoki mandat

Wysokie temperatury sprawiają, że Polacy chętnie suszą swoje pranie na balkonach. Mieszkańcy bloków powinni być jednak ostrożni, bo w niektórych przypadkach mogą zostać ukarani wysokim mandatem. Przedstawiamy szczegóły.

mężczyzna
29.03.2024 22:02 Mandaty za jazdę w słuchawkach. W planach nowe przepisy

W Polsce może nastąpić rewolucja w przepisach dotyczących korzystania ze słuchawek podczas jazdy. Petycja skierowana do Sejmu i Senatu wnosi o wprowadzenie zakazu słuchania muzyki bezpośrednio do uszu przez kierowców, motocyklistów oraz rowerzystów. Propozycja ta przewiduje wysokie mandaty, sięgające nawet 2 tysięcy złotych, dla osób łamiących te zasady.