Zus

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czym jest?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, zgodnie ze swoją nazwą stanowi państwową jednostkę organizacyjną (posiadającą osobowość prawną), której celem jest realizacja szeroko pojętych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. W świadomości Polaków kojarzony jest głównie poprzez emerytury i renty, których rozliczaniem się zajmuje. W przypadku choroby bądź innej niezdolności do pracy możemy ubiegać się o zasiłek z ZUS (zasiłek choroby), a także szereg innych, pomniejszych świadczeń.

Składki na ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, prowadzący w Polsce działalność gospodarczą – zarówno w swoim imieniu, jak i zatrudnionych przez siebie pracowników. Rzeczone składki ZUS zawierają w sobie składki na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe, oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ponadto, za pośrednictwem ZUS przedsiębiorcy przekazują również składki na NFZ (ubezpieczenie zdrowotne), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS został utworzony 24 października 1934 roku, a jego aktualnym Prezesem jest Gertruda Uścińska. Strukturę organizacyjną ZUS-u tworzy także liczący od 2 do 4 członków Zarząd (powoływany przez Prezesa ZUS), oraz Rada Nadzorcza.

Jak zarejestrować się w ZUS?

Aby zarejestrować się w ZUS pracując na podstawie umowy o pracę, nie musisz robić nic – wszelkich formalności w Twoim imieniu dopełni za Ciebie Twój pracodawca. Jeżeli natomiast planujesz zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, to będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Rejestracja firmy w ZUS polega na złożeniu odpowiedniego formularza – ZUS ZUA (najczęściej), lub ZUS ZZA. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 7 dni od złożenia formularza CEiDG-1, co de facto możesz zrobić natychmiast w oddziale organu ewidencyjnego. W innych przypadkach możesz to zrobić za pośrednictwem poczty, kuriera, lub elektronicznie, w systemie e-Płatnik na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) 

ZUS – logowanie online krok po kroku

Korzystanie z ZUS online jest szybkie i wygodne. Aby zalogować się w ZUS, wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać jedną z dostępnych metod logowania. Do Twojej dyspozycji znajduje się Profil Zaufany, e-Dowód, oraz mojeID (bankowość elektroniczna). Później wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.

Ile wynosi składka ZUS?

Składka ZUS określana jest w procentach i jest zależna od podstawy wymiaru składek, która każdorazowo stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2023 jest to 4 161 złotych. Od tej kwoty należy odliczyć 19,52% ubezpieczenie emerytalne, 8% na ubezpieczenie rentowe, 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe,2,45% na ubezpieczenie chorobowe, oraz tyle samo na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Finalnie wynika stąd, że składka na ZUS w roku 2023 wynosi 1 418 złotych – do tego musi jednak zostać doliczona składka na NFZ, stanowiąca 9% podstawy wymiaru, którą jest dochód przedsiębiorcy. 

ZUS – ulga na start. Czym jest?

Jedną z możliwości z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić przy zakładaniu swojej pierwszej działalności, jest program „Ulga na start”. Jest on kierowany do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub nie prowadziły takowej w ciągu ostatnich 5 lat. 

„Ulga na start” zwalnia podatnika z konieczności opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – wyjątek stanowią ubezpieczenia społeczne, które i tak trzeba opłacać. Z ulgi możesz korzystać przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – po tym czasie, przez 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania niższych składek.

Pokaż więcej

Pieniądze, babcia, dłonie
29.09.2023 12:29 300 zł od ZUS co miesiąc na twoim koncie. Wyjaśniamy, kto może otrzymać świadczenie

Drożyzna i wysokie ceny dają się we znaki wielu Polakom. Seniorzy często otrzymują niskie świadczenia, których wysokość nie pozwala na kupienie wszystkich niezbędnych rzeczy. Wielu z nich z chęcią zobaczyłoby więcej pieniędzy na swoim koncie. Jak się okazuje, ZUS wypłaca świadczenia, które mają pomóc seniorom w codziennym funkcjonowaniu.

Pieniądze, kalendarz
29.09.2023 08:50 Zostały dwa dni na dopełnienie ważnego obowiązku w ZUS. Trzeba dostarczyć dokumenty

Zostały tylko dwa dni, żeby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostarczyć dokumenty wymagane do wypłaty konkretnego świadczenia. ZUS ostrzega, że w przeciwnym razie środki przepadną.

sanatorium-senior-mezczyzna-korytarz
28.09.2023 13:29 Sanatorium na koszt ZUS-u. W zeszłym roku skorzystało kilkadziesiąt tysięcy Polaków

W całym 2022 roku z rehabilitacji na koszt ZUS-u skorzystało prawie 50 tys. osób. Rehabilitacja lecznicza, na którą kieruje ZUS, odbywa się ambulatoryjnie lub stacjonarnie, a jej koszty wraz z dojazdem całkowicie pokrywa Zakład – mówi nam Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku i zapewnia, że na wyjazd do sanatorium ze skierowaniem czeka się bardzo krótko. Czy każdy może skorzystać z tej opcji?

pieniądze
28.09.2023 09:15 Tysiące osób pobierają 3 tys. zł od ZUS-u. Istotny jest wiek

Świadczenie kompensacyjne jest odpowiednikiem emerytury pomostowej. Może z niego skorzystać konkretna grupa zawodowa.

Pieniądze, dłoń, koperta z ZUS
27.09.2023 14:53 Złe wieści dla seniorów. W październiku na ich konta wpłynie mniej pieniędzy z ZUS

Seniorzy są przyzwyczajeni do wysokości otrzymywanych emerytur i rent, dlatego skrupulatnie sprawdzają, czy ZUS wypłacił im wszystkie należności. Jednak co kilka miesięcy ich przelewy są znacznie wyższe, bo otrzymują dodatkowe roczne świadczenia pieniężne. Najstarsi Polacy powinni mieć na uwadze, że październikowe przelewy nie będą tak okazałe, jak miesiąc wcześniej.

emerytury-pieniadze-senior-babcia-dlonie-portfel
26.09.2023 15:17 ZUS właśnie ogłosił koniec przelewów. Miliardy złotych są już na kontach emerytów

We wtorek 26 września  Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zakończeniu wypłat dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. W tym miesiącu na ich konta trafiło tylko z tego tytułu blisko 17,5 mld zł. Zdecydowana większość seniorów, bo aż 80 proc., pobiera swoje świadczenia na konto bankowe.

Emerytura z ZUS
25.09.2023 08:40 ZUS rozdaje 5540 zł dla każdego seniora. Nie trzeba w ogóle pracować

Niewiele jest świadczeń, które ZUS wypłaca seniorom bez wyjątku. A jeszcze mniej takich, które są dostępne bez przepracowania ani jednego dnia. Tym bardziej niektórych może zaskoczyć fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić aż 5540,25 zł w postaci jednego dodatku.

pieniądze
24.09.2023 17:21 ZUS przekazał ponad miliard złotych milionom Polaków. Aby dostać pieniądze, należy złożyć wniosek

– Wnioski o świadczenie z programu „Dobry start” można składać do 30 listopada. Obsługa programu przebiega bez zakłóceń. Od 1 lipca tego roku do ZUS wpłynęło ponad 3,1 mln wniosków o wyprawki szkolne. Otrzyma je 4,5 mln dzieci – powiedziała niedawno prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
24.09.2023 13:09 Można dostać nawet 12 tys. zł na dziecko. Dochody rodziny nie mają znaczenia

O tym, że w Polsce funkcjonuje świadczenie wychowawcze 500+, wie z pewnością większość obywateli, a już na pewno ci, którzy mają dzieci. Tylko w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił blisko 28 mld zł właśnie w ramach tego programu. Warto wiedzieć, że poza tą formą wsparcia wielu rodziców może też dostać dodatkowe 12 tys. zł na dziecko. W skali kraju ZUS wypłacił już setki tysięcy takich świadczeń. Jakie są warunki otrzymania pieniędzy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

pieniądze, dłoń
22.09.2023 09:44 255,17 zł co miesiąc od ZUS. Jak uzyskać dodatkowe pieniądze?

Seniorzy mają problemy finansowe. Emeryci ograniczają swoje wydatki w związku z drożyzną i wysokimi cenami. Warto wiedzieć, że przysługuje im wiele dodatkowych świadczeń, które mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu. Poniżej omawiamy jedno z nich.

