informacje dotyczące sposobów i możliwości otrzymania dotaku od rządu bądź samorządu na różnego rodzaju działalność
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zabezpiecza się przed kolejnymi problemami, wynikającymi z realizacji założeń nowej edycji programu Czyste Powietrze. Po tym, jak organizacje pozarządowe raportowały o potencjale do kolejnych oszustw i nadużyć, NFOŚiGW wystosowało apel do gmin i beneficjentów. Przestrzegają: za błędy Fundusz odpowiedzialności nie weźmie.
Eugeniusz Szymala, radca prawny ze stażem sięgającym przynajmniej procesów stoczniowców z marca 1983 r., zaproponował świadczenie, które od trzech lat nie może wyjść z procesu legislacyjnego. Tak zwane 500+ dla małżeństw właśnie weszło w kolejny proces decyzyjny – senackie biuro legislacyjne ma już mieć opracowaną gotową ustawę.
Przy powszechnej uważności wobec programu Czyste Powietrze, zawieszonego z końcem listopada 2024 r., niepostrzeżenie przeszedł niespełna 2-miliardowy projekt zarządzany przez tego samego operatora: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którego dopłaty wciąż kontraktuje ze swoimi mieszkańcami blisko 900 gmin w Polsce. “Mało kto o tym mówi. Wstrzymano go, podobnie jak Czyste Powietrze, najpewniej z powodu braku środków” - ocenia Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju. NFOŚiGW odpowiada: “Od początku planowane były dwa nabory”, a środki, zgodnie z planem, rozeszły się niemal w całości.
Z tym problemem mierzyło się wielu Polaków. W teorii pacjenci, w określonych przypadkach, mogli liczyć na pełne dofinansowanie do zakupu leków. Ale, jak zawsze, jest jeden haczyk, który do tej pory sprawiał, że często i tak musieliśmy zapłacić za swoje zakupy w aptece. Teraz mała zmiana znacząco ułatwi życiem kupującym, zwłaszcza seniorom.
Program, który miał być motorem napędowym polskiego rozwiązania problemu smogowego zderzył się ze ścianą folwarcznych problemów zarządczych: oszustw, których firmy pośredniczące w programie miały się, według administracji, dopuszczać. Po kilkumiesięcznej przerwie rząd pokazał nową odsłonę programu Czyste Powietrze, tym razem pilnując, byśmy wydatkując pieniądze, jednocześnie nie oszukiwali. Polski Alarm Smogowy podnosi jednak: kluczowe problemy zostały.
31 marca 2025 r. to przełomowa data dla wielu osób w Polsce. Tego dnia wygasają przedłużone na czas pandemii orzeczenia o niepełnosprawności oraz karty parkingowe. Dla setek tysięcy Polaków oznacza to ryzyko utraty ważnych świadczeń i ulg. Jakie kroki należy podjąć, aby uniknąć problemów? Sprawdź, co możesz zrobić, zanim będzie za późno.
Polacy mają kolejną szansę na uzyskanie znaczącego wsparcia finansowego na remont domu. Wystarczy spełnić określone warunki, by skorzystać z dofinansowania w ramach nowej edycji programu "Czyste Powietrze". Jakie zmiany wprowadzono i na co można otrzymać dotację? Szczegóły mogą zaskoczyć.
Program Czyste Powietrze miał pomóc Polakom w modernizacji swoich domów i przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej. Kilka miesięcy temu ministerstwo klimatu i środowiska nieoczekiwanie zawiadomiło o wstrzymaniu przyjmowania nowych wniosków. Okazało się, że program był nieskuteczny, wykryto wiele nadużyć po stronie wykonawców, a system wymagał uszczelnienia. Czyste Powietrze wraca w nowej odsłonie, co właśnie zostało potwierdzone przez resort. Już wiadomo, co uległo zmianie.
7753 podpisy w 3 dni – taki zasięg wygenerował krótki list adresowany do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Odpowiedniego kontekstu najpewniej dodała publikacji inicjatywa Rzecznika Praw Obywatelskich, który kilka dni wcześniej wystąpił z wnioskiem o to samo, o co proszą oddolnie “skrzyknięci” obywatele.
„Ale po co się zarzynać, po co płacić bankowi 2/3 razy więcej, niż bank pożyczy na zakup mieszkania... Tylko przypomnę, gdybyśmy to samo mieszkanie mieli wynajmować, to spłacalibyśmy kredyt komuś. Sami po 25 czy 30 latach zostalibyśmy z niczym” — mówi Marek Wielgo, ekspert rynku nieruchomości portalu rynekpierwotny.pl. Ile mieszkań trzeba wynajmować, żeby być bezpiecznym finansowo? Jak zabezpieczyć się na emeryturę? Ceny mieszkań rosną, stoją czy maleją? Czy uruchomienie kolejnego programu dopłat do kredytów hipotecznych to dobry ruch ze strony rządu?
Ostatnie lata wyraźnie pokazały Polakom, że posiadanie pewnego sprzętu okazuje się niemal niezbędne, a już szczególnie w miesiącach letnich. Koszty samodzielnego zakupu i montażu potrafią przerosnąć wiele gospodarstw domowych, istnieją jednak liczne programy, które dopłacą do tej palącej potrzeby. W niektórych przypadkach można zyskać nawet 44 tysiące złotych dofinansowania.
Mieszkańcy i właściciele nieruchomości nie mogą czekać. Zdarza się, że remont to kwestia drobnych zmian estetycznych. Równie często bywa to jednak sprawa, której nie można odłożyć na później, zwłaszcza, gdy chodzi o komfort lub nawet bezpieczeństwo. Co jednak zrobić, gdy brakuje pieniędzy na prace remontowe? Dla tej szczególnej grupy osób rozwiązaniem może okazać się specjalne dofinansowanie na ten cel.
Olbrzymie zainteresowanie Polaków pokazuje, że ten program to prawdziwa szansa na poprawienie komfortu życia. Właściciele domów mogą liczyć na dofinansowanie, które pozwoli obniżyć rachunki za prąd. Od czego będzie zależeć kwota dopłaty? Ministerstwo Klimatu i Środowiska właśnie podjęło kluczową decyzję. Wiele osób odetchnie z ulgą.
Coraz więcej Polaków rezygnuje z rodzicielstwa na rzecz posiadania psa lub kota. Opieka nad zwierzęciem nierzadko potrafi wyczyścić portfele właścicieli do zera, gdy w grę wchodzą częste wizyty u weterynarza, behawiorysty czy inne nagłe wydatki. Okazuje się jednak, że istnieje dofinansowanie, o które ubiegać się może właściwie każdy. Jakie należy spełnić warunki, by je otrzymać?
Osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) mogą liczyć na dodatek w wysokości nawet 700 zł od pracodawcy. Aby skorzystać z tego przywileju, należy spełnić określone kryteria i dopełnić odpowiednich formalności. Jakie są jej zasady i limity finansowe?
Wizyty w sanatorium najczęściej kojarzone są z osobami starszymi. To właśnie im zwykle przysługuje prawo do dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego, ale nie tylko. Okazuje się, że na darmowy pobyt może liczyć jeszcze jedna grupa. Kto za sanatorium nie zapłaci ani złotówki?
Prawo w Polsce obecnie pozwala na pobieranie świadczenia 800 plus również obcokrajowcom: Ukraińcom, Białorusinom, Wietnamczykom i Rosjanom, którzy legalnie mieszkają w naszym kraju. Chociaż ZUS na razie nie wymaga zatrudnienia, aby móc korzystać z dofinansowania, prawdopodobnie nastąpią zmiany w tym zakresie.
W 2025 roku wzrasta wysokość świadczenia, które można otrzymać, spełniając określone warunki. Marcowa waloryzacja pozwoli na uzyskanie dodatkowych korzyści. Kto skorzysta i gdzie się zwrócić, aby otrzymać dopłatę?
To dobra wiadomość dla wszystkich działkowców w Polsce. Można już starać się o dodatkowe 4 tysiące złotych w kieszeni. Wystarczy spełnić jeden warunek, aby cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki. Komu będzie przysługiwać wypłata?
Pod koniec roku przyjmowanie wniosków do programu “Czyste Powietrze” zostało wstrzymane. Resort przygotowuje się do wznowienia swojego sztandarowego projektu. Już poinformowano o pierwszych zmianach, które będą obowiązywać osoby ubiegające się o dofinansowanie.
Wielu Polaków ignoruje fakt, jak ważne jest regularne przeprowadzanie badań. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia wyciąga w tej kwestii pomocną dłoń. Kto i z jakich badań może skorzystać zupełnie za darmo? 5 lutego NFZ zorganizuje specjalną akcję, której lepiej nie przegapić.
Zapomoga, która może sięgać nawet 1000 złotych, jest wypłacana nie tylko rodzicom. Niewiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że dopłata przysługuje dzieciom nawet do 18. roku życia, a nie tylko noworodkom. Warunkiem jest nieprzekroczenie określonego dochodu.
NaszEauto, programowy następca “Mój Elektryk 2.0”, wykluczył z puli finansowej podmioty gospodarcze, czyli firmy. To oznacza, że od 3 lutego o dofinansowanie 40 tys. zł mogą wnioskować wyłącznie użytkownicy indywidualni, w tym zarejestrowani w formie JDG. Jednocześnie już teraz wiemy, że NaszEauto to ostatni tak hojny program dopłat do e-samochodów. Dlaczego rząd przestanie je współfinansować i czy warto sięgać po ostatni fundusz? Odpowiedział Tomasz Wiśniewski z Pracowni Finansowej.
Z początkiem lutego rusza nabór wniosków do nowego programu dopłat NaszEauto. Będzie można otrzymać sporą kwotę za zezłomowanie samochodu spalinowego, istnieje też możliwość dofinansowania zakupu auta elektrycznego.
W 2025 roku NFZ przewiduje spore dofinansowania na wyroby medyczne. Można otrzymać nawet kilka tysięcy złotych na zakup wózka inwalidzkiego. To ile wyniesie dopłata Funduszu, zależy od kilku czynników.
Już za moment ruszy możliwość składania wniosków na 800 plus. Wiadomo, kiedy rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy programu. Co więcej, niektórzy mogą liczyć na wyrównanie. Kto i do kiedy będzie musiał złożyć taki wniosek?
Znane są kwoty dofinansowania do prawa jazdy na 2025 rok. Kwoty są zawrotne, można otrzymać nawet 5,5 tysiąca złotych. W programie “Aktywny samorząd” można również starać się o pieniądze na dostosowanie auta, obowiązują jasne warunki.
Część Polaków może skorzystać z dofinansowania na okulary korekcyjne. Aby NFZ zwrócił nam pieniądze, trzeba spełnić kilka kluczowych warunków. Jakie kwoty można otrzymać w ramach tej dopłaty? Wyjaśniamy.