biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
Obserwuj nas na:
BiznesINFO.pl > Finanse > Lex Nawrocki: Magdalena Biejat pokazała projekt ustawy mieszkaniowej. Jest przewrotowa
Michał Górecki
Michał Górecki 08.05.2025 16:26

Lex Nawrocki: Magdalena Biejat pokazała projekt ustawy mieszkaniowej. Jest przewrotowa

Lex Nawrocki. Magdalena Biejat pokazała projekt ustawy
Fot. Klub Lewicy

Afera mieszkaniowa Karola Nawrockiego (PiS) rozpoczęła się od pytania Magdaleny Biejat o podatek katastralny podczas jednej z debat prezydenckich: teraz kandydatka Lewicy na urząd pokazuje projekt ustawy mieszkaniowej, będącej wprost odpowiedzią na nieruchomościowy skandal wokół swojego konktrkandydata. Piękna klamra, choć propozycja jest przewrotowa – wprowadza twardy zakaz, który wielu może się nie spodobać. Co zakłada Lex Nawrocki?

Lex Nawrocki: Magdalena Biejat pokazała projekt ustawy

Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na urząd prezydencki, podczas konferencji prasowej zwołanej w czwartek 8 maja zaprezentowała skrótowo projekt ustawy, będącej bezpośrednią odpowiedzią na aferę mieszkaniową Karola Nawrockiego (PiS). Podczas konferencji marszałkini punktowała, że Nawrocki – choć wizerunkową klęskę ratuje przekazaniem mieszkania “na cele charytatywne” – nadal nie odpowiedział na kluczowe pytania: czy za niespełna 30-metrową kawalerkę w Gdańsku zapłacił, jeśli tak, to w jaki sposób (z oświadczeń wynika, że w wieloletnich transzach, z dokumentacji notarialnej, że bezpośrednio przekazem w wys. 120 tys. zł). W związku z tymi niejasnościami i domysłem jakoby za transakcją Nawrockiego stał nie humanitarny odruch pomocowy, a bilateralny biznes – Magdalena Biejat pokazała projekt ustawy, który w przyszłości miałby eliminować ryzyko tego rodzaju transakcji.

biejat.jpeg
Źródło: Twitter

Zobacz też: Brzoska zejdzie z fotela prezesa InPostu. Właśnie ujawnił okoliczności

Zapracowani Polacy to tylko część prawdy. Eurostat pokazał Europę w nowym świetle: wielu będzie rozczarowanych

Będzie twardy zakaz odkupu mieszkań. Lex Nawrocki trafi do Sejmu

Lex Nawrocki miałby zakładać zmiany w dwóch kluczowych obszarach: po pierwsze wprowadzenia zakazu odkupu nieruchomości komunalnych przy udziale aparatu bonifikaty.

To jest absurd, że dzisiaj gminy wyprzedają swój zasób lokalowy za 10 proc. wartości. W sytuacji, kiedy państwo musi dopłacać samorządom do budowy mieszkań na wynajem, by te mogły je budować, nadal większość samorządów sprzedaje więcej, niż buduje. I to w dodatku buduje za cenę rynkową (100 proc. wartości), a sprzedaje za 10 proc. – rekapituluje marszałkini.

Po drugie, zmiana legislacyjna miałaby wprowadzić systemową ochronę seniorów. Ustawa wprowadza przewrotny pomysł dot. relacji gmina – mieszkaniec (senior).

Bezpieczny senior: Lex Nawrocki zamiesza na rynku nieruchomości

W myśl tej ustawy gmina może podpisać umowę z osobą starszą, od 65. roku życia, i u umówić się, że wypłaci jej część wartości mieszkania, do 50 proc. od razu, a drugą część w równych ratach przez kolejne do 20 lat – proponuje senatorka. Szczegóły takiej transakcji miałyby pozostać do negocjacji pomiędzy stronami samorządową i podmiotową – osobą starszą.

W skrócie taki zapis oznaczałby, że osoby starsze, które nie mają komu zostawić mieszkania, mogę sprzedać je gminie. Tym samym ta powiększy swój zasób komunalny.  – Połowę zapłaci Bank Gospodarstwa Krajowego od razu, a drugą połowę gmina spłacać będzie w ratach zgodnie z ustaloną umową. Lokator będzie mógł mieszkać w lokalu do końca życia, dostanie zastrzyk finansowy i comiesięczny przelew, by nie musiał szukać w trudnej sytuacji pomocy u nieuczciwych ludzi – rozszerzył kontekst Łukasz Michnik z Nowej Lewicy.

Na czym polega odkup z bonifikatą?

Kluczowym kontekstem w propozycji nowej ustawy jest wprowadzenie zakazu odkupu nieruchomości komunalnej z wykorzystaniem aparatu bonifikaty. To narzędzie, z którego mogą, choć nie muszą, korzystać gminy – samorządy, mające w swoim zasobie nieruchomości komunalne na wynajem, mogą zaoferować najmującemu lokatorowi odkup takiej nieruchomości po cenie niższej, niż rynkowa. W Polsce nie ma jednak odgórnej regulacji dot. sprzedaży mieszkań przy wykorzystaniu aparatu bonifikatyzasady wykupu mieszkań komunalnych określają uchwały konkretnych rad gmin, które wydawane są z kolei na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Najpewniej to właśnie tę ustawę Lex Nawrocki musiałby znowelizować. Dla przykładu: istnieje sporo gmin w Polsce, które w ogóle nie prowadzą sprzedaży swoich zasobów komunalnych przy użyciu bonifikaty. Jeszcze inne z niej rezygnowały i wracały. Podobnie jest z ich wysokościami – to także w dużej mierze indywidualna kwestia poszczególnej gminy.

Lewica wyprzedziła rząd?

Ustawa ma trafić do procedowania sejmowego. Przypomnijmy przy tym, że niedawno podobną inicjatywę – ustawowego rozwiązania problemów podobnych do tych, które udowodniono Nawrockiemu – zapowiedział też rząd. Marzena Okła-Drewnowicz, ministerka ds. polityki senioralnej po posiedzeniu rady ministrów przekazała, że rząd pracuje nad konkretnymi rozwiązaniami systemowymi ws. wyłudzeń.

Klub Lewicy na razie nie opublikował swojego projektu. Wkrótce wrócimy do tematu, konfrontując pomysł z przedstawicielami samorządu.

NIE PRZEGAP: "To jest nie do zwalczenia". Polskie miasta się poddały, Kościół bezradny – na emerytów nie działa nawet papież

BiznesINFO.pl
Obserwuj nas na: