Więcej seniorów otrzyma nawet 6500 złotych z ZUS. Świadczenie przysługuje coraz częściej

Niemal 4 tysiące beneficjentów otrzymało w ubiegłym tygodniu duże świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które wynosiło nawet ponad 6,5 tysiąca złotych. To nie koniec dobrych wiadomości dla seniorów — coraz więcej osób zakwalifikuje się do pobierania dodatku.
Świadczenia z ZUS dedykowane seniorom
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca seniorom różnego rodzaju świadczenia — jednym z najważniejszych jest dodatek pielęgnacyjny, natomiast mniej popularne, a bardzo korzystne jest również świadczenie honorowe dla stulatków.

Według obowiązujących regulacji dodatek pielęgnacyjny, w wysokości 348,22 zł, przysługuje seniorom po ukończeniu 75 lat i jest wypłacany wraz z emeryturą lub rentą. Jego pobieranie nie musi być poprzedzone składaniem żadnego dodatkowego wniosku.
Z kolei świadczenie honorowe jest wypłacane osobom, które ukończyły 100 lat i mają prawo do świadczeń z ZUS.
Warto również zwrócić uwagę na tzw. 500+ dla seniora, które przysługuje seniorom niesamodzielnym finansowo, którzy spełnili wymagane kryteria finansowe. Uzyskanie świadczenia wymaga złożenia osobnego wniosku do ZUS-u.
Seniorzy, którzy wiedzą, jakie przysługują im świadczenia, mogą wiele zyskać. Warto orientować się, z jakich dodatków można otrzymać dodatkowe pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje optymistyczne informacje — w najbliższym czasie coraz więcej osób będzie uprawnionych do pobierania nawet 6500 tysiąca złotych.


Seniorzy mogą otrzymać nawet 6500 złotych z ZUS
W październiku 2024 roku Sejm uchwalił ustawę o świadczeniu honorowym, która zastąpiła pozaustawowe rozwiązanie, które pozwalało na przyznawanie tego dodatku. Na mocy ustawy świadczenie honorowe przysługuje osobom, które:
- posiadają obywatelstwo polskie,
- skończyły 100 lat,
- w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym skończyły 100 lat, mają prawo do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty.
Seniorzy, którzy spełniają powyższe warunki, mają prawo do pobierania świadczenia honorowego z urzędu. Z tego względu, aby móc otrzymać pieniądze, nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Osobne podane muszą jednak złożyć osoby, które ukończyły 100 lat, ale nie mają prawa do emerytury. Od marca 2025 roku świadczenie wynosi 6589,67 zł brutto.
Seniorzy otrzymują decyzję o przyznaniu świadczenia honorowego od właściwego organu emerytalnego lub rentowego: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, wojskowego organu emerytalnego, Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, Biura Emerytalnego Służby Więziennej lub od jednostki organizacyjnej wymiaru sprawiedliwości. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że już wkrótce więcej osób będzie kwalifikować się do pobierania świadczenia.
Zobacz też: Umowa handlowa USA-UE. Donald Trump zabrał głos po spotkaniu z von der Leyen
Coraz więcej seniorów będzie kwalifikować się do uzyskania świadczenia
Z założenia świadczenie honorowe ma być wyrazem uznania i szacunku dla stulatków. Finansowa gratyfikacja ma również na celu przede wszystkim poprawę komfortu życia seniorów, którzy niejednokrotnie mierzą się z przeciwnościami, szczególnie zdrowotnymi i ekonomicznymi. Chociaż warunki, które trzeba spełnić, aby pobierać dodatek, wydają się dosyć trudne, to jak podaje ZUS, w czerwcu wypłacono je aż 3830 osobom.
W czerwcu świadczenia honorowe z ZUS otrzymywało 3830 stulatek i stulatków – poinformował ZUS na platformie X.
Zakład podał również, że najwięcej świadczeń wypłacono do tej pory w woj. mazowieckim (626), natomiast najmniej w woj. opolskim (75). Żeby otrzymać środki automatycznie, należy w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym skończyło się 100 lat mieć prawo do świadczenia wymienionego w ustawie o świadczeniu honorowym, np. emerytury, renty.





































