Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Deweloperzy wyłożyli karty na stół. W pierwszym półroczu spadek o 33 proc. w budowie nowych mieszkań
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 27.07.2023 22:19

Deweloperzy wyłożyli karty na stół. W pierwszym półroczu spadek o 33 proc. w budowie nowych mieszkań

budowa-żurawie-deweloper-Wrocław
Biznesinfo

W pierwszym półroczu br. deweloperzy rozpoczęli budowę 33 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca spadek sięgnął aż 43,4 proc. – informuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Czy najgorsze jest już za nami?

Mniej rozpoczynanych budów

W pierwszym półroczu 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 33 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek miesiąc do miesiąca wyniósł astronomiczne 43,4 proc., przy czym wynika on przede wszystkim z istnienia wysokiej bazy w zeszłym roku. Przypomnijmy bowiem, że duża liczba formalnych rozpoczęć nowych inwestycji, którą obserwowaliśmy w połowie zeszłego roku, była spowodowana chęcią wykorzystania przepisów przejściowych i prowadzeniem inwestycji w reżimie starej ustawy o ochronie praw nabywcy. Prognozujemy, że w zakresie rozpoczynanych budów najgorsze jest już za nami – prognozuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w informacji przekazanej redakcji Biznesinfo.

Ekspert dodaje, że poluzowanie rekomendacji S, spadek dynamiki inflacji, prognozowane obniżki stóp procentowych oraz program Bezpieczny Kredyt mogą w ciągu najbliższych miesięcy wywołać stopniową odbudowę podaży. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że prognozowany tegoroczny wynik wprowadzeń nowych inwestycji będzie słabszy niż w ubiegłym roku.

Deweloperzy na Śląsku mają problem z TAURONEM. „Sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca”

Spadek liczby nowych pozwoleń na budowę

Względem pierwszego półrocza 2022 roku aż o 37,6 proc. spadła liczba mieszkań w sektorze deweloperskim, na których budowę wydano pozwolenia. Wynik ten, pomijając 2020 rok, w którym mierzyliśmy się z kilkumiesięcznym paraliżem urzędów, jest najgorszy od 2017 roku – zauważa Patryk Kozierkiewicz. Jednocześnie zwraca uwagę, że na przestrzeni ostatnich miesięcy mogliśmy dostrzec większe zainteresowanie mieszkaniami, a dzięki uruchomieniu rządowego programu Bezpieczny Kredyt dynamika wydawanych pozwoleń powinna zacząć stopniowo wzrastać.

Dobra dynamika w zakresie mieszkań oddanych do użytkowania

Względem pierwszego półrocza 2022 roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania w sektorze deweloperskim wzrosła o 2,5 proc. Z danych GUS wynika, że średni okres budowy budynku wielorodzinnego zajmuje 2 lata, dlatego analizując spadki i wzrosty na rynku mieszkaniowym, należy mieć na uwadze fakt, iż liczba lokali mieszkalnych oddanych do użytkowania jest ściśle związana z liczbą mieszkań, których budowę rozpoczęto 24 miesiące
wcześniej.

Skoro zatem 2021 rok był najlepszy w historii pod względem liczby startów nowych inwestycji, jasnym było, że w obecnym roku powinniśmy odnotować świetne wyniki w obszarze mieszkań oddanych do użytkowania. Jak widać, dysproporcja między bardzo dobrymi wynikami pozwoleń na użytkowanie a fatalnym rezultatem w zakresie rozpoczętych budów wynika z faktu, że wskaźniki te odnoszą się do innych okresów koniunktury. O ile bowiem liczba wydanych pozwoleń na użytkowanie stanowi odzwierciedlenie sytuacji rynkowej sprzed około 2 lat, o tyle wskaźnik nowo rozpoczętych budów jest barometrem aktualnych nastrojów branży – podsumowuje ekspert PZFD.