Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Nieruchomości

Nieruchomości

ogrodki-dzialkowe-rod
15.11.2023 21:59 Ogródki działkowe mogą zniknąć z wielu polskich miast. PZD ostrzega

Rodzinne Ogródki Działkowe (w skrócie ROD) są dla wielu Polaków jednymi z najważniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. Nie oddalając się zbytnio od miasta, mogą w nich odpoczywać, uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta (za odpowiednim zezwoleniem). Nie mogą za to mieszkać na tych działkach ani ich wynajmować. Kilka dni temu Polski Związek Działkowców wystosował komunikat, w którym przestrzega, że z mapy Polski może zniknąć nawet 60 proc. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dlaczego?

Samochód
13.11.2023 20:37 Zaskakujący wyrok TK. Wiele osób może odetchnąć z ulgą

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który dla wielu osób będzie bardzo zaskakujący. Chodzi o jedną z opłat, którą od lat miano wyliczać nieprawidłowo. Teraz jedyną kwestią pozostanie zmiana przepisów.

Pieniądze na kalendarzu
13.11.2023 16:14 Termin mija 15 listopada. Nie zapłacisz, to zaczną naliczać odsetki

Bardzo ważny termin uiszczenia jednej opłaty mija już za kilka dni. Zobowiązane do tego osoby muszą się pośpieszyć - w przeciwnym wypadku będą musieli płacić srogie opłaty dodatkowe.

Pieniądze
26.10.2023 17:25 Nawet 1000 zł dopłaty. Niewiele osób wie, że można dostać pieniądze

Rynek mieszkaniowy w Polsce jest trudny. Ceny nieruchomości poszybowały w górę, przez co wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup własnego m4. Co więcej, Polacy często nie posiadają wystarczających środków, żeby pokryć wymagany wkład własny. Z tego powodu wielu z nich decyduje się na wynajem mieszkań. Okazuje się, że części z nich mogą przysługiwać dopłaty.

Garaże w Warszawie
23.10.2023 15:09 Kosmiczne ceny garaży. Luksus, na który pozwoli sobie niewielu

Sytuacja z garażami w Polsce pogarsza się z miesiąca na miesiąc. Ofert sprzedaży jest co prawda więcej, jednak ceny są zdecydowanie wyższe niż na początku zeszłego roku. Wszystko przez to, że liczba dostępnych garaży nie rośnie tak szybko, jak liczba samochodów pojawiających się na ulicach polskich miast.

wyspa
14.10.2023 13:27 Ta wyspa kosztuje mniej niż dom w Warszawie. Właśnie wystawili ją na sprzedaż

„Najmniejsza wyspa na świecie" została wystawiona na sprzedaż. Cena jest niższa niż za dom w Warszawie. 

Umowa najmu, klucze
26.09.2023 13:10 Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Ekspert tłumaczy, o czym należy pamiętać

Obecnie wiele czynników takich jak m.in. rosnąca mobilność społeczna (podejmowanie studiów czy pracy w innej miejscowości) wpływa na to, że młodzi ludzie stają przed koniecznością zapewnienia sobie warunków lokalowych przez wynajem mieszkania. Dlatego też w tym artykule podpowiemy jak skonstruować umowę najmu tak, aby stworzyć dobry „plan działania”, zabezpieczyć interesy właściciela, ale i swoje, a także nie dać się oszukać. Zawiłości przepisów wyjaśnia r. pr. Sylwia Werpachowska z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

mieszkanie-bloki-nieruchomosci-chlopiec
24.09.2023 11:19 Małoletni chłopiec musiał spłacić dług mieszkaniowy matki. Nigdy nie mieszkał w tym lokalu

Małoletni chłopiec musiał zapłacić ponad 14 tys. zł za zadłużone przez matkę mieszkanie, choć nigdy nie mieszkał w tym lokalu. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego i chce uchylenia nakazu zapłaty – donosi Polska Agencja Prasowa. Jak doszło do tej sytuacji?

bloki
20.09.2023 09:21 „Chów klatkowy Polaka". Internauci oburzeni ofertą mieszkania

Wynajem mieszkania w korzystnej cenie i dobrej lokalizacji to spore wyzwanie. Okazuje się, że już za 1370 zł we Wrocławiu można wynająć pokój. Internautów oburzył niewielki metraż pokoi i komentują, że tak wygląda „chód klatkowy Polaka".

Klucze i drzwi do mieszkania
16.09.2023 20:38 Pieniądze za rezerwację mieszkania. Uważaj, to nowe oszustwo

Oferty wynajmu mieszkań bardzo często potrafią być atrakcyjne. Jednakże ich autorzy nie zawsze mają dobre intencje. Okazuje się bowiem, że oszuści znaleźli kolejne miejsce do kradzieży.

mieszkania-warszawa-bloki
16.09.2023 11:20 Wynajem mieszkania kontra finansowe możliwości studentów. Lektura ogłoszeń nie pozostawia złudzeń

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec 2022 roku w Polsce studiowało ponad 1,2 mln osób. Wielu studentów decyduje się kształcić na uczelniach zlokalizowanych w miastach znacznie oddalonych od ich rodzinnych miejscowości, a to wiąże się z koniecznością znalezienia mieszkania, pokoju bądź miejsca w akademiku. Polski Związek Firm Deweloperskich sprawdził, co dzieje się w sektorze mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Wnioski nie napawają optymizmem.

osiedle tysiaclecia policja
12.09.2023 08:22 Przez kilka lat wynajmowała swoje mieszkanie w Katowicach. Jej odkrycie jest przestrogą dla innych

Dla właściciela mieszkania długoterminowy wynajem swojego lokum wiąże się z gwarancją stałych przychodów i zmniejszeniem liczby obowiązków związanych z szukaniem najemcy czy sprzątaniem. Po kilku latach wynajmowania mieszkania na osiedlu 1000-lecia w Katowicach jego właścicielka zdecydowała się je sprzedać. Gdy wreszcie otworzyła drzwi do swojego lokum, osłupiała.

nieruchomości
31.08.2023 14:45 Zmiana w podatku od zakupu mieszkania. Niektóre osoby mogą sporo zaoszczędzić

31 sierpnia wchodzi ważna zmiana dla osób, które kupują mieszkanie. Zgodnie z nią niektóre osoby nie muszą płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, tym samym mogą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pukanie do drzwi, kontrola
30.08.2023 08:35 Kontrolują domy na potęgę. Powodem zmiany w prawie, wizyty można uniknąć

Już od czterech miesięcy obowiązuje zmienione prawo dotyczące nieruchomości. Kontrole, które są przeprowadzane, sprawdzają m.in. zgodność jednego ważnego dokumentu. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, może chodzić również o inny system znajdujący się w domu.

Kobieta na plaży
29.08.2023 17:27 Innowacyjny pomysł na biznes. Wynajmuje wolną część swojego łóżka. Ile zarabia?

W dzisiejszych czasach spłata kredytu za mieszkanie, a nawet wynajem kawalerki lub pokoju może okazać się zgubne dla naszego portfela. Pewna kobieta z Australii wpadła na ciekawy pomysł, dzięki któremu podreperowała swój domowy budżet.

nieruchomosc-deweloperzy-bloki
29.08.2023 13:36 Blisko 37 proc. Polaków zmaga się z problemem mieszkaniowego przeludnienia. Sytuacja jest poważna

W rankingu liczby pokoi na osobę, w którym pod uwagę wzięto 27 państw europejskich, Polska zajmuje czwarte miejsce – niestety od końca. Z wyliczeń Eurostatu opartych na wskaźnikach z 2020 roku wynika, że w naszym kraju na każdego mieszkańca przypada 1,2 pokoju. Dane nie napawają więc optymizmem. Brakuje nam nie tylko miejsca w mieszkaniach, ale również… samych mieszkań. Luka może wynosić od 2 do 3 mln lokali – informuje nas Polski Związek Firm Deweloperskich.

budowa deweloper mieszkania
27.08.2023 15:15 Co się dzieje na rynku mieszkaniowym? Mamy najnowsze dane

W okresie od stycznia do lipca br. deweloperzy rozpoczęli budowę o 28,4 proc. mniej mieszkań niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z drugiej strony, jeśli porównamy tylko lipcowe wyniki 2023 i 2022, to okazuje się, że w zeszłym miesiącu rozpoczęto budowę o 10,4 proc. więcej lokali. Skąd to wynika i co czeka polski rynek mieszkaniowy?

Dom, Londyn, podwórko
24.08.2023 13:03 Wynajmował mały dom dla 40 osób. Zarobił majątek, teraz tego gorzko pożałuje

48-letni mężczyzna dostał kilkuletni zakaz wynajmowania domów, po tym jak został uznany winnym wielu wykroczeń mieszkaniowych. Przez media nazywany jest “właścicielem slumsów”. Na swoich nielegalnych praktykach zbił majątek.

Bazylika św. Piotra w Watykanie
21.08.2023 15:52 Problemy gospodarcze Watykanu. Jest reakcja papieża, ucierpią turyści

Watykan ma poważne problemy gospodarcze - maleją zyski z najważniejszego źródła przychodów tego kraju. Papież Franciszek zmuszony był podjąć decyzję, aby przeciwdziałać tej sytuacji. I niestety, nie oznacza to dobrych informacji dla turystów.

kredyt-klucze-kalkulator-pieniadze
21.08.2023 08:19 “Bezpieczny kredyt” – fakty i mity. O tych kwestiach nie mówi się głośno

W ciągu pierwszego miesiąca złożono 18 tys. wniosków kredytowych w ramach nowego programu “Pierwsze Mieszkanie”. Minister Waldemar Buda mówił wręcz o eksplozji zainteresowania, ale pamiętajmy, że strony medalu zawsze są dwie, bo na 18 tys. wniosków, podpisanych w tym czasie umów było zaledwie… 700. Kto może skorzystać z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego? Czy rządowe rozwiązanie naprawdę się opłaca? Na jakie kruczki musimy uważać, decydując się na zaciągnięcie “bezpiecznego kredytu”? O tym, o czym każdy potencjalny kredytobiorca powinien wiedzieć, a co nie jest wcale takie oczywiste, porozmawiałam z ekspertką kredytową Eweliną Czaplińską, która specjalizuje się w kredytach mieszkaniowych.

pieniądze-gotówka-podatek
17.08.2023 13:40 Wielu Polaków musi płacić ten podatek. Wiadomo już, w których miastach szykują się znaczne podwyżki

Podatek to danina, którą w sposób pośredni i bezpośredni odprowadzamy na rzecz budżetu państwa. Podstawę prawną do nakładania podatków w naszym kraju stanowi  artykuł 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku. Do podatków pośrednich zaliczamy podatek od towarów i usług (VAT), podatek od gier i podatek akcyzowy. Natomiast w podatkach bezpośrednich znajdziemy m.in. PIT, CIT, podatek od spadków i darowizn oraz podatek od nieruchomości – już teraz wiadomo, że jeśli chodzi o ostatni z wymienionych, to w przyszłym roku w niektórych miastach szykują się rekordowe podwyżki.

None
14.08.2023 19:44 Pieniądze ważniejsze niż z ekologia. Polaków wciąż ciężko przekonać do ekoremontów

Sześciu na dziesięciu Polaków nie szuka materiałów ekologicznych w trakcie kupowania art. budowlanych do remontu domu lub mieszkania. Na takie poszukiwania decyduje się tylko niespełna 16% ankietowanych. Ci, którzy tego nie robią, najczęściej twierdzą, że są one zbyt drogie w stosunku do jakości. 

pieniadze-ksiazeczka-mieszkaniowa
12.08.2023 19:22 Lepiej sprawdź, czy ten dokument z PRL-u nie leży w twojej szufladzie. Możesz odzyskać tysiące złotych

Monety, meble, lampy, szkło, porcelanowe zastawy – co rusz na portalach ogłoszeniowych pojawiają się oferty sprzedaży różnorakich przedmiotów z czasów PRL-u. Niektóre ich ceny bywają zawrotne. Tym razem nie mówimy jednak o tego typu rzeczach przeznaczonych na sprzedaż, tylko o cennym dokumencie, który wciąż może znajdować się w domach niemal miliona Polaków. Portal Business Insider przypomina, jak odzyskać zgromadzone w jego ramach pieniądze.

blokowisko_mieszkanie_biznesinfo
08.08.2023 10:19 Mieszkańcy bloków powinni uważać, sypią się kary finansowe. Powód może zaskoczyć

90 tys. zł – taką karę finansową dostali kilka miesięcy temu mieszkańcy osiedla ośmiu bloków na ursynowskim Imielinie. Sprawa ta trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a mieszkańcy do tej pory kary nie zapłacili i nie zamierzają tego zmieniać. Upomnienia i kary najpierw nakładał Gdańsk, a teraz coraz częściej robi to warszawski samorząd – donosi Puls Biznesu. Za co? O tym poniżej.

PRL-domki-sprzedaz
07.08.2023 08:39 Kultowe domki z PRL-u idą na sprzedaż. Wielu Polaków spędzało w nich wakacje

Z końcem września odbędzie się przetarg na sprzedaż dawnego ośrodka wypoczynkowego znajdującego się w Dąbrowie Górniczej nad sztucznym jeziorem Pogoria I. W większości nieruchomość ta składa się z domków typu Turbacz czy Brda – kiedyś były one wykorzystywane jako baza noclegowa dla górników, a później stały się popularne również wśród mieszkańców i turystów. Co zrobić, aby stać się ich właścicielem?

Budowa domu
03.08.2023 15:56 Wspaniałe wieści dla planujących budowę domu. Bezpłatne projekty jeszcze w tym roku

Jak poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zakończył przyjmowanie zgłoszeń w konkursie na projekty domów 120, 150 i 180 m kw. Bezpłatne projekty zostaną udostępnione jeszcze w tym roku. 

slask-eon-osiedle-energetyka-flaga
01.08.2023 14:41 Śląsk ma kolejny powód do dumy. Czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było

Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.

budowa-żurawie-deweloper-Wrocław
27.07.2023 22:19 Deweloperzy wyłożyli karty na stół. W pierwszym półroczu spadek o 33 proc. w budowie nowych mieszkań

W pierwszym półroczu br. deweloperzy rozpoczęli budowę 33 proc. mieszkań mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu miesiąc do miesiąca spadek sięgnął aż 43,4 proc. – informuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Czy najgorsze jest już za nami?