BiznesINFO.pl > Mandat

Mandat

Mandat – co to jest?

Samo słowo „mandat” możemy rozumieć na kilka sposobów, jednak najpowszechniejsza definicja dotyczy mandatu karnego. Mandat karny to uproszczony tryb postępowania w sprawach o popełnienie wykroczenia, który odbywa się bez udziału sądu. Nałożenie mandatu na obywatela jest równoznaczne z nałożeniem na niego kary grzywny, którą musi on opłacić w określonym terminie, w wysokości zależnej od popełnionego wykroczenia.

Mandat to rodzaj dokumentu, z którym możemy się dziś spotkać w prawodawstwie zasadniczo każdego kraju. Postępowanie mandatowe jest w Polsce regulowane przez rozdział 17 w dziale IX Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Zgodnie z literą prawa, wysokość mandatu nie może przekroczyć 500 złotych, lub, w przypadku zbiegu wykroczeń, 1 000 złotych. Wyjątek stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wówczas grzywna może wynieść nawet 5 000 złotych (6 000 złotych w przypadku zbiegu wykroczeń).

Czy można odmówić przyjęcia mandatu?

Prawo do wystawiania mandatów w Polsce ma wyłącznie policja oraz niektóre inne organy, na przykład straż miejska, gdy dany przepis tak stanowi. Mandat można wystawić wyłącznie w sytuacji, w której sprawca czynu zabronionego został złapany na gorącym uczynku, lub gdy wykroczenie zostało stwierdzone przy użyciu urządzenia rejestrującego. Przykładem może być fotoradar.

Mandatu można jednak nie przyjąć. Jest to prawo każdego obywatela, z którego może on skorzystać w sytuacji, w której czuje, że wystawienie mandatu wiąże się z nieposzanowaniem jego praw lub jest to – w jego mniemaniu – działanie bezpodstawne. Wówczas jednak sprawa będzie miała swój finał w Sądzie i to Sąd ustali, która ze stron miała rację w sporze. Sprawę do Sądu kieruje organ, który reprezentował wystawca mandatu. Podobna sytuacja ma miejsce w razie nieuiszczenia grzywny w terminie. 

Za co można dostać mandat?

Mandat otrzymać można za szereg wykroczeń, które opisuje właśnie Kodeks wykroczeń. Wśród przepisów znajdują się rozmaite przewinienia, takie, jak spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, niesprzątanie nieczystości po swoim psie, jazda komunikacją miejską bez ważnego biletu, czy zakłócanie ciszy nocnej.

Powodem zdecydowanej większości wystawionych mandatów są jednak wykroczenia drogowe. Taki mandat można otrzymać na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa czy prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Pełną listę wykroczeń zawiera stosowna ustawa. 

Gdzie zapłacić mandat? Do kiedy?

Termin dla zapłacenia mandatu zależny jest od jego rodzaju. Mandat kredytowany, a więc taki, który otrzymujemy „na miejscu” od funkcjonariusza policji, należy opłacić w ciągu 7 dni. Nierzadko będziemy mieli jednak możliwość zapłacenia mandatu natychmiast, przy pomocy karty płatniczej. Mandat zaoczny z kolei, a więc taki, który możemy otrzymać na przykład z uwagi na minięty zbyt prędko fotoradar, powinniśmy zapłacić w ciągu 14 dni. Każdy mandat możemy zapłacić w placówce poczty, banku, lub korzystając z bankowości elektronicznej.

Pokaż więcej

odsniezanie-snieg-czlowiek-obowiazek
05.12.2023 11:45 Odśnieżanie chodników i dachów. Ile kosztuje i czy za nieusunięcie śniegu grożą kary?

W wielu miastach Polski zima zagościła na dobre i – jak co roku – zaskoczyła co poniektórych kierowców. Należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dachów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Za nieusunięcie śniegu czy lodu z dachu może grozić wysoki mandat. Stawki firm świadczących usługi odśnieżania przeanalizowała Interia Biznes.

Policja
04.12.2023 18:59 Nowy sposób policji. Kierowco, lepiej przestrzegaj przepisów

Nowe środki w rękach policjantów z drogówki nie są niczym nowym. Zaskoczenie budzi jednak sposób wykorzystania wyposażenia policji, które do tej pory służyło do czegoś innego. Co więcej, sami funkcjonariusze potwierdzają taki sposób wykorzystywania dostępnych urządzeń.

Śnieg na drodze
04.12.2023 16:58 Wypadek na oblodzonej drodze. Można uzyskać odszkodowanie

Śnieg na chodnikach i panujące mrozy przyczyniają się do upadków na nieodśnieżonych i oblodzonych chodnikach bądź jezdniach. Mało kto jednak wie, że w przypadku złamania bądź zwichnięcia kończyny w wyniku takiego zdarzenia, można uzyskać odszkodowanie.

Pusty portfel
04.12.2023 16:13 35-latka nie płaciła mandatów i teraz ma ogromny dług. Kwota jest powalająca

Pewna 35-latka z Włocławka stała się rekordzistką i jest najbardziej zadłużoną osobą w województwie kujawsko-pomorskim. Kobieta musi oddać ogromną sumę pieniędzy, a to wszystko głównie za sprawą nieopłaconych mandatów. 

zaśnieżone samochody
01.12.2023 12:18 Potężna śnieżyca sunie nad Polskę. Posypią się wysokie kary, nie tylko dla kierowców

Zima nie ma zamiaru odpuszczać. Nad Polskę zmierza ogromna śnieżyca, która może nawet sparaliżować ruch na drogach. Intensywne opady śniegu z pewnością nie ucieszą zwłaszcza tych, zmuszonych, by pozbyć się grubych warstw białego puchu ze swoich samochodów czy podwórek. I choć nie jawi się to jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, warto poświęcić choćby chwilę. W przeciwnym razie lenistwo może nas słono kosztować.

pieniądze, rachunek
26.11.2023 15:21 Wielu właścicieli psów popełnia ten błąd. Grozi nawet 1000 zł grzywny

Wielu właścicieli psów nawet nie zdaje sobie sprawy, że wybierając się ze swoim czworonogiem na spacer i prowadząc go na smyczy, mogą otrzymać wysoki mandat – oczywiście tylko wtedy, jeśli popełnią pewien błąd. Nieraz możemy coś takiego zaobserwować w pobliżu sklepów.

Mężczyzna pukający do drzwi
16.11.2023 09:18 Wzmożone kontrole w polskich domach. Za złamanie przepisów nawet 5 tys. zł kary

Choć tegoroczna jesień była wyjątkowo ciepła, od dłuższego pogoda za oknem nie rozpieszcza. Oznacza to, że w większości polskich domów rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim kontrole antysmogowe. Kary finansowe za złamanie przepisów mogą być dotkliwe. Jak można ich uniknąć?

rowerzysci-przejscie-dla-pieszych-ulica
01.11.2023 22:04 Ten błąd popełnia wielu rowerzystów. Kara może być bardzo dotkliwa

W mocno zakorkowanych miastach rower wydaje się bardzo dobrym środkiem transportu – pozwala szybko przemieścić się z punktu A do punktu B, jest też zdecydowanie zdrowszą alternatywą dla samochodu – zarówno dla samego podróżującego, jak i środowiska. Rowerzyści muszą jednak pamiętać, by przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Jeśli o nich zapomną, powinni liczyć się z nieraz bardzo dotkliwymi karami finansowymi.

policjant, cmentarz
30.10.2023 16:58 Pójdziesz na cmentarz 1 listopada i wrócisz z mandatem. Lepiej wiedzieć wcześniej

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych, a to oznacza wzmożony ruch na polskich drogach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Warto pamiętać, żeby w tym czasie zachować ostrożność i nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy, którzy nie będą przestrzegać przepisów, mogą zostać surowo ukarani.

Ogródek działkowy
25.10.2023 14:46 Ruszyły kontrole działek. Wielu działkowców nie wie, że łamie prawo

Pojawiają się bardzo niepokojące informacje dla właścicieli ogródków działkowych. Wielu z nich nieświadomie mogło bowiem łamać prawo podczas pobytu na swojej działce. Trwające kontrole nakładają wysokie kary, niewykluczony jest nawet areszt.

straz-miejska-miasto-rower
25.10.2023 14:14 Nowe przepisy i pierwsze mandaty. Pamiętaj o tym przed przejściem dla pieszych

Kilka dni temu w życie weszła nowelizacja, wskutek której strażnicy miejscy i gminni zyskali nowe uprawnienia mandatowe. Najpierw były pouczenia, a potem zaczęło się wystawianie mandatów. W województwie małopolskim 40, w mazowieckim 30, a w pomorskim – 6. “Rzeczpospolita” informuje, że będzie ich tylko więcej.

strażnicy miejscy, park, mandat
21.10.2023 10:22 Właśnie się zaczęło. Duże zmiany w mandatach, kary sięgną nawet 1500 złotych

W piątek, 20 października weszły w życie zmiany, które przyznają strażnikom miejskim nowe uprawnienia. Funkcjonariusze będą mogli karać osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą w sposób niezgodny z prawem. Wprowadzone kary mogą sięgać nawet 1500 zł.

polska policja
19.10.2023 17:41 Od 20 października nowe mandaty. 1500 zł za brak jednego dokumentu

Już od piątku 20 października wielu kierujących będzie musiało bardzo uważać. W życie wchodzą poważne zmiany prawne dotyczące mandatów. Wprowadzone nowelizacją kary będą sięgać nawet 1500 złotych.

straz-miejska-miasto
18.10.2023 12:42 Od 20 października duże zmiany w mandatach. Strażnicy miejscy zyskają nowe uprawnienia

W piątek 20 września w życie wejdzie rozporządzenie z dnia 28 września 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych mają prawo nakładać grzywny w drodze mandatu karnego. Rozwiązania opracowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Warto już teraz zapoznać się ze zmianami, żeby nie być zaskoczonym – przekazał na łamach PAP rzecznik prasowy Straży Miejskiej Miasta Poznania Przemysław Piwecki. Dotyczy to nie tylko uczestników ruchu drogowego, ale również właścicieli nieruchomości.

kontrola drogowa
14.10.2023 11:13 Nietypowa akcja policji. Niebywałe, co proponowali zamiast mandatu

Czy można uniknąć mandatu za przekroczenie prędkości? W ramach akcji „Pokuta" kierowcy mieli do wyboru alternatywę. Chętnie skorzystali z niej również inni uczestnicy ruchu drogowego.

Straż miejska
12.10.2023 17:28 Zacznie się już za kilka dni. Posypią się mandaty, wielu zapłaci 1500 zł

Już za kilka dni w życie wejdą poważne zmiany dotyczące ruchu drogowego. Wiele osób może być zaskoczonymi zmianami - nie jest o nich bowiem zbyt głośno. Z kolei wprowadzone kary dotkną już każdego - mowa nawet o 1500 zł mandatu.

Policja, samochody, mandaty
04.10.2023 14:41 Policjanci wzięli na celownik amatorów nielegalnych wyścigów. W jedną noc wystawili mandaty na 54 tys. złotych

Powszechnie wiadomo, że wąskie ulice nie są torami do szybkiej jazdy, jednak nielegalne wyścigi to plaga, z którą nieustannie walczy policja. Nie brakuje kierowców bez wyobraźni, którzy nie dbając o swoje bezpieczeństwo, narażają także zdrowie i życie pozostałych uczestników ruchu drogowego. Policjanci z Wrocławia postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzili zmasowaną akcję przeciw nocnym rajdowcom.

Pieniądze, gotówka, portfel
03.10.2023 14:27 Cisza wyborcza. Wysokie kary za złamanie przepisów

Już 15 października Polacy zdecydują, która partia będzie rządziła w Polsce przez następne cztery lata. Czasu nie zostało wiele, a politycy walczą o głosy niezdecydowanych wyborców. Należy jednak pamiętać, że w czasie trwania wyborów będzie obowiązywać cisza wyborcza, za złamanie której przewidziano surowe kary.

Zaparkowane samochody w mieście
28.09.2023 16:16 Wielu kierowców znajduje je za wycieraczką. Nie daj się zwieść, natychmiast go wyrzuć

Coraz częściej kierowcy znajdują za wycieraczką swojego samochodu groźnie wyglądający druk. Pod wpływem emocji spełniają zamieszczone na nim instrukcje. Okazuje się jednak, że takie osoby padają ofiarą oszustów i ich nowej metody.

liście
28.09.2023 14:07 Robisz jesienne porządki w ogrodzie? Kara może być surowa, nawet 500 zł mandatu

Jesienią wykonuje się różne prace ogrodowe, najczęściej związane z usunięciem uschniętych liści i gałęzi? Czy można je spalić w ogrodzie? Przepisy na ten temat są jasne.

Mandat karny
27.09.2023 11:59 Niesłusznie nałożony mandat karny. Ekspert wyjaśnia, co możemy zrobić

Każdy kierowca chciałby uniknąć w swoim życiu styczności z Policją, tym bardziej w nieprzyjemnym przypadku jakim jest ukaranie kierowcy mandatem karnym. Czasem jednak sytuacje są na tyle oczywiste, że doszło do złamania zasad ruchu drogowego – czyli doszło do popełnienia wykroczenia przez kierowcę, iż nie pozostaje nic innego jak przyznać się do winy oraz przyjąć mandat karny. Zawiłości przepisów wyjaśnia adw. Martyna Szczygielska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

auta-zaparkowane-miasto-mandat
22.09.2023 20:21 Apel do kierowców. Zwróćcie uwagę na ten szczegół, oszuści znaleźli nowy sposób

Wiele złodziejskich trików działa od lat, policja wciąż przed nimi ostrzega, a mimo to ludzie się na nie nabierają. Tym razem jednak Polska Agencja Prasowa informuje, że oszuści znaleźli nowy sposób, aby wyłudzić pieniądze. Kierowcy powinni mieć się na baczności, bo na pierwszy rzut oka nie widać, że coś jest nie tak.

grzybobranie, grzyby
20.09.2023 19:33 Fatalne informacje dla grzybiarzy. Grzybobranie może Cię kosztować nawet 5000 zł, ogromne mandaty

Sezon na grzybobranie rozpocznie się lada moment. Wiadomo, że jest to jedna z ulubionych czynności Polaków, jednak podczas zbierania grzybów trzeba zachować ostrożność. Dla własnego bezpieczeństwa musimy nauczyć się odróżniać okazy jadalne i trujące, lecz także znać przepisy, aby uniknąć otrzymania mandatu. 

Sklep Lidl
20.09.2023 14:39 Kobieta przyjechała na zakupy do Lidla. Gdy wyszła ze sklepu, zaniemówiła

Przyjeżdżający do sklepu na zakupy są przyzwyczajeni do tego, że parkowanie pod daną placówką jest darmowe. Czasami dochodzi jednak do nieprzewidzianych sytuacji, które kończą się mandatem - jak w przypadku klientki jednego ze sklepów Lidl w Poznaniu.

Kominek
18.09.2023 14:52 Palisz w kominku, możesz łamać prawo. Kary idą w tysiące złotych

Wykorzystanie kominka do ogrzewania może wyglądać przytulnie, ale w niektórych przypadkach jest niestety wbrew przepisom. Nawet na jesieni czy w zimie za złamanie prawa dotyczącego palenia w kominkach można dostać mandat. Nadciągająca jesień oznacza z kolei początek sezonu grzewczego.

grzyb
17.09.2023 14:33 Mandat za zbieranie grzybów. Tym grzybiarzom grożą wysokie kary

Grzybiarze mają powód do radości. W ostatnich dniach w lasach można znaleźć naprawdę dużo grzybów. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach przyjemny spacer może się skończyć wysokim mandatem.

Kamery, odcinkowy pomiar prędkości
13.09.2023 14:38 Kierowcy muszą mieć się na baczności. Nowe odcinkowe pomiary prędkości

Służby walczą z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy notorycznie przekraczają ograniczenia prędkości, dlatego na polskich drogach jest coraz więcej odcinkowych pomiarów prędkości. Dane pokazują, że to rozwiązanie okazuje się być najlepszym sposobem na piratów drogowych. Wkrótce systemem zostaną objęte kolejne kilometry polskich dróg.

Wiśnie, komunikat
10.09.2023 08:59 Sprzedawała wiśnie z sadu dziadka, pojawiła się kontrola. GIS zmienia zdanie ws. ukaranej 16-latki

W sobotę, 9 września, Główny Inspektor Sanitarny wydał komunikat, w którym odniósł się do interwencji w Lubnie. Przypomnijmy, że 16-latka sprzedawała wiśnie z sadu dziadka, by zarobić na wycieczkę szkolną. Na jej ojca nałożono mandat, a sprawa wywołała oburzenie opinii publicznej.