Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Nieruchomości

Nieruchomości

Nieruchomości – podstawowe informacje

Nieruchomość w sensie prawnym, a więc w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, jest jedną z rzeczy, mogącą stanowić element obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie ze słownikową etymologią, „nieruchomości” stanowią dobra „nieruchome”, a więc są to wszelkiego rodzaju budynki oraz grunty.

Nieruchomości mają nie tylko ważne, ale wręcz fundamentalne znacznie dla życia człowieka jako jednostki i dla całości gospodarki. Domy czy mieszkania służą nam za miejsce bytowania, biurowce, magazyny i zakłady pracy pozwalają nam na utrzymanie, a grunty wszelkiego typu rodzą dla nas podstawowe dobra, bez których nie moglibyśmy przeżyć. Z uwagi na te przymioty, nieruchomości mają także wymierną wartość inwestycyjną.

Jakie są rodzaje nieruchomości na rynku?

Co do zasady, polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości, z których jedna może dzielić się na podrodzaje. Tą ostatnią stanowią nieruchomości gruntowe, a więc ziemia. Wyróżniamy nie tylko grunty właściwe pod zabudowę, ale także grunty rolne i grunty leśne. Kolejnym z rodzajów nieruchomości są nieruchomości budynkowe, a więc wszelkiego rodzaju bloki mieszkalne, domy, czy budynki użytkowe (magazyny, fabryki, sklepy, biurowce, etc.). 

Ostatnim z typów nieruchomości stanowią części budynków, określane jako „nieruchomości lokalowe”. Mogą to być mieszkania w blokach czy wieżowcach, ale również prawnie i fizycznie wydzielone elementy innych nieruchomości, stanowiących niegdyś całość.

Jak przebiega kupno nieruchomości?

W przeciwieństwie do kupa rzeczy ruchomych lub zwierząt, nabycie nieruchomości jest nieco bardziej skomplikowane. Umowa sprzedaży nieruchomości każdorazowo wymagać będzie sporządzenia jej w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie za zgodą właściwego ministra (reguła ta nie dotyczy kupna mieszkań).

Nabywając nieruchomość trzeba przygotować się na dodatkowe koszty – między innymi taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) oraz opłatę sądową za wpis do Księgi Wieczystej (którą każda nieruchomość musi posiadać).

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak inwestycja każdego innego rodzaju, może wiązać się z ryzykiem. Niemniej, wielu ekspertów sugeruje, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania kapitału, a same nieruchomości wykazują dość dużą odporność na kryzysy gospodarcze. Inwestowanie w nieruchomości może ponadto uchronić nasze pieniądze przed inflacją.

Istnieją różne typy inwestowania w nieruchomości. Zdecydowanie najdroższą, choć przynoszącą największe zyski, jest po prostu budowa nieruchomości (na przykład mieszkań) i ich późniejsza sprzedaż. Można również kupować mieszkania do remontu lub mieszkania po niższej cenie, by po regulacji ich stanu odsprzedać je z zyskiem. Wiele osób jednak kupuje mieszkania na wynajem, sprzedaż traktując jako ostateczność – jest to inwestycja, która zwraca się zdecydowanie najdłużej.

Pokaż więcej

budowa
16.07.2024 12:42 W Polsce brakuje mieszkań? Dane pokazują co innego - tysiące pustych mieszkań w samej stolicy

Od wielu lat w Polsce utrzymywana jest narracja, według której przyczyną kryzysu mieszkaniowego jest m.in. permanentny deficyt mieszkań. W kolejnych latach szacowano, także na szczeblach ministerialnych, że brakuje ich w Polsce od 1 do nawet 3 mln, choć Polaków ubywa. Nowe światło na ten problem rzucają dane energetyczne.

blok
11.07.2024 10:49 Nie uwierzysz co najmocniej podbija ceny mieszkań. Dane z rynku nie pozostawiają wątpliwości

Okazuje się, że jeden szczegół w wyposażeniu mieszkania może znacząco zmienić cenę nieruchomości. Portal Otodom przedstawił raport, którego jasno wynika, że mieszkania z klimatyzacją są droższe. Co więcej, w ostatnim czasie rośnie na nie popyt, choć na rynku nie ma zbyt wielu takich ofert.

budowa
01.07.2024 12:42 Nowe osiedle do całkowitej rozbiórki. Deweloper chciał obejść prawo, ale teraz słono za to zapłaci

Zapadł wyrok ws. ”covidowego” osiedla nad Zatoką Pucką. W ciągu ostatnich lat sprawa trafiła przed oblicze niejednego sądu, znalazła się także na biurku  Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wreszcie zapadła ostateczna decyzja — z pewnością jednak nie spodoba się inwestorom.

deweloper
28.06.2024 11:34 Deweloper już Cię nie oszuka. Rewolucja na rynku od 1 lipca. Co się zmieni?

Nowy obowiązek deweloperów to większe bezpieczeństwo inwestycyjne wszystkich, decydujących się na kupno własnego mieszkania lub domu. 1 lipca 2024 r. kończy się okres przejściowy, od tej pory wszystkie umowy kupna będą obowiązkowo dodatkowo chronione. Na czym polega Deweloperski Fundusz Gwarancyjny i co zmieni się 1 lipca?

działki ROD
26.06.2024 20:55 Polacy wyprzedają je na potęgę, ofert ciągle przybywa. Fatalne wieści

Czy to koniec Rodzinnych Ogródków Działkowych? Wiele wskazuje na to, że część z nich może nie przetrwać w związku z reformą rządu Prawa i Sprawiedliwości. Tymczasem w sieci trudno opędzić się od ofert sprzedaży praw do działek. Ceny sięgają nawet 200 tysięcy zł.

budowa, dom
20.06.2024 17:56 Ceny mieszkań - kiedy nieruchomości przestaną drożeć? Analitycy prognozują

Powiedzieć, że sytuacja na rynku mieszkaniowym jest trudna, to jak nie powiedzieć nic. Najlepiej wiedzą o tym młodzi ludzie, którzy mierzą się z olbrzymim wyzwaniem, jakim jest przejście ”na swoje”, ale nie tylko. Tymczasem rządowe rozwiązania wciąż stoją pod znakiem zapytania. Być może jednak eksperci mają w tej kwestii dobrą wiadomość dla Polaków.

mężczyzna, drzwi
20.06.2024 09:08 Masowe kontrole domów w całej Polsce. Mogą posypać się wysokie kary

Do końca sierpnia bieżącego roku zostaną przeprowadzone masowe kontrole domów w całej Polsce. Są one związane z niedawno wprowadzonym obowiązkiem dla gmin. Wiadomo, co będą sprawdzali urzędnicy. Jeśli podczas wizyty wyjdą na jaw nieprawidłowości, posypią się gigantyczne kary. 

pieniądze
17.06.2024 11:21 Dopłaty dla właścicieli domów. Mogą dostać nawet 20 tys. zł

Fantastyczne wieści dla właścicieli domów. Okazuje się, że wielu z nich może starać się o specjalne dofinansowanie, w ramach którego otrzymają nawet 20 tysięcy złotych. Aby otrzymać taką dopłatę, trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki. Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze
09.06.2024 18:07 Dopłaty dla właścicieli domów. Wkrótce dostaną nawet 30 tys. złotych

Fantastyczne wieści dla właścicieli domów. Już wkrótce będą mogli otrzymać specjale dofinansowanie, które wyniesie nawet 30 tysięcy złotych. Niebawem ruszy nabór wniosków. Kto konkretnie będzie mógł starać się o taką dopłatę? Przedstawiamy szczegóły.

pieniądze
09.06.2024 15:03 Ubezpieczenie domu. Tego nie można robić, inaczej pieniądze przepadną

Firmy świadczące usługi ubezpieczeniowe prześcigają się w coraz to lepszych ofertach, mających ubezpieczyć nasze mieszkania od wszelakich nieszczęść. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku wymienionych w umowie niepożądanych zdarzeń, nie zawsze dostaniemy odszkodowanie.

ROD
09.06.2024 12:29 Rodzinne Ogródki Działkowe w 2024 roku. Co trzeba wiedzieć?

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD), to miejsca cieszące się w ostatnich latach dużą popularnością. Kojarzone dotychczas głównie z osobami w podeszłym wieku, znalazły zainteresowanie również wśród ludzi młodszych. Co trzeba wiedzieć, jeśli chcemy zostać działkowcem?

hotel
02.06.2024 16:28 Stracili całe oszczędności. Metoda na zarabianie okazała się zwodnicza

Wiele osób zainwestowało w apartamenty pod wynajem, licząc na bezpieczny sposób pomnażania kapitału. Niestety, zamiast oczekiwanych zysków, teraz walczą w sądach o odzyskanie pieniędzy. Inwestycje w tak zwane hotele na wynajem stały się modne wśród Polaków, ale nieuczciwe firmy szybko wykorzystały tę popularność. 

Mieszkania
02.06.2024 11:10 Nietypowa sytuacja na rynku nieruchomości. Eksperci mówią wprost

Niemal nieustanie rosnące ceny mieszkań, rozmijają się ze spadającymi w ostatnich miesiącach cenami najmu. Nietypową sytuację na rynku nieruchomości zauważa portal money.pl. Co jest tego przyczyną?

ogródek działkowy
29.05.2024 22:08 Niektórzy Polacy stracą działki? Szykują się kluczowe zmiany w prawie

Wkrótce wejdą w życie zmiany, które będą kluczowe dla właścicieli ogródków działkowych. Okazuje się, że gmina lub Skarb Państwa będą mogły przeznaczyć tereny działek na działalność komercyjną. Co to oznacza dla działkowców? Wyjaśniamy.

Smart City Forum
29.05.2024 07:15 Miasta chciałyby eksmitować mieszkańców. "Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką"

Miasto promujące stałych mieszkańców, to, przynajmniej w kontekście mieszkalnictwa, rozwiązanie niemożliwe? Mieszkanie komunalne, choć może zostać przyznane wyłącznie osobie na stałe zameldowanej w danej gminie, w praktyce, przez regulacje ustawy o ochronie najemcy, generuje zadłużenie względem miasta. Prezydenci Wrocławia i Jeleniej Góry podali kwoty. “Ustawa o prawie lokatorskim jest bolączką”.

dom pkp
27.05.2024 22:00 Państwowa spółka wyprzedaje mieszkania. Jest pewien haczyk

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Polskie Koleje Państwowe posiadają sporą liczbę nieruchomości, która zlokalizowane są na terenie całego kraju. Chodzi o m.in. działki, garaże, a nawet mieszkania czy posiadłości. Właśnie udostępniono część z nich do sprzedaży, na chętnych czeka aż 800 ofert.

Biurowiec
21.05.2024 17:36 Awanse w firmie doradczej Walter Herz

Firma doradcza Walter Herz postanowiła ogłosić nominacje w zespole Marketingu i Sprzedaży oraz Reprezentacji Najemcy.

Kontenery
21.05.2024 15:16 Firma Raen podzieliła się swoimi wynikami z pierwszego kwartału tego roku

Raen, czyli platforma łącząca międzynarodowych inwestorów z projektami OZE, zaliczyła 3,4 milionów złotych przychodu i 2,1 milionów złotych EBITDA podczas pierwszego kwartału 2024 roku. Natomiast portfel umów na realizację farm fotowoltaicznych wzrósł do 1,6 GW.

działka
20.05.2024 21:37 Polacy masowo się ich pozbywają. Średnia cena to ponad 80 tys. zł

Zaledwie kilka lat temu na rynku tych nieruchomości panował prawdziwy ”boom”. Polacy masowo wykupywali ten typ terenu, dzisiaj ten trend całkowicie się odwrócił – ich posiadacze walczą o szybką sprzedaż. Dlaczego rezygnujemy z działek rekreacyjnych? Jak się okazuję, mamy ku temu powód. Dzięki ostatniemu wzrostowi cen na sprzedaży można sporo zarobić.

Tajlandia nieruchomości
16.05.2024 10:14 Tajlandia – coraz częstszy kierunek lokowania oszczędności przez Polaków

Z roku na rok wzrasta liczba osób decydujących się na zakup nieruchomości poza granicami Polski. Polacy stale poszukują alternatyw dotyczących metod inwestycji i sposobów na dywersyfikację finansów, a za jeden z takich sposobów można określić zakup domu bądź mieszkania w egzotycznych zakątkach świata. Jednym z krajów, w którym Polacy lokują swoje oszczędności, jest Tajlandia.

Sesja mieszkaniowa: EEC 2024
08.05.2024 14:36 Mieszkanie prawem? Kontrowersyjna dyskusja na EEC 2024. Starcie deweloperów z naukowcami

Polski rynek mieszkaniowy jest na skali; odbija się od ściany po stronie prawej - głoszącej absolutną dominację wolnego rynku, i lewej - głoszącej społeczną funkcję mieszkania jako prawa każdego człowieka i konieczności rządowych dopłat do nieruchomości. Podczas sesji “polityka mieszkaniowa” starli się samorządowcy, naukowcy i deweloperzy.

None
25.04.2024 17:51 Ceny nieruchomości w Polsce wciąż rosną. Mieszkania w Warszawie najdroższe, w Gorzowie Wielkopolskim najtańsze

Ceny mieszkań w Polsce nadal rosną, a rekordy padają zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W Warszawie za metr kwadratowy na rynku wtórnym trzeba już zapłacić średnio 18,5 tys. zł, a w Krakowie i Gdańsku ceny przekroczyły 15 tys. zł.

Jarosław Kaczyński dom
13.04.2024 16:11 Tyle jest warta willa Jarosława Kaczyńskiego. Minął się z prawdą w oświadczeniach majątkowych?

Niewiele jest w Polsce prywatnych domów, które są tak rozpoznawalne, jak ten należący do Jarosława Kaczyńskiego. Posiadłość mieści się na warszawskim Żoliborzu. Z pozoru jest to niczym niewyróżniający się budynek mieszkalny, jednak uwagę zwraca kwestia jego ceny.

Działka
30.03.2024 13:39 Planujesz porządki na działce? Wielu Polaków popełnia jeden błąd

Nadejście wiosny zmotywuje wielu Polaków do porządków na działkach. Osoby, które planują wycinkę drzew i krzewów powinny zapoznać się z aktualnymi zasadami. W niektórych przypadkach trzeba będzie uzyskać specjalne pozwolenie. Brak dokumentu będzie wiązał się karą finansową.

pieniądze
29.03.2024 10:31 Maksymalna kwota ulgi to aż 100 tys. zł. Odliczyć można sprzęt AGD

Kuchenka, piekarnik czy lodówka, to tylko niektóre ze sprzętów AGD, które można odliczyć w ramach jednej z ulg. Dzięki niej podatnik może zostać zwolniony także z opodatkowania dochodów, uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. To łatwy i niezwykle popularny sposób na to, by kupując np. nowe mieszkanie, wiele zaoszczędzić. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi i o jakich kwotach mowa.

Pukanie do drzwi
15.03.2024 12:01 Mija termin zapłaty ważnego podatku. Zapomnisz i komornik zapuka do drzwi

Już dzisiaj, 15 marca, mija termin zapłaty I w tym roku raty podatku od nieruchomości. Ile wynosi podatek? Podatnicy nie będą zadowoleni. W przypadku braku uiszczenia opłaty, do drzwi może zapukać komornik. 

o. Tadeusz Rydzyk
03.03.2024 23:05 Tadeusz Rydzyk w muzeum postawił sobie apartament? Niebywałe doniesienia

Miało być chlubą Torunia, a tymczasem wciąż czeka na otwarcie. Muzeum “Pamięć i Tożsamość”, budowane z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, kosztowało państwo Polskie ok. 200 mln zł, ale misji swojej nadal nie pełni. Zamiast tego, dziennikarze “SE” ustalili, że na tyłach powstającego obiektu wybudowane zostały luksusowe apartamenty z widokiem na Wisłę. Jeden z nich należeć ma zresztą do samego słynnego redemptorysty.

Włochy domy
03.03.2024 22:03 Kupiły domy we Włoszech za 1 euro. Powiedziały, co stało się później

Włoskie samorządy od kilkunastu lat sprzedają domy za symboliczne 1 euro. Oczywiście nieruchomości te trzeba gruntownie zrewitalizować, a to i tak nie wszystko, na co musimy być przygotowani. Dwie Amerykanki, które zdecydowały się na ryzykowną transakcję, opowiedziały po latach, czy żałują swojej decyzji. W końcu nie sposób nie odnieść wrażenia, że porwały się z motyką na słońce. Co więc na to same zainteresowane?