Za najniższe wynagrodzenie najniższa emerytura? Niestety, sprawa jest bardziej skomplikowana. Wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. ZUS podał, ile w warunkach 2025 r. wypłaci emerytury za najniższa krajową wypłatę. Czas pomyśleć o oszczędzaniu — niezależnie od wieku.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zmienia harmonogram wypłat świadczenia 800 plus. W lutym ZUS wyśle podwójne przelewy. Wszyscy rodzice powinni dokładnie zapoznać się z tymi informacjami, by wiedzieć, kiedy pieniądze trafią na ich konta. Przedstawiamy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że istnieje możliwość, aby otrzymać wyższą 13. oraz 14. emeryturę. Państwo może nie pobierać dodatku dochodowego od tych dodatków. Można otrzymać nawet 400 złotych, jednak nie każdy będzie mógł z tego skorzystać. Co należy zrobić, aby uzyskać jak najwięcej korzyści?
Już za kilka tygodni wielu beneficjentów czekają coroczne podwyżki świadczeń z ZUS. Tradycyjnie waloryzacja rent, emerytur i innych dodatków socjalnych będzie miała miejsce 1 marca. Z tego tytułu zyska również ta konkretna grupa Polaków.
W tym roku rodziców czeka rozczarowanie? Okazuje się, że bon turystyczny ma powrócić, ale z pewnymi ograniczeniami. Kto i gdzie będzie mógł z niego skorzystać? Sprawdzamy szczegóły.
Już 3 lutego wejdą w życie istotne zmiany dotyczące rehabilitacji sanatoryjnej finansowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy mają pomóc osobom aktywnym zawodowo, zagrożonym utratą zdolności do pracy. Kolejna tura reform zaplanowana jest na wiosnę 2025 roku. Co się zmieni?
Seniorzy mogą nie dowierzać, gdy zobaczą przelew z ZUS. Nie chodzi tylko o waloryzację, ale o coś jeszcze. Wiele osób otrzyma świadczenia szybciej niż zwykle, a to nie koniec niespodzianek. Co dokładnie wydarzy się w lutym i jak wpłynie to na emerytury? Sprawdzamy szczegóły.
Już od marca 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie, które może pomóc wielu osobom w opłacaniu rachunków. Kwota dodatku wynosi niemal 300 zł netto miesięcznie, a po waloryzacji dodatkowo urośnie. Kto może liczyć na te pieniądze i jakie warunki trzeba spełnić?
Na jakie wynagrodzenie można liczyć przybywając na zwolnieniu chorobowym? W zdecydowanej większości przypadków nie będzie to standardowa pensja. Część pracowników na L4 może jednak otrzymać pełną kwotę, jeśli tylko spełnią określone warunki.
Za te choroby Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić duże kwoty odszkodowania. Jak zgłosić się po takie odszkodowanie i gdzie należy się zwrócić? Jeśli decyzja będzie niekorzystna, mamy prawo się od niej odwołać.
Zasiłek chorobowy odgrywa kluczową rolę w zabezpieczeniu finansowym osób, które z różnych powodów nie mogą wykonywać pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać, i czy nowe przepisy wprowadzą istotne zmiany? Wyjaśniamy, kto może na tym skorzystać i co to oznacza dla pracowników w 2025 roku.
Z tajnego raportu Zakładu Ubezpieczeń społecznych wynika, że przyszli emeryci mogą mieć poważne problemy finansowe. Dane są naprawdę niepokojące, a jeśli wyliczenia się sprawdzą, grozi im nawet emerytalne ubóstwo.
Wypłata 13. emerytury w 2025 roku coraz bliżej. Wcześniej świadczenie zostanie poddane waloryzacji, ale jest jeszcze jeden sposób, by seniorzy dostali wyższą kwotę. Dotyczy to również czternastki. Jest jednak jeden haczyk — nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.
Spora część Polaków może skorzystać z ważnej zniżki. Muszą jednak pamiętać, że ulga obowiązuje tylko wtedy, gdy złożymy odpowiedni wniosek. Na dopełnienie formalności zostało już coraz mniej czasu. Lepiej się pospieszyć.
W najbliższych dniach wielu emerytów może zaskoczyć pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma powodów do obaw, ale lepiej dokładnie zapoznać się z zawartością koperty. W ten sposób ZUS przekaże informacje dotyczące rozliczenia PIT za 2024 rok. To również ważna kwestia dla osób, które liczą na zwrot podatku.
Już od czterech miesięcy rodzice mogą składać wnioski o przyznanie środków w ramach nowego dodatku. Pierwsze pieniądze zostały wypłacone jeszcze w grudniu. Mimo to wiele osób wciąż czeka na świadczenie — i z tego powodu wydaje niemałe pieniądze z domowego budżetu. Kiedy ZUS wypłaci środki z “babciowego”?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega Polaków przed trzema błędami, które mogą negatywnie wpłynąć na wysokość emerytury. Przyszli emeryci powinni dokładnie zapoznać się z tymi informacjami. Na co konkretnie trzeba uważać i co zrobić, by otrzymać wyższe świadczenie z ZUS? Wyjaśniamy.
Od lutego w programie Rodzina 800 plus pojawią się istotne zmiany, które mogą zaskoczyć wielu rodziców. Aby zagwarantować ciągłość świadczeń, trzeba będzie wykonać dodatkowe kroki. Sprawdź, co warto wiedzieć, by nie zostać bez wsparcia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zanotował spory wzrost wniosków o nowe świadczenie, czyli tzw. rentę wdowią. Chociaż wnioski można składać od 1 stycznia, wypłaty ruszą dopiero w lipcu. ZUS przypomina o zasadach i warunkach, które muszą spełnić przyszli beneficjenci.
Odejście członka rodziny czy bliskiego przyjaciela to dla wielu najtrudniejszy moment w życiu. Prócz emocjonalnego cierpienia w czasie żałoby przykrym obowiązkiem jest organizacja pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy często nie wystarcza na pokrycie kosztów pochówku. Istnieje jednak możliwość uzyskania dodatkowych środków ze specjalnego świadczenia. Co ważne pieniądze należą się nie tylko rodzinie. Kiedy można spodziewać się podwyżki zasiłku?
1 lutego 2025 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w sanatoriach. Już wkrótce więcej osób skorzysta z darmowego leczenia sanatoryjnego finansowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto konkretnie będzie mógł wyjechać na bezpłatny turnus? Wyjaśniamy.
ZUS udostępnił narzędzie, które pomoże policzyć osobom uprawnionym do otrzymania renty wdowiej, w jaki sposób najkorzystniej połączyć świadczenia, aby dostać więcej pieniędzy. Jak efektywnie skorzystać z tej możliwości?
Wizja kryzysu demograficznego wisiała nad Polską od dawna. Teraz jednak ZUS przygotował prognozę wydatków na najbliższe lata i jest w stanie podać datę, kiedy dokładnie skończą się pieniądze na świadczenia emerytalne i rentowe. Jak przedstawia się sytuacja finansowa FUS i jak wpłynie na polskich seniorów?
Większość emerytów w Polsce otrzymuje dość niskie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak seniorzy, którzy mogą liczyć na naprawdę pokaźne sumy. Przykładem tego jest mieszkaniec Zabrza, który przepracował aż 62 lata. Jaka emerytura trafia na jego konto? Aż trudno w to uwierzyć.
Najnowsze dane ministerstwa finansów sygnalizują nie tylko poważne problemy demograficzne Polski, ale też niezwykle duże tempo, w jakim zachodzą zmiany. Sporządzone prognozy świadczą, że nie kilka dekad, lecz już za kilka lat osoby w wieku poprodukcyjnym będą stanowić więcej niż 25 proc. bardzo skurczonej populacji.
W Polsce z L4 korzystają nie tylko osoby, które mają kłopoty ze zdrowiem, aby regenerować siły zgodnie z zaleceniami lekarza. Zdarza się jednak, że pracownicy, którym nic nie dolega, chcą w ten sposób chcą zyskać dodatkowe dni wolne. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, kiedy ZUS może zapukać do ich drzwi na kontrolę.
Już od jakiegoś czasu informuje się, że ZUS wypłaca seniorom coraz wyższe świadczenia emerytalne. Tylko niewielkie grono może się jednak poszczycić tytułem rekordzisty. Oddział w Rzeszowie poinformował, jaką kwotę przelewa na konto mężczyzny, który ma za sobą 44 lata pracy. To robi wrażenie.
Waloryzacja nie jest jedynym sposobem na zwiększenie wysokości świadczenia z tytułu zabezpieczenia społecznego. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których otrzymywana emerytura jest niewspółmierna do wysokości odprowadzonych składek. Nie można jednak wykluczyć, że ZUS popełnił błąd na naszą niekorzyść. Zamiast przeprosin, urzędnicy zażądali od seniorki zwrotu pięciocyfrowej kwoty.