Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Prawo

Prawo

portfel
29.02.2024 19:20 Tyle pieniędzy komornik może zabrać z wypłaty. Kwota uległa zmianie

Egzekucja komornicza to proces, który może wywołać wiele niepokoju i niepewności w życiu każdego dłużnika. Zajęcie dochodu czy mienia przez komornika może stanowić poważne utrudnienie dla osób zadłużonych, zwłaszcza dla tych zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Warto zrozumieć, jakie są zasady i ograniczenia tego procesu, aby móc chronić swoje interesy finansowe.

Ogródek działkowy
19.02.2024 17:33 Złe wieści dla działkowców. Może zniknąć blisko połowa ogródków

Ostatnia nowelizacja prawa planistycznego może się okazać gwoździem do trumny setek ogródków działkowych w Polsce. Właściciele są bardzo zaniepokojeni, że nowe przepisy mogą zadziałać w inny sposób niż planowano. Spodziewają się bowiem fali likwidacji Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Zaparkowane samochody
04.01.2024 20:35 Wielkie zmiany w przepisach. Trzeba będzie się liczyć z konfiskatą samochodu. Znamy szczegóły

W marcu 2024 roku w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu karnego przewidująca surowsze kary dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Czy jednak w każdym przypadku trzeba się liczyć z konfiskatą samochodu? Jak się okazuje, wnioski są dość ciekawe.

samochód
30.12.2023 18:07 Kluczowe zmiany dla kierowców od 1 stycznia 2024 roku. Za niedopełnienie obowiązków grozi kara

Kierowcy muszą się przygotować na duże zmiany w 2024 roku. Od 1 stycznia w życie wejdzie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 7 lipca 2023 roku. Co się zmieni?

Straż graniczna
28.12.2023 16:51 Nowy kraj w strefie Schengen. Jest oficjalna decyzja

Jest oficjalna decyzja o przystąpieniu kolejnego kraju europejskiego do strefy Schengen. I chociaż mieszkańcy mogą się cieszyć z planów zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych, to wiadomo jedynie, iż nastąpi to w przyszłym roku.

kontrola policja
20.12.2023 23:00 Łatwo zapomnieć o jednej rzeczy. Kara może być bardzo wysoka

W naszym kraju wciąż nie brakuje absurdów, wynikających z nie do końca jasnych interpretacji obowiązującego prawa. Jednym z nich jest np. to, że mimo posiadania uprawnień do prowadzenia samochodów, cały czas możemy otrzymać surową karę za jazdę bez prawa jazdy. Stać się może tak, jeśli tylko mieliśmy czasowo zawieszone dokumenty. Jedna z kobiet, która znalazła się w takiej sytuacji, decyzją sądu musiała zapłacić aż 30 tys. zł grzywny. Na ratunek jej pospieszył dopiero Rzecznik Praw Obywatelskich.

praca-przy-komputerze-ekran-monitor
18.12.2023 19:24 W 2024 roku duże zmiany w przepisach. Skorzysta na nich wielu pracowników

Komputera używamy nie tylko do celów rozrywkowych, ale i zawodowych. W wielu przypadkach praca jest po prostu niemożliwa bez użycia tego sprzętu. W 2024 roku każdy, kto pracuje przy laptopie minimum 4 godziny dziennie, będzie mógł liczyć na dodatkowe zaopatrzenie swojego stanowiska przez pracodawcę – przypomina dziennik.pl. I podkreśla, że to nie koniec nadchodzących zmian.

przedsiebiorca-dokumenty-pieniadze-kalkulator
07.12.2023 22:47 Niekorzystna uchwała dla przedsiębiorców. Chodzi o podstawy wymiaru składek

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, iż z końcem listopada Sąd Najwyższy podjął niekorzystną dla przedsiębiorców uchwałę. Sędziowie orzekli, że ZUS ma prawo obniżyć podstawę składek przedsiębiorców, jeśli ci na początku prowadzenia swojej działalności zadeklarują składki nieodpowiadające osiąganym przychodom. Rzecznik MŚP wyraził zdecydowany sprzeciw w tej sprawie.

pieniadze-gotowka-rodzice
07.12.2023 21:11 Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko

Do tej pory było tak, że rodzice mogli rozliczać się podatkowo wspólnie z dziećmi, jednak w większości z przywileju tego korzystali ci, którzy na co dzień sami się nimi zajmowali. Teraz jednak fiskus zaczął odmawiać korzyści podatkowych rozwodnikom dzielącym się wychowaniem wspólnego potomstwa. O ważnym wyroku w tej sprawie informuje “Rzeczpospolita”.

pies-spacer-chodnik
04.12.2023 14:23 Czy zakup i utrzymanie psa można odliczyć od podatku? Polskie prawo zaskakuje

W kosztach prowadzonej działalności przedsiębiorca może ująć część wydatków związanych z zakupem oraz utrzymaniem psa stróżującego – donosi Interia Biznes. Zgody na to udzielił dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej.

laptop-praca-przy-komputerze
02.12.2023 14:52 4-dniowy tydzień pracy. Czy w przyszłym roku będziemy mniej pracować?

Od lat Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów UE. Państwa europejskie coraz chętniej testują możliwości skrócenia czasu pracy: od lutego br. 33 niemieckie firmy uruchomiły półroczny pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Inne kraje przetestowały lub zapowiedziały podobne działania. Zresztą w Polsce też działają firmy, w których można pracować krócej. Czy 4-dniowy tydzień pracy ma szansę na stałe wejść do naszego kodeksu pracy?

pieniadze-gotowka-oszustwo
02.12.2023 10:19 Kobieta ma zapłacić bankowi 33 tys. zł, choć nie brała pożyczki. Prokurator generalny interweniuje

Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że co piąty Polak doświadczył negatywnej sytuacji związanej z bezpieczeństwem swoich danych. Niestety skutki kradzieży tożsamości/haseł są bardzo poważne. Wyłudzenie kredytu, podrobienie dowodu w celu podejmowania różnych czynności prawnych czy dokonywanie zakupów to wciąż tylko niektóre z nich. Boleśnie przekonała się o tym mieszkanka Sosnowca, która ma zapłacić bankowi 33 tys. zł, choć nie brała pożyczki – donosi portal forsal.pl. Jak to się stało i co będzie dalej?

senior-dlonie-pieniadze-wynagrodzenie
27.11.2023 12:38 Jesteś w tym wieku? Pracodawca nie może Cię zwolnić ani obniżyć pensji. Są jednak wyjątki

W Polsce aktualny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Szerokie grono osób zatrudnionych, którym do przejścia na emeryturę zostało zaledwie kilka lat, ma prawo skorzystać z tzw. ochrony przedemerytalnej. O tym szczególnym przywileju pracowniczym przeczytamy w art. 39 Kodeksu pracy. Kto dokładnie jest objęty taką formą ochrony i czy są tu jakieś odstępstwa od reguły? Wyjaśniamy poniżej.

pieniądze, rachunek
26.11.2023 15:21 Wielu właścicieli psów popełnia ten błąd. Grozi nawet 1000 zł grzywny

Wielu właścicieli psów nawet nie zdaje sobie sprawy, że wybierając się ze swoim czworonogiem na spacer i prowadząc go na smyczy, mogą otrzymać wysoki mandat – oczywiście tylko wtedy, jeśli popełnią pewien błąd. Nieraz możemy coś takiego zaobserwować w pobliżu sklepów.

dom-drzwi-budynek
23.11.2023 12:44 Urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Te dokumenty trzeba mieć pod ręką

Z początkiem stycznia br. w życie weszła nowelizacja Prawa Wodnego z 7 lipca 2022 roku. Jej praktycznym efektem są kontrole urzędników. Gminy mają za zadanie sprawdzić wszystkie zbiorniki bezodpływowe na swoim terenie – informuje Interia Biznes. Kto musi się zatem przygotować na wizytę kontrolerów i jakie kary grożą za brak konkretnych dokumentów?

sklep-biedronka-ceny-kasa-samoobslugowa
18.11.2023 22:46 Inna cena w sklepie przy kasie, inna na półce. Co robić? Przepisy mówią jasno

Nie jest żadną tajemnicą, że ceny towarów i usług co jakiś czas ulegają zmianie, choć przy obecnej inflacji zdarza się to dość często. Sklepy chętnie stosują różne promocje, by przyciągnąć do siebie klientów, zwłaszcza że regularne, nawet niewielkie oszczędności na prostych wydatkach mogą się przełożyć, w ujęciu długofalowym, na niemałą sumę. Co jednak, gdy przy kasie orientujemy się, że produkt nie kosztuje tyle, ile widniało na etykiecie umieszczonej na sklepowej półce? Wyjaśniamy poniżej.

ogrodki-dzialkowe-rod
15.11.2023 21:59 Ogródki działkowe mogą zniknąć z wielu polskich miast. PZD ostrzega

Rodzinne Ogródki Działkowe (w skrócie ROD) są dla wielu Polaków jednymi z najważniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. Nie oddalając się zbytnio od miasta, mogą w nich odpoczywać, uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta (za odpowiednim zezwoleniem). Nie mogą za to mieszkać na tych działkach ani ich wynajmować. Kilka dni temu Polski Związek Działkowców wystosował komunikat, w którym przestrzega, że z mapy Polski może zniknąć nawet 60 proc. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dlaczego?

kolejka-ludzie-urzad-miasta
15.11.2023 19:17 Musisz coś załatwić w urzędzie? Ważne zmiany wchodzą już 17 listopada

Zdarzyło Ci się wziąć wolne w pracy lub “urwać się” wcześniej tylko dlatego, że musiałeś załatwić coś w urzędzie? Takie sytuacje mogą już niebawem pójść w niepamięć. Od 17 listopada zacznie obowiązywać zarządzenie nr 525 prezesa rady ministrów z 26 października br. w sprawie sposobu organizacji czasu pracy urzędów. Zwykły Kowalski powinien z tego wiedzieć przede wszystkim tyle, że placówki te będą dłużej otwarte.

Skrzynka pocztowa
15.11.2023 18:06 Przegapisz wizytę listonosza, będziesz mieć poważne kłopoty. Do akcji może wkroczyć sąd

Grzywna za nieodebranie przesyłki od listonosza wcale nie jest odrealnionym scenariuszem. To możliwe w sytuacji, gdy doręczyciel zostawi awizo nie w naszej skrzynce, tylko w ogólnodostępnym miejscu, skąd nie trudno o to, by niewielka karteczka gdzieś się zawieruszyła i finalnie nie trafiła do adresata. To, że listonosz popełnił błąd, nie ma znaczenia w późniejszych konsekwencjach. Jeśli bowiem okaże się, że niedoręczony list dotyczył pewnej konkretnej sprawy, jego niedoszły odbiorca może mieć poważne problemy – przestrzega Interia Biznes.

cmentarz-groby
05.11.2023 14:28 Przedłużenie ważności grobu. Co się stanie, jeśli nie wniesiesz opłaty na czas?

Dzień Wszystkich Świętych jest już za nami – z reguły to w okolicach tego święta, Polacy – chcąc nie chcąc – bardziej interesują się kwestiami związanymi z branżą funeralną czy posiadaniem miejsca na cmentarzu komunalnym. Okazuje się, że jeśli po 20 latach ktoś nie wniesie opłaty prolongującej nienaruszalność grobu, to może on przypaść komuś innemu – przestrzega serwis prawo.pl.

pieniadze-gotowka-zus-500-plus
05.11.2023 12:59 Czy dorosłe dziecko może domagać się od rodziców zwrotu pieniędzy z 500 plus? Prawo wskazuje jasno

Rządowy program „Rodzina 500+” funkcjonuje w Polsce już od kilku dobrych lat. Aktualnie w jego ramach, na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 18. roku życia, wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wys. 500 zł miesięcznie (od stycznia będzie to już 800 zł). Środki te trafiają na konto rodzica lub opiekuna prawnego, gdyż to oni są wnioskodawcami. Czy zatem istnieje scenariusz, w którym dorosłe dziecko miałoby zażądać od swojego rodzica zwrotu tych pieniędzy?

sad-mlotek-sedziowski-pieniadze-spadek
04.11.2023 08:25 Nadchodzą rewolucyjne zmiany w prawie spadkowym. Wejdą w życie już 15 listopada

W połowie listopada w życie wejdą ważne zmiany w prawie spadkowym – donosi portal infor.pl. Obejmą one m.in. kwestię odrzucania spadku przez dzieci, dziedziczenie w tzw. trzeciej grupie spadkowej oraz katalog sytuacji umożliwiających uznanie spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia. Poniżej wskazujemy szczegóły.

straz-miejska-miasto-rower
25.10.2023 14:14 Nowe przepisy i pierwsze mandaty. Pamiętaj o tym przed przejściem dla pieszych

Kilka dni temu w życie weszła nowelizacja, wskutek której strażnicy miejscy i gminni zyskali nowe uprawnienia mandatowe. Najpierw były pouczenia, a potem zaczęło się wystawianie mandatów. W województwie małopolskim 40, w mazowieckim 30, a w pomorskim – 6. “Rzeczpospolita” informuje, że będzie ich tylko więcej.

kalendarz-daty-kubek-urlop
24.10.2023 14:09 Nawet 21 dni dodatkowego płatnego urlopu ponad limit. Wyjaśniamy, kiedy można z niego skorzystać

Płatny urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu, kto jest zatrudniony na umowie o pracę w pełnym wymiarze godzin. Do momentu osiągnięcia 10-letniego stażu pracy wynosi on 20 dni, a gdy ktoś pracuje dłużej niż 10 lat – 26 dni. Poza tą formą wolnego, mamy też m.in. urlop okolicznościowy, rodzicielski czy szkoleniowy. To właśnie ten ostatni może wynieść nawet 21 dni ponad standardowo przysługujący limit wypoczynkowy. Na jakich zasadach działa i kto może z niego skorzystać?

terminal-rachunek-paragon-pieniadze
27.09.2023 11:17 Sprzedała lody, wystawiła paragon i… dostała 3 tys. zł mandatu. Ekspert: to przykład naruszenia zasad kontroli

W lipcu w jednej z polskich lodziarni doszło do kuriozalnej sytuacji. Julia Myszalowa sprzedała klientowi dwie gałki lodów, położyła paragon na ladzie i poszła zrealizować zamówienie. Chwilę później pojawili się kontrolerzy skarbówki, którzy ukarali dziewczynę mandatem w wys. 3 tys. zł. W mojej ocenie przypadek lodziarni to przykład naruszenia zasad kontroli – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo. Jaki jest finał tej sprawy?