BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Spore zmiany w budownictwie. Ułatwienia, ale z pułapkami
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 17.05.2023 20:01

Spore zmiany w budownictwie. Ułatwienia, ale z pułapkami

Budowa domu
Domena publiczna

Na jesieni wejdą w życie zmiany związane z przepisami dot. budowy domów. Ucieszą one osoby planujące postawienie własnego budynku, jednak jak się okazuje - zawierają one sporo pułapek, na które trzeba uważać.

Nowe zasady budowy domów od jesieni

Według obecnie obowiązujących zasad wprowadzonych w zeszłym roku, domy do 70 mkw. mogą być budowane na zgłoszenie. Jednocześnie projekty domów o takiej powierzchni są dostępne za darmo.

Jak się okazuje, nie jest to koniec zmian. Cytowany przez Business Insidera minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział dalszą liberalizację prawa budowlanego w postaci “domu bez formalności”.

Ustawa czeka na procedowanie w Sejmie

Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego, w rozmowie z Business Insiderem powiedziała, że projekt nowelizacji prawa budowlanego oczekuje na przyjęcie przez rząd. Następnie ma trafić do Sejmu “w najbliższym czasie”.

Jako możliwy termin procedowania projektu nowelizacji podaje się koniec maja lub czerwiec. W przypadku uchwalenia ustawy, termin wejścia noweli w życie szacuje się na jesień tego roku.

Ułatwienia, ale i pułapki

A zmiany są spore. Jak podaje Business Insider, ucieszą się osoby planujące budowę domów o powierzchni powyżej 70 mkw. Nie będzie bowiem potrzebne zezwolenie na budowę - wystarczy zgłoszenie. Pojawią się również darmowe projekty domów aż do 180 mkw.

Największą bolączką zmian ma być jednak zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź decyzja o warunkach zabudowy. W rozmowie z Business Insiderem Martyna Sługocka z kancelarii GWW Grynhoff i Partnerzy wskazała, że potrzebne są również wszelkie inne zgody zależnie od miejsca budowy, np. zgoda na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.

Jak wskazuje w rozmowie z Business Insiderem Andrzej Falkowski, przewodniczący zespołu prawno-regulaminowego Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, do darmowego projektu w dalszym ciągu trzeba będzie zatrudnić m.in. architekta czy inżyniera budownictwa w celu zagospodarowania terenu. W dalszym ciągu będzie trzeba również skompletować wszystkie opinie, uzgodnienia czy pozwolenia.