Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Zus

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czym jest?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli ZUS, zgodnie ze swoją nazwą stanowi państwową jednostkę organizacyjną (posiadającą osobowość prawną), której celem jest realizacja szeroko pojętych zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. W świadomości Polaków kojarzony jest głównie poprzez emerytury i renty, których rozliczaniem się zajmuje. W przypadku choroby bądź innej niezdolności do pracy możemy ubiegać się o zasiłek z ZUS (zasiłek choroby), a także szereg innych, pomniejszych świadczeń.

Składki na ZUS musi opłacać każdy przedsiębiorca, prowadzący w Polsce działalność gospodarczą – zarówno w swoim imieniu, jak i zatrudnionych przez siebie pracowników. Rzeczone składki ZUS zawierają w sobie składki na ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie chorobowe, oraz ubezpieczenie wypadkowe. Ponadto, za pośrednictwem ZUS przedsiębiorcy przekazują również składki na NFZ (ubezpieczenie zdrowotne), Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS został utworzony 24 października 1934 roku, a jego aktualnym Prezesem jest Gertruda Uścińska. Strukturę organizacyjną ZUS-u tworzy także liczący od 2 do 4 członków Zarząd (powoływany przez Prezesa ZUS), oraz Rada Nadzorcza.

Jak zarejestrować się w ZUS?

Aby zarejestrować się w ZUS pracując na podstawie umowy o pracę, nie musisz robić nic – wszelkich formalności w Twoim imieniu dopełni za Ciebie Twój pracodawca. Jeżeli natomiast planujesz zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej, to będziesz musiał zarejestrować się w ZUS. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

Rejestracja firmy w ZUS polega na złożeniu odpowiedniego formularza – ZUS ZUA (najczęściej), lub ZUS ZZA. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 7 dni od złożenia formularza CEiDG-1, co de facto możesz zrobić natychmiast w oddziale organu ewidencyjnego. W innych przypadkach możesz to zrobić za pośrednictwem poczty, kuriera, lub elektronicznie, w systemie e-Płatnik na PUE (Platforma Usług Elektronicznych) 

ZUS – logowanie online krok po kroku

Korzystanie z ZUS online jest szybkie i wygodne. Aby zalogować się w ZUS, wystarczy wejść na stronę ZUS i wybrać jedną z dostępnych metod logowania. Do Twojej dyspozycji znajduje się Profil Zaufany, e-Dowód, oraz mojeID (bankowość elektroniczna). Później wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie.

Ile wynosi składka ZUS?

Składka ZUS określana jest w procentach i jest zależna od podstawy wymiaru składek, która każdorazowo stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. W roku 2023 jest to 4 161 złotych. Od tej kwoty należy odliczyć 19,52% ubezpieczenie emerytalne, 8% na ubezpieczenie rentowe, 1,67% na ubezpieczenie wypadkowe,2,45% na ubezpieczenie chorobowe, oraz tyle samo na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Finalnie wynika stąd, że składka na ZUS w roku 2023 wynosi 1 418 złotych – do tego musi jednak zostać doliczona składka na NFZ, stanowiąca 9% podstawy wymiaru, którą jest dochód przedsiębiorcy. 

ZUS – ulga na start. Czym jest?

Jedną z możliwości z której mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcieliby nieco zaoszczędzić przy zakładaniu swojej pierwszej działalności, jest program „Ulga na start”. Jest on kierowany do osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub nie prowadziły takowej w ciągu ostatnich 5 lat. 

„Ulga na start” zwalnia podatnika z konieczności opłacania jakichkolwiek składek na ubezpieczenie społeczne, oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – wyjątek stanowią ubezpieczenia społeczne, które i tak trzeba opłacać. Z ulgi możesz korzystać przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia działalności – po tym czasie, przez 24 miesiące będziesz mieć prawo do opłacania niższych składek.

Pokaż więcej

emeryci, seniorzy
13.04.2024 10:56 Wcześniejsza emerytura w wieku 55 lat. Tylko te roczniki mogą skorzystać

Wiele osób nie ma pojęcia, że przysługuje im prawo do wcześniejszej emerytury. Grupa beneficjentów jest szeroka, trzeba jednak najpierw spełnić kilka warunków i złożyć wniosek do ZUS. Komu przysługuje prawo do emerytury już w wieku 55 lat?

Seniorka
12.04.2024 12:58 Te roczniki mają szansę na wcześniejszą emeryturę. Warto wiedzieć

W Polsce powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak się jednak okazuje, spora część osób może pracować krócej i zacząć pobierać świadczenie wcześniej. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Komu konkretnie przysługuje wcześniejsza emerytura? Wyjaśniamy.

ZUS, koperta, pieniądze
11.04.2024 19:31 Ważne świadczenie z ZUS poszło w górę. Nawet 620 zł miesięcznie, są pewne warunki

Waloryzacja przyniosła wzrost nie tylko rent i emerytur, ale również świadczeń długoterminowych z ZUS. Jedno z nich wzrosło do ponad 600 zł miesięcznie. Można je otrzymać niezależnie od wieku, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy szczegóły.

ZUS
11.04.2024 09:45 Ważny komunikat ZUS. Czas tylko do lipca

Kilkanaście milionów Polaków będzie musiało pojąć kluczową decyzję. Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz pierwszy od 8 lat otworzył okno transferowe. W związku z tym trzeba będzie zdecydować, gdzie ma trafiać składka emerytalna. 

list z ZUS-u, pieniądze
11.04.2024 08:21 Ważny komunikat ZUS. Wielu mężczyzn nie wie, że może dostać pieniądze

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe świadczenie w ramach programu “Mama 4 plus”. Niewiele osób wie, że pieniądze należą się także mężczyznom. Aby otrzymać wsparcie, trzeba jednak spełnić kilka kluczowych warunków. 

list z ZUS-u
10.04.2024 11:55 ZUS alarmuje ws. 800 plus. Rodzice muszą złożyć ważny wniosek

Na konta rodziców trafiają wypłaty świadczenia 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pilnie przypomina, że wkrótce kończy się okres rozliczeniowy i Polacy powinni złożyć odpowiedni wniosek. Należy się jednak pospieszyć, bo ostateczny termin na dopełnienie formalności zbliża się wielkimi krokami. 

seniorzy
10.04.2024 09:54 Dodatkowe świadczenie przed emeryturą. Nawet 1873 zł miesięcznie

Polacy mogą starać się o wypłatę dodatkowego świadczenia jeszcze przed emeryturą. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić odpowiednie warunki i złożyć wniosek. Ile wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach świadczenia przedemerytalnego? Przedstawiamy szczegóły.

dłonie
09.04.2024 19:21 Wielu seniorów pokrzywdzonych. Masowo piszą skargi do RPO

Emerytury w Polsce od dawna cieszą się złą sławą. Niektórzy seniorzy czują się jednak potraktowani tym bardziej niesprawiedliwie, że ich świadczenia zostały ”bezprawnie” zaniżone. Kolejne skargi w tej sprawie wpływają do Rzecznika Praw Obywatelskich. Najbardziej wyróżnia się jedna grupa.

ZUS
09.04.2024 19:03 ZUS: trzynastki trafiły już do 2,1 mln osób. To 3,8 mld zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do ponad 2,1 mln osób trafiło łącznie blisko 3,8 mld zł — poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 10 kwietnia.

ZUS
09.04.2024 10:37 ZUS wydał pilny komunikat. Chodzi o wyciek danych płatników

Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyciekły dane płatników. Sprawę skierowano do prokuratury, a także do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wyciek został potwierdzony przez rzecznika ZUS-u, który wystosował ważny komunikat do płatników.  

seniorzy
09.04.2024 09:02 Kiedy przejść na emeryturę? Ten termin wypada najkorzystniej

Na wysokość emerytury ma wpływ wiele różnych czynników. Ogromne znaczenie ma termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia. Przyszli emeryci powinni wiedzieć, kiedy przejść na emeryturę, by zyskać nawet kilkaset złotych więcej. Przedstawiamy szczegóły.

seniorka
08.04.2024 16:47 Przepracowała tylko jeden dzień w życiu. Taką dostaje emeryturę

Na wysokość emerytury składa się kilka różnych czynników. Jednym z nich są lata pracy. Pewna seniorka przepracowała w całym swoim życiu tylko jeden dzień. Niebywałe, ile teraz wypłaca jej Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS
08.04.2024 16:47 Wielki wyciek danych z ZUS. Sprawa trafiła do prokuratury

Dane osobowe kilkuset płatników ZUS ”wyciekły” za pośrednictwem jednego z pracowników. Sprawa została już zgłoszona do prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mają powody do obaw?

list z ZUS-u
08.04.2024 15:43 ZUS przeprowadza kontrole. Chodzi o zwolnienia lekarskie

Pracownicy bardzo często wykorzystują zwolnienia lekarskie w niewłaściwy sposób i na przykład w tym czasie jadą na urlop. Zakład Ubezpieczeń Społecznych masowo kontroluje zwolnienia, a najczęstszą przyczyną wizyt urzędników są donosy. 

ZUS
07.04.2024 10:11 ZUS wydał komunikat do Polaków. Niewiele osób o tym wie

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z nowego rozwiązania wprowadzonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zmiany mogą okazać się niezwykle istotne dla młodych ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji. Jak się okazuje, nie tylko osoby pełnoletnie mogą założyć konto na PUE ZUS. Wystarczy mieć ukończone 13 lat i legitymować się tymczasowym dowodem osobistym lub paszportem.

pieniądze
06.04.2024 17:11 600 zł bez względu na wiek. ZUS wypłaci dodatek, jest warunek

Jak wiele świadczeń z ZUS, również ten dodatek wzrósł wraz z waloryzacją. Teraz wiele osób może otrzymać ponad 600 zł miesięcznie. Wiek nie ma znaczenia, trzeba jednak spełnić inny warunek. Sprawdzamy szczegóły.

koperta zus pieniądze
06.04.2024 13:20 ZUS wydał komunikat ws. 13. emerytury międzynarodowej. Nie trzeba wypełniać wniosków

Niektórzy seniorzy mogą cieszyć się z wypłaty trzynastej emerytury. Pieniądze pojawiły się na kontach ponad 900 tys. świadczeniobiorców. Emerytury trafiły także do 27,4 tys. osób pobierających świadczenia międzynarodowe.

zus budynek
06.04.2024 10:37 Zakonnica orzecznikiem ZUS. "Świeckie państwo. Ręce mi opadły"

Jeden z użytkowników platformy X podzielił się zaskakującym zdjęciem ze swojej ostatniej wizyty u orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za biurkiem zobaczył kobietę w habicie. Wkrótce okazało się, że zakonnicę można spotkać także w gabinecie lekarskim w Rybniku.

legitymacja ZUS
05.04.2024 14:02 ZUS zachęca do pobrania mLegitymacji. Zrobiło to już prawie 700 tys. osób

Od stycznia 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia każdemu emerytowi i renciście elektroniczną wersję legitymacji. Instytucja robi to automatycznie, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. Dostęp do mLegitymacji można mieć korzystając z aplikacji mObywatel, zainstalowanej na smartfonie. Jest ona równoważna tradycyjnej, plastikowej karcie i także upoważnia do wielu ulg oraz bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

ZUS, listy
05.04.2024 13:02 ZUS wysyła decyzje do emerytów i rencistów. Chodzi o waloryzację

W kwietniu emeryci i renciści dostaną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pisma z decyzjami, o waloryzacji ich świadczeń oraz przyznaniu 13. emerytury. Zakład zwaloryzował niemal 9,5 mln rent i emerytur. Seniorzy dowiedzą się z listów, o ile wzrosną wypłacane im środki.

list z ZUS-u, pieniądze
04.04.2024 22:18 Ponad 6 tysięcy złotych z ZUS. Wielu seniorów zadowolonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca wiele różnych świadczeń finansowych. Część seniorów może liczyć na dodatkowe wsparcie w wysokości ponad 6 tysięcy złotych. Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełniać kluczowy warunek - ukończyć sto lat. W ubiegłym roku dodatek trafił do niemal dwóch tysięcy osób.

pieniądze
04.04.2024 09:04 800 plus w kwietniu. ZUS ujawnił harmonogram wypłat

Kwietniowy harmonogram wypłat z ZUS zaskakuje rodziców. W tym miesiącu jednego dnia zostaną bowiem zlecone aż dwa przelewy. Kiedy możemy się spodziewać pieniędzy z 800 plus? Przypominamy, kiedy trzeba złożyć wniosek.

trumna, pieniądze, ZUS
03.04.2024 21:11 ZUS wypłaci pieniądze po zmarłym. Wystarczy wniosek

Niewiele osób ma świadomość, że ZUS wypłacić może pieniądze po zmarłym. Średnio do kieszeni osób spokrewnionych trafia aż 29 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że urzędnicy nie będą automatycznie wypłacać należnych środków. Konieczne jest złożenie wniosku. Wyjaśniamy szczegóły dziedziczenia pieniędzy z subkonta ZUS.

pieniądze, emeryt
03.04.2024 20:39 Fatalne wieści dla wielu seniorów, emerytura niższa nawet o 130 zł. ZUS nie ma wyjścia

Emeryci będą otrzymywać od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mniejsze pieniądze. Różnice w wypłatach dla osób, które zawnioskują o wypłatę świadczenia emerytalnego w kwietniu 2024 r., są dotkliwe dla budżetów domowych. Największe straty dotyczą osób, które zgromadziły duży kapitał na koncie emerytalnych oraz mężczyzn.

ZUS
03.04.2024 17:01 Przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Trudno uwierzyć, ile przelewa mu ZUS

Emerytura minimalna nie we wszystkich przypadkach oznacza minimalne pieniądze wypłacane przez ZUS. W Polsce przybywa seniorów otrzymujących tzw. mikroemeryturę. Jeden z seniorów otrzymuje miesięcznie jedynie… 13 groszy emerytury.

pieniądze, portfel
03.04.2024 16:05 ZUS wypłaci nawet 3888 zł rocznie. Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest przez ZUS. Pieniądze otrzymują konkretne osoby, które spełniają jeden z dwóch warunków. Po waloryzacji emerytur i rent od 1 marca 2024 r. do kieszeni uprawnionych seniorów trafia aż 324,39 zł miesięcznie. Niektórzy nie muszą składać nawet kluczowego druku.

pieniądze
03.04.2024 13:17 Dodatkowe 330 zł dla części Polaków. Komu należą się pieniądze?

Część nauczycieli ma możliwość skorzystania ze specjalnego dodatku finansowego. Aby otrzymać pieniądze, konieczne jest jednak spełnienie konkretnych warunków i posiadanie odpowiedniego zaświadczenia. Kto konkretnie może ubiegać się o dodatek? Wyjaśniamy.

pismo ZUS
02.04.2024 19:13 Powołano specjalny oddział ZUS. Polacy muszą szykować się na kontrole

Już wkrótce w całej Polsce ruszą wzmożone egzekucje nieprawidłowo pobranych świadczeń. Odpowiedzialny będzie za to jeden oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ministerstwo Finansów tłumaczy przyczyny takiej decyzji.