biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Energetyka > Afera styropianowa. Polscy producenci oskarżają rząd o sabotowanie całej branży
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 14.07.2025 21:13

Afera styropianowa. Polscy producenci oskarżają rząd o sabotowanie całej branży

termomodernizacja
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W połowie czerwca do konsultacji publicznych trafiło rozporządzenie ministerstwa rozwoju i technologii ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Pisaliśmy już o nim w kontekście zmian w wymogach montażu wind, jednak prawdziwej rewolucji dopatrują się w nim producenci artykułów budowalnych. Według części z nich rozporządzenie MRiT to efekt lobby i zamach na branżę zdominowaną przez rodzimych producentów.

Nowe rozporządzenie MRiT ws. budynków. Larum podnieśli producenci styropianu

"Budynki bardziej przyjazne mieszkańcom, bezpieczne i spełniające wymagania efektywności energetycznej" – tak ministerstwo rozwoju zapowiada skutki rozporządzenia. Wiemy już, że dzięki niemu przy przebudowie starszych budynków konieczne będzie zapewnienie windy także w budynkach trzypiętrowych, ale dokument jest znacznie bardziej pojemny.

Akt wprowadza m.in. standard zerowej emisyjności dla nowych budynków oraz nowe zasady przeciwpożarowe. Oznacza to, że MRiT opracowało nowe, bardzo konkretne przepisy stawiania budynków mieszkalnych. Według niektórych – na tyle konkretne, że wyglądają na efekt lobbingu.

54438742614_029ca9d296_k.jpg
Fot. KRPM/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
UE śrubuje cel Zielonego Ładu – redukcja emisji o 90 proc. w 15 lat. Tusk złapie się za głowę Surowe kary dla właścicieli nieruchomości. O dopełnieniu tego obowiązku nie wolno ci zapomnieć

Nowe wymogi w zakresie izolacji mają zwiększyć ochronę przeciwpożarową

Najwięcej kontrowersji wśród części producentów wzbudza kwestia nowych wymogów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Według rozporządzenia izolacja nowych budynków będzie mogła zostać przeprowadzona z użyciem styropianu tylko wtedy, kiedy będzie on przekładany wełną mineralną.

W praktyce ma to oznaczać, że wykorzystanie styropianu w ogóle przestanie być opłacalne i zostanie on porzucony na rzecz wełny, a to ma być ciosem w polską gospodarkę. Według szacunków Cezarego Bachańskiego to właśnie do polskich firm ma należeć od 20 do nawet 25 proc. całego rynku styropianowego. Rynku, który rozporządzeniem MRiT w jego ocenie de facto zostanie zlikwidowany.

Buda: przez rozporządzenie MRiT koszty termomodernizacji wzrosną o 40 proc.

Krytycy rozporządzenia twierdzą, że do MRiT dotarło lobby firm zachodnich. Bachański pisze w serwisie X:

Komuś ewidentnie to przeszkadza i trzeba zaorać naszych producentów, a chałupy ocieplać wełną zachodnich koncernów. Wełnę mineralną wytwarzają co do zasady głównie duże zachodnie firmy. Orać Polaka frajera z jego styropianem. Co ciekawe, nie jest to regulacja unijna, a nasz krajowy wymysł.

Problemów z nowym rozporządzeniem ma być więcej i do zarzutów ustosunkował się już resort rozwoju. Odpiera on wszystkie zarzuty, twierdząc, że treść rozporządzenie podyktowana jest potrzebą zapewnienia budynkom w Polsce skuteczniejszej ochrony przeciwpożarowej. Przywołano przykład pożaru bloku w Ząbkach, który ma dowodzić, że zaostrzone przepisy są niezbędne.

Według MRiT rozporządzenie nie faworyzuje żadnej technologii, producentów, ani materiałów. Nie zagrozi także branży materiałów izolacyjnych:

Polska branża materiałów izolacyjnych jest silna i w większości krajowa. Styropian, wełna mineralna i inne materiały izolacyjne produkowane są w ogromnej części przez firmy działające w Polsce. Twierdzenia o „niszczeniu branży” są całkowicie nieprawdziwe.

Konsultacje publiczne zakończyły się wczoraj, projekt rozporządzenia jest już w fazie opiniowania, a następnie zostanie przedstawiony komitetom rady ministrów. Już teraz jednak jego treść jest krytykowana przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Europoseł Waldemar Buda stwierdził, że skutkiem rozporządzenia będzie 40-procentowy wzrost kosztów termomodernizacji, a działaniami MRiT powinno zająć się CBA i ABW.

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: