BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Dofinansowanie wymiany okien. Niektórzy mogą otrzymać nawet 100 proc. zwrotu kosztów

25 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Dotację do wymiany okien można uzyskać w ramach różnych programów i po spełnieniu określonych warunków. Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać ze wsparcia udzielanego w ramach Czystego Powietrza – może ono wynieść nawet 100 proc. zwrotu kosztów. Natomiast w przypadku budynków wielorodzinnych mówimy o programie TERMO oraz Ciepłe Mieszkanie. Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Czyste Powietrze i nawet 100 proc. zwrotu kosztów

Właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dotację na zakup i montaż elewacyjnych oraz dachowych okien energooszczędnych (kluczowy jest tu współczynnik ciepła) w ramach programu Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania zależy od zakresu prac i dochodów. Zwrot pieniędzy na wymianę okien w przypadku tego programu wynosi:

  • na poziomie podstawowym – 40 proc. kosztów kwalifikowanych (gwarantowane, gdy roczny dochód wnioskodawcy to maksymalnie 135 tys. zł),
  • na poziomie podwyższonym – 70 proc. kosztów kwalifikowanych (w przypadku wieloosobowych gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód wynosi maksymalnie 1894 zł na osobę oraz osób samotnych, które mają do 2651 zł dochodu na miesiąc),
  • na najwyższym poziomie – 100 proc. kosztów kwalifikowanych (dotyczy osób o najniższych zarobkach – w przypadku gospodarstw wielorodzinnych jest to 1090 zł na osobę, a w jednoosobowym – 1526 zł). W celu uzyskania pełnego dofinansowania, jak pisze muratorplus.pl, należy również być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat.
     

Nowa odsłona Czyste Powietrze 3.0 umożliwia przeprowadzenie termomodernizacji bez wymiany źródła ciepła. Termomodernizacja może być częściowa np. wymiana okien lub kompleksowa. Kompleksowa termomodernizacja ma zagwarantować zmniejszenie zużycia energii użytkowej (EU) na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2·rok), lub. o minimum 40% – informuje portal aluplast.com. Jednocześnie zastrzega, że budynek musi być wówczas wyposażony w źródło ciepła inne niż na paliwo stałe lub na paliwo stałe, ale spełniające co najmniej wymagania piątej klasy według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

Warto wspomnieć, że w tym roku nie tylko podniesiono progi dochodowe uprawniające do skorzystania z programu Czyste Powietrze, ale również kwoty dofinansowania. Dotacja w formule podstawowej wynosi maksymalnie 66 tys. zł, w opcji podwyższonej – 99 tys. zł, a najwyższa sięga nawet 135 tys. zł.

Program TERMO – warunki skorzystania

Wielu właścicieli mieszkań zmaga się z problemem nieszczelnych, zniszczonych okien. Konieczność ich wymiany nieraz może się okazać zbyt obciążająca dla domowego budżetu. W takiej sytuacji warto skorzystać z zewnętrznych źródeł dofinansowania, oczywiście przy spełnieniu określonych warunków. W przypadku budynków wielorodzinnych mówimy m.in. o funkcjonującym już od lat programie TERMO. Jak informuje portal muratorplus.pl, w jego ramach spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji budynku, która obejmuje m.in. wymianę okien. Realizacją przedsięwzięć zajmuje się właściciel lub zarządca budynku, wymagane jest wcześniejsze uzyskanie kredytu, a otrzymane dofinansowanie służy jego częściowej spłacie.

W skład Programu TERMO wchodzą dobrze już znane premie – termomodernizacyjna, remontowa oraz kompensacyjna, jak również nowe produkty: premia Mieszkaniowego Zasobu Gminnego (MZG) oraz granty MZG, OZE i termomodernizacyjny. Każda inwestycja realizowana przy udziale środków z programu wpływa na obniżenie kosztów utrzymania budynku, zmniejszenie zjawiska smogu i poprawę estetyki otoczenia – podkreśla Magdalena Czerska, dyrektor Biura w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ważne: nie wszystkie wymienione w cytacie formy wsparcia umożliwiają dofinansowanie wymiany okien.

Program Ciepłe Mieszkanie – warunki skorzystania

Jest to forma wsparcia udzielana właścicielom lub współwłaścicielom lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku wielorodzinnym. Gmina, w której dany wnioskodawca zamieszkuje, musi mieć podpisaną umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W programie Ciepłe Mieszkanie dofinansowanie na wymianę okien i drzwi jest udzielane tylko wtedy, gdy właściciel wymieni nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe.

Jak informuje muratorplus.pl, wysokość dofinansowania na jeden lokal mieszkalny zależy od wysokości dotacji uzyskanej z WFOŚiGW. Trzy progi zależne od dochodów beneficjentów końcowych wyglądają następująco:

  • próg podstawowy: dochód roczny do 120 000 zł, dofinansowanie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 15 000 zł,
  • próg podwyższony: miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w wys. 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym, dofinansowanie do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 25 000 zł,
  • próg najwyższy: miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym, dofinansowanie do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 37 500 zł.
    Jeszcze wyższe dofinansowanie przysługuje w gminach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. 
pieniądze-gotówka

Rekordzista musiał dopłacić 1,06 mln zł składki zdrowotnej. Wiele osób jest w odwrotnej sytuacji i czeka na zwrot pieniędzy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Nieruchomościdofinansowaniepieniądze

Podobne artykuły

Finanse

Polski bank na sprzedaż. Proces już rusza
Czytaj więcej >

Finanse

300 zł na dziecko. Nabór wniosków rusza już niebawem
Czytaj więcej >

Finanse

Nie będzie podatku od zrzutek. Koniec długiej epopei
Czytaj więcej >

Finanse

Rząd się nie szczypie. Każdy kto pracuje w Polsce, zarobi nie mniej niż 4250 zł
Czytaj więcej >

Finanse

Wykryto gigantyczną piramidę finansową. Mnóstwo Polaków straci pieniądze
Czytaj więcej >

Finanse

Został milionerem dzięki Lotto. Teraz musi oddać ponad milion wygranej
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Finanse

Finanse

Magdalena Madoń

Od lipca świadczenie z ZUS będzie wyższe. Można je pobierać nawet rok
Czytaj więcej >
Finanse

Magdalena Madoń

Niektórzy seniorzy będą mogli dostać więcej pieniędzy. Wiadomo kiedy Sejm zajmie się ważnym świadczeniem
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Dodatkowe 5540,25 zł miesięcznie dla konkretnej grupy seniorów. Jedno kryterium do spełnienia
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Więcej pieniędzy dla Polaków. Popularny bank wprowadza zmiany
Czytaj więcej >
Finanse

Paula Drechsler

Alarm dla użytkowników Play i Plusa. Zagrożenie, o którym musisz wiedzieć
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

ZUS zdecydował. Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów
Czytaj więcej >