Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).
Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).
W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.
Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.
Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.
Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.
Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.
Pokaż więcej
Z pozoru to nic wielkiego – ładowarka zostawiona w gniazdku, której nawet nie zauważasz na co dzień. Ale w jakim stopniu ta drobna wygoda zamienia się w niepotrzebny koszt, który każdego miesiąca po cichu powiększa rachunki za prąd? Choć wydaje się to błahostką, niewielki pobór energii z czasem może przełożyć się na realne straty. Przy kilku takich urządzeniach skala robi się zaskakująca.
Jeszcze dziś wielu klientów bankowości doświadczy problemów związanych z korzystaniem z poszczególnych funkcji. To ważna informacja szczególnie dla konkretnej grupy osób. Oficjalny komunikat PKO BP właśnie obiega media, wiadomo, czego i kiedy można się spodziewać. Ostatnie wydarzenia mogą wzmagać emocje.
To oferta dla wszystkich, którzy nie lubią planować wyjazdów z wyprzedzeniem i wciąż zastanawiają się, jak spędzić czas w majówkę. Polregio przygotowało tańsze bilety dla podróżnych z różnych części Polski. Z obniżki można skorzystać do 4 maja. Dzięki nim możemy zwiedzić turystyczne perełki w różnych częściach kraju. Podpowiadamy, w jakie trasy się wybrać. Nie wszyscy jednak skorzystają z dobrodziejstwa przewoźnika: z akcji rabatowej wykluczono dwa duże województwa.
Choć czas na przesłanie do urzędów skarbowych podatkowych zeznań rocznych rozpoczął się 15 lutego, to nie brakuje podatników, którzy zdecydowali pozostawić formalności na ostatnią chwilę. Ich dopełnienie ułatwia dostępny w e-Urzędzie Skarbowym wstępnie wypełniony formularz, jednak to na podatniku spoczywa obowiązek weryfikacji danych i wykazania przysługujących ulg, zwolnień i odliczeń. Niektóre grupy podatników muszą podać dodatkowe informacje, których nie znajdziemy w automatycznie wypełnionym formularzu.
Mimo że Andrzej Duda deklarował, że jako prezydent nie poprze żadnego z kandydatów, dziś niespodziewanie nie dość, że wystąpił na konwencji Karola Nawrockiego, ale także zapowiedział, że odda na niego głos. Podczas jego wystąpienia uwagę zwróciła wypowiedź dotycząca ochrony zdrowia. Wygląda na to, że prezydent podjął już decyzję ws. sztandarowej ustawy rządu.
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił już projekt ustawy zwiększającej limit zwolnień z obowiązku odprowadzania podatku VAT od sprzedaży na rynku konsumenckim. To ważna wiadomość dla wszystkich płatników VAT – limit nie był bowiem zwiększany od 2017 r. i skorzystać z niego mogła coraz mniejsza liczba przedsiębiorców. Ministerstwo finansów podało już także termin wejścia w życie limitu w nowej wysokości.
Nieuchronnie zbliża się koniec mrożenia cen energii, czyli okresu, w którym obowiązują ustalone przez rząd maksymalne stawki. Wszystko wskazuje, że lądowanie będzie dla przeciętnego Kowalskiego wyjątkowo miękkie. Po wczorajszym głosowaniu w Sejmie wiemy już, kiedy spodziewać się nowych taryf, a te mogą przynieść nawet niższe rachunki niż przed rokiem. Sytuację omawia dla BiznesINFO Tomasz Wiśniewski, ekspert Pracowni Finansowej.
PKO BP, który może pochwalić się największą liczbą klientów spośród wszystkich działających w Polsce banków, zapowiedział ważne zmiany dla klientów, którzy korzystają z bankowości elektronicznej iPKO. Wkrótce zostaną wprowadzone nowe mechanizmy bezpieczeństwa, które odbiją się na limitach płatności. Nowe ograniczenia będzie można modyfikować, ale tylko do określonego przez bank poziomu, co odczują także wszyscy klienci detaliczni.
Majówka zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią spore utrudnienia. Jeden z kluczowych urzędów zapowiada czasowe zamknięcie, które może pokrzyżować plany wielu Polakom. Co dokładnie się wydarzy i kiedy trzeba działać z wyprzedzeniem?
Podczas trwającego posiedzenia Sejmu przyjęto ustawę nakładającą na deweloperów obowiązek ujawniania cen ofertowych nieruchomości. Jest to zwieńczenie toczonej od wielu miesięcy batalii ministry Pełczyńskiej i szansa na choćby częściowe rozwiązanie jednego z problemów polskiej mieszkaniówki – rażącej dysproporcji informacyjnej stawiającej nabywców na z góry przegranej pozycji. Jest jednak na to kolejny, być może jeszcze lepszy sposób – uwolnienie Rejestru Cen Nieruchomości.
Wielu zadłużonych nie zdaje sobie sprawy, że z czasem ich sytuacja może ulec zmianie, ale nie zawsze w sposób, w jaki się tego spodziewają. Czy to możliwe, że wierzyciel straci prawo do żądania pieniędzy? Co o tym mówi prawo? Warto to wiedzieć już na samym początku zaciągania długu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje wiele różnorodnych świadczeń poszczególnym osobom, które spełniają określone warunki. Nie zawsze łatwo jest się połapać w tym, kiedy możemy otrzymać środki, a kiedy są one dla nas całkowicie niedostępne. Ten dodatek jest powiązany ze świadczeniem, który przysługuje dużej grupie osób. Wiadomo, kto może go otrzymać.
Na pierwszy rzut oka to niewinny SMS. Z pozoru zwykła prośba o pomoc, często podpisana imieniem bliskiej osoby. A jednak wystarczy chwila nieuwagi, by wpaść w sidła przestępców. Skąd tak ogromna skuteczność tych wiadomości? Przyjrzeliśmy się najnowszym, które masowo rozsyłane są do Polaków. Skala problemu jest naprawdę poważna.
Nie każdy wie, że do opłacania mieszkania można otrzymać comiesięczne dopłaty od państwa. Część osób już korzysta z tej pomocy, ale wielu nadal nie zdaje sobie sprawy, że się kwalifikuje. Kto może zyskać i na jakich zasadach?
Zwykły banknot, którego większość z nas nawet nie zauważa, może w rzeczywistości okazać się prawdziwą perełką dla kolekcjonerów. Nie chodzi jednak o wiek, ale o pozornie nieistotny szczegół, który może zmienić wszystko. Jeden unikalny symbol, nietypowy numer seryjny – i mamy do czynienia z okazem, który na aukcji osiąga wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy nosisz go przy sobie i nawet o tym nie wiesz?
Ważą się losy obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – przy rosnącym oporze społecznym coraz bardziej prawdopodobne staje się zawetowanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe zasady rozliczeń powiększyłyby i tak już ogromną dziurę w budżecie NFZ, a deklaracje resortu finansów, że zostanie ona załatana z budżetu państwa, nie przekonują. Teraz już wiemy, że wątpliwości są zasadne. Zaważyć może prezydenckie weto.
Termin rozliczenia PIT za 2024 rok zbliża się wielkimi krokami. Co zrobić, aby zdążyć na czas i uniknąć przykrych konsekwencji finansowych i prawnych? Podpowiadamy, jak skutecznie rozliczyć się z fiskusem i nie martwić się o kary.
Im bliżej świąt, tym większy ruch na stacjach. Polacy przygotowują się na podróże, a to oznacza większe zużycie paliwa. W tym roku tankowanie może być mniej dotkliwe dla portfela niż w poprzednich sezonach. Zdaniem ekspertów taka sytuacja nie miała miejsca od czasów pandemii. Ile zapłacimy w najbliższych dniach za litr? Czy jest szansa, że ceny spadną jeszcze mocniej?
Zostało już tylko kilka dni, by skorzystać z jednej z najkorzystniejszych ulg podatkowych. Warto przypilnować ostatecznego terminu, bo można odliczyć rekordową kwotę. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, od przyszłego roku przepisy zmieniają się diametralnie. Co dokładnie znika z listy i kto może na tym mocno stracić?
Coraz więcej osób zleca domowe porządki specjalistom, a dla tych, którzy wiedzą, jak to wykorzystać, może to być prawdziwa żyła złota. Skąd nagły boom na sprzątanie i czy rzeczywiście da się na tym dobrze zarobić? Widząc ceny za, chociażby umycie okien, można złapać się za głowę.
Wiele wskazuje na to, że nowy kryzys roku 2024 i 2025 okaże się trudniejszy niż poprzednie. Przedsiębiorstwo inżynieryjne zamyka kolejne dwa zakłady produkcyjne w Niemczech. Globalny rynek ma w związku z tym ważną informację także do polskich pracowników.
Nie każdy wie, że w niektórych okolicznościach sąd może zobowiązać do alimentacji nie rodziców, ale… ich rodziców. Co może przesądzić o takiej decyzji? Odpowiedź może zaskoczyć.
Zbliżające się przesyłki z ZUS mogą niektórym seniorom sprawić więcej kłopotów niż radości. Na pozór zwykłe pismo może mieć bardzo konkretne skutki finansowe. Co takiego zawierają koperty, które lada moment trafią do skrzynek?
W Sejmie pojawił się pomysł, który może wywołać burzę. Zmiana dotknęłaby wielu Polaków i... ich pensje. Co dokładnie zakłada kontrowersyjna propozycja? I czy to faktycznie sposób na ratowanie przyszłości emerytur?
Wojna celna wywołana przez Stany Zjednoczone wciąż budzi emocje na światowych rynkach. Choć dla większości krajów cła zostały na razie wstrzymane, relacje na linii Chiny-USA wciąż pozostają napięte. W piątek 11 kwietnia Chiny podwyższyły cła odwetowe na Stany Zjednoczone do 125 proc. Okazuje się, że na napiętej sytuacji pomiędzy światowymi mocarstwami może zyskać znane polskie przedsiębiorstwo, które właśnie planuje ogromną inwestycję.
Choć na decyzję o obniżkach stóp procentowych banku centralnego nadal czekamy, to już widać spadki stawek WIBOR. W przyszłym miesiącu odczuje to w wysokości swoich rat duża część kredytobiorców. Jest wiele czynników, które wpłyną na końcową wysokość obniżek, jednak już dziś wiemy, jak mogą zmienić się stawki. Analitycy serwisu Rankomat przygotowali tabele, które pokazują, jak zmienią się raty dla różnych wariantów kredytu.
Nie ma jej w przepisach, ale istnieje naprawdę. Mowa o świadczeniu, które wielu byłym palaczom ratuje życie i budżet domowy. Kto i na jakich zasadach może liczyć na wypłatę pieniędzy z ZUS z powodu chorób wywołanych przez papierosy?
Trzeci pod względem wartości aktywów bank w Polsce może stać się wkrótce przedmiotem transakcji. Składową tych aktywów są klienci – w przypadku potentata mowa o nieco ponad 5 mln aktywnych użytkownikach. Po ujawnieniu zamiarów przez Agencję Bloomberg zaczęły się krajowe spekulacje. Analitycy wskazują już potencjalnego kupca: w kraju, jak poza jego granicami.