BiznesINFO.pl > Nieruchomości

Nieruchomości

Nieruchomości – podstawowe informacje

Nieruchomość w sensie prawnym, a więc w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, jest jedną z rzeczy, mogącą stanowić element obrotu cywilnoprawnego. Zgodnie ze słownikową etymologią, „nieruchomości” stanowią dobra „nieruchome”, a więc są to wszelkiego rodzaju budynki oraz grunty.

Nieruchomości mają nie tylko ważne, ale wręcz fundamentalne znacznie dla życia człowieka jako jednostki i dla całości gospodarki. Domy czy mieszkania służą nam za miejsce bytowania, biurowce, magazyny i zakłady pracy pozwalają nam na utrzymanie, a grunty wszelkiego typu rodzą dla nas podstawowe dobra, bez których nie moglibyśmy przeżyć. Z uwagi na te przymioty, nieruchomości mają także wymierną wartość inwestycyjną.

Jakie są rodzaje nieruchomości na rynku?

Co do zasady, polskie prawo wyróżnia trzy rodzaje nieruchomości, z których jedna może dzielić się na podrodzaje. Tą ostatnią stanowią nieruchomości gruntowe, a więc ziemia. Wyróżniamy nie tylko grunty właściwe pod zabudowę, ale także grunty rolne i grunty leśne. Kolejnym z rodzajów nieruchomości są nieruchomości budynkowe, a więc wszelkiego rodzaju bloki mieszkalne, domy, czy budynki użytkowe (magazyny, fabryki, sklepy, biurowce, etc.). 

Ostatnim z typów nieruchomości stanowią części budynków, określane jako „nieruchomości lokalowe”. Mogą to być mieszkania w blokach czy wieżowcach, ale również prawnie i fizycznie wydzielone elementy innych nieruchomości, stanowiących niegdyś całość.

Jak przebiega kupno nieruchomości?

W przeciwieństwie do kupa rzeczy ruchomych lub zwierząt, nabycie nieruchomości jest nieco bardziej skomplikowane. Umowa sprzedaży nieruchomości każdorazowo wymagać będzie sporządzenia jej w formie aktu notarialnego, pod rygorem nieważności. Cudzoziemcy mogą nabywać nieruchomości w Polsce wyłącznie za zgodą właściwego ministra (reguła ta nie dotyczy kupna mieszkań).

Nabywając nieruchomość trzeba przygotować się na dodatkowe koszty – między innymi taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych (2%) oraz opłatę sądową za wpis do Księgi Wieczystej (którą każda nieruchomość musi posiadać).

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycja w nieruchomości, podobnie jak inwestycja każdego innego rodzaju, może wiązać się z ryzykiem. Niemniej, wielu ekspertów sugeruje, że inwestowanie w nieruchomości jest jedną z najbezpieczniejszych możliwości lokowania kapitału, a same nieruchomości wykazują dość dużą odporność na kryzysy gospodarcze. Inwestowanie w nieruchomości może ponadto uchronić nasze pieniądze przed inflacją.

Istnieją różne typy inwestowania w nieruchomości. Zdecydowanie najdroższą, choć przynoszącą największe zyski, jest po prostu budowa nieruchomości (na przykład mieszkań) i ich późniejsza sprzedaż. Można również kupować mieszkania do remontu lub mieszkania po niższej cenie, by po regulacji ich stanu odsprzedać je z zyskiem. Wiele osób jednak kupuje mieszkania na wynajem, sprzedaż traktując jako ostateczność – jest to inwestycja, która zwraca się zdecydowanie najdłużej.

Pokaż więcej

ulotki-skrzynki-na-listy-mezczyzna
04.12.2023 09:21 Tajemnicze ulotki w skrzynkach na listy. Niektórzy dają się nabrać, a konsekwencje są nieodwracalne

Takie ulotki znalazło w swoich skrzynkach na listy wielu mieszkańców bloków. Odręcznie napisane deklaracje dotyczące zakupu mieszkania, podpisane nieraz przez młode małżeństwo, z pozdrowieniami, życzeniami miłego dnia i narysowanym domkiem, słoneczkiem, buźką itp. Wszystko wygląda bardzo “kolorowo”, ale finał może być nieciekawy. Prawda jest bowiem taka, że za tymi ogłoszeniami najczęściej stoją flipperzy i łatwo jest wpaść w ich pułapkę – ostrzega money.pl.

pieniądze
29.11.2023 09:24 Kolejny podatek pójdzie mocno w górę w 2024 roku. Znamy konkretne stawki

W 2024 roku podatek od nieruchomości ma być rekordowo wysoki. Niektóre gminy planują podnieść stawki do maksymalnej wartości i przez to właściciele będą musieli zapłacić nawet o kilkanaście procent więcej niż w tym roku. 

pieniądze
28.11.2023 22:26 Ważny podatek pójdzie w górę. Podwyżkę odczują właściciele mieszkań i domów

Minister finansów ogłosił już maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na przyszły rok. Stawki te są korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze roku poprzedzającego – wyniósł on 15 proc. i właśnie o tyle może wzrosnąć podatek od nieruchomości. W rezultacie gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy mogą spodziewać się większego obciążenia finansowego w przyszłym roku. Jednak ostateczna decyzja w tej kwestii należy do samorządów.

Lech Wałęsa
26.11.2023 16:20 Tak wygląda dom Lecha Wałęsy. Zdjęcia robią wrażnie

Obecność byłego prezydenta Lecha Wałęsy w mediach społecznościowych jest już czymś zupełnie normalnym. Publikuje on zdjęcia z każdego miejsca w którym się pojawia i wydarzenia, w którym uczestniczy. Wielu będzie jednak zaskoczonych tym, jak obecnie wygląda dom, w którym mieszka była głowa państwa.

Komin
25.11.2023 13:37 To koniec kopciuchów. Wielkie zmiany od przyszłego roku

Nowy rok kalendarzowy będzie przełomowym dla większości województw w Polsce. W życie wchodzą bowiem zakazy dotyczące pieców, tzw. kopciuchów. Już z wybiciem północy 1 stycznia nowe przepisy będą obowiązywać na terenie połowy terytorium Polski.

Pieniądze w portfelu
25.11.2023 09:57 Mieszkańcy załamują ręce. Podwyższają podatek w kolejnych miastach

Coraz więcej mieszkańców polskich miast musi mierzyć się z podwyżkami podatków. Władze kolejnych ośrodków podejmują uchwały podnoszące stawki - teraz do tej grupy dołączył również Kraków. Ucierpią jednak nie tylko portfele zwykłych mieszkańców.

dom-drzwi-budynek
23.11.2023 12:44 Urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Te dokumenty trzeba mieć pod ręką

Z początkiem stycznia br. w życie weszła nowelizacja Prawa Wodnego z 7 lipca 2022 roku. Jej praktycznym efektem są kontrole urzędników. Gminy mają za zadanie sprawdzić wszystkie zbiorniki bezodpływowe na swoim terenie – informuje Interia Biznes. Kto musi się zatem przygotować na wizytę kontrolerów i jakie kary grożą za brak konkretnych dokumentów?

Ogródek działkowy
20.11.2023 11:00 Fatalne wieści dla działkowców. Nowe przepisy są bezlitosne dla ROD

Nowa wersja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym niesie poważny problem dla rodzinnych ogródków działkowych. Przepisy drastycznie ograniczają bowiem liczbę stref, w których mogą się one znajdować. W efekcie tysiące działkowców w całej Polsce może zobaczyć, jak spełnia się ich najgorszy sen.

Kontrola pukająca do drzwi
20.11.2023 08:48 Pukają do domów w całej Polsce. Mogą żądać wysokiej zapłaty

Nowe prawo wprowadziło obowiązkowe kontrole domów, które przeprowadzają kominiarze. Mało kto się jednak spodziewał, że w wyniku niejednoznacznych przepisów kontrolerzy będą mogli żądać od mieszkańców niebotycznych sum pieniędzy.

ogrodki-dzialkowe-rod
15.11.2023 21:59 Ogródki działkowe mogą zniknąć z wielu polskich miast. PZD ostrzega

Rodzinne Ogródki Działkowe (w skrócie ROD) są dla wielu Polaków jednymi z najważniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. Nie oddalając się zbytnio od miasta, mogą w nich odpoczywać, uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta (za odpowiednim zezwoleniem). Nie mogą za to mieszkać na tych działkach ani ich wynajmować. Kilka dni temu Polski Związek Działkowców wystosował komunikat, w którym przestrzega, że z mapy Polski może zniknąć nawet 60 proc. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dlaczego?

Samochód
13.11.2023 20:37 Zaskakujący wyrok TK. Wiele osób może odetchnąć z ulgą

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który dla wielu osób będzie bardzo zaskakujący. Chodzi o jedną z opłat, którą od lat miano wyliczać nieprawidłowo. Teraz jedyną kwestią pozostanie zmiana przepisów.

Pieniądze na kalendarzu
13.11.2023 16:14 Termin mija 15 listopada. Nie zapłacisz, to zaczną naliczać odsetki

Bardzo ważny termin uiszczenia jednej opłaty mija już za kilka dni. Zobowiązane do tego osoby muszą się pośpieszyć - w przeciwnym wypadku będą musieli płacić srogie opłaty dodatkowe.

Pieniądze
26.10.2023 17:25 Nawet 1000 zł dopłaty. Niewiele osób wie, że można dostać pieniądze

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest trudny. Ceny nieruchomości poszybowały w górę, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup własnego m4. Co więcej, Polacy często nie posiadają wystarczających środków, żeby pokryć wymagany wkład własny. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkań. Okazuje się, że części z nich mogą przysługiwać dopłaty.

Garaże w Warszawie
23.10.2023 15:09 Kosmiczne ceny garaży. Luksus, na który pozwoli sobie niewielu

Sytuacja z garażami w Polsce pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ofert sprzedaży jest co prawda więcej, jednak ceny są zdecydowanie wyższe niż na początku zeszłego roku. Wszystko przez to, że liczba dostępnych garaży nie rośnie tak szybko, jak liczba samochodów pojawiających się na ulicach polskich miast.

wyspa
14.10.2023 13:27 Ta wyspa kosztuje mniej niż dom w Warszawie. Właśnie wystawili ją na sprzedaż

„Najmniejsza wyspa na świecie" została wystawiona na sprzedaż. Cena jest niższa niż za dom w Warszawie. 

Umowa najmu, klucze
26.09.2023 13:10 Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Ekspert tłumaczy, o czym należy pamiętać

Obecnie wiele czynników takich jak m.in. rosnąca mobilność społeczna (podejmowanie studiów czy pracy w innej miejscowości) wpływa na to, że młodzi ludzie stają przed koniecznością zapewnienia sobie warunków lokalowych przez wynajem mieszkania. Dlatego też w tym artykule podpowiemy jak skonstruować umowę najmu tak, aby stworzyć dobry „plan działania”, zabezpieczyć interesy właściciela, ale i swoje, a także nie dać się oszukać. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

mieszkanie-bloki-nieruchomosci-chlopiec
24.09.2023 11:19 Małoletni chłopiec musiał spłacić dług mieszkaniowy matki. Nigdy nie mieszkał w tym lokalu

Małoletni chłopiec musiał zapłacić ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie, choć nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego i chce uchylenia nakazu zapłaty – donosi Polska Agencja Prasowa. Jak doszło do tej sytuacji?

bloki
20.09.2023 09:21 „Chów klatkowy Polaka". Internauci oburzeni ofertą mieszkania

Wynajem mieszkania w korzystnej cenie i dobrej lokalizacji to spore wyzwanie. Okazuje się, że już za 1370 zł we Wrocławiu można wynająć pokój. Internautów oburzył niewielki metraż pokoi i komentują, że tak wygląda „chód klatkowy Polaka".

Klucze i drzwi do mieszkania
16.09.2023 20:38 Pieniądze za rezerwację mieszkania. Uważaj, to nowe oszustwo

Oferty wynajmu mieszkań bardzo często potrafią być atrakcyjne. Jednakże ich autorzy nie zawsze mają dobre intencje. Okazuje się bowiem, że oszuści znaleźli kolejne miejsce do kradzieży.

mieszkania-warszawa-bloki
16.09.2023 11:20 Wynajem mieszkania kontra finansowe możliwości studentów. Lektura ogłoszeń nie pozostawia złudzeń

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Wielu studentów decyduje się kształcić na uczelniach zlokalizowanych w miastach znacznie oddalonych od ich rodzinnych miejscowości, a to wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania, pokoju bądź miejsca w akademiku. Polski Związek Firm Deweloperskich sprawdził, co dzieje się w sektorze mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Wnioski nie napawają optymizmem.

osiedle tysiaclecia policja
12.09.2023 08:22 Przez kilka lat wynajmowała swoje mieszkanie w Katowicach. Jej odkrycie jest przestrogą dla innych

Dla właściciela mieszkania długoterminowy wynajem swojego lokum wiąże się z gwarancją stałych przychodów i zmniejszeniem liczby obowiązków związanych z szukaniem najemcy czy sprzątaniem. Po kilku latach wynajmowania mieszkania na osiedlu 1000-lecia w Katowicach jego właścicielka zdecydowała się je sprzedać. Gdy wreszcie otworzyła drzwi do swojego lokum, osłupiała.

nieruchomości
31.08.2023 14:45 Zmiana w podatku od zakupu mieszkania. Niektóre osoby mogą sporo zaoszczędzić

31 sierpnia wchodzi ważna zmiana dla osób, które kupują mieszkanie. Zgodnie z nią niektóre osoby nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, tym samym mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pukanie do drzwi, kontrola
30.08.2023 08:35 Kontrolują domy na potęgę. Powodem zmiany w prawie, wizyty można uniknąć

Już od czterech miesięcy obowiązuje zmienione prawo dotyczące nieruchomości. Kontrole, które są przeprowadzane, sprawdzają m.in. zgodność jednego ważnego dokumentu. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, może chodzić również o inny system znajdujący się w domu.

Kobieta na plaży
29.08.2023 17:27 Innowacyjny pomysł na biznes. Wynajmuje wolną część swojego łóżka. Ile zarabia?

W dzisiejszych czasach spłata kredytu za mieszkanie, a nawet wynajem kawalerki lub pokoju może okazać się zgubne dla naszego portfela. Pewna kobieta z Australii wpadła na ciekawy pomysł, dzięki któremu podreperowała swój domowy budżet.

nieruchomosc-deweloperzy-bloki
29.08.2023 13:36 Blisko 37 proc. Polaków zmaga się z problemem mieszkaniowego przeludnienia. Sytuacja jest poważna

W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.

budowa deweloper mieszkania
27.08.2023 15:15 Co się dzieje na rynku mieszkaniowym? Mamy najnowsze dane

W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?

Dom, Londyn, podwórko
24.08.2023 13:03 Wynajmował mały dom dla 40 osób. Zarobił majątek, teraz tego gorzko pożałuje

48-letni mężczyzna dostał kilkuletni zakaz wynajmowania domów, po tym jak został uznany winnym wielu wykroczeń mieszkaniowych. Przez media nazywany jest “właścicielem slumsów”. Na swoich nielegalnych praktykach zbił majątek.

Bazylika św. Piotra w Watykanie
21.08.2023 15:52 Problemy gospodarcze Watykanu. Jest reakcja papieża, ucierpią turyści

Watykan ma poważne problemy gospodarcze - maleją zyski z najważniejszego źródła przychodów tego kraju. Papież Franciszek zmuszony był podjąć decyzję, aby przeciwdziałać tej sytuacji. I niestety, nie oznacza to dobrych informacji dla turystów.