Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zamek z 1000-letnią historią wystawiony na sprzedaż za 18 mln euro. W środku 120 pokoi, salony i biblioteki
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.05.2023 16:37

Zamek z 1000-letnią historią wystawiony na sprzedaż za 18 mln euro. W środku 120 pokoi, salony i biblioteki

zamek-francja
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, aut. Lantus.

Chateau de la Verdiere, największy zamek Prowansji, został wystawiony na sprzedaż za 18 mln euro. Początki tej budowli sięgają X wieku, a jej obecny kształt nadano w XVII wieku. Powierzchnia mieszkalna zamku liczy 5 tys. mkw. Znalazło się tu miejsce dla 120 pokoi, sal balowych, bibliotek, kaplic i piwnic z winami – donosi Interia. A to wciąż nie wszystko.

Prawdziwy klejnot architektoniczny

Historia zamku liczy ok. 1000 lat. Początkowo pełnił on funkcję fortecy, a w XIII wieku został po raz pierwszy powiększony. Natomiast obecny kształt nadano mu w XVII wieku. Część mieszkalna budowli liczy 5 tys. mkw. i składa się z pięciu poziomów, pomiędzy którymi można się poruszać schodami lub windą.

Wewnątrz zamku znajduje się ponad 120 pokoi, w tym 25 apartamentów z łazienkami. Są również salony inspirowane XVIII wiekiem, trzy kuchnie, biblioteki, sale balowe i reprezentacyjne, kaplice, piwnice z winnicami, pomieszczenia gospodarcze, pralnie, szklarnie, warsztaty, garaże i wiaty na maszyny rolnicze.

Nie dziwi fakt, że zamek zyskał miano klejnotu architektonicznego. Jego pomieszczenia zdobią obrazy i wykończenia jeszcze z czasów renesansu, a na ścianach umieszczone gipsowe tynki z XVIII wieku (uważane za jedne z najlepiej wykonanych we Francji). Nie brakuje również gobelinów i sztukaterii. Efektu dopełniają tarasy, z których można podziwiać panoramiczny widok na park. Największy z tarasów liczy ponad 400 mkw. Poza wymiarem historycznym zadbano również o nowoczesne oblicze budowli i komfort przyszłych właścicieli. Na terenie należącym do zamku znajdują się dwa baseny, SPA, tereny jeździeckie, a nawet lądowisko dla helikopterów.

La_Verdière_Château2.jpg

Fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license, aut. Rvalette.

Położenie na terenie Parku Narodowego

Chateau de la Verdiere znajduje się na terenie rozległego Parku Narodowego Verdón (obejmuje jezioro St. Croix i słynne wąwozy du Verdun). Co więcej, zamek jest otoczony ogrodami w stylu francuskim i parkiem liczący 6 tys. hektarów. Przyszły właściciel otrzyma również 10 hektarów ziemi, na których można założyć winnicę. Z tej lokalizacji do Marsylii można dojechać samochodem w godzinę, a do Cannes i Saint-Tropez – w 1,5 godziny.

Cena nie odstrasza kupców

Obecni właściciele zamku poświęcili 15 lat, by go odrestaurować i przywrócić jego poprzedni wygląd. Po remoncie kilkakrotnie udostępnili budowlę zwiedzającym, z reguły przy okazji wystaw i imprez okolicznościowych. Interia wskazuje, że mieszkańcy Prowincji mają nadzieję, że nowi właściciele wykorzystają zamek do celów komercyjnych. Zdaniem lokalnej prasy z różnych regionów świata zgłosili się już pierwsi chętni do nabycia tej wyjątkowej nieruchomości.