Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse

Finanse

Finanse – co to jest?

Myśląc o finansach niemalże automatycznie do głowy przychodzą nam pieniądze. Jest to dobry kierunek myślenia, jednak co do zasady finanse definiowane są w nieco inny sposób. W wykładni akademickiej pojęcie to dotyczy wszelkich stosunków ekonomicznych, zasadnych dla gromadzenia i wydatkowania kapitału (wraz z jego podziałem i możliwościami bezstratnego przechowywania).

Teoria finansów to element nauki o teorii pieniądza, która stanowi fundament rozumienia funkcji pieniądza w obrocie gospodarczym, a także czynników, które wpływają na jego wartość czy stabilność. Jest to także podstawa dla tłumaczenia rozmaitych zjawisk gospodarczych (cena aktywów giełdowych, inflacja), czy kreowania rozmaitych strategii w określonych kategoriach finansowych (kredyt, deficyt czy emisja akcji).

W mowie potocznej jednak, finanse stanowią po prostu synonim dla określenia zasobności materialnej społeczeństwa. Rozumiemy przez nie pieniądze które zarabiamy i oszczędzamy, oraz sposób, w jaki przeznaczamy je na istotne dla siebie cele.

Finanse a sposoby oszczędzania

Nieodłącznym elementem rozpraw o finansach jest oszczędzanie – szczególnie w czasach niepewnych, gdzie inflacja staje się coraz poważniejszym problemem, umniejszającym realnej wartości zarobionych środków. Oszczędność finansowa dla wielu osób jest istotna także w kontekście zapewnienia lepszego bytu swoim dzieciom lub wnukom.

Jedną z popularniejszych metod oszczędzania w krótkim terminie są lokaty bankowe i obligacje Skarbu Państwa. Obie opcje mogą jednak być wykorzystywane także w okresie długoterminowym, choć jeśli myślimy o oszczędzaniu pieniędzy przez dekady, to wartość naszych finansów lepiej zabezpieczymy dzięki inwestycji w metale szlachetne – na przykład złoto.

Polityka finansowa rządu i jej wpływ na finanse Polaków

Zasobność finansowa czy możliwości danych podmiotów względem zdobycia kapitału, nie dotyczą wyłącznie bieżących tendencji na rynku pracy czy relacji między pracownikiem, a pracodawcą. Rząd może w znaczącym stopniu wpływać na gospodarkę kraju poprzez rodzaj prowadzonej polityki finansowej.

Nieodpowiedzialna polityka finansowa rządu, na przykład względem popytu i podaży pieniądza, doprowadza do inflacji – jej rezultatem są topniejące finanse Polaków. Z kolei pomijanie fundamentalnych dla ekonomii praw w trakcie komponowania ustaw dotykających gospodarkę, może doprowadzić nie tylko do zubożenia społeczeństwa, ale także wyraźnego wzrostu bezrobocia.

Pokaż więcej

Lotto
23.04.2024 22:41 W Polsce właśnie przybyło milionerów. Aż dwie wygrane w Eurojackpot

Wyniki Lotto, 23.04.24 r. We wtorkowy wieczór odbyło się m.in. losowanie Eurojackpot, czyli gry Lotto, w której udział bierze kilka europejskich krajów. Tym razem wygrana padła także w Polsce, w dwóch miejscach i to potężna.

flaga UE
23.04.2024 12:55 Jakie było minione 20 lat członkostwa Polski w UE?

Już 7-9 maja 2024 r. podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w ramach ponad 180. sesji, szeroko dyskutowane będą europejska i światowa gospodarka, przemiany społeczne i trendy cywilizacyjne oraz wyzwania współczesności. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.Przez ostatnie 15 lat, od samego początku istnienia, cele Kongresu pozostają niezmienne. Wydarzenie promuje niezależną, różnorodną i otwartą dyskusję na temat przyszłości gospodarki europejskiej i polskiej, analizując przy tym wyzwania społeczne.

pieniądze
22.04.2024 13:11 Wiadomo, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce. Padł rekord

8.408, 79 zł. - tyle w marcu 2024 r. wyniosło przeciętne wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw, co oznacza rekord kraju od czasu prowadzenia pomiarów, przy jednocześnie niemal rekordowej prędkości wzrostu. Przy tej okazji analitycy zwracają uwagę na jeszcze jeden wskaźnik i wynikające z niego konsekwencje.

pieniądze
21.04.2024 19:52 Jak wymienić uszkodzony banknot? Może stracić na wartości

Jak wymienić uszkodzony banknot? Narodowy Bank Polski bardzo dokładnie opisał, jak i gdzie zwracać uszkodzone pieniądze, by nie traciły wartości. Są też wyjątki, kiedy dany nominał stracimy bezpowrotnie.

pieniądze
20.04.2024 23:13 Pożyczasz pieniądze krewnym? Musisz uważać, urząd może nałożyć karę

Pożyczki pieniężne w rodzinie to częsta praktyka, ale czy wiesz, jak uniknąć podatku od tych transakcji? Kiedy płacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), a kiedy nie, oraz jakie warunki należy spełnić, aby uniknąć opodatkowania.

scena
19.04.2024 15:34 Jak prowadzić biznes w niepewnych czasach?

Zagrożenie wojną, deglobalizacja, zmiany demograficzne - to wyzwania, przed którymi stoją dziś rząd i biznes. Na Impact’24 będą o nich rozmawiać międzynarodowi eksperci, najważniejsi politycy i liderzy biznesu.Temat bezpieczeństwa staje się dziś istotny na najważniejszych wydarzeniach gospodarczych, włączając Davos. Nie inaczej będzie na Impact’24, największym kongresie gospodarczo-technologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej, który odbędzie się 15-16 maja w Poznaniu. Zdaniem cenionego politologa Ivana Krasteva, jednego z mówców Impact’24, podjęcie tematów obronności na kongresie w kraju frontowym NATO, to właściwe posunięcie.Jeśli próbujesz przyciągnąć ludzi, którzy nie spotkają się ze sobą w Davos czy Monachium i próbujesz prowadzić rozmowy, które mogą się odbyć tylko w Polsce, jest to niezwykle ważne. Chodzi o to, by zmusić uczestników do spojrzenia na świat z perspektywy Polski - społecznie i geopolitycznie - powiedział Krastev portalowi onet.pl.

pieniądze
18.04.2024 18:01 Senat zdecydował ws. wakacji kredytowych. Znamy szczegóły

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o wakacjach kredytowych, otwierając drogę do wprowadzenia środków wsparcia dla kredytobiorców w trudnej sytuacji finansowej. Nowe przepisy umożliwią zawieszenie spłaty rat kredytowych dwukrotnie w ciągu roku, a także wprowadzą zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK), zwiększając maksymalną pomoc finansową i wydłużając okres jej udzielania.

Pieniądze
12.04.2024 22:50 Niektórzy Polacy mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, nawet 4000 zł. Są pewne warunki

Rosnące koszty życia i coraz wyższe rachunki stwarzają trudności dla wielu rodzin. W związku z tym opracowano program wsparcia, który dla wielu z nich może mieć niebagatelne znaczenie. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki i wystarczy złożyć jedynie stosowny wniosek. Jest jednak pewien warunek.

Pieniądze
12.04.2024 20:11 Miliony Polaków mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, aż 240 zł. Jest pewien warunek

Na ten moment czekały ponad 2 miliony pracowników w Polsce. Już wkrótce otrzymają oni dodatkową emeryturę w wysokości 240 złotych z Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). To ogromna kwota, która zostanie przeznaczona na wsparcie finansowe wielu Polaków.

Pieniądze
12.04.2024 17:53 Obiecujące wieści dla seniorów. Taki przelew trafi na konto razem z 13. emeryturą

Dzięki marcowej waloryzacji renty i emerytury w Polsce wzrosły o 12,12% i dzięki temu wiemy już, ile w 2024 roku wyniesie trzynasta emerytura. Dodatek zostanie doliczony do podstawowej emerytury, a pierwsze osoby otrzymały pieniądze już pod koniec marca. Ile wyniosły emerytury wraz z "trzynastką"? Podajemy oficjalne wyliczenia.

kongres
10.04.2024 16:39 Już za miesiąc rozpocznie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Trzy dni pełne dyskusji o tym, czym żyją Polska, Europa i świat. Pond 160 debat, a wszystko to w towarzystwie uznanych autorytetów i ekspertów, komisarzy unijnych, decyzyjnych polityków, menedżerów dużych firm, przedsiębiorców, naukowców i ludzi mediów. Już tylko miesiąc dzieli nas od XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 7-9 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany od 2009 roku, to dzisiaj największa impreza biznesowa w Europie Centralnej. O jego sile każdego roku stanowią jego uczestnicy: eksperci i praktycy, którzy przyglądają się współczesnym gospodarkom i społeczeństwom z wielu różnych perspektyw i w najważniejszych dzisiaj kontekstach. Wnioski z dyskusji w opiniotwórczym gronie to gotowe rekomendacje skutecznych rozwiązań, diagnozy i inspiracje dla decydentów, polityków i ludzi biznesu.Nie inaczej będzie w tym roku. – Czerpiąc z doświadczenia poprzednich edycji wydarzenia, postaramy się wyprzedzić rzeczywistość, wskazać trendy i zdefiniować zjawiska, które mają moc zmiany obrazu życia gospodarczego, także w jego społecznym kontekście mówi Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP, pomysłodawca i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.Głównymi nurtami tegorocznej odsłony będą: Europa, geopolityka i gospodarka; Energia, transformacja, bezpieczeństwo; Klimat i zrównoważona gospodarka; Cyfrowa gospodarka, nowe technologie; Inwestycje i finanse; Prawo a gospodarka oraz Migracje, różnorodność, rynek pracy. Wyróżnione obszary staną się przyczynkiem do organizacji ponad 160. debat, którym będą towarzyszyły gale, finały konkursów i bankiety. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.Nasze jutro zależy wprost od tego, jak głęboko i jak sprawnie uda nam się dziś wspólnie zmienić. Po to spotykamy się i o tym będziemy rozmawiać w czasie 16. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Transformacja, słowo klucz otwierające naszą rzeczywistość, powtarza się w różnych kontekstach w agendzie i znalazło swoje zasłużone miejsce w haśle spajającym i zapowiadającym tegoroczne debaty – dodaje Wojciech Kuśpik.

