Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiana w podatku od zakupu mieszkania. Niektóre osoby mogą sporo zaoszczędzić
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 31.08.2023 14:45

Zmiana w podatku od zakupu mieszkania. Niektóre osoby mogą sporo zaoszczędzić

nieruchomości
East News

31 sierpnia wchodzi ważna zmiana dla osób, które kupują mieszkanie. Zgodnie z nią niektóre osoby nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, tym samym mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

VATT albo PCC przy zakupie mieszkania

Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, kupując mieszkanie na rynku wtórnym, nabywca płaci 8 proc. VAT (zakładając, że mieszkanie lub dom spełnia warunki budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). Przy zakupie na rynku wtórnym nie ma wprawdzie VAT, ale jest podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. wartości nieruchomości.

Od 31 sierpnia jednak wchodzi zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zwolnienie od PCC tylko przy zakupie pierwszego mieszkania

Zwolniona będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

To jest ogromna oszczędność, stąd wiele osób się wstrzymywało z zakupem mieszkania i szukało tylko mieszkań na rynku pierwotnym. Teraz to będzie również poszukiwanie na rynku wtórnym, bo będzie duża oszczędność - stwierdził minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany przez money.pl.

Zwolnienie od PCC tylko przy zakupie pierwszego mieszkania

Dotyczy to jednak tylko osób, które będą kupować swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, ze zwolnienia mogą także skorzystać osoby, które otrzymały lokal w spadku i jednocześnie są jego współwłaścicielami (maksymalnie 50 proc. udziałów).

Nowe przepisy nie mają jednak zastosowania do transakcji dokonanych przed 31 sierpnia 2023 r