Oferty wynajmu mieszkań bardzo często potrafią być atrakcyjne. Jednakże ich autorzy nie zawsze mają dobre intencje. Okazuje się bowiem, że oszuści znaleźli kolejne miejsce do kradzieży.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Wielu studentów decyduje się kształcić na uczelniach zlokalizowanych w miastach znacznie oddalonych od ich rodzinnych miejscowości, a to wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania, pokoju bądź miejsca w akademiku. Polski Związek Firm Deweloperskich sprawdził, co dzieje się w sektorze mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Wnioski nie napawają optymizmem.
Dla właściciela mieszkania długoterminowy wynajem swojego lokum wiąże się z gwarancją stałych przychodów i zmniejszeniem liczby obowiązków związanych z szukaniem najemcy czy sprzątaniem. Po kilku latach wynajmowania mieszkania na osiedlu 1000-lecia w Katowicach jego właścicielka zdecydowała się je sprzedać. Gdy wreszcie otworzyła drzwi do swojego lokum, osłupiała.
31 sierpnia wchodzi ważna zmiana dla osób, które kupują mieszkanie. Zgodnie z nią niektóre osoby nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, tym samym mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Już od czterech miesięcy obowiązuje zmienione prawo dotyczące nieruchomości. Kontrole, które są przeprowadzane, sprawdzają m.in. zgodność jednego ważnego dokumentu. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, może chodzić również o inny system znajdujący się w domu.
W dzisiejszych czasach spłata kredytu za mieszkanie, a nawet wynajem kawalerki lub pokoju może okazać się zgubne dla naszego portfela. Pewna kobieta z Australii wpadła na ciekawy pomysł, dzięki któremu podreperowała swój domowy budżet.
W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.
W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?
48-letni mężczyzna dostał kilkuletni zakaz wynajmowania domów, po tym jak został uznany winnym wielu wykroczeń mieszkaniowych. Przez media nazywany jest “właścicielem slumsów”. Na swoich nielegalnych praktykach zbił majątek.
Watykan ma poważne problemy gospodarcze - maleją zyski z najważniejszego źródła przychodów tego kraju. Papież Franciszek zmuszony był podjąć decyzję, aby przeciwdziałać tej sytuacji. I niestety, nie oznacza to dobrych informacji dla turystów.
W ciągu pierwszego miesiąca złożono 18 tys. wniosków kredytowych w ramach nowego programu “Pierwsze Mieszkanie”. Minister Waldemar Buda mówił wręcz o eksplozji zainteresowania, ale pamiętajmy, że strony medalu zawsze są dwie, bo na 18 tys. wniosków, podpisanych w tym czasie umów było zaledwie… 700. Kto może skorzystać z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego? Czy rządowe rozwiązanie naprawdę się opłaca? Na jakie kruczki musimy uważać, decydując się na zaciągnięcie “bezpiecznego kredytu”? O tym, o czym każdy potencjalny kredytobiorca powinien wiedzieć, a co nie jest wcale takie oczywiste, porozmawiałam z ekspertką kredytową Eweliną Czaplińską, która specjalizuje się w kredytach mieszkaniowych.
Podatek to danina, którą w sposób pośredni i bezpośredni odprowadzamy na rzecz budżetu państwa. Podstawę prawną do nakładania podatków w naszym kraju stanowi artykuł 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Do podatków pośrednich zaliczamy podatek od towarów i usług (VAT), podatek od gier i podatek akcyzowy. Natomiast w podatkach bezpośrednich znajdziemy m.in. PIT, CIT, podatek od spadków i darowizn oraz podatek od nieruchomości – już teraz wiadomo, że jeśli chodzi o ostatni z wymienionych, to w przyszłym roku w niektórych miastach szykują się rekordowe podwyżki.
Sześciu na dziesięciu Polaków nie szuka materiałów ekologicznych w trakcie kupowania art. budowlanych do remontu domu lub mieszkania. Na takie poszukiwania decyduje się tylko niespełna 16% ankietowanych. Ci, którzy tego nie robią, najczęściej twierdzą, że są one zbyt drogie w stosunku do jakości.
Monety, meble, lampy, szkło, porcelanowe zastawy – co rusz na portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty sprzedaży różnorakich przedmiotów z czasów PRL-u. Niektóre ich ceny bywają zawrotne. Tym razem nie mówimy jednak o tego typu rzeczach przeznaczonych na sprzedaż, tylko o cennym dokumencie, który wciąż może znajdować się w domach niemal miliona Polaków. Portal Business Insider przypomina, jak odzyskać zgromadzone w jego ramach pieniądze.
90 tys. zł – taką karę finansową dostali kilka miesięcy temu mieszkańcy osiedla ośmiu bloków na ursynowskim Imielinie. Sprawa ta trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a mieszkańcy do tej pory kary nie zapłacili i nie zamierzają tego zmieniać. Upomnienia i kary najpierw nakładał Gdańsk, a teraz coraz częściej robi to warszawski samorząd – donosi Puls Biznesu. Za co? O tym poniżej.
Z końcem września odbędzie się przetarg na sprzedaż dawnego ośrodka wypoczynkowego znajdującego się w Dąbrowie Górniczej nad sztucznym jeziorem Pogoria I. W większości nieruchomość ta składa się z domków typu Turbacz czy Brda – kiedyś były one wykorzystywane jako baza noclegowa dla górników, a później stały się popularne również wśród mieszkańców i turystów. Co zrobić, aby stać się ich właścicielem?
Jak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakończył przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na projekty domów 120, 150 i 180 m kw. Bezpłatne projekty zostaną udostępnione jeszcze w tym roku.
Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.
W pierwszym półroczu br. deweloperzy rozpoczęli budowę 33 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca spadek sięgnął aż 43,4 proc. – informuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Czy najgorsze jest już za nami?
Trzy tygodnie po starcie rządowego programu “Bezpieczny kredyt 2 proc.” widać jego kolejne efekty. Niestety, oprócz sukcesu w postaci sporego zainteresowania, objawił się jeszcze jeden - ceny nieruchomości poszły ostro w górę.
Przyszły rok rysuje się w czarnych barwach dla właścicieli nieruchomości. Czekają ich rekordowe podwyżki opłat i podatków - w skali, jakiej nie było od ćwierć wieku.
Z medialnych doniesień wygląda na to, że rządowe wsparcie do zakupu mieszkań na starcie okazało się sukcesem. Jednak wraz z popytem na udział w programie, rosną również ceny za metr kwadratowy.
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że podatki lokalne mają wzrosnąć w 2024 roku o 15 proc. – takiego wzrostu stawek maksymalnych nie było od 25 lat. Jest to bezpośrednio związane z wysokością wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który w pierwszym półroczu br. wyniósł 115,0. Do podatków lokalnych zalicza się podatek od nieruchomości.
Polski Związek Firm Deweloperskich twierdzi, że TAURON Dystrybucja hamuje rozwój budownictwa mieszkaniowego na Śląsku. W związku z tym organizacja zwróciła się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o podjęcie interwencji. Są zarzuty, jest też obrona – o stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy również firmę TAURON.
Parlament zakończył już prace nad ustawą wprowadzającą nowy podatek od zakupu mieszkań. Obecnie oczekuje ona na podpis prezydenta. Część osób zapłaci więcej za lokale.
Do planowanego osiedla w Będzinie ma nie dochodzić żadna droga. Według powstałego w zeszłym roku dokumentu takowa ma powstać, jednak stoi to w sprzeczności z uchwalonym planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje inny układ komunikacyjny. Mieszkańcy powiadomili prokuraturę o tym, że starostwa mógł w ten sposób przekroczyć uprawnienia.
W jakiej cenie deweloperzy oferują najtańsze mieszkania? Jaki mają metraż? W których inwestycjach je znajdziemy? Kiedy zostaną oddane?
Niemal 35% ankietowanych jest skłonnych zapłacić więcej za mieszkanie lub dom, gdyby do jego budowy wykorzystano materiały ekologiczne, w tym surowce wtórne.