Wydatki związane z domem czy mieszkaniem to nie tylko inwestycja w siebie, ale również w przyszłą ulgę od podatku. Wiele osób nie wie, że w ramach rocznego rozliczenia PIT można zachować w portfelu całkiem sporą sumę. Polacy skorzystają nie tylko z ulgi z tytułu zakupu nieruchomości, ale również wielu innych wydatków. Niestety nie każdy będzie mógł zaoszczędzić.
Niektórzy z nadzieją patrzą w przyszłość, licząc na spadek cen na rynku nieruchomości. W końcu nie tak dawno mówiło się o stabilizacji cen, a nawet o ich spadku w niektórych z większych miast. Czy trend spadkowy się utrzyma? Deweloperzy zajęli stanowisko.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk przedstawił nowy pomysł na polskie budownictwo mieszkalne. Gdy mieszkania zaczynają tanieć, ale wciąż kredyty hipoteczne pozostają nieosiągalne dla potencjalnych nabywców – którą stronę transakcji tym razem zdecydował się wesprzeć rząd?
Nowelizacja prawa o opodatkowaniu nieruchomości, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., pociągnęła za sobą liczne wątpliwości. Głośno było o nowym-starym opodatkowaniu ogrodzeń, jednak teraz pojawił się nowy problem. Przyjrzeć się mu powinien każdy, kto na swojej posesji zainstalował monitoring, nawet jeśli jest to tylko jedna kamera.
Wielu właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie sprawy z powagi niektórych działań, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych. Choć takie praktyki często są postrzegane jako drobne zaniedbanie, mogą skutkować poważnymi problemami dla całych społeczności. Jakie ryzyko wiąże się z ignorowaniem przepisów?
W Polsce trwa bezprecedensowy w XXI wieku kryzys mieszkaniowy. Upór lobby ws. dopłat do kredytów hipotecznych nie przyniósł skutków, popyt zamarł, a spadki cen nieruchomości maskowane są rabatami. Rząd ma jednak pomysł, by nadać problemowi nowej dynamiki.
Choć ta tendencja była zauważalna już od kilku lat, to takiego wzmożenia na rynku nieruchomości nie spodziewały się nawet największe agencje na rynku. Polacy odnotowali historyczny rekord, a ich udział w rynku znacznie wzrósł. Eksperci przyznają, że to m.in. obawa przed konfliktem zbrojnym mobilizuje naszych rodaków do decyzji.
To nie są dobre wiadomości dla Polaków, którzy uważają, że uważają, że obciążono ich przesadnie wysokimi daninami na rzecz państwa. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjrzała się sytuacji naszego kraju i zaleciła rządowi wprowadzenie trzech nowych podatków. Wskazano, kogo miałyby dotknąć dodatkowe opłaty.
Na sprzedaż trafiła kamienica będąca siedzibą najstarszej w Europie nieprzerwanie działającej lecznicy weterynaryjnej. Historia tego miejsca sięga XIX wieku, a sam budynek na stałe zapisał się jedną z wizytówek miasta. Teraz może trafić w nowe ręce, jednak jego właścicielce nie jest wszystko jedno.
Fani Roberta Lewandowskiego z niecierpliwością wyczekiwali pozytywnych informacji dotyczących ich ulubionego piłkarza. Okazało się, że napastnik dokonał imponującej transakcji – stał się właścicielem ekskluzywnej posiadłości w Hiszpanii. Kwota, na jaką wyceniono tę nieruchomość, budzi ogromne emocje, ponieważ mowa o wielomilionowej inwestycji.
Karol Nawrocki jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, a obecnie startuje również w wyborach prezydenckich jako kandydat popierany przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Ledwo zaczął się wyścig o stanowisko głowy państwa, a gdańska prokuratura wszczęła śledztwo przeciwko politykowi. Nawrocki odniósł się do tych zarzutów. Jego słowa wprawiają w osłupienie.
Wraz z nadejściem 2025 roku zmianie uległy niektóre przepisy dotyczące opłat podatku. Dla niektórych właścicieli posesji nie są to dobre wieści, bowiem kwota do zapłaty może wynieść ich nawet 10 razy więcej niż dotychczas. Wiadomo, kto zapłaci więcej.
Najwyższy Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie, która dotyka większości Polaków i dotyczy jednego z najważniejszych państwowych rejestrów. Zaskoczenia nie ma, jednak słychać liczne głosy rozczarowania. Waldemar Izdebski, były Główny Geodeta Kraju, mówi bez ogródek: "hipokryzja trwa".
Zbliża się termin, po którego przekroczeniu właściciele nieruchomości narażają się na wysokie kary. Chodzi o obowiązek zgłaszania niebezpiecznej substancji, której całkowite wyeliminowanie powinno zostać przeprowadzone lata temu. Wiele wskazuje jednak na to, że to problem, z którym pójdzie nam o wiele ciężej, niż pierwotnie zakładano.
Szykując się do sprzedaży mieszkania, warto zwrócić uwagę na jeden istotny aspekt. Jeśli tego nie zrobimy, cały proces może się znacznie wydłużyć. Kupujący wstrzymają się z decyzją, chcąc uniknąć kłopotu. To nie jest długa procedura.
Spadki cen nieruchomości skłoniły sprzedawców do ich maskowania. Objawia się bezsilność państwa, co w roku wyborczym, kiedy komitety będą pilnie poszukiwały pieniędzy, będzie narastać. Dziś przeciętny Polak w zasadzie nie wie i nie może się dowiedzieć, ile kosztują w jego kraju mieszkania. A to jedynie wierzchołek góry lodowej.
Wraz z nadejściem 2025 roku w życie wszedł podatek, który niektórzy Polacy będą musieli zapłacić. Już teraz opłata od nieruchomości to nie wszystko. Sprawdź, kto poniesie dodatkowe koszty.
Już nie tylko subiektywne spostrzeżenia i obiegowe opinie, ale też twarde dane wskazują, że w IV kw. 2024 r. doszło do realnego spadku cen nieruchomości. Jest za wcześnie, by wpadać w entuzjazm, ale dzięki upadkowi programu dopłat do kredytów hipotecznych po raz pierwszy od wielu lat możemy obserwować odwrócenie zwyżkowego trendu.
Ukryte usterki w nieruchomości, niespłacona hipoteka, niechciany lokator i upadek firmy deweloperskiej to tylko kilka zagrożeń, które czyhają na nas, jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania. Portal BiznesINFO zapytał prawnika, jakie przykre niespodzianki mogą wiązać się z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym. Oto kilka cennych wskazówek, jak się przed nimi chronić.
Nie tylko Polska boryka się z kryzysem mieszkaniowym. W kłopotach znalazł się także kraj, w którym akurat Polacy bardzo chętnie lokują kapitał w nieruchomości. Inwestorów może jednak wkrótce czekać srogie rozczarowanie. Mowa o gigantycznej stawce podatkowej, która ma na celu zniechęcić zewnętrzny kapitał.
Spadek sprzedaży na rynku nieruchomości oznacza, że więcej osób decyduje się na wynajem. Problem w tym, że ten staje się coraz droższy. Dochodzimy do sytuacji, w której osoba wynajmująca mieszkanie za 3 tys. zł nie otrzymuje kredytu, którego rata byłaby niższa. Deweloperzy znaleźli jednak przejściowe "rozwiązanie".
Wyższe ceny niemal wszystkich produktów i usług odczuwają nie tylko polscy konsumenci. Skutki inflacji i rosnących kosztów produkcji są odczuwalne w całej Unii Europejskiej, również na rynku mieszkaniowym. W którym kraju podwyżki najmocniej uderzyły po kieszeniach kupujących? Polsce niewiele brakowało do ustanowienia rekordu.
W całej Polsce rozpoczęły się intensywne kontrole związane z popularnym programem, z którego skorzystało wiele rodzin. W ramach tych działań weryfikowane są przypadki potencjalnych nadużyć oraz nieprawidłowego wykorzystania otrzymanych dotacji. Osoby, u których stwierdzone zostaną nieprawidłowości, mogą spodziewać się poważnych konsekwencji.
Od kwietnia 2023 roku właściciele nieruchomości mają dodatkowy obowiązek. Muszą mieć ten dokument na wypadek kontroli. Jego posiadanie jest również przydatne przy szeregu innych aktywności, za jego wyrobienie musimy słono zapłacić. Jeszcze droższa może być jednak kara finansowa nałożona za jego brak.
Trend wzrostowy, jeśli chodzi o zakup nieruchomości od Polaków, trwa już od dłuższego czasu. To tam rodacy masowo wykupują domy i mieszkania, w wielu przypadkach w ramach inwestycji. Władze postanowiły w końcu zareagować, turystyka zostanie wyraźnie ograniczona. Najbliższe dwa lata będą wyjątkowo trudne.
Znów nie ma zgody w rządzie w sprawie pomocy Polakom, których nie stać na mieszkania. Zapowiedź nowego programu, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, spotkała się z ostrą krytyką ze strony ministry funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Jej zdaniem propozycja wykorzystania może przynieść negatywne skutki, szczególnie dla rynku małych mieszkań. Dlaczego?
Wyceniany na prawie 40 milionów złotych lokal, który stał się bohaterem licznych komentarzy w mediach społecznościowych, znalazł nowego nabywcę. Chociaż pierwotnie informacje o nim nie były dostępne publicznie, personalia miliardera wypłynęły za sprawą wpisu w księgach wieczystych. Okazuje się, że nowy właściciel lokalu nie jest Polakiem, chociaż prowadzi tu interesy.
Budynek przy Złotej 44 na warszawskim rynku nieruchomości należy do najbardziej prestiżowych adresów. Na sprzedaż wystawiono właśnie ostatni, najwyżej położony apartament w tym wieżowcu. To wyjątkowa okazja dla osób poszukujących luksusu i rozgłosu, które… dysponują jednocześnie odpowiednio zasobnym portfelem. Cena apartamentu wiele osób może bowiem wprawić w osłupienie.