Nieruchomość w sensie prawnym, a więc w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, jest jedną z rzeczy, mogącą stanowić element obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie ze słownikową etymologią, „nieruchomości” stanowią dobra „nieruchome”, a więc są to wszelkiego rodzaju budynki oraz grunty.
Nieruchomości mają nie tylko ważne, ale wręcz fundamentalne znacznie dla życia człowieka jako jednostki i dla całości gospodarki. Domy czy mieszkania służą nam za miejsce bytowania, biurowce, magazyny i zakłady pracy pozwalają nam na utrzymanie, a grunty wszelkiego typu rodzą dla nas podstawowe dobra, bez których nie moglibyśmy przeżyć. Z uwagi na te przymioty, nieruchomości mają także wymierną wartość inwestycyjną.
Co do zasady, polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości, z których jedna może dzielić się na podrodzaje. Tą ostatnią stanowią nieruchomości gruntowe, a więc ziemia. Wyróżniamy nie tylko grunty właściwe pod zabudowę, ale także grunty rolne i grunty leśne. Kolejnym z rodzajów nieruchomości są nieruchomości budynkowe, a więc wszelkiego rodzaju bloki mieszkalne, domy, czy budynki użytkowe (magazyny, fabryki, sklepy, biurowce, etc.).
Ostatnim z typów nieruchomości stanowią części budynków, określane jako „nieruchomości lokalowe”. Mogą to być mieszkania w blokach czy wieżowcach, ale również prawnie i fizycznie wydzielone elementy innych nieruchomości, stanowiących niegdyś całość.
W przeciwieństwie do kupa rzeczy ruchomych lub zwierząt, nabycie nieruchomości jest nieco bardziej skomplikowane. Umowa sprzedaży nieruchomości każdorazowo wymagać będzie sporządzenia jej w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie za zgodą właściwego ministra (reguła ta nie dotyczy kupna mieszkań).
Nabywając nieruchomość trzeba przygotować się na dodatkowe koszty – między innymi taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) oraz opłatę sądową za wpis do Księgi Wieczystej (którą każda nieruchomość musi posiadać).
Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak inwestycja każdego innego rodzaju, może wiązać się z ryzykiem. Niemniej, wielu ekspertów sugeruje, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania kapitału, a same nieruchomości wykazują dość dużą odporność na kryzysy gospodarcze. Inwestowanie w nieruchomości może ponadto uchronić nasze pieniądze przed inflacją.
Istnieją różne typy inwestowania w nieruchomości. Zdecydowanie najdroższą, choć przynoszącą największe zyski, jest po prostu budowa nieruchomości (na przykład mieszkań) i ich późniejsza sprzedaż. Można również kupować mieszkania do remontu lub mieszkania po niższej cenie, by po regulacji ich stanu odsprzedać je z zyskiem. Wiele osób jednak kupuje mieszkania na wynajem, sprzedaż traktując jako ostateczność – jest to inwestycja, która zwraca się zdecydowanie najdłużej.
Pokaż więcej
Były premier Marek Belka był gościem na Kongresie Deweloperskim, gdzie został zapytany o ostatnie dane GUS, według których ponad Połowa młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Jego przedmówca alarmował, że te dane mogą negatywnie wpływać na demografię. Co na to polityk? Jego odpowiedź mocno zaskakuje.
Szefowa ministerstwa rozwoju i technologii reaguje na europejski raport dotyczący m.in. gigantycznych cen najmu mieszkań w Polsce. Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiada zmiany dotyczące najmu krótkoterminowego, który ogranicza dostęp do mieszkań w dużych miastach. To koniec sielanki dla właścicieli mieszkań zarabiających na portalach typu airbnb?
Każdy, kto obejrzał film “McImperium” z Michaelem Keatonem zdaje sobie sprawę, że struktura przychodów sieci McDonald’s jest zupełnie inna, niż można byłoby to stwierdzić na pierwszy rzut oka. Większość pieniędzy franczyzy nie pochodzi bynajmniej z gastronomii, a najnowsze dane pokazują, że od kilkudziesięciu lat niewiele się w tej kwestii zmieniło. Także w Polsce.
Europejski Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji mieszkaniowej młodych Europejczyków. Sprawdzono w jakim wieku młodzi obywatele Unii Europejskiej wyprowadzają się od rodziców oraz gdzie ten moment następuje najpóźniej. Z opublikowanych danych wynika, że Polacy rodzinny dom opuszczają stosunkowo późno. Co gorsza, jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o mieszkanie w przeludnionych gospodarstwach domowych.
Gigantyczne ceny za metr kwadratowy mieszkań, drogie kredyty i jedne z najwyższych cen najmu w Europie - tak najkrócej można podsumować obecną sytuację mieszkaniową w Polsce. Do tej pory rząd nie znalazł rozwiązania tego problemu. Co zrobić, żeby zwykłego “Kowalskiego” w końcu było stać na zakup mieszkania? Eksperci stawiają sprawę jasno, rozwiązanie jest tylko jedno.
Europejski program ESPON pokazał dane dotyczące tego, jak wygląda dostępność mieszkań do wynajęcia w państwach UE pod kątem finansowym. Pod uwagę wzięto ceny najmu lokali o powierzchni 100 mkw. Jak w tym zestawieniu wypada Polska? Gigantyczna drożyzna to mało powiedziane.
Property Forum w Warszawie dobiegło końca. Przez dwa intensywne dni zaproszeni eksperci dyskutowali i szukali odpowiedzi na pytanie, w co warto inwestować. W wydarzeniu wzięli udział szefowie i właściciele największych firm z rynku nieruchomości oraz przedstawiciele Rządu RP i władz samorządowych. Na scenie Property Forum deweloperzy i inwestorzy ogłosili plany nowych projektów i inwestycji, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju branży.
Podatek od pustostanów to pomysł polityków Lewicy na poprawę sytuacji mieszkaniowej w Polsce. Mieliby go płacić właściciele lokali, którzy nie decydują się na wynajem, a pieniądze z podatku miałyby sfinansować budowę tanich mieszkań przez samorządy. Katarzyna Kuniewicz - ekspertka ds. rynku mieszkaniowego w rozmowie z portalem BiznesINFO punkt po punkcie wskazuje możliwe konsekwencje tego projektu. Jej zdaniem pominęli jedną bardzo ważną informację.
Masywny budynek przy ul. Wielopole w centrum Krakowa znany przede wszystkim jako dawna siedziba banku PKO, zamieni się w luksusowy hotel. Jak donosi “Gazeta Krakowska”, firma JW Construction Holding ma tam stworzyć wygodne miejsce pobytu dla turystów pod szyldem znanej marki. Wiadomo, na kiedy zaplanowano zakończenie inwestycji.
Wysokie ceny mieszkań i drogie kredyty to problemy, które spędzają sen z powiek wielu Polakom. Czy ich rozwiązaniem mógłby być kredyt 0 proc. na pierwsze mieszkanie? “Rzeczpospolita” zapytała o to w najnowszym sondażu. Wyniki wskazują, że polskie społeczeństwo jest w tej sprawie mocno podzielone. Nie ma zgody nawet wśród wyborców tych samej partii.
600 zł dopłaty do czynszu obiecał premier Donald Tusk jeszcze w przedwyborczej kampanii. Świadczenie miało być wprowadzone w pakiecie ustaw mieszkaniowych, a jego celem miała być pomoc państwa w usamodzielnieniu się młodych ludzi, którzy ze względu na sytuację finansową, muszą mieszkać z rodzicami. Tymczasem po niemal roku od wyborów, tematu nie ma.
Sieć biur nieruchomości Metrohouse opublikowała raport, z którego wynika, że wśród obcokrajowców, którzy zainteresowani są kupnem mieszkań w Polsce, zdecydowany prym wiodą Ukraińcy. Od reszty dzieli ich wyraźna przepaść, natomiast w pierwszej piątce pojawiają się nacje, których obecność i liczebność mogą zaskakiwać.
Wielu mieszkańców korzysta z ulg na wywóz odpadów, jednak nie wszyscy mogą je zachować. Jesienne kontrole mogą przynieść zaskakujące konsekwencje. Sprawdź, czego możesz się spodziewać, i jak uniknąć nieprzyjemnych skutków.
Mieszkańcy południowo-zachodniej Polski zaczynają liczyć straty po powodzi. Jak klęska żywiołowa wpłynie na ceny mieszkań na rynku pierwotnym i rynku wtórnym? Co się stanie z zalanymi budynkami, których właściciele nie zdecydują się na remont? “Dziennik Gazeta Prawna” zapytał o to eksperta ds. nieruchomości, który wskazuje na kilka ważnych czynników. Jego wnioski są zaskakujące.
Ile kosztuje wynajęcie garażu w dużym polskim mieście? Portal Bankier.pl postanowił sprawdzić stawki za obiekty dostępne na rynku. Ceny przyprawiają o zawrót głowy. Najwyższe kwoty można łatwo pomylić z cenami kawalerki. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?
Zakup mieszkania w Polsce przypomina bieg z przeszkodami. Zmorą klientów są nie tylko wysoko oprocentowane kredyty i ogromne ceny za metr kwadratowy. Sytuację utrudniają też manipulacje deweloperów i agencji nieruchomości, które potrafią wystawić jedno mieszkanie na kilku portalach w całkowicie różnych cenach. Z odsieczą klientom chce ruszyć rząd, który przygotowuje portal internetowy z cenami nieruchomości zebranymi na podstawie danych z transakcji. Jak będzie działać nowa platforma?
Dawno żaden rządowy pomysł nie rozpalał emocji tak bardzo, jak kredyt 0 proc. na start. Jedni oczekują jego wprowadzenia, a inni wskazują wyliczenia, że wpłynie on negatywnie na wzrost cen mieszkań i przyniesie korzyści, ale nie zwykłym Polakom, ale deweloperom. Co do kształtu projektu nie ma też zgody wśród rządzących polityków. Czy PSL znalazł rozwiązanie, które przekona koalicjantów? Władysław Kosiniak-Kamysz zdradził kilka szczegółów.
Wczoraj w Krakowie odbyła się konwencja Nowej Lewicy, której tematem przewodnim było mieszkalnictwo w Polsce. Jeden z liderów frakcji Włodzimierz Czarzasty postanowił przypomnieć, że przyjmowane dziś przez kolejne partie stanowiska pierwotnie należały właśnie do lewicy. Zapowiedział przy tym projekt ustawy, która ma częściowo rozwiązać kryzys w rodzimej mieszkaniówce.
Sytuacja w polskiej mieszkaniówce zamarła. Finansowane przez deweloperów partie w koalicji rządzącej próbują forsować projekt dopłat do kredytów, a sprzedaż mieszkań spada - Polacy czekają na rozwój wypadków. W takich okolicznościach na znaczeniu traci to, czy kupujemy mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego - ceny zaczynają się zrównywać.
Co piąty poseł zarabia na najmie nieruchomości – tak wynika z danych opublikowanych przez portal Czarna Lista Najemców. Dane dotyczą 2023 roku i nie pozostawiają złudzeń – polscy politycy na nieruchomościach potrafią zbijać fortuny. Niekwestionowanym rekordzistą jest poseł PiS Andrzej Gut-Mostowy. Inni nawet się do niego nie zbliżyli.
Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych doczeka się zmian. Ministerstwo Finansów ugięło się pod wpływem fali krytyki, jaka wylała się na nie po publikacji poprzedniej wersji zapisów. W poprawkach wzięto pod uwagę liczne postulaty i stanowiska różnych branż oraz środowisk. Zmiany ucieszą między innymi właścicieli garaży oraz miejsc parkingowych.
Rynek wynajmu mieszkań w Polsce odnotowuje zjawiska, które mogą zaskoczyć zarówno wynajmujących, jak i najemców. Dynamika zmian w największych miastach sugeruje, że sytuacja, która jeszcze do niedawna była stabilna, teraz przybiera zupełnie inny obrót. Co dokładnie dzieje się z ofertą mieszkań na wynajem, dlaczego ceny tak gwałtownie rosną, i jakie to może mieć konsekwencje dla wszystkich uczestników tego rynku?
Jakie są możliwe scenariusze przyszłości dla Polski, jej gospodarki oraz rynku nieruchomości z perspektywy tych, którzy odnieśli sukces? O szeroko pojętym wyznaczaniu trendów rynkowych będą dyskutować goście XIV odsłony Property Forum 2024, które odbędzie się w dniach 16-17 września w Sheraton Grand Warsaw.
Szykują się wielkie zmiany w licytacjach komorniczych. “Rzeczpospolita” donosi, że zostaną one domyślnie przeniesione do internetu. Odejdziemy od tradycyjnej formy licytacji, która ma być przeprowadzana już tylko na wniosek wierzyciela. Przedstawiamy szczegóły.
Warszawska kuria stawia nietypowy budynek obok Świątyni Opatrzności Bożej. Ta inwestycja wywołuje liczne kontrowersje wśród mieszkańców. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, kuria nie ma pozwolenia na budowę. Przedstawiamy szczegóły.
Deweloperzy przekonują, że bez dopłat do kredytów na start rynek mieszkaniowy w Polsce runie. Wtóruje mu ministerstwo rozwoju, którego szef twierdził, że rzekomo problemem Polaków w dostępie do mieszkań nie jest ich cena, lecz zdolność kredytowa, choć zlecone przez jego resort badania wykazały, że jest odwrotnie. W połowie 2024 r. w zasadzie wszyscy oprócz deweloperów i resortu rozwoju deklarują: zdajemy już sobie sprawę, że program kolejnych dopłat poskutkuje wzrostem cen. Te jednak rosną i bez kredytu na start i to nie ze względu na inflację, lecz na rosnące marże deweloperskie. Przy okazji publikacji sprawozdania finansowego jeden z największych graczy ujawnił, że już blisko połowa kwot, na które Polacy zadłużają się często na całe życie, ląduje po prostu w kieszeni deweloperów.
Jeśli aktualnie szukasz mieszkania, ten artykuł może ci się nie spodobać. W ostatnim czasie ceny za wynajem znów wzrosły i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. To zła wiadomość przede wszystkim dla studentów, ale nie tylko. Gdzie za mieszkanie zapłacimy najwięcej? W tych miastach ceny najmu wzrosły najbardziej.
Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Langenstein-Zwieberge wraz z systemem tuneli został sprzedany. Inwestor specjalizuje się w ”problematycznych nieruchomościach”. O transakcji informują niemieckie media, a historia sprzedaży terenu wciąż budzi kontrowersje.