Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).
Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).
W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.
Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.
Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.
Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.
Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.
Pokaż więcej
Przygotowanie do zaciągnięcia kredytu hipotecznego to dla wielu niełatwe zadanie. Już samo zrozumienie zasad dotyczących oprocentowania i marży może wielu z nas sprawić kłopoty. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy eksperta. Adam Mision z firmy Expander, który na co dzień doradza klientom starającym się o kredyt hipoteczny, w rozmowie z portalem Biznes Info tłumaczy m.in. kiedy nie brać kredytu z udziałem małżonka. Wyjaśnia też, jak poprawić zdolność kredytową, jeżeli w przeszłości mieliśmy niespłacone zobowiązania, które widnieją w naszej historii w Biurze Informacji Kredytowej.
W polskim sektorze bankowym, zwłaszcza w bankowości konsumenckiej, zachodzą diametralne zmiany, które mogą pozostawać w dużej mierze niezauważone przez zwykłych Polaków. Szybka adaptacja w Polsce nowinek technicznych w sferze finansów osobistych skłania coraz większą liczbę banków do gruntownej przebudowy tego, jak działają ich placówki. Coraz częściej w Polsce po wejściu do oddziału banku, możemy dowiedzieć się, że jest to placówka bezgotówkowa.
Zmiany, które nadchodzą, mogą zupełnie przekształcić rzeczywistość tysięcy starszych osób w Polsce. Nowe propozycje niosą ze sobą szereg nieoczywistych konsekwencji. Czy rzeczywiście będzie to krok w stronę godniejszej starości?
W Senacie trwają prace nad ustawą, która miałaby wprowadzić kolejne świadczenie dla Polaków. Tym razem skorzystają nie tylko rodzice. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na obywatelską petycję i w końcu zyskała zainteresowanie w gronie polityków, zwłaszcza tych z partii Prawo i Sprawiedliwość. O co dokładnie chodzi i jakie są główne założenia projektu ustawy?
Trwa gorący sezon ślubny, a nowożeńcy prześcigają się w pomysłach na zaskakujące atrakcje dla gości. Coraz więcej par decyduje się również na bardziej spektakularne rozwiązanie — organizację ceremonii za granicą. Jednym z popularnych kierunków jest Grecja. Ile kosztuje tam ślub? Cena może być naprawdę zaskakująca.
Rodzice wiedzą doskonale, z jakimi wydatkami wiąże się pójście ich dzieci do szkoły. I choć rozpoczęły się wakacje i o kupowaniu nowych książek czy przyborów nikt z nich nie myśli, to o ważnym terminie powinni pamiętać. Już od 3 lipca mogą złożyć wniosek o wsparcie finansowego dla uczniów. O co dokładnie chodzi? Już wyjaśniamy.
Jedna z największych reform finansowych w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Zmiana wskaźnika, która na pozór wydaje się techniczna, wpłynie na zawartość portfeli milionów kredytobiorców. Nowy wskaźnik POLSTR zastąpi dobrze znany WIBOR. Czym różni się od poprzednika i jak wpłynie na wysokość kredytów hipotecznych?
Przepisy, które realnie odbiją się na portfelach Polaków, dopiero teraz wchodzą w życie. Od 1 lipca 2025 r. wszyscy odbiorcy energii elektrycznej otrzymają wyższe rachunki. Decyzją Donalda Tuska przepisy zawieszające ważną opłatę wygasły wraz z końcem czerwca. Zmiany objęły różne sfery życia – od zdrowia, przez egzaminy, aż po codzienne zakupy. Ile wyniosą nowe stawki w zależności od zużycia prądu? Część Polaków odczuje je bardziej niż inni.
Ciche decyzje ZUS dotyczące ważnego świadczenia mogą zmienić sytuację finansową tysięcy Polaków. Zmiany w systemie już na horyzoncie – kto powinien mieć się na baczności?
Akt o usługach cyfrowych (DSA) to jedno z trzech unijnych rozporządzeń – obok aktu o sztucznej inteligencji oraz akt o rynkach cyfrowych – które mają przesądzić o nowym technologicznym otwarciu dla Unii Europejskiej. Otwarciu, w którym Wspólnota odzyskuje zatraconą na rzecz USA i Chin konkurencyjność i suwerenność, ale też chroni swoich obywateli. Niestety, choć termin na wdrożenie DSA minął 1,5 roku temu, w Polsce odpowiednie ustawy nadal nie zostały przyjęte. Zapytaliśmy ministerstwo cyfryzacji o przyczyny.
Wynagrodzenia nauczycieli w Polsce od lat budzą ogromne emocje. Jedni podkreślają, że należą im się podwyżki za ciężką pracę w stresujących warunkach, inni odpowiadają, że przedstawiciele zawodu, którzy korzystają z dwóch miesięcy wakacji, mają wystarczające zarobki. Związkowcy żądają podwyżek dla przedstawicieli oświaty. Co na to ministerstwo?
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać za Odrę? Niemieckie miasteczko położone tuż przy granicy z Polską oferuje możliwość darmowego zamieszkania na próbę w eleganckim umeblowanym mieszkaniu. Podczas pobytu wybrane osoby będą uczestniczyć w różnych lokalnych inicjatywach, dzięki którym przekonają się o atrakcjach związanych z życiem w tym mieście. Można zabrać ze sobą bliskie osoby. Żeby wziąć udział w programie, trzeba się pospieszyć. Przyjmowanie aplikacji trwa tylko do 5 lipca.
Sieć handlowa z początkami w latach 60. XX wieku zwija z Polski część biznesu, reorganizując swoje zasoby. Oddziały firmy znikną z czterech miast na południu, w centrum i na północy kraju, a wraz z nimi zatrudnienie straci 400 osób. “To część transformacji” - przyznaje polskie biuro niemieckiego przedsiębiorstwa. Podobnych kroków nie podejmują na razie sąsiednie filie.
Ta batalia sądowa wywoła ogromne emocje. Znana organizacja konsumencka składa pozew zbiorowy przeciwko portalowi do rezerwacji noclegów, który przez lata cieszył się opinią miejsca z najlepszymi cenami hoteli i pensjonatów, najkorzystniejszymi zniżkami. Dysponował też szeroką bazą dostępnych opcji. Zdaniem autorów pozwu portal miał doprowadzać do zawyżania cen, a turyści zamiast zaoszczędzić na wakacjach, mieli stracić miliony.
Pierwsze tygodnie prezydentury Karola Nawrockiego zapowiadają się na mocne uderzenie legislacyjne i chęć zaskarbienia przychylności Polaków przywilejami fiskalnymi. Wiemy już, że nowy prezydent będzie zabiegał o podwojenie kwoty wolnej od podatku dochodowego, a nieoficjalnie wiadomo już o kolejnej inicjatywie. Mowa o projekcie o celach i rozmachu zbliżonym do programu 500+.
Prace nad przyszłorocznym budżetem w obszarach wynagrodzenia minimalnego, ale też waloryzacji emerytur, od początku przebiegały w napiętej atmosferze. Początkowo gruchnęła wiadomość, że ministerstwo finansów chce dołożyć najmniej zarabiającym Polakom mniej niż 4 zł miesięcznie, jednak ta informacja została zdementowana. Teraz do kolejnych tarć doszło podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Związkowcy nie przebierają w słowach.
Tym razem to nie artyści ani eksperci decydowali, co pojawi się na polskich monetach. Mennica Polska oddała głos miłośnikom sztuki — i efekt zaskoczył wszystkich. Co dokładnie zaplanowano?
We wtorek 24 czerwca Donald Tusk przekazał wiadomość, która zadowoli indywidualnych odbiorców energii elektrycznej. Ceny prądu mają zostać zamrożone. Termin obowiązywania zapowiedzianych zmian? Koniec roku.
Karol Nawrocki w jednym z pierwszych wywiadów po ogłoszeniu wyników II tury wyborów zdradził, że jednym z projektów, w których rząd może liczyć na jego wsparcie, jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Postawił tym samym premiera w niełatwym położeniu – albo to on spełni w końcu swoją obietnicę, albo z inicjatywy ustawodawczej skorzysta prezydent. Wiemy więcej o tym, czego mogą spodziewać się Polacy.
Niepozorna moneta, którą wielu z nas ma w domu, może zaskoczyć swoją wartością. Choć wygląda jak zwykła dwuzłotówka, jej prawdziwa wartość nie tkwi w nominale, lecz w unikatowych cechach, które dostrzegają tylko doświadczeni kolekcjonerzy. Co sprawia, że ta dwuzłotówka osiąga tak zawrotne ceny i ile można się na niej wzbogacić?
Szykuje się przejęcie na skalę dziesiątek miliardów dolarów. Dwa amerykańskie behemoty rynku spożywczego — słodyczy i przekąsek, których logotypy zdobią całą planetę — zgłosiły europejskiej administracji zamiar koncentracji. Ma dojść do przejęcia, w wyniku którego Snickers i Pringles zgromadzą się pod jednym dachem. Amerykański rynek tym jednak różni się od europejskiego, że realizację prawa antytrustowego rozumie głównie jako maksymalizację zysku konsumenta, podczas gdy Europa w konsolidacji gigantów dostrzega także ryzyko międzynarodowego monopolu i długofalowo gorszych skutków dla tegoż.
14 europejskich krajów znalazło się powyżej kontynentalnej średniej wydatków “modowych” swoich mieszkańców. Prawie cała ta lista składa się z krajów starej Unii, podczas gdy poniżej granicy znajdują się państwa naszego regionu. Są też anomalie: jak ta, że Polacy w najnowszym raporcie amerykańskiej firmy badawczej wyprzedzają w potencjale nabywczym per capita Niemców, i wymowne fakty: jak ten, że o kilka pozycji wyprzedzamy Finów, których przeciętne wynagrodzenie znacznie wykracza poza nasze.
Sezon wakacyjnych wyjazdów rozpoczął się na dobre i Polacy podróżujący po Europie publikują rachunki świadczące o tym, jak wysokie są ceny m.in. w polskich restauracjach. Co do tego nie ma większych wątpliwości, niemniej nowe dane opublikowane przez Eurostat, które całościowo podchodzą do poziomów cen w państwach UE, świadczą, że w Polsce – przynajmniej w teorii, na papierze – nie mamy na co narzekać.
Atmosfera przed kolejnym losowaniem gęstnieje jak nigdy: stawką są wielomilionowe emocje, a każdy zakład to nowa historia do napisania. Co sprawia, że gorączka Eurojackpot zatacza coraz szersze kręgi i dlaczego drobny druk regulaminu budzi tyle pytań?
Tuż przed wakacjami i jeszcze przed rekonstrukcją rządu w koalicji 15 października miały miejsce dwa tąpnięcia. Najpierw do mediów wyciekła informacja o rozpadzie Trzeciej Drogi. Następnie swoje zapowiedzi spełnił Michał Kołodziejczak, były już sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. Wiemy już, jaka kwota ubędzie ze struktury przychodów Kołodziejczaka w związku z rezygnacją.
Rosnące rachunki przy dystrybutorze nie muszą być regułą. Najnowszy raport dwóch popularnych aplikacji demaskuje drogowe „strefy komfortu” dla portfela, burząc obiegowe przekonania o przypadkowości cen paliw. Co naprawdę decyduje o tym, ile zapłacisz za litr? Podpowiadamy - na tych stacjach w Polsce jest najtańsze paliwo.
Ostatnia pozostałość po formalnym dokumencie, którego strategicznym celem byłoby ograniczenie rozprzestrzeniania po planecie broni jądrowej, traci moc z początkiem 2026 r. Badacze szwedzkiego instytutu, na czele z Duńczykiem z przeszłością w administracji rządowej w USA i ministerstwie obrony Danii Hansem M. Kristensenem, ostrzegają rozbrojone narody: dobiega końca era redukcji broni atomowej. “Wszystko wskazuje na to, że szykuje się nowy wyścig zbrojeń” - wyrokuje dyrektor Instytutu Badań Nad Pokojem Dan Smith. Badacze wskazują konkretne kraje.
Nadchodzące dni będą dla wielu Polaków okazją do przedłużenia weekendów. Przypadające w czwartek 19 czerwca Boże Ciało sprzyja temu, by wziąć dzień wolnego w piątek 20 czerwca i dzięki temu odpocząć od pracy aż przez 4 dni. Święto będzie miało także wpływ na operacje bankowe – wyjaśniamy, co zrobić, aby zlecony przelew dotarł w tym tygodniu na czas.