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska
21.09.2023 16:35 ZUS czeka na dokumenty. Masz czas do końca miesiąca, później możesz stracić świadczenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat, w którym przypomina konkretnej grupie osób o obowiązku dostarczenia zaświadczenia wraz z wnioskiem. - W przeciwnym razie stracą świadczenie - ostrzega ZUS. O kogo chodzi?

Pieniądze z portfela na dzieci
21.09.2023 11:13 Niewielu wie, że można dostać dodatkowe pieniądze na dzieci. Wystarczy jeden wniosek

Przy ogromnej popularności świadczenia 500 plus (od stycznia 800 plus), pozostałe świadczenia na dzieci są znacznie mniej znane. Tymczasem użyteczność tych pieniędzy może być naprawdę spora, zwłaszcza dla rodziców maluchów w kontekście wciąż rosnących opłat.

Pieniądze w portfelu
20.09.2023 20:25 Wielkie zmiany dla emerytów i rencistów. ZUS podał nowe kwoty

Najnowsze dane opublikowane przez GUS pokazują, że inflacja w Polsce nadal jest dwucyfrowa. Polacy na każdym kroku odczuwają drożyznę, a szczególnie ciężko mają emeryci i renciści, którzy muszą  utrzymać się za pieniądze wypłacane im przez ZUS. Chcąc uregulować opłaty za czynsz, rachunki, leki czy raty, muszą oni podejmować się dodatkowych prac. Okazuje się, że od września mogą dorobić mniej.

banknoty
20.09.2023 15:00 Renta socjalna. ZUS wskazuje, kto może otrzymać świadczenie

Osoba, która ze względu na swój stan zdrowia nie może pracować, może ubiegać się o rentę socjalną. Osoby pobierające świadczenie mają jednak obowiązki wobec ZUS.

pieniadze-gotowka-emerytura-senior
20.09.2023 08:03 5540,25 zł dodatkowej emerytury. Dostają również ci, którzy nigdy nie pracowali

Od 1 marca br. do końca lutego 2024 roku dodatkowa emerytura wynosi 5540,25 zł brutto miesięcznie. ZUS, KRUS czy inny organ rentowy wypłacają to świadczenie każdemu emerytowi i renciście, który osiągnął konkretny wiek – pieniądze są wówczas przyznawane z automatu. Warto jednak pamiętać, że należą się one również wtedy, gdy senior nie przepracował w całym swoim życiu nawet jednego dnia. Wówczas trzeba zadbać o formalności.

List z ZUS
19.09.2023 11:17 Mały ZUS w górę. Podwyżka jest historycznym rekordem

Przedsiębiorcy muszą się przygotować na wzrost kosztów działalności gospodarczej. W przyszłym roku zostanie podwyższona kwota małego ZUS. Podwyżka już teraz nazywana jest przez niektórych “historyczną”.

ciąża pieniądze
18.09.2023 18:16 ZUS wstrzymuje wypłaty kobietom w ciąży. Jest odpowiedź rządu

ZUS wstrzymuje wypłaty pieniędzy, a wśród grupy poszkodowanych znajdują się kobiety w ciąży. Komplikacje pojawiają się w przypadku pracy na tzw. umowie śmieciowej lub w przypadku prowadzenia własnego biznesu. Zawieszanie świadczeń jest coraz powszechniejsze, a to sprawia, że kobiety w ciąży oraz matki tuż po porodzie „pozostają bez środków do życia”. O co chodzi?

ZUS i pieniądze
16.09.2023 17:33 ZUS już potwierdził. Są osoby z milionami na kontach

Odkładanie pieniędzy na emeryturę to dość dyskusyjna sprawa. Sporo Polaków w ogóle jednak nie wie, ile pieniędzy ma zgromadzonych na swoim subkoncie emerytalnym. A z doniesień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że milionerów pod tym kątem jest sporo.

zus-dokument-pieniadze
16.09.2023 09:22 To zaświadczenie trzeba złożyć w ZUS-ie do końca września. Wiele osób powinno dopilnować terminu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że z końcem września upływa termin składania ważnego zaświadczenia. Chodzi o dokument potwierdzający, że uczniowie, którzy ukończyli 16. rok życia i pobierają rentę rodzinną, kontynuują naukę. Spóźnienie się ze złożeniem tegoż zaświadczenia niesie ze sobą poważne konsekwencje. Poza uczniami jest jeszcze jedna grupa osób, która niebawem musi dopilnować formalności z ZUS-em. 

pieniądze
14.09.2023 09:54 500 plus dla emeryta. Pieniądze może dostać więcej osób

500 plus dla seniora to potoczna nazwa świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przysługuje ono wszystkim osobom spełniającym określone warunki. Aby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek do ZUS.

zus-pieniadze-kalendarz-portfel-biznesinfo
14.09.2023 09:20 ZUS przypomina, termin składania wniosków mija 30 listopada. Później dodatkowe pieniądze przepadną

W ciągu niespełna 2,5 miesiąca Polacy złożyli kilka milionów wniosków o przyznanie specjalnego świadczenia wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W rezultacie na konta wnioskodawców trafiło już ponad 1,2 mld zł. Termin składania wniosków mija 30 listopada.

sanatorium-senior
13.09.2023 14:41 Darmowy wyjazd do sanatorium. Niewiele osób wie, że jest taka możliwość

Sanatorium to zakład lecznictwa uzdrowiskowego, zwykle zlokalizowany w miejscowościach, w których panuje specyficzny klimat i wyjątkowe walory przyrodolecznicze. Wyjazd w takie miejsce pozwala wzmocnić swój organizm za sprawą licznych zabiegów leczniczych w postaci, chociażby masaży, krioterapii czy gimnastyki. W przypadku pobytu w sanatorium na NFZ pacjent ponosi koszty m.in. wyżywienia i zakwaterowania. Istnieje jednak opcja wyjazdu do sanatorium zupełnie za darmo.

pieniądze
13.09.2023 10:55 1588 zł miesięcznie od ZUS. Wniosek trzeba złożyć do końca września

Jeśli osoba zmarła miała przyznane prawo do emerytury lub spełniała warunki do jej uzyskania, osoby bliskie mogą starać się po niej o rentę rodzinną. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. 

pieniądze
12.09.2023 13:14 14. emerytura już trafiła na konta milionów Polaków. Kiedy kolejne przelewy?

14. emerytura już trafiła na konta blisko 3,3 mln polskich emerytów i rencistów. Łącznie ZUS wypłacił 7,5 mld zł ze świadczenia, które w sumie ma w tym roku otrzymać ok. 8,8 mln osób. Kiedy można spodziewać się kolejnej transzy przelewów?

pieniądze
12.09.2023 12:25 ZUS wypłaci dodatkowo 294,39 zł. Pieniądze czekają nie tylko na seniorów

Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, bez problemu mogą uzyskać dodatek pielęgnacyjny. Okazuje się jednak, że ze wsparcia mogą skorzystać także młodsi Polacy. Jaki jest warunek otrzymania dodatkowych pieniędzy?

zus-klient-fus
11.09.2023 13:42 ZUS właśnie ujawnił dane o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wiemy, co się dzieje na rynku pracy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował sytuację finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu br. To właśnie ta instytucja stanowi podstawę funkcjonowania ZUS-u i to z jej środków finansuje się m.in. należności dla płatników składek, wypłaty świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego czy odsetki za nieterminowe wypłaty świadczeń. Jak można ocenić kondycję FUS-u, co było największą pozycją jego przychodów i kto stanowi najliczniejszą grupę ubezpieczonych? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

ZUS, koperta, kobieta, pieniądze
09.09.2023 11:12 Seniorzy dostaną list od ZUS-u. Lepiej go nie przegapić

„Fakt” podaje, że w ciągu najbliższych tygodni emeryci i renciści powinni spodziewać się listu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Warto go odebrać, bo Zakład wystosuje do seniorów ważne pismo.

pieniądze
08.09.2023 07:47 ZUS musi wypłacić dodatkowe pieniądze. Można zyskać od kilkuset do kilku tysięcy złotych

ZUS po wyrokach Sądu Najwyższego zmienił interpretacje przepisów. Jak podaje “Dziennika Gazeta Prawna” wielu pracowników może się ubiegać o dopłatę zasiłku chorobowego.