Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Polacy zyskają 1600 plus. Podano zasady wakacji od ZUS
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.05.2024 18:09

Polacy zyskają 1600 plus. Podano zasady wakacji od ZUS

zus
fot. Adrian Grycuk/Andy Li/Wikimedia Commons

Sejm przyjął projekt ustawy, która wprowadzi ulgę dla osób, które prowadzą małe firmy. Dzięki tak zwanym wakacjom od ZUS, przez jeden miesiąc w roku nie trzeba będzie płacić składek. Z takiej możliwości może skorzystać 1,7 mln pracujących na własny rachunek. 

Nawet 1600 plus. Wakacje od składek ZUS

Gdy ustawa zostanie wprowadzona w życie, skorzystają na niej przedsiębiorcy prowadzący małe firmy – takie, które zatrudniają do dziewięciu pracowników i osiągają przychód nie większy niż 2 mln. euro w skali roku

Co więcej, ulga będzie przysługiwała jedynie tym przedsiębiorcom, którzy nie wykonywali żadnej działalności dla byłego pracodawcy – zarówno w roku ubiegania się o nią, jak i w roku poprzednim. Wakacje od ZUS nie będą też przysługiwać przedsiębiorcom, którzy wykonywali działalność na rzecz byłego pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w roku założenia własnej firmy lub w roku poprzednim i wykonywali pracę zbieżną z usługami świadczonymi w ramach swojej działalności.

Popularna sieć ogłosiła upadłość i zamyka sklepy. Klienci nie zrobią już tam zakupów

Który miesiąc i jakie składki

Właściciel interesu samodzielnie będzie mógł sobie wybrać, w którym miesiącu jego składki nie będą odprowadzane do ZUS. Warto jednocześnie podkreślić, że ulga dotyczy jedynie właściciela firmy, a nie jego pracowników - za nich nadal trzeba je będzie opłacać. Miesięczna przerwa obejmie składkę wypadkową, chorobową, emerytalną, rentową oraz te na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. By uzyskać miesięczne zwolnienie, wniosek trzeba będzie składać co roku, wyłącznie drogą elektroniczną. 

Kiedy ulga wejdzie w życie?

Sejm przyjął na razie projekt ustawy, teraz musi ona trafić do Senatu. Po zatwierdzeniu, trafi do Dziennika Ustaw i po czterech miesiącach od tego czasu wejdzie w życie. Pierwsze wnioski, które obejmą bieżący rok, będzie więc można składać do końca listopada. Mali przedsiębiorcy zaoszczędzą dzięki temu 1600 zł. 

 

Źródło: Fakt 

Tagi: Finanse ZUS firma