Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse

Finanse

Finanse – co to jest?

Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).

Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).

W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.

Finanse a sposoby oszczędzania

Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.

Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.

Polityka finansowa rządu i jej wpływ na finanse Polaków

Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.

Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.

Pokaż więcej

krajowy rejestr długów
14.07.2024 14:55 Masz zadłużenie? Ministerstwo szykuje rewolucję, będą częściowe umorzenia

Resort finansów zakończył prace nad projektem ustawy regulującej obsługę zadłużenia konsumenckiego. Celem jest ujednolicenie procedur ze standardami z europejskimi, co przełoży się większe prawa dłużników i ułatwienia w spłacie.

wypadek samochowy
14.07.2024 11:16 Koszty ubezpieczenia auta wzrosły o prawie 30 proc. A będzie jeszcze drożej

Z raportu opracowanego przez serwis rankomat.pl dowiadujemy się, że koszt ubezpieczenia OC w tym roku wzrósł o 28,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Dziś za OC płacimy już średnio 648 zł, gdy w 2023 r. było to nieco ponad 500 zł. Według analityków to nie koniec podwyżek i wzrostów można się spodziewać także w nachodzących miesiącach.

None
12.07.2024 22:24 Auchan zyskuje, ale coś jest nie tak. Polacy "ukarali" sieć za biznes w Rosji?

Auchan, francuska sieć okrzyknięta niedawno najtańszym sklepem w Polsce, publikuje wyniki finansowe za 2023 r. Na pierwszy rzut oka w liczbach wszystko wygląda dobrze: przychody, zysk netto, zysk operacyjny czy podatek, który zasilił budżet państwa. Ale coś jest nie tak. Być może to polska kara za to, że sieć za długo zastanawiała się nad swoją przyszłością w Rosji.

Romanowski i Błaszczak bez immunitetu
12.07.2024 16:04 Romanowski i Błaszczak bez immunitetu. Co im teraz grozi? "Nie zamierzam mdleć ani uciekać"

Mariusz Błaszczak i Marcin Romanowski stracili immunitet. Sejm zdecydował, że posłowie PiS i Suwerennej Polski mogą teraz odpowiadać karnie. Co im grozi?

Praca
10.07.2024 19:17 Przełom w skarbówce, już niedługo pracownicy będą mieli potężne kłopoty

Najnowsza interpretacja szefa Krajowej Administracji Skarbowej namiesza w polskim prawie i umowach pracowników? KAS zaopiniowała wniosek spółki, która wystąpiła z oficjalnym pytaniem o możliwość realizowania popularnej metody zatrudniania pracowników. Odpowiedź jest w jasny sposób negatywna, w tym samym czasie podobnym zagadnieniem zajmuje się rząd.

Zwolnienia kobiet w ciąży
10.07.2024 16:10 Zwolnienia kobiet w ciąży są możliwe i legalne. Są trzy wyjątki

Zwolnienia kobiet w ciąży w polskim prawie są szczególnie nadzorowane przez art. 177 Kodeksu pracy. Choć, co do zasady, takie zwolnienia są po prostu nielegalne, kodeks reguluje nawet trzy, skrajne, przypadki, w których rozwiązanie stosunku pracy jest dopuszczalne. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży?

mBank
07.07.2024 23:08 mBank nauczy Polaków oszczędzania? Podpisano deklarację

Polacy najbardziej obawiają się popadnięcia w długi, co nie zmienia faktu, że ciągle w nie popadają. Tak wynika z badania zleconego dla BIG InfoMonitor. W naszym kraju zaległość wynosząca ponad 32 tys. zł tworzy realne zagrożenie spirali zadłużenia. Dlatego pomoc w zarządzaniu domowym budżetem zadeklarował właśnie mBank. Instytucja chce nauczyć Polaków jak tworzyć poduszkę finansową. 

domy
06.07.2024 18:48 Masz dom? Czekają Cię ważne zmiany

Projekt rozporządzenia wprowadzającego podział obiektów na klasy energetyczne opublikowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W Polsce będzie osiem klas – od A+ do G. Co to oznacza dla właścicieli domów? 

Kredyt 0 proc.
05.07.2024 21:03 Kredyt 0 proc. Wielki powrót programu. Jest termin, są kwoty

Kredyt 0 proc. (tzw. #naStart) wraca, mimo niezmiennego braku zgody wśród koalicjantów tworzących rząd. Krzysztof Paszczyk, minister rozwoju i technologii podaje datę i zapowiada: kredyt 0 proc. stanie na Sejmie, ale jako fragment większej całości. Rozwiązanie rządu pogodzi postulaty koalicjantów?

izabela leszczyna
04.07.2024 12:06 "To powrót do PRL-u". Minister krytykuje Lewicę za projekt zmian w opiece zdrowotnej

Lewica chce, by publiczną opiekę zdrowotną finansować nie ze składek, lecz z podatku, którym miałyby także zostać objęte przedsiębiorstwa. Postulowane jest także zniesienie tytułów do ubezpieczeń na rzecz powszechnej opieki. Pomysł spotkał się z krytyką, także ze strony minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

telefon, karta płatnicza
03.07.2024 20:14 Klienci banków mogą stracić pieniądze. Na to trzeba uważać

“Bank w telefonie” na co dzień ułatwia życie Polakom. Może jednak okazać się także powodem utraty pieniędzy. Na te metody logowania powinieneś uważać.

Wittchen
03.07.2024 08:01 Polska firma rozbija bank. Nowe salony na Zachodzie i promocje w Lidlu jednocześnie

Polska firma luksusowa z segmentu galanterii skórzanej z 1990 r., notowana na giełdzie od 2015 r., publikuje wyniki finansowe za II. kwartał 2024 r. Jest dobrze, choć segment rynku ma problemy, o czym raportuje GUS. W tym czasie firma z Poznania rośnie na rynkach Zachodu, debiutując w Austrii, Niemczech i planując nowe sklepy w Rumunii, oraz - być może reaktywnie w stosunku do rynku - wprowadzając promocje w Lidlu.

Nike
02.07.2024 18:10 Akcje Nike najniżej od lat. Gigant z USA zmuszony do walki cenowej. To przestroga dla rynku

Nike zanotowało największy spadek w historii, przyczyniając się przy tym do ogólnego dołowania wyniku S&P500, czyli giełdowych gigantów kapitalizacji. I choć biednieć jak Nike, to wciąż się niewyobrażalnie bogacić, to 20-procentowy spadek w trakcie jednej sesji może okazać się przełomem - nie w rzeczywistości giełdowej, a społecznej. Sugerują to analitycy.

szpital
02.07.2024 09:34 Przełomowy pomysł lewicy na zdrowie publiczne. Podatek zamiast składek i zmiany w CIT

Lewica przygotowuje odpowiedź na postulowane przez Trzecią Drogę zmiany w finansowaniu publicznej opieki zdrowotnej. Zamiast obniżania składki przedsiębiorcom, co jeszcze bardziej uszczupliłoby i tak niskie w skali UE nakłady Polski na zdrowie, Lewica proponuje niemałą, złożoną z trzech elementów rewolucję.

Lekarze
01.07.2024 21:16 Lekarze oburzeni na podwyżki kolegów. Młodzi zarabiają za dużo, starsi chcą rezygnować

Naczelna Izba i Rada Lekarska oburzona podwyżkami młodszych kolegów z branży? NIL i NRL odnoszą się w poniedziałek do nowych regulacji, które od 1 lipca podniosły wypłaty, jak mówią, “uczniów”. Podtrzymują przy tym swój stały postulat: trzykrotność średniej krajowej dla lekarza specjalisty.

PKO BP
01.07.2024 16:26 PKO BP już niedługo wypłaci miliardy złotych. Dywidenda bankowego giganta zatwierdzona

Bank PKO BP podjął uchwały w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Wśród kluczowych informacji znalazł się termin i wysokość wypłaty rekordowej dywidendy, czyli zysku wyrażonego w kwocie, oraz przerwa w obradach, o którą zawnioskował Skarb Państwa. Bank już niedługo wypłaci prawie 70 proc. zysku wypracowanego w 2023 r. Pozostała część trafi na kapitał rezerwowy, a zysk z lat poprzednich, zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansów, pozostanie niepodzielony. Wszystko w coraz gęstszej atmosferze wokół największego polskiego banku.

Pieniądze
30.06.2024 21:37 Za to dostaniesz 1431 złotych z ZUS. Decyzja zapada w ciągu 14 dni

ZUS ustalił nową stawkę odszkodowania za wypadek przy pracy. Osoba poszkodowana może uzyskać 1431 złotych za 1 proc. długotrwałego bądź stałego uszczerbku na zdrowiu. By jednak otrzymać tę kwotę, należy spełnić określone warunki.

Pociąg
30.06.2024 19:02 Zapadła kluczowa decyzja ws. PKP Cargo. "Jedyna szansa na przetrwanie"

Zarząd PKP Cargo powziął decyzję, by złożyć wniosek do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, ma to za zadanie poprawienie sytuacji finansowej spółki.

siedziba ZUS, pieniądze
29.06.2024 18:08 ZUS daje czas do końca lipca. Szansa na wybór dla wielu Polaków

Polacy mają unikalną okazję do decydowania, gdzie trafia część ich składek emerytalnych, dzięki otwarciu przez ZUS pierwszego okna transferowego od ośmiu lat. Decyzja dotyczy uczestników drugiego filaru, którzy mają więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

ZUS
28.06.2024 14:13 ZUS wypłaci nawet 30 tys. zł, Polacy muszą złożyć wniosek o pieniądze

Na kontach ZUS spoczywają miliony, a część z nich nigdy nie trafi do właściciela. Często po pieniądze z ZUS osoby uprawnione się nie zgłaszają, głównie dlatego, że nie zdają sobie sprawy ze swojej roli w procesie dystrybucji pieniędzy. W praktyce, emerytalne środki gromadzone całe życie na koncie np. członka naszej rodziny przepadają. A mogłyby być wypłacone. Jak o to zadbać?

Joseph Stiglitz
27.06.2024 20:00 Noblista z ekonomii ostro o polskim cudzie gospodarczym

Polski cud gospodarczy, czyli “terapia szokowa” Planu Balcerowicza? Nie. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Joseph Stiglitz wskazuje trzy inne filary, które według niego doprowadziły do stanu, w którym polska gospodarka jest tą, która od wstąpienia do UE zdążyła już podwoić swoje PKB, jednocześnie wyróżniając się na tle wyników sąsiadów. Taka interpretacja polskiej historii ekonomicznej nie każdemu się spodoba.

węgiel
26.06.2024 09:56 Polskie górnictwo na dnie. Straty finansowe są gigantyczne

Agencja Rozwoju Przemysłu właśnie opublikowała najnowsze dane dotyczące polskiego górnictwa węgla kamiennego. Okazuje się, że branża w pierwszym kwartale 2024 roku poniosła gigantyczne straty finansowe. Przedstawiamy szczegóły.

koperta ZUS, pieniądze
25.06.2024 14:27 ZUS: Dodatkowe 1780 zł do emerytury. Warunki są proste

Od marca 2024 roku istnieje możliwość otrzymania dodatkowego świadczenia emerytalnego w wysokości 1780,96 zł. Jakie są warunki uzyskania prawie 1800 zł dodatku do emerytury i kto może na niego liczyć? Przedstawiamy szczegóły.

dom, komin
25.06.2024 12:26 Ceny za ogrzewanie mieszkań w górę. ETS2 wpłynie na domowy budżet

Nowa unijna dyrektywa dotycząca systemu ETS2 może drastycznie wpłynąć na domowe budżety Polaków. Polska, ze względu na swoje klimatyczne potrzeby, ma wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż przeciętne państwo unijne. Wprowadzenie ETS2, który obejmie emisje pochodzące ze spalania paliw przez gospodarstwa domowe i małe przedsiębiorstwa.

Orlen
25.06.2024 11:37 Ogromna strata spółki Orlenu. Nowy zarząd negocjuje spłatę aut byłych prezesów

Szwajcarska spółka Orlenu, która zasłynęła transakcją w Wenezueli na ropę, która nigdy nie trafiła do Polski, zapewniała prezesom wystawne życie. Samochody za ponad pół miliona być może nie budziłyby takiego sprzeciwu, gdyby spółka realizowała swój statutowy obowiązek. Z Mercedesów byłego zarządu próbuje się teraz wykręcić nowy - negocjując z bankiem.

szpital, pieniądze
25.06.2024 10:38 Na ochronę zdrowia brakuje 160 mld zł. "Z szafy wypadł kolejny trup"

Raport pn.: “Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce - perspektywa 2025-2027” obrazuje skalę braków budżetowych w sektorze ochrony zdrowia. Według dokumenty na przestrzeni najbliższych trzech lat NFZ będzie musiał sobie radzić z brakującą kwotą nawet 160 mld zł. To równowartość tegorocznych wydatków na obronność. “Kolejny trupy wypadły z szafy po poprzednim rządzie”.

Lidl
25.06.2024 10:27 Zaczęło się, Lidl oszalał. Do sklepów ustawią się długie kolejki klientów

W tym tygodniu w sklepach Lidl Polska ruszyła wyjątkowa okazja, czyli - Tydzień XXL. Klienci będą mieli okazję zakupić różnorodne produkty w większych opakowaniach po atrakcyjnych cenach. W ofercie znajdują się zarówno mięsa, wędliny, makarony, sery, jak i przekąski oraz mrożone desery.

Pieniądze, koperta ZUS
25.06.2024 08:22 ZUS wypłaci wyższe emerytury. Nowe wyliczenia dla wszystkich seniorów

W tym roku z powodu z powodu malejącej inflacji najprawdopodobniej nie dojdzie do drugiej waloryzacji emerytur. Ministerstwo Finansów przyjęło jednak propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku. Jakiej kwoty mogą spodziewać się seniorzy?