Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Nieruchomości

Nieruchomości

Nieruchomości – podstawowe informacje

Nieruchomość w sensie prawnym, a więc w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, jest jedną z rzeczy, mogącą stanowić element obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie ze słownikową etymologią, „nieruchomości” stanowią dobra „nieruchome”, a więc są to wszelkiego rodzaju budynki oraz grunty.

Nieruchomości mają nie tylko ważne, ale wręcz fundamentalne znacznie dla życia człowieka jako jednostki i dla całości gospodarki. Domy czy mieszkania służą nam za miejsce bytowania, biurowce, magazyny i zakłady pracy pozwalają nam na utrzymanie, a grunty wszelkiego typu rodzą dla nas podstawowe dobra, bez których nie moglibyśmy przeżyć. Z uwagi na te przymioty, nieruchomości mają także wymierną wartość inwestycyjną.

Jakie są rodzaje nieruchomości na rynku?

Co do zasady, polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości, z których jedna może dzielić się na podrodzaje. Tą ostatnią stanowią nieruchomości gruntowe, a więc ziemia. Wyróżniamy nie tylko grunty właściwe pod zabudowę, ale także grunty rolne i grunty leśne. Kolejnym z rodzajów nieruchomości są nieruchomości budynkowe, a więc wszelkiego rodzaju bloki mieszkalne, domy, czy budynki użytkowe (magazyny, fabryki, sklepy, biurowce, etc.). 

Ostatnim z typów nieruchomości stanowią części budynków, określane jako „nieruchomości lokalowe”. Mogą to być mieszkania w blokach czy wieżowcach, ale również prawnie i fizycznie wydzielone elementy innych nieruchomości, stanowiących niegdyś całość.

Jak przebiega kupno nieruchomości?

W przeciwieństwie do kupa rzeczy ruchomych lub zwierząt, nabycie nieruchomości jest nieco bardziej skomplikowane. Umowa sprzedaży nieruchomości każdorazowo wymagać będzie sporządzenia jej w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie za zgodą właściwego ministra (reguła ta nie dotyczy kupna mieszkań).

Nabywając nieruchomość trzeba przygotować się na dodatkowe koszty – między innymi taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) oraz opłatę sądową za wpis do Księgi Wieczystej (którą każda nieruchomość musi posiadać).

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak inwestycja każdego innego rodzaju, może wiązać się z ryzykiem. Niemniej, wielu ekspertów sugeruje, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania kapitału, a same nieruchomości wykazują dość dużą odporność na kryzysy gospodarcze. Inwestowanie w nieruchomości może ponadto uchronić nasze pieniądze przed inflacją.

Istnieją różne typy inwestowania w nieruchomości. Zdecydowanie najdroższą, choć przynoszącą największe zyski, jest po prostu budowa nieruchomości (na przykład mieszkań) i ich późniejsza sprzedaż. Można również kupować mieszkania do remontu lub mieszkania po niższej cenie, by po regulacji ich stanu odsprzedać je z zyskiem. Wiele osób jednak kupuje mieszkania na wynajem, sprzedaż traktując jako ostateczność – jest to inwestycja, która zwraca się zdecydowanie najdłużej.

Pokaż więcej

Jarosław Kaczyński dom
13.04.2024 16:11 Tyle jest warta willa Jarosława Kaczyńskiego. Minął się z prawdą w oświadczeniach majątkowych?

Niewiele jest w Polsce prywatnych domów, które są tak rozpoznawalne, jak ten należący do Jarosława Kaczyńskiego. Posiadłość mieści się na warszawskim Żoliborzu. Z pozoru jest to niczym niewyróżniający się budynek mieszkalny, jednak uwagę zwraca kwestia jego ceny.

Działka
30.03.2024 13:39 Planujesz porządki na działce? Wielu Polaków popełnia jeden błąd

Nadejście wiosny zmotywuje wielu Polaków do porządków na działkach. Osoby, które planują wycinkę drzew i krzewów powinny zapoznać się z aktualnymi zasadami. W niektórych przypadkach trzeba będzie uzyskać specjalne pozwolenie. Brak dokumentu będzie wiązał się karą finansową.

pieniądze
29.03.2024 10:31 Maksymalna kwota ulgi to aż 100 tys. zł. Odliczyć można sprzęt AGD

Kuchenka, piekarnik czy lodówka, to tylko niektóre ze sprzętów AGD, które można odliczyć w ramach jednej z ulg. Dzięki niej podatnik może zostać zwolniony także z opodatkowania dochodów, uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. To łatwy i niezwykle popularny sposób na to, by kupując np. nowe mieszkanie, wiele zaoszczędzić. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi i o jakich kwotach mowa.

Pukanie do drzwi
15.03.2024 12:01 Mija termin zapłaty ważnego podatku. Zapomnisz i komornik zapuka do drzwi

Już dzisiaj, 15 marca, mija termin zapłaty I w tym roku raty podatku od nieruchomości. Ile wynosi podatek? Podatnicy nie będą zadowoleni. W przypadku braku uiszczenia opłaty, do drzwi może zapukać komornik. 

o. Tadeusz Rydzyk
03.03.2024 23:05 Tadeusz Rydzyk w muzeum postawił sobie apartament? Niebywałe doniesienia

Miało być chlubą Torunia, a tymczasem wciąż czeka na otwarcie. Muzeum “Pamięć i Tożsamość”, budowane z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, kosztowało państwo Polskie ok. 200 mln zł, ale misji swojej nadal nie pełni. Zamiast tego, dziennikarze “SE” ustalili, że na tyłach powstającego obiektu wybudowane zostały luksusowe apartamenty z widokiem na Wisłę. Jeden z nich należeć ma zresztą do samego słynnego redemptorysty.

Włochy domy
03.03.2024 22:03 Kupiły domy we Włoszech za 1 euro. Powiedziały, co stało się później

Włoskie samorządy od kilkunastu lat sprzedają domy za symboliczne 1 euro. Oczywiście nieruchomości te trzeba gruntownie zrewitalizować, a to i tak nie wszystko, na co musimy być przygotowani. Dwie Amerykanki, które zdecydowały się na ryzykowną transakcję, opowiedziały po latach, czy żałują swojej decyzji. W końcu nie sposób nie odnieść wrażenia, że porwały się z motyką na słońce. Co więc na to same zainteresowane?

dom, pieniądze, kalkulator
24.02.2024 22:14 Kto może dostać mieszkanie komunalne? Wielu się o to stara

Rynek mieszkaniowy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się możliwością otrzymania mieszkania komunalnego. Nie jest to jednak takie proste. Czasem na mieszkanie trzeba czekać nawet kilkanaście lat.

Dom
24.02.2024 14:29 Duże zmiany dla właścicieli nieruchomości. Wkrótce nowe przepisy

Już niebawem właścicieli domów i mieszkań czekają rewolucyjne zmiany. Modyfikacje będą dotyczyły osób prywatnych i deweloperów, którzy będą chcieli sprzedać nieruchomość, a nowe przepisy wejdą w życie już wkrótce. Przedstawiamy szczegóły.

Pieniądze w portfelu
21.02.2024 14:38 Upływa termin zapłaty ważnego podatku. Trzeba się pospieszyć

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin płatności ważnego podatku. Jak się okazuje, Polacy mają ostatnie tygodnie na to, by uregulować należność. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będą musieli zapłacić więcej, niż poprzednio. O jaki podatek dokładnie chodzi i do kiedy trzeba go opłacić? Przedstawiamy szczegóły.

drzwi, dom
18.02.2024 10:03 250 zł kary dla właścicieli nieruchomości. Kontrole już ruszyły

Wiele osób wciąż nie jest przygotowanych na kontrole, a te ruszył już z początkiem stycznia. Właściciele nieruchomości często zapominają bowiem o przepisach dotyczących właściwego oznakowania domów. Za brak numeru grozi nawet 250 zł, a nawet jeśli nie zapomnieliśmy o tabliczce, nie zawsze możemy być spokojni.

Pukanie do drzwi
31.01.2024 19:26 Kontrolerzy zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Nie otworzysz, dostaniesz karę

Wielu Polaków musi przygotować się na kontrole w ich miejscach zamieszkania. Chodzi dokładnie o właścicieli domków jednorodzinnych, których już niebawem mogą odwiedzić kontrolerzy. Okazuje się, że będą sprawdzać, czy jesteśmy w posiadaniu kluczowego dokumentu. Przedstawiamy szczegóły. 

Kontrola w domu
24.01.2024 15:08 Chodzą od domu do domu i kontrolują jedną rzecz. Drakońska kara za brak ważnego dokumentu

Właściciele nieruchomości z domami mieszkalnymi muszą się mieć na baczności. Urzędnicy prowadzą bowiem kontrole, które obejmują nie tylko sprawdzenie dokumentów czy faktur. Niespełnienie restrykcyjnych wymagań może oznaczać bardzo wysoką karę pieniężną.

Budowa nieruchomości
24.01.2024 12:53 Fatalne doniesienia, Polaków czekają przymusowe remonty. Wielkie zmiany w prawie budowlanym

Bardzo złe doniesienia napływają z Brukseli. Jeżeli w życie wejdą zmiany przepisów projektowane przez Brukselę, to gigantyczna liczba mieszkańców Polski będzie musiała przeprowadzić remonty swoich domów. Oficjalnym powodem jest ochrona środowiska.

Poczta Polska
21.01.2024 22:41 Poczta Polska sprzedaje mieszkania za niewielkie pieniądze. Jest jednak jeden haczyk

Okazuje się, że możemy kupić od Poczty Polskiej rozmaite nieruchomości w bardzo atrakcyjnych cenach. Większość z nich znajduje się nawet w świetnej lokalizacji, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że jest pewien haczyk. O co dokładnie chodzi?

Poczta Polska
18.01.2024 22:58 Zaskakujący komunikat Poczty Polskiej. Można nieźle zarobić, ale są warunki

Poczta Polska wydała komunikat, który może zainteresować wiele osób. Można bowiem zarobić niemałą sumkę, nie robiąc praktycznie nic poza zgłoszeniem - oczywiście, uprzednio trzeba spełnić określone warunki.

Odbieranie korespondencji ze skrzynki
16.01.2024 12:09 Znalazłeś takie ogłoszenie w skrzynce na listy? Uważaj, to może być przekręt

Ogłoszenia wrzucane do skrzynek pocztowych są już dosłownie plagą. Stylem przypominają odręcznie pisane prośby, zawierają również numer telefonu jako prośbę o kontakt. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo niebezpieczny przekręt.

Pieniądze na stole
02.01.2024 21:12 Koniec popularnego programu rządu PiS. Skończyły się pieniądze

Tuż przed Sylwestrem pojawiły się pierwsze informacje, teraz jest oficjalne potwierdzenie - to koniec rządowego programu. Doniesienia potwierdził Bank Gospodarstwa Krajowego - wnioski nie są już w ogóle przyjmowane.

Pieniądze na stole
29.12.2023 16:14 Koniec pieniędzy z rządowego programu. Resort potwierdza

Ziścił się czarny scenariusz co do jednego z rządowych programów wsparcia. Limit pieniędzy przewidziany przez ustawę na dopłaty został wyczerpany do dna. Ministerstwo Rozwoju i Technologii potwierdza te informacje, jednocześnie zapewniając, że trwają prace nad nowymi formami wsparcia.

Blokowisko
21.12.2023 15:35 Niepokojące wieści płyną z banków. Część z nich musiała wstrzymać przyjmowanie wniosków

Bardzo niepokojące wieści dotyczące programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” docierają z banków. Część z nich zmuszona była wstrzymać przyjmowanie wniosków. Co konkretnie się stało i jakie może to mieć skutki dla kredytobiorców?

budynek-dach-azbest-eternit
16.12.2023 13:42 Specjalne dofinansowanie wymiany dachu. Czas na złożenie wniosku mija 12 stycznia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło II nabór wymiany pokryć dachowych. Od piątku 15 grudnia do piątku 12 stycznia grupa Polaków może złożyć wnioski o udzielenie wsparcia finansowego w maksymalnej wysokości 20 tys. zł. Kto może skorzystać z tego programu i na jakich zasadach?

dom pieniądze
15.12.2023 20:42 Podatek od nieruchomości w 2024 roku. Znamy stawki, wielu zaciśnie pasa

Wraz z początkiem 2024 roku mieszkańcy polskich miejscowości zderzą się z niemałym wzorstem podatku od nieruchomości. Wiele miast, choć mogło, nie zdecydowało się na zatrzymanie stawek na obecnym poziomie, co wielu z nas mocno odczuje po kieszeniach. Wyjątkiem nie będzie już wzrost opłat nawet o 100 zł lub więcej w skali roku. Gdzie więc najbardziej opłaca się kupić nieruchomość? A kto musi zacisnąć pasa?

Pieniądze
14.12.2023 19:32 Podatek od nieruchomości idzie mocno w górę. Najwięcej zapłacą mieszkańcy tych miast

W 2024 roku należy się spodziewać rekordowej podwyżki podatku od nieruchomości. Dokładne kwoty będą różne w zależności od miasta, a portal “GetHome.pl” postanowił sprawdzić, gdzie Polacy zapłacą najwięcej. 

Kontroler pod drzwiami
13.12.2023 13:09 Tuż po nowym roku zapukają do drzwi tysięcy Polaków. Skontrolują ważną rzecz

Nowy Rok będzie oznaczał nie tylko zmiany w świadczeniach czy prawie. Wielu Polaków może się bowiem spotkać z kontrolerami pukającymi do ich domów w celu przeprowadzenia kontroli. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy finansowe ani administracyjne - przyczyna tkwi bowiem w ogrzewaniu.

Bloki
13.12.2023 11:04 Właścicieli nieruchomości czekają spore podwyżki. Podatki w 2024 r. pójdą mocno w górę

W nowym roku właścicieli nieruchomości czekają spore podwyżki. Okazuje się, że mocno w górę pójdzie podatek od mieszkań, domów oraz gruntów. Takie decyzje zapadły w większości miast wojewódzkich. Padły konkretne stawki.

odsniezanie-snieg-czlowiek-obowiazek
05.12.2023 11:45 Odśnieżanie chodników i dachów. Ile kosztuje i czy za nieusunięcie śniegu grożą kary?

W wielu miastach Polski zima zagościła na dobre i – jak co roku – zaskoczyła co poniektórych kierowców. Należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dachów jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Za nieusunięcie śniegu czy lodu z dachu może grozić wysoki mandat. Stawki firm świadczących usługi odśnieżania przeanalizowała Interia Biznes.

ulotki-skrzynki-na-listy-mezczyzna
04.12.2023 09:21 Tajemnicze ulotki w skrzynkach na listy. Niektórzy dają się nabrać, a konsekwencje są nieodwracalne

Takie ulotki znalazło w swoich skrzynkach na listy wielu mieszkańców bloków. Odręcznie napisane deklaracje dotyczące zakupu mieszkania, podpisane nieraz przez młode małżeństwo, z pozdrowieniami, życzeniami miłego dnia i narysowanym domkiem, słoneczkiem, buźką itp. Wszystko wygląda bardzo “kolorowo”, ale finał może być nieciekawy. Prawda jest bowiem taka, że za tymi ogłoszeniami najczęściej stoją flipperzy i łatwo jest wpaść w ich pułapkę – ostrzega money.pl.

pieniądze
29.11.2023 09:24 Kolejny podatek pójdzie mocno w górę w 2024 roku. Znamy konkretne stawki

W 2024 roku podatek od nieruchomości ma być rekordowo wysoki. Niektóre gminy planują podnieść stawki do maksymalnej wartości i przez to właściciele będą musieli zapłacić nawet o kilkanaście procent więcej niż w tym roku. 

pieniądze
28.11.2023 22:26 Ważny podatek pójdzie w górę. Podwyżkę odczują właściciele mieszkań i domów

Minister finansów ogłosił już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na przyszły rok. Stawki te są korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze roku poprzedzającego – wyniósł on 15 proc. i właśnie o tyle może wzrosnąć podatek od nieruchomości. W rezultacie gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy mogą spodziewać się większego obciążenia finansowego w przyszłym roku. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do samorządów.