Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).
Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).
W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.
Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.
Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.
Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.
Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.
Pokaż więcej
Ważą się losy obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – przy rosnącym oporze społecznym coraz bardziej prawdopodobne staje się zawetowanie ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nowe zasady rozliczeń powiększyłyby i tak już ogromną dziurę w budżecie NFZ, a deklaracje resortu finansów, że zostanie ona załatana z budżetu państwa, nie przekonują. Teraz już wiemy, że wątpliwości są zasadne. Zaważyć może prezydenckie weto.
Termin rozliczenia PIT za 2024 rok zbliża się wielkimi krokami. Co zrobić, aby zdążyć na czas i uniknąć przykrych konsekwencji finansowych i prawnych? Podpowiadamy, jak skutecznie rozliczyć się z fiskusem i nie martwić się o kary.
Im bliżej świąt, tym większy ruch na stacjach. Polacy przygotowują się na podróże, a to oznacza większe zużycie paliwa. W tym roku tankowanie może być mniej dotkliwe dla portfela niż w poprzednich sezonach. Zdaniem ekspertów taka sytuacja nie miała miejsca od czasów pandemii. Ile zapłacimy w najbliższych dniach za litr? Czy jest szansa, że ceny spadną jeszcze mocniej?
Zostało już tylko kilka dni, by skorzystać z jednej z najkorzystniejszych ulg podatkowych. Warto przypilnować ostatecznego terminu, bo można odliczyć rekordową kwotę. Choć nie wszyscy o tym wiedzą, od przyszłego roku przepisy zmieniają się diametralnie. Co dokładnie znika z listy i kto może na tym mocno stracić?
Coraz więcej osób zleca domowe porządki specjalistom, a dla tych, którzy wiedzą, jak to wykorzystać, może to być prawdziwa żyła złota. Skąd nagły boom na sprzątanie i czy rzeczywiście da się na tym dobrze zarobić? Widząc ceny za, chociażby umycie okien, można złapać się za głowę.
Wiele wskazuje na to, że nowy kryzys roku 2024 i 2025 okaże się trudniejszy niż poprzednie. Przedsiębiorstwo inżynieryjne zamyka kolejne dwa zakłady produkcyjne w Niemczech. Globalny rynek ma w związku z tym ważną informację także do polskich pracowników.
Nie każdy wie, że w niektórych okolicznościach sąd może zobowiązać do alimentacji nie rodziców, ale… ich rodziców. Co może przesądzić o takiej decyzji? Odpowiedź może zaskoczyć.
Zbliżające się przesyłki z ZUS mogą niektórym seniorom sprawić więcej kłopotów niż radości. Na pozór zwykłe pismo może mieć bardzo konkretne skutki finansowe. Co takiego zawierają koperty, które lada moment trafią do skrzynek?
W Sejmie pojawił się pomysł, który może wywołać burzę. Zmiana dotknęłaby wielu Polaków i... ich pensje. Co dokładnie zakłada kontrowersyjna propozycja? I czy to faktycznie sposób na ratowanie przyszłości emerytur?
Wojna celna wywołana przez Stany Zjednoczone wciąż budzi emocje na światowych rynkach. Choć dla większości krajów cła zostały na razie wstrzymane, relacje na linii Chiny-USA wciąż pozostają napięte. W piątek 11 kwietnia Chiny podwyższyły cła odwetowe na Stany Zjednoczone do 125 proc. Okazuje się, że na napiętej sytuacji pomiędzy światowymi mocarstwami może zyskać znane polskie przedsiębiorstwo, które właśnie planuje ogromną inwestycję.
Choć na decyzję o obniżkach stóp procentowych banku centralnego nadal czekamy, to już widać spadki stawek WIBOR. W przyszłym miesiącu odczuje to w wysokości swoich rat duża część kredytobiorców. Jest wiele czynników, które wpłyną na końcową wysokość obniżek, jednak już dziś wiemy, jak mogą zmienić się stawki. Analitycy serwisu Rankomat przygotowali tabele, które pokazują, jak zmienią się raty dla różnych wariantów kredytu.
Nie ma jej w przepisach, ale istnieje naprawdę. Mowa o świadczeniu, które wielu byłym palaczom ratuje życie i budżet domowy. Kto i na jakich zasadach może liczyć na wypłatę pieniędzy z ZUS z powodu chorób wywołanych przez papierosy?
Trzeci pod względem wartości aktywów bank w Polsce może stać się wkrótce przedmiotem transakcji. Składową tych aktywów są klienci – w przypadku potentata mowa o nieco ponad 5 mln aktywnych użytkownikach. Po ujawnieniu zamiarów przez Agencję Bloomberg zaczęły się krajowe spekulacje. Analitycy wskazują już potencjalnego kupca: w kraju, jak poza jego granicami.
Emeryci mają szansę na otrzymanie dodatkowych środków pieniężnych, które zasilą ich domowy budżet. Taki zastrzyk gotówki to wielka szansa szczególnie dla tych, których świadczenie jest niskie. Aby je uzyskać, trzeba spełnić istotne warunki. Są przypadki, w których nie trzeba nic robić, aby wyższa kwota wpływała na konto.
Na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od innych banknotów, które codziennie przechodzą przez nasze ręce. Ale właśnie ten detal może sprawić, że z pozoru nic nieznaczący banknot obiegowy o nominale 50 zł okaże się ukrytym skarbem wartym fortunę. Czy masz go u siebie?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2023 r. w Polsce na 145 898 zawartych małżeństw przypadało aż 40 648 rozwodów. Ryzyko rozwodu w Polsce jest więc całkiem wysokie. Krakowski ekspert ds. rozwodów — wieloletni sędzia, a obecnie adwokat: mec. Robert Tomczyk w rozmowie z portalem BiznesINFO podpowiada, jak zabezpieczyć swój majątek przed zawarciem małżeństwa.
O tym, że Polacy otrzymują zbyt niskie emerytury nie trzeba zbyt wiele mówić. W zależności od regionu, niektórych seniorów nie stać nawet na podstawowe potrzeby. Wysoki czynsz czy usługi zdają się przerastać ich możliwości finansowe. Co ciekawe, nie we wszystkich regionach Polacy otrzymują porównywalne emerytury. Wiadomo, gdzie dostaje się najwyższe świadczenia.
Do końca 2026 r. państwa Unii Europejskiej zobowiązane są do wdrożenia dyrektywy o równości wynagrodzeń. Stanowi on m.in. o pewnej jawności zarobków w celu zwalczania dyskryminacji płacowej, co spotyka się ze sprzeciwem części pracodawców. W Polsce doszło właśnie do ważnej zmiany, która przybliżyła nas do jawności wynagrodzeń, choć znów – w ograniczonym zakresie.
Już niebawem rozpocznie się sezon „komunijny”. Rodzice dzieci, które w tym roku przyjmą sakrament, rozpoczęli przygotowania już na długo przed uroczystością. Wiadomo, ile w tym roku może kosztować organizacja takiego wydarzenia. Restauracja, fotograf czy tort to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką są wydatki. Za co płaci się najwięcej?
Nowe zasady rozliczania składki zdrowotnej wchodzą w życie już niedługo. Choć miały uprościć system, w rzeczywistości mogą zaskoczyć – zwłaszcza tych najmniej zarabiających. Czy pracownik na minimalnej pensji naprawdę zapłaci więcej niż dobrze prosperujący przedsiębiorca? Objaśniamy stawki składki zdrowotnej po nowelizacji Sejmu.
PKO Bank Polski powołał strategię operacyjną 2025-2027. Jednym z jej elementów jest oferta skierowana do indywidualnych użytkowników kont bankowości elektronicznej, która ma pobudzić świadomość gospodarczą i zwiększyć oszczędnościowe wolumeny przypadające na poszczególne gospodarstwo. Na tym rozwiązaniu wielu klientów banku może zarobić.
Decyzja Donalda Trumpa o objęciu cłami niemal wszystkich krajów świata wywołała szereg reakcji na arenie międzynarodowej: Chiny ogłosiły 34-procentowe cła w odwecie, szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała tzw. środki zaradcze, a na giełdach odnotowano najgorszy dzień do czasu rozpoczęcia pandemii, w konsekwencji którego spółki straciły ponad trzy miliardy dolarów. A co nałożenie ceł na UE oznacza dla zwykłego Kowalskiego? Jak wpłynie na nasze konta i decyzje zakupowe? Portal BiznesINFO zapytał o to ekonomistę - Kazimierza Krupę.
W obliczu rosnących cen materiałów budowlanych i usług remontowych wiele osób zastanawia się, czy przeprowadzenie odświeżenia mieszkania lub domu bez dużych wydatków jest jeszcze możliwe. Wpływ na rynek mogą mieć nadchodzące inwestycje i nowe programy rządowe, m.in. “Czyste Powietrze”. Czy da się znaleźć sposoby na tani remont, czy też czasy budżetowych metamorfoz wnętrz już minęły? Eksperci przedstawiają dynamikę cen poszczególnych materiałów w 2025 roku.
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad ustawą, która dla części emerytów przyniesie pozytywne skutki w postaci wyższych świadczeń. Resort dokona ponownego przeliczenia wysokości emerytur w szczególnych przypadkach, w których dochodziło do łączenia dwóch funkcjonujących równolegle systemów emerytalnych. Przeliczenia będą dokonywane na korzyść emerytów.
Przejście na emeryturę to ważny moment w życiu niemal wszystkich Polaków. Aktywność zawodowa się kończy, a nadchodzi błogi i zasłużony odpoczynek. Żeby jednak był on tak spokojny, jak byśmy chcieli, warto wcześniej zadbać, aby świadczenie było jak najwyższe. Istotny jest tu nawet moment, w którym decydujemy się na złożenie wniosku. Czasem lepiej przepracować jeszcze kilka miesięcy dłużej.
Polacy uprawnieni do otrzymania środków w ramach specjalnego programu powinni działać szybko. Nie każdy wie, że aby zachować ciągłość wypłat świadczenia 800 plus, konieczne jest spełnienie jednego istotnego warunku. Termin na złożenie wymaganych dokumentów jest ograniczony, a brak wiedzy w tym zakresie może skutkować przerwą w otrzymywaniu pieniędzy. Jakie kroki należy podjąć i kto powinien się pospieszyć?
Wielkie emocje po losowaniu Eurojackpot. Choć główna nagroda nie padła, jeden z graczy z Polski wygrał fortunę. Niewielka inwestycja przyniosła mu miliony, ale ostateczna kwota, którą otrzyma, nie jest tak oczywista. Fiskus również ma powody do radości. Gdzie padł szczęśliwy zakład i ile naprawdę dostanie zwycięzca?
W marcu jedno z kluczowych świadczeń zostało zwaloryzowane, co oznacza wyższe kwoty wsparcia dla wielu beneficjentów. To istotna zmiana, która może znacząco poprawić sytuację życiową tysięcy osób w Polsce. Kto może się o nie ubiegać? Dochód nie ma znaczenia, ale trzeba spełnić szereg innych warunków. Nie każdy otrzyma świadczenie w takiej samej wysokości. Przedstawiamy szczegóły.