laptop
10.04.2024 16:26 Bezpieczeństwo danych w systemach ERP — wyzwania i rozwiązania

Narzędzi informatycznych używa się właściwie w każdej firmie. Korzystanie z nich czyni pracę wydajniejszą i wygodniejszą. Jednocześnie do programów wprowadzanych jest mnóstwo danych, a to stwarza nowe zagrożenia na przykład ze strony hakerów. Do często wykorzystywanych programów zaliczyć możemy systemy ERP. Jak w ich przypadku wygląda kwestia bezpieczeństwa?Pod pojęciem systemu ERP kryje się zaawansowane oprogramowanie, którego działanie opiera się na integracji baz danych z całej firmy w jedną wspólną bazę. To pozwala sprawować kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w organizacji. Szybsza jest wymiana informacji, łatwiej przeprowadzić zaawansowane analizy i wiele czynności zautomatyzować. Nie powinno więc dziwić, że na system ERP decydują się przedsiębiorstwa z różnych branż. Ponieważ wśród wprowadzanych informacji jest mnóstwo danych wrażliwych na temat klientów, czy pracowników, bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

zus
09.04.2024 15:13 Częste zwolnienia chorobowe wpływają na emeryturę? Mało kto o tym wie

System emerytalny w Polsce kryje wiele pułapek, których często nie zdajemy sobie sprawy, dopóki nie zbliżamy się do wieku emerytalnego. Jedną z istotnych kwestii jest wpływ chorowania na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego. Częste zwolnienia lekarskie mogą mieć znaczący wpływ na nasze zabezpieczenie finansowe po przejściu na emeryturę.

kalkulator pieniądze
08.04.2024 14:19 Zmiany w składce zdrowotnej dla etatowców? Burza w koalicji

Konflikt w rządzącej koalicji skutkuje zatrzymaniem planowanych zmian w składce zdrowotnej, a obietnica obniżenia opłat dla przedsiębiorców stoi pod znakiem zapytania. Polska 2050 domaga się rozszerzenia systemu ryczałtowej składki także na pracowników etatowych, co miałoby kosztować budżet państwa kilkanaście miliardów złotych. Tymczasem, resorty finansów i zdrowia proponują opłaty na obecnych zasadach, co prowokuje konflikt wewnątrz koalicji.

eurojackpot
06.04.2024 12:56 Wyniki Eurojackpot z 5 kwietnia 2024. Aż 320 milionów do wygrania

W ostatnim losowaniu Eurojackpot, które miało miejsce 5 kwietnia 2024 roku, nie padła główna wygrana, ale nadal istnieją szanse na zgarnięcie ogromnej sumy pieniędzy. Sprawdź, jakie liczby zostały wylosowane i jakie są najnowsze prognozy na kumulację.

Licznik prądu, pieniądze
05.04.2024 09:29 Zbliża się odmrożenie cen prądu. Czy Polaków czekają spore podwyżki?

Wielkimi krokami zbliża się odmrożenie cen prądu. Obecnie obowiązująca osłona potrwa tylko do końca czerwca. Czy zatem wraz z urynkowieniem cen energii czekają nas duże podwyżki? Eksperci przewidują, że tak. Rząd natomiast zapewnia, że nie będą one drastyczne. Opozycja proponuje przedłużenie osłony do końca 2024 r. 

Lotto
02.04.2024 20:26 Padła główna wygrana w Lotto. Wiemy gdzie i ile pieniędzy dostanie szczęśliwiec

Po raz kolejny padła główna wygrana w zakładach Mini Lotto. Tym razem zwycięzców, którym udał się właściwie skreślić wszystkie pięć liczb, było dwóch. Kwota, która do nich trafi, to grubo ponad 200 tys. zł.

pieniądze
22.03.2024 18:42 Tak zmieni się trzynasta emerytura. Kiepskie informacje dla seniorów

Wraz z nadchodzącymi wypłatami trzynastej emerytury w 2024 roku pojawiają się zmiany w kwotach ostatecznie dostępnych dla seniorów. Pomimo przyznania tej dodatkowej kwoty w równych proporcjach, różnice w wypłacie netto są zauważalne. Składki zdrowotne i podatek dochodowy mają istotny wpływ na ostateczną sumę, jaką emeryci otrzymają na rękę.

Jan Kulczyk
02.03.2024 19:39 Córka ujawniła prawdę o Janie Kulczyku. Tak ją traktował

Jan Kulczyk odszedł niespodziewanie 29 lipca 2015 roku w Wiedniu, gdzie podobno poddawał się badaniom onkologicznym. Majątek przedsiębiorcy trafił w ręce jego dzieci. Dominika Kulczyk, spadkobierczyni miliardera, po latach ujawniła prawdę o ojcu, który przez opinię publiczną był uważany za filantropa. Jak traktował rodzinę?

portfel
29.02.2024 19:20 Tyle pieniędzy komornik może zabrać z wypłaty. Kwota uległa zmianie

Egzekucja komornicza to proces, który może wywołać wiele niepokoju i niepewności w życiu każdego dłużnika. Zajęcie dochodu czy mienia przez komornika może stanowić poważne utrudnienie dla osób zadłużonych, zwłaszcza dla tych zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Warto zrozumieć, jakie są zasady i ograniczenia tego procesu, aby móc chronić swoje interesy finansowe.

Licznik energii elektrycznej
29.02.2024 17:39 Ceny prądu pójdą w górę już od lipca. Znamy kwoty

Od lipca tego roku, konsumenci muszą przygotować się na wzrost cen energii elektrycznej, który może znacząco wpłynąć na ich budżet domowy. Wraz z planowanym zakończeniem polityki zamrożonych cen energii, prognozowane podwyżki mogą przynieść istotne zmiany dla tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Oczekuje się, że nowe stawki za prąd mogą znacząco zwiększyć miesięczne wydatki na rachunki.

Orlen
22.02.2024 20:41 Polski milioner chce kupić Polska Press. Jest reakcja Orlenu

Do Orlenu zgłasza się coraz więcej chętnych na zakup grupy Polska Press. Na liście znalazło się również znaczące nazwisko w świecie mediów. Sam koncern wydał oświadczenie, które na razie rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Banknoty euro i złote
21.02.2024 16:35 Co z wprowadzeniem euro w Polsce? Jest stanowisko resortu finansów

Kwestia wprowadzenia euro w Polsce wciąż pozostaje aktualna. W kolejnej odsłonie tej sprawy, posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili zapytać nowy rząd, jak obecnie wygląda kierunek w tejże kwestii i kiedy mogłoby nastąpić potencjalne wejście naszego kraju do strefy euro.

Pieniądze na kalendarzu
19.02.2024 18:19 Wzrasta miesięczna wpłata. Przez większe średnie wynagrodzenie

Wraz z początkiem marca, pracodawcy będą musieli płacić co miesiąc więcej pieniędzy na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Powodem wzrostu wysokości obowiązkowej opłaty jest wzrost kwoty średniego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 roku.

Seniorzy na ławce
18.02.2024 22:22 Blisko 300 złotych do emerytury. O tym dodatku mało kto pamięta

Część seniorów może liczyć na dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych. Pieniądze można otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku, a warunki są bardzo proste do spełnienia. Co więcej, jego wysokość już niebawem pójdzie w górę.

Pieniądze i Donald Tusk
18.02.2024 21:19 Co z kwotą wolną od podatku? Opinia eksperta zaskakuje

Kampania wyborcza była czasem składania wielu obietnic przez polityków. Teraz, dwa miesiące po inauguracji nowego rządu, trwają prace nad ich realizacją. Z drugiej strony wciąż prowadzone są dyskusje nad ich sensem - jeden z ekspertów wyraził zaskakującą opinię.

Pieniądze w portfelu
17.02.2024 13:19 Ważne świadczenie zostało podwyższone. Trzeba spełnić pewien warunek

Początek roku przyniósł podwyżki w kilku kategoriach. W jednym z podwyższonych wówczas świadczeń zaszło również trochę zmian w kontekście zasad obowiązujących podczas jego pobierania. O co konkretnie chodzi i jak uzyskać te pieniądze?

Seniorzy w parku
16.02.2024 14:31 Emeryci dostaną więcej. Dodatek idzie w górę, wielu na to czeka

Jedno z popularnych świadczeń dla seniorów niedługo pójdzie w górę. Jego nowa, maksymalna kwota będzie wynosiła przeszło 1700 złotych. Na pieniądze mogą liczyć zarówno emeryci, jak i emerytki - potrzebne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.