Ważny komunikat dla Polaków po pożarze w Ząbkach. Każdy powinien sprawdzić to w swoim domu

Polska Izba Inżynierów Budownictwa pilnie wzywa Polaków do przeszukania swoich domowych poddaszy. Akcja związana jest z tragicznymi wydarzeniami w Ząbkach pod Warszawą, gdzie w czwartek wieczorem doszło do dużego pożaru budynku wielorodzinnego. Możliwa przyczyna zapłonu powinna być impulsem i refleksją do działania w każdym domu.
Dramatyczny pożar budynku wielorodzinnego w Ząbkach
3 lipca w Ząbkach pod Warszawą doszło do groźnego pożaru poddasza w budynku wielorodzinnym przy ulicy Powstańców. Ogień pojawił się około godziny 19:00 i objął poddasze w bloku, w którym znajduje się ponad 200 mieszkań. Pożar udało się opanować w późnych godzinach nocnych. Jak wskazują eksperci, tragiczne wydarzenie świadczy o poważnym problemie, poruszanym od lat — braku odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych w niektórych budynkach wielorodzinnych.
Premier Donald Tusk dzień po pożarze zaplanował pilne spotkanie, podczas którego dyskutowano o serii pożarów w Polsce, z których najpoważniejszym był właśnie ten w Ząbkach.
Izba Inżynierów Budownictwa zwraca szczególną uwagę na kwestię niedostatecznego nadzoru nad przestrzeganiem istniejących przepisów, wynikających z ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Wielkim problemem jest nie tylko brak systematycznych kontroli z urzędu, ale również lekceważenie zaleceń przez mieszkańców — a te mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.
PGNiG nadało pilny komunikat, dotyczy bezwzględnie wszystkich klientów. „Zachowaj ostrożność” Blackout u sąsiada Polski. Większość kraju bez prądu, metro i windy stanęły, nie działają bankomatyLokatorzy ignorują kluczowe zalecenia
Lokatorzy niejednokrotnie ignorują zalecenia, a uporządkowane strychy szybko zapełniają się zbędnymi przedmiotami – alarmują eksperci.
To właśnie zbędne, uszkodzone i zużyte przedmioty stanowią najlepsze źródło zapłonu potencjalnego pożaru. PIIB wskazuje, że chociaż obecne przepisy nakładają obowiązek regularnych przeglądów technicznych oraz konserwacji instalacji przeciwpożarowych, wciąż nie są one wystarczająco egzekwowane.
W przypadku budynków wielorodzinnych takie kontrole muszą odbywać się co najmniej raz w roku, a w szczególnych przypadkach, dwa razy do roku.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa podkreśla, że doraźne kontrole Państwowej Straży Pożarnej, chociaż cechują się wysoką skutecznością, odbywają się zbyt rzadko, aby móc zapewnić Polakom pełne bezpieczeństwo. Wiele budynków w Polsce powstało dziesiątki lat temu i nie spełnia współcześnie ustalonych norm technicznych. Dostosowanie ich do aktualnych wymogów oznacza konieczność przeprowadzenia kosztownych inwestycji, co zniechęca właścicieli i zarządców przestarzałych budynków.
Znaczącym problemem jest niewystarczające przestrzeganie zaleceń i przepisów w społeczeństwie.
Nie chodzi więc o zaostrzanie przepisów, ale o ich realne stosowanie i kontrolę – czytamy w komunikacie.
Kluczowe znaczenie ma postawa i działanie zarządców budynków oraz świadomość mieszkańców w zakresie przestrzegania poszczególnych zasad i zaleceń, które w znacznym stopniu pomogą zminimalizować ryzyko pożarowe. W jaki sposób Polacy mogą dodatkowo zabezpieczyć się przed zagrożeniem?
Zobacz też: Kraje wschodniej Europy szykują się na inwazję. Polska planuje ewakuację
Pilny apel o dokładne przeszukanie domowych poddaszy
Polska Izba Inżynierów Budownictwa wydała komunikat, w którym apeluje do zarządców budynków, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej o rzetelne i sprawne przeprowadzenie przeglądów poddaszy – zarówno użytkowych, jak i nieużytkowych, w zakresie zgodności z przepisami ochrony przeciwpożarowej. W ten sposób mają rozpocząć się "natychmiastowe działania prewencyjne i kontrolne w skali ogólnopolskiej".
Szczególną uwagę warto poświęcić przestrzeniom zagospodarowanym bez wymaganych zezwoleń, które niejednokrotnie wykorzystywane są niezgodnie z przeznaczeniem, na przykład jako składowiska materiałów łatwopalnych.
Budowanie poddaszy bez zastosowania odpowiednich zabezpieczeń sprzyja właśnie takim tragediom, jakie miały miejsce w budynku w Ząbkach – podkreśla PIIB w swoim oświadczeniu.
Eksperci zwracają uwagę, że tragedia w Ząbkach musi stanowić refleksję do działań i przewidywania ewentualnych konsekwencji ignorowania zagrożenia. Warto interweniować, zanim dojdzie do kolejnego nieszczęścia.
Przestrzenie poddaszy, niejednokrotnie użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem i niedostatecznie zabezpieczone, wymagają szczególnej uwagi. Tragedia w Ząbkach unaocznia pilną potrzebę podjęcia działań prewencyjnych – zanim dojdzie do kolejnych, podobnych zdarzeń – podsumowuje PIIB.